• <

Wynik wyszukiwania - "nurkowanie" - Wiadomości

We wraku ORP Delfin odnaleziono ciało płetwonurka

Płetwonurek eksplorujący wrak ORP "Delfin", który zaginął w czwartek wieczorem został odnaleziony we wraku. Ciało znaleźli koledzy płetwonurka. Policja wyjaśnia okoliczności jego śmierci.
22.08.2020

W wodach Zatoki Puckiej zaginął nurek

Pomiędzy Kuźnicą a Redą zaginął nurek. Mimo szybko podjętej akcji poszukiwawczej mężczyzny nie udało się odnaleźć. Służby zakończyły swoje działania. Koledzy płetwonurka będą kontynuowali poszukiwania na własną rękę.
21.08.2020

Wydobyto pierwsze artefakty z przypadkowo odkrytego przez nurków wraku z XVIII wieku [wideo]

Specjaliści z Centrum Badań Podwodnych RGS rozpoczęli badania tajemniczego statku z początku XVIII wieku, odkrytego na dnie Zatoki Fińskiej. Przyjmuje się, że jest to holenderski statek, który płynął do nowo powstałego wówczas St. Petersburga. Na pokładzie statku znaleziono setki szklanych butelek, dlatego otrzymał kryptonim „Butilocznik”.
17.08.2020

Zjawiskowe muzeum sztuki podwodnej na Wielkiej Rafie Koralowej [foto, wideo]

Jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie zostało wzbogacone o kolekcję rzeźb. W scenerii podwodnego życia, brytyjski artysta Jason deCaires Taylor umieścił na 18 metrach pod powierzchnią wody, instalację, której przesłaniem jest przypomnienie niewidocznych wyzwań, z jakimi zmaga się australijska rafa.
14.08.2020

Bałtycki kolos - historia olbrzyma, który zatonął

Jest rok 2003. W Bornholmie piękny, słoneczny majowy dzień. Widzialność niemal idealna, czuć lekki podmuch wiatru. Na mostku 250-cio metrowego olbrzyma o nazwie Fu Shan Hai, płynącego z Łotwy do Chin, kapitan właśnie zakończył składać swój dzienny raport. Został kwadrans do południa.
06.08.2020

Grecja: Otwarto pierwsze podmorskie muzeum - starożytny wrak statku z amforami

W Grecji zainaugurowano w sobotę pierwsze podwodne muzeum - wrak statku, który zatonął w V wieku p.n.e., a który przewoził tysiące amfor. Zatopiony skarb na Morzu Egejskim będą teraz mogli odkrywać miłośnicy nurkowania.
01.08.2020

W Pile powstała platforma do nurkowania dla niepełnosprawnych

Pływająca baza nurkowa dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami powstała w Pile (Wielkopolskie). Według twórców przedsięwzięcia, platforma rehabilitacji nurkowej jest unikatowym rozwiązaniem w skali świata.
01.08.2020

Włocławek ze specjalistyczną grupą nurków do podwodnych poszukiwań

Od 1 sierpnia we Włocławskim WOPR powstanie Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego.
30.07.2020

Zmarł Jerzy Janczukowicz – płetwonurek, prowadzący Centrum Badań Podwodnych „Rekin”

27 lipca w wieku 82 lat zmarł Jerzy Janczukowicz założyciel i wieloletni prezes Gdańskiego Klubu Płetwonurków „Rekin”.
28.07.2020

Rekiny i płaszczki - poznaj 5 sposobów, w jakie pomagają planecie, innym zwierzętom i ludziom

Zarówno rekiny, jak i płaszczki to jedne z najbardziej tajemniczych i niezrozumianych zwierząt morskich. W Światowy Dzień Rekinów pokazujemy 5 sposobów, w jakie ryby te pomagają światu - od walki ze zmianą klimatu, przez dzielenie się pożywieniem ze swoimi sąsiadami, aż po uprawianie fitoplanktonu. A to nie wszystko!
21.07.2020

