• <

Wynik wyszukiwania - "oceanografia" - Wiadomości

Oceanotechnika – złap wiatr w żagle

Polski przemysł jachtowy produkuje ponad 20 tysięcy jachtów rocznie. Polska jest pierwszym w Europie i drugim na świecie, po Stanach Zjednoczonych, producentem jachtów motorowych o długości do 9 metrów.
14.08.2020

MIR-PIB ma nowego dyrektora

Decyzją Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dniem 30 listopada 2018 r. funkcję dyrektora w Morskim Instytucie Rybackim-Państwowym Instytucie Badawczym objął dr Piotr Margoński z Zakładu Oceanografii Rybackiej i Ekologii Morza. Zastąpił on dr. Emila Kuzebskiego, który pełnił tę funkcję od 15 sierpnia 2015 r.
11.12.2018

Oceanograf już w eksploatacji. Robi wrażenie (foto, wideo)

Oceanograf, nowoczesny statek naukowo-badawczy Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, w eksploatacji. Chociaż naukowcy wciąż sprawdzają możliwości jednostki, prowadzone są już na niej badania środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego. Z naszą kamerą spędziliśmy dzień na pokładzie tego nowoczesnego katamaranu. Robi wrażenie.
24.08.2018

Oceanograf, nowy statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego wypłynął w morze [foto,wideo]

Wydział Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczął eksploatację nowoczesnego katamaranu naukowo-badawczego "Oceanograf". 15 maja UG odebrał kartę bezpieczeństwa od Urzędu Morskiego w Gdyni i już dzień póżniej statek wyruszył w swój pierwszy rejs po Zatoce Gdańskiej. Wczoraj na wody zatoki Oceanograf wypłynął po raz czwarty.
24.05.2018

Oceanograf-2 idzie pod młotek

Uniwersytet Gdański ogłosił przetarg na sprzedaż swojej wysłużonej jednostki hydrograficznej K/H Oceanograf-2. Kilka dni temu oficjalnie odebrał jej następcę.
11.11.2017

Oceanograf w końcu trafił na uczelnię

W połowie października Instytut Oceanografii Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu stał się właścicielem statku badawczego Ocaenograf. Po latach oczekiwania jednostka została przekazana Uniwersytetowi Gdańskiemu.
06.11.2017

Student oceanografii ambasadorem International Ocean Institute w Polsce

Student drugiego roku studiów drugiego stopnia kierunku Oceanografia, Jan Majcher, w listopadzie 2016 roku uczestniczył w międzynarodowym kursie „Ocean Governance” koordynowanym przez International Ocean Institute (IOI) oraz Uniwersytet Maltański.
13.03.2017

PGZ zapowiada zawiadomienie prokuratury ws. budowy statku Oceanograf

Prezes PGZ Arkadiusz Siwko zapowiedział zawiadomienie prokuratury ws. budowy statku "Oceanograf" przez należącą do koncernu stocznię "Nauta". Według Siwki poseł PO Jerzy Borowczak miał naciskać, by stocznia nie zmieniała kontraktu, który był dla niej niekorzystny. Borowczak zaprzecza.
03.11.2016

Zawarcie umowy frachtowej w świetle prawa angielskiego. Część IV

Niezwykle istotną kwestią jest ustalenie, kiedy dana umowa frachtowa została skutecznie prawnie zawarta. Innymi słowy, kiedy przyjęte przez strony umowy warunki kontraktowe, można zaklasyfikować - jako wyodrębnienie oświadczenia woli skutkujące powstaniem praw i obowiązków niezbędnych do realizacji określonej umowy przewozu – umowy frachtowej.
25.09.2016

Oceanograf - nowoczesny statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego już ochrzczony (wideo)

Dziś (24.06) odbyła sie niezwykła uroczystość w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Doszło bowiem do chrztu Oceanografu - najbardziej wyczekiwanej polskiej jednostki naukowej.
24.06.2016