BIMCO: 1. światowy standard ws. czyszczenia kadłuba jest niezbędny

Aby w przyszłości czyszczenie kadłuba mogło być przeprowadzane w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska, niezbędny jest ogólny, globalny standard - uważa BIMCO, największe na świecie stowarzyszenie żeglugowe.
27.05.2020

KE: wskaźnik nastrojów w gospodarce UE spada dramatycznie

Wskaźnik nastrojów w gospodarce (ESI) spadł w marcu dramatycznie zarówno w strefie euro (-8,9 punktów - do 94,5), jak i UE (-8,2 - do 94,8 punktów) - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Komisję Europejską.
30.03.2020

Królowe mórz na Dzień Kobiet w OKM. II edycja seminarium Dziewczyny na fali

Z takimi dziewczynami nie strach wypłynąć w najdalszy rejs! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na drugą edycję seminarium, poświęconą roli i kobiet w szeroko rozumianej branży morskiej. Razem z naszymi wspaniałymi prelegentkami weźmiemy naprawdę głęboki wdech, zastanowimy się, jak godzić macierzyństwo z pracą naukową i poznamy smak samotności na pełnym morzu.
27.02.2020

Costa Smeralda: Gwarantowana zabawa dla całej rodziny

Restauracja dedykowana rodzinom, nowy Baby Club i jeszcze bardziej zróżnicowana oferta zajęć dla najmłodszych: to tylko niektóre z nowych atrakcji, które zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą na pokładzie Costa Smeralda, dzięki czemu przeżyją niesamowite wakacje, ciesząc się niepowtarzalną ofertą Costa.
30.09.2019

Fińska straż przybrzeżna: Niemiecka jednostka mogła naruszyć miejsce spoczynku ofiar Estonii

Płynący pod niemiecką banderą statek wsparcia dla nurków jest podejrzewany o naruszenie miejsca spoczynku wraku promu pasażerskiego "Estonia", który zatonął na Morzu Bałtyckim blisko 25 lat temu.
25.09.2019

Pomorskie: Wydobyto zwłoki znalezione we wraku Wilhelma Gustloffa

Załoga jednostki Marynarki Wojennej ORP Lech z Gdyni wydobyła zwłoki znalezione 6 czerwca we wraku „Wilhelma Gustloffa”, po które wypłynęła w poniedziałek. Ciało policyjną jednostką transportowane jest do Łeby – poinformował we wtorek PAP prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.
25.06.2019

ORP Lech wypłynął z Gdyni po zwłoki znalezione we wraku Wilhelma Gustloffa

Po zwłoki znalezione we wraku "Wilhelma Gustloffa" wypłynął w poniedziałek z Gdyni ORP Lech. Czynności przygotowawcze i sama akcja wydobycia ciała może potrwać dzień lub dwa - poinformował PAP prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.
24.06.2019

Po znalezione we wraku Wilhelma Gustloffa zwłoki Marynarka Wojenna ma wypłynąć w poniedziałek

Po znalezione zwłoki we wraku statku „Wilhelm Gustloff” Marynarka Wojenna ma wypłynąć w poniedziałek. Czy tego samego dnia zostanie podjęta próba wydobycia ciała, czy też stanie się to we wtorek lub środę, zależeć będzie od pogody – powiedział PAP prokurator rejonowy w Lęborku.
21.06.2019

Odnaleziono ciało nurka we wraku Wilhelma Gustloffa

W ostatni piątek, stowarzyszenie Baltictech, w ramach którego działa grupa nurków, poinformowało o znalezieniu ciała we wraku Wilhelma Gustloffa. Śledztwo wszczęła już Prokuratura Rejonowa w Lęborku. Badania DNA dadzą odpowiedź, czy są to szczątki zaginionego siedem lat temu mieszkańca Poznania.
12.06.2019

Jacht Crystal z wizytą na Wyspie Kokosowej w ramach rejsu dookoła świata

Kapitan Michał Palczyński i Ola Rapp na jachcie S/V Crystal już od ponad roku są w trakcie okołoziemskiego rejsu, objętego patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego. Po przepłynięciu w lutym Kanału Panamskiego, teraz eksplorują kraje Ameryki Środkowej. W drodze z Kostaryki do Ekwadoru odwiedzili zagubioną na Pacyfiku Wyspę Kokosową. Leży ona 300 Mm na południowy zachód od wybrzeży Kostaryki i jest częścią tego pięknego kraju. Poniżej przedstawiamy krótką relację o tym jak dostać się na wyspę, o formalnościach z tym zwią
05.06.2019

Pierwsze Kolosy przyznane

W sobotnie popołudnie, drugiego dnia 21. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, poznaliśmy laureatów Kolosów w trzech pierwszych kategoriach. Kolejnych poznamy w niedzielę. To tegoroczna, ogólnie chwalona przez uczestników Spotkań nowość, że ceremonię wręczania nagród rozłożono na dwa dni.
10.03.2019

Zimowe zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

Blisko 50 nurków minerów i nurków inżynierii Marynarki Wojennej szkoliło się przez pierwsze trzy tygodnie lutego na zimowym zgrupowaniu poligonowym. Specjaliści od podwodnych zadań doskonalili swoje umiejętności w WOSzK na Mazurach.
22.02.2019

50 lat eksperymentu Meduza - konferencja w Narodowym Muzeum Morskim

16 listopada 2018 r. Gdański Klub Płetwonurków POSEJDON, przy Gdańskim Oddziale PTTK, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim, pod patronatem Komisji Działalności Podwodnej, przy Zarządzie Głównym PTTK, zaprasza na konferencję historyczną z okazji 50-lecia eksperymentu Meduza.
09.11.2018

Bułgaria: Statek, który zatonął 97 lat temu stwarza zagrożenie ekologiczne (wideo)

Statek, który 97 lat temu zatonął blisko południowego wybrzeża Morza Czarnego w Bułgarii, niedaleko od Sozopola, stwarza poważne zagrożenie ekologiczne, ponieważ z jego zbiorników zaczął wypływać na powierzchnię olej opałowy.
14.08.2018

Specjalny zespół wypracuje plan działań dot. zabezpieczenia wraku t/s FRANKEN

Na spotkaniu w gmachu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w czwartek zapowiedziano powołanie zespołu, który wypracuje plan działań dotyczących zabezpieczenia wraku niemieckiego tankowca t/s FRANKEN zatopionego w rejonie Zatoki Gdańskiej podczas II Wojny Światowej.
20.07.2018

Tajlandia: Już 27 ofiar śmiertelnych zatonięcia statku z turystami

Do 27 wzrosła liczba ofiar zatonięcia statku z chińskimi turystami u wybrzeży tajlandzkiej wyspy Phuket na Morzu Andamańskim. 29 osób nadal jest poszukiwanych - poinformowała w piątek królewska marynarka wojenna Tajlandii.
06.07.2018

Tajlandia: 10 osób nie żyje po zatonięciu statku z turystami

Co najmniej 10 osób nie żyje, a ok. 45 uznaje się za zaginione po zatonięciu statku z chińskimi turystami u wybrzeży tajlandzkiej wyspy Phuket na Morzu Andamańskim - poinformowała w piątek marynarka wojenna Tajlandii.
06.07.2018

Tajlandia: Jedna osoba zginęła, 48 zaginionych po zatonięciu statków (foto, wideo)

Jedna osoba zginęła, a 48 uznano za zaginione po zatonięciu dwóch statków u wybrzeży należącej do Tajlandii, uczęszczanej przez turystów wyspy Phuket - podały w czwartek tamtejsze służby. Przerwana akcja ratunkowa zostanie wznowiona w piątek rano.
05.07.2018

Wielkopolskie: W Pile powstaje platforma do nurkowania dla niepełnosprawnych

Pływająca platforma umożliwiająca nurkowanie osobom niepełnosprawnym powstaje w Pile (Wielkopolsce) na jednym z jezior. Według pomysłodawców i twórców platformy, to rozwiązanie unikatowe w skali świata.
01.07.2018

Kaszlał i zarażał inne zwierzęta. Ten morski gad to najstarszy przypadek zdiagnozowanej gruźlicy