W piątek ceremonia chrztu statku naukowo-badawczego Oceanograf

Nowy statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego, który zastąpi obecną, wysłużoną już jednostkę K/H Oceanograf-2., jest katamaranem o długości całkowitej 49,5 m, szerokości 14 m. wysokość boczna wynosi 3,80 m zaś wysokość do pokładu górnego 6,55 m. Prędkość ekonomiczna nowej jednostki wynosić będzie 10 węzłów zaś maksymalna będzie o 2 węzły większa.
23.06.2016

Foki szare z polskim rodowodem

Bałtyk stał się domem dla czterech fok szarych, urodzonych w helskim fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Prof. Krzysztofa Skóry. 24 maja, podobnie jak w poprzednich latach, foki rozpoczęły swoje samodzielne życie w naturze na plaży w Czołpinie, w Słowińskim Parku Narodowym. Pierwsze miesiące ich wędrówki będziemy mogli śledzić na stronie www.wedrowkifok.wwf.pl. Od 2002 roku do Bałtyku trafiło blisko 30 fok będących potomkami helskiego stada – informują Stacja Morska IOUG i Fundacja W
27.05.2016

Bałtyk domem dla kolejnych czterech fok szarych

4 młode foki (Omułek, Ostoja, Oceanografia, Okrzemka) urodzone w tym roku w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zostały wypuszczone do Bałtyku. Każdego roku wypuszczane foki pracują, zbierając ważne dane naukowe, co jest częścią długofalowego programu realizowanego przez Grupę LOTOS – „Pomagamy bałtyckiej przyrodzie”.
25.05.2016

W Stacji Morskiej urodziły się cztery młode foki

Przełom lutego i marca to już tradycyjnie wyczekiwany czas foczych narodzin w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W tym roku pojawiły się już cztery młode foki.
04.03.2016

Już za tydzień XIII Bałtycki Festiwal Nauki

Dokładnie za tydzień rozpocznie się Bałtycki Festiwal Nauki, który odbędzie się w dniach 19-24 maja br. Program obejmuje aż 920 wydarzeń, w których udział wezmą 43 instytucje. W organizację BFN zaangażowało się 5 100 osób.
13.05.2015

Uroczystość rozdania „Condradów 2013” już w sobotę!

To jedna z najważniejszych nagród, jaka przyznawana jest w Polsce ludziom morza oraz przedstawicielom branży morskiej. Przynosi nie tylko prestiż, ale również otwiera furtkę do dalszej kariery. Odbędzie się w miejscu wyjątkowym, bo w klubie Morza Zejman w Gdańsku.
05.03.2014

Zaproszenie na Dzień Otwarty Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego

Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, zaprasza czytelników Newslettera Morskiego portalu www.gospodarkamorska.pl , do uczestnictwa w Dniu Otwartym naszego Wydziału, który odbędzie się 20 marca 2013r. Dzień otwarty organizujemy w ramach Targów Akademia 2013, do uczestnictwa w których również zachęcam.
19.03.2013

Nowy specjalistyczny statek naukowo-badawczy dla Uniwersytetu Gdańskiego- podpisanie umowy

W piątek, 11 stycznia 2013 roku, zostanie podpisana umowa na budowę specjalistycznego statku naukowo-badawczego Uniwersytetu Gdańskiego.
10.01.2013

Stacja Morska US rozpoczęła monitoring Bałtyku

Badania dotyczące monitoringu środowiska strefy brzegowej Bałtyku będzie prowadzić Stacja Morska Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie). Stacja już prowadzi stały monitoring trzynastu parametrów meteorologicznych. Realizowany jest też m.in. projekt badawczy "SatBałtyk - Satelitarna Kontrola Środowiska Morza Bałtyckiego” - informuje rzeczniczka US Julia Poświatowska.
08.06.2012

Chemsea- oszacować zagrożenie

27 września 2011r. w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie odbyła się konferencja otwierająca Chemsea- projekt związany z zarządzaniem ryzykiem stwarzanym przez broń chemiczną z czasów II wojny światowej. Rok po określeniu celów zespołu badawczego i sformowaniu celów pojawiły się pierwsze wnioski oraz propozycje na ograniczenie wpływu substancji zawartych w pociskach spoczywających na dnie morza na florę i faunę morza Bałtyckiego. Przedstawi je Dr Jacek Bełdowski- koordynator projektu, zarządzający zespołem polskich i zagraniczny
14.05.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.