Przypadek prehistorycznego gada ze śladami gruźlicy to przykład pradawnej historii naturalnej groźnych chorób zakaźnych i dowód na to, że takie schorzenia nie są wymysłem dzisiejszych społeczeństw - mówili w środę polscy współodkrywcy odkrycia dot. najstarszego przypadku gruźlicy.
06.06.2018

Wavy – lokalizator dla nurków - w światowych finałach Microsoft Imagine Cup 2018

Innowacyjny lokalizator dla nurków rekreacyjnych opracowali studenci z Politechniki Łódzkiej i Warszawskiej. System Wavy ma zwiększyć bezpieczeństwo nurków i umożliwić osobom na powierzchni monitorowanie ich położenia oraz przebiegu nurkowania.
30.04.2018

Śledziona Badżawów – pierwszy dowód na genetyczną adaptację do nurkowania

Naukowcy znaleźli pierwszy dowód na genetyczną adaptację ludzi do nurkowania. Jest to powiększona śledziona u Badżawów, ludu koczowniczego, żyjącego u wybrzeży Indonezji, Malezji i Filipin - wynika z artykułu opublikowanego w czasopiśmie naukowym "Cell".
21.04.2018

Przemysł podwodny w Polsce się profesjonalizuje, pracy będzie coraz więcej (foto, wideo)

W momencie, kiedy w Polsce pojawiają się duże projekty związane z morską energetyką wiatrową, koncepcją Bramy Północnej, rozbudową Portu Centralnego, Portu Zewnętrznego w Gdyni, tam prac podwodnych będzie dużo, ten przemysł się profesjonalizuje, jakby ze strony zlecających i ze strony firm nurkowych – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Krzysztof Stopierzyński, przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej dla Nurków i współorganizator Konferencji Prace Podwodne 2018, która w czwartek odbyła się w Gdyni. Wydarzenie zgro
16.03.2018

V edycja Konferencji Prace Podwodne już w czwartek

Konferencja Prace Podwodne 2018 już w czwartek. To spotkanie branży przemysłu podwodnego z polski i krajów ościennych, platforma wymiany doświadczeń oraz okazja do zaprezentowania osiągnięć firm i instytucji zajmujących się pracami podwodnymi. Wydarzenie odbędzie się w sali konferencyjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
13.03.2018

Zimowe szkolenie nurków Marynarki Wojennej (foto)

Przez pierwsze dwa tygodnie lutego nurkowie - minerzy i nurkowie inżynierii Marynarki Wojennej szkolili się na zimowym zgrupowaniu poligonowym. Nurkując w jeziorze Czos, specjaliści od podwodnych zadań doskonalili swoje umiejętności.
16.02.2018

Grupa przyjaciół ratuje żółwia przed bolesną śmiercią (foto)

Brazylijski muzyk Feu Marinho i jego przyjaciele spędzali wolny dzień na plaży. Mieli w planach nurkowanie, ale okazało się, że akurat w tym czasie prowadzone są rutynowe prace konserwatorskie. Ich uwagę przykuła jednak pływająca w oddali boja rybacka...
15.02.2018

Śmiertelna choroba nie była w stanie pokonać jej pasji! (wideo)

To historia o wielkości marzeń. Pewna Australijka dowiedziała się, że jest chora na nieuleczalną formę nowotworu. Postanowiła jednak wykorzystać swój czas na to, co kocha najbardziej - nurkowanie na rafach koralowych, poznawanie życia oceanu i walkę o lepsze wodne środowisko.
12.02.2018

Zostań testerem najnowocześniejszych płetw świata

Twoją pasją jest nurkowanie, a może dopiero zaczynasz przygodę z pływaniem? Interesuje Cię najnowocześniejszy sprzęt nurkowy, a może chcesz przyczynić się do jego stworzenia? Teraz masz taką okazję! W piątek 9 lutego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym startuje wyjątkowy program gdyńskiej firmy Exofin, którego celem jest stworzenie najnowocześniejszych płetw świata, dostępnych dla wszystkich amatorów podwodnych przygód. Chętni do udziału w testach mają ostatnią szansę na rejestrację.
08.02.2018

ORKIESTRA na 62 stopniu szerokości S. (wideo)

Pozdrowienia dla Wszystkich z pokładu Katharsis II. Warunki mamy dzisiaj wyjątkowo trudne, ale tak to na oceanie czasem jest. Nie można się poddawać. Tymczasowo zdecydowaliśmy się obrać kierunek na północ, opływając rozległy pak lodowy, tak aby w trakcie sztormu nie mieć kry ani przed dziobem, ani za rufą. Fale kilkumetrowe, jachtem targa na wszystkie strony, przeciwny wiatr zmusza nas do sztormowania, ale nie poddajemy się…
15.01.2018

Wielka Brytania: Spotkanie rodzin okrętu HMS Narwhal z polskimi odkrywcami wraku

Członkowie rodzin 59 marynarzy, którzy w trakcie drugiej wojny światowej zginęli na pokładzie brytyjskiego okrętu podwodnego HMS Narwhal, spotkali się z polskimi odkrywcami, którzy na dnie Morza Północnego odnaleźli jego wrak.
13.01.2018

Od 01.03.2018 r- ograniczenie handlu w niedziele i święta?

Obecnie zakaz handlu w placówkach handlowych uregulowany jest jedynie w art. 1519a Kodeksu Pracy § l, natomiast § 3 tego kodeksu zawiera zapis, że praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. W konsekwencji więc handel w niedziele jest prawnie dopuszczalny i stanowi obecnie zjawisko powszechne. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, kiedy niedziela przypada w święto.
09.12.2017

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na Pikniku Archeologicznym

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na imprezę plenerową "Miasto pod miastem. Weekend z Archeologią", organizowaną przez zaprzyjaźnione z nami Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
28.08.2017

Spotkania konsultacyjne projektów PZPPOM

W Wolinie 19-20 lipca odbyły się spotkania konsultacyjne projektów planów zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich dla Zalewu Szczecińskiego i Zalewu Kamieńskiego, w trakcie których zostały zaprezentowane wyniki pierwszego etapu prac nad sporządzeniem projektów tych planów, czyli studia uwarunkowań.
27.07.2017

Nowy rekord w nurkowaniu

5 lipca br. instruktor nurkowania mł. chor. Sebastian Marczewski wykonał nurkowanie na głębokość 240 m. ustanawiając tym samym nowy rekord służb mundurowych.
10.07.2017

Oko w oko z Titanikiem. Nowa atrakcja dla miłośników nurkowania

Blue Marble Private znów zaskakuje klientów. Tym razem firma w ofercie przygotowała nurkowanie w pobliżu wraku Titanica. Odstraszać może jedynie cena: 105 129 dolarów za osobę.
24.03.2017

Nowa atrakcja dla miłośników podwodnych rozrywek (wideo)

Podwodne ewolucje, mnóstwo dobrej zabawy i niezapomniane wrażenia. Tak w skrócie można opisać Subwing, czyli urządzenie umożliwiające loty na holu za motorówką. Wystarczy odrobina kreatywności i już można cieszyć się nową podwodną zabawą.
24.02.2017

Rejsy wędkarskie i nurkowe korzystają z obniżonej stawki VAT

Minister Rozwoju i Finansów 13 stycznia 2017 r. wydał interpretację ogólną o sygn. PT1.8101.13.2016.KSB.680, w której wskazał na możliwość zastosowania stawki VAT obniżonej 8% dla świadczenia usług związanych z organizacją rejsów dla wędkarzy lub nurków przez podmioty działające w sferze turystyki sportowo-rekreacyjnej.
21.02.2017

Zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

Ponad 60 nurków minerów i nurków inżynierii z jednostek wojskowych Marynarki Wojennej szkoli się w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo Kondycyjnym na Mazurach.
17.02.2017

PSV Sylur – nowy statek Lotos Petrobaltic

Lotos Petrobaltic unowocześnia flotę. PSV Sylur zastąpi dotychczasową jednostkę, czyli 37-letni serwisowiec Granit. 14-letni statek przypłynął do Gdańska z Wysp Kanaryjskich.
10.01.2017

Konferencja Prace Podwodne 2016 już za tydzień

Prace podwodne bez tajemnic. 8 grudnia w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się IV edycja konferencji „Prace Podwodne”. To spotkanie środowiska firm nurkowych, hydrotechnicznych oraz specjalistycznych z branży przemysłu podwodnego.
02.12.2016

42 lat w służbie ludziom morza

Dzisiaj, (w środę 30 listopada) w gdyńskim porcie wojennym na pokładzie okrętu ratowniczego ORP "Lech" odbyły się jubileuszowe uroczystości. 42 lata temu, 30.11.974 roku na tym zasłużonym okręcie Marynarki Wojennej po raz pierwszy podniesiono banderę.
30.11.2016

Poczucie zagrożenia to codzienność - kurs ochroniarzy morskich w Szkole Morskiej w Gdyni

Dwutygodniowe intensywne kursy ochroniarzy morskich (Maritime Security Operative Courses), odbywają się regularnie w Szkole Morskiej w Gdyni. Kursy przeznaczone są przede wszystkim dla byłych wojskowych i policjantów. Ich uczestnicy przyjeżdżają nad Bałtyk z różnych zakątków świata, niejednokrotnie nawet zza oceanu.
30.09.2016

Skarby Gustloffa – powtórne zbadanie wraku może przynieść zaskakujące informacje

Zbadanie niedostępnych dotychczas pokładów zatopionego na wysokości Łeby wraku okrętu wojennego Wilhelm Gustloff to cel gdańskiego klubu nurków Rekin. Złożono w tej sprawie wnioski do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Urzędu Morskiego w Gdyni.
11.09.2016

Ochrona podwodnego dziedzitwa kulturowego ma wpływ na inwestycje - relacja ze spotkania dotyczącego ratyfikacji Konwencji UNESCO

Cyfrowy system wymiany informacji między poszczególnymi służbami zajmującymi się badaniem dna Bałtyku, to jeden z efektów współpracy w zakresie ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego. W Muzeum Marynarki Wojennej odbyło się spotkanie informacyjno – konsultacyjne dotyczące zagadnień ochrony i badania wraków, związane bezpośrednio z planowaniem przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej ratyfikacji Konwencji UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego.
23.08.2016

Litoral – dla przemysłu, badań i nurków

Programy badawcze i edukacyjne, nurkowanie, wyzwania związane z transportem ludzi i towarów, prace podwodne, a nawet poszukiwanie zaginionych przyrządów pomiarowych - to tylko część zadań, z jakimi w ostatnich latach przyszło mierzyć się załodze jednostki M/Y Litoral, cumującej zwykle przy nabrzeżu gdyńskiej mariny.
30.05.2016

Europejska Noc Muzeów także w Narodowym Muzeum Morskim

Będzie zagadkowo, tajemniczo i jak zwykle bardzo morsko. Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów do oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. 21 maja od godziny 19.00 do 01.00 na nocnych amatorów zwiedzania czekać będą m.in. rycerze w Spichlerzach, marynarze na „Darze Pomorza”, a w Muzeum Rybołówstwa – zupełnie nowa wystawa stała.
19.05.2016

Europejska Noc Muzeów 2016 w morskich klimatach

Będzie zagadkowo, tajemniczo i jak zwykle bardzo morsko. Zapraszamy na Noc Muzeów do oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. 21 maja od godziny 19.00 do 1.00 na nocnych amatorów zwiedzania czekać będą m.in. rycerze w Spichlerzach, marynarze na "Darze Pomorza", a w Muzeum Rybołówstwa w Helu - zupełnie nowa wystawa stała.
04.05.2016

Wärtsilä zaprojektuje nowatorski statek dla nurków

Wärtsilä wraz z Shanghai Bestway Marine Engineering Design Co Ltd podpisała w styczniu kontrakt na zaprojektowanie statku wsparcia głębokowodnych prac podwodnych. Statek ma być zbudowany dla państwowej firmy China Shanghai Salvage Bureau (SSB), zajmującej się ratownictwem morskim w Chinach.
19.02.2016

Zimowe szkolenie nurków-minerów oraz nurków inżynierii morskiej MW

W piątek, 19 lutego, zakończą się trzytygodniowe zimowe ćwiczenia nurków-minerów i nurków inżynierii morskiej MW. Specjaliści od podwodnych zadań z 8. FOW doskonalili na zgrupowaniu umiejętności prowadzenia działań bojowych m.in. nurkując pod lodem.
17.02.2016

Zimowe szkolenie nurków w nurkowaniu pod wodą

Na przełomie stycznia i lutego nurkowie z jednostek inżynieryjno – saperskich pod okiem por. Krzysztofa Ossowskiego z 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia szkolili się w nurkowaniu pod lodem.
08.02.2016

41 lat ratowania życia na morzu

Jeden z dwóch największych okrętów ratowniczych polskiej floty wojennej. Uczestnik krajowych i międzynarodowych manewrów DYNAMIC MONARCH, i RENEGADE/SAREX.
30.11.2015

Nurkowanie techniczne to nie tylko wraki, ale też przemysł morski i offshore – relacja z konferencji Baltictech 2015

Konferencja Baltictech odbywa się co dwa lata w Gdyni i jest jedną z najważniejszych dla środowiska nurków technicznych imprez w Europie. Oprócz usprawnień dla nurkowania rekreacyjnego pojawia się tu także wiele urządzeń wykorzystywanych w portach, przemyśle morskim i offshore.
23.11.2015

Nurkowie będą sprzątać dno zatoki

Już jutro (10.10) odbędzie się siódma edycja imprezy pod hasłem Eko-Nurkowy Dzień. Podobnie jak w ubiegłych latach płetwonurkowie będą starali się oczyścić z zalegających śmieci podwodną część gdyńskich plaż, basenu jachtowego oraz Bulwaru Nadmorskiego.
09.10.2015

Nurkowanie „bez wychodzenia z łóżka”. Te zdjęcia robią wrażenie

Istnieją tylko dwa sposoby, aby dotrzeć do tego kurortu - statkiem lub helikopterem. Główną atrakcją pobytu w Dunbar Rock jest możliwość nurkowania praktycznie bez wychodzenia z łóżka.
28.09.2015

Problem z obniżoną stawką VAT przy usługach transportu morskiego i przybrzeżnego pasażerskiego

Zastosowanie przez osoby prowadzące działalność gospodarczą poprawnej stawki podatku od towarów i usług ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozliczania się przez przedsiębiorców z budżetem państwa. Stawka podatku obrotowego jest immanentnie związana z profilem i rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej.
22.09.2015

Szkolenie podwodniaków w Jeziorze Tarnobrzeskim

Prowadzenie rozpoznania, wyciąganie zatopionego sprzętu, ćwiczenie technik ratowania w warunkach dziennych i nocnych. To główne zadania, jakie wykonywali płetwonurkowie, w pierwszej połowie sierpnia br. podczas szkolenia w Jeziorze Tarnobrzeskim.
21.08.2015

6 najdziwniejszych łodzi świata

Oto zestawienie sześciu, naszym zdaniem, najdziwniejszych łodzi świata. Jak się okazuje, można zaprojektować i zbudować praktycznie wszystko. Wystarczy tylko popuścić wodze fantazji. Poniżej prezentujemy zdjęcia jednostek oraz filmiki z ich udziałem.
05.08.2015

Konferencja „Historia Techniki Morskiej” w Gdańsku

Pod koniec zeszłego tygodnia (16-18 kwietnia), w siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego (dawne Centralne Muzeum Morskie) na Ołowiance, odbyła się międzynarodowa konferencja „Historia Techniki Morskiej”. Wśród organizatorów znaleźli się Akademia Marynarki Wojennej, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, Instytut Historii Nauki PAN oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Inicjatorem przedsięwzięcia był prof. Antoni F. Komorowski z AMW.
20.04.2015

Nawigator XXI pomiędzy rejsami

W piątek przypłynął do Szczecina z grupą studentów czwartego roku wydziału nawigacyjnego Akademii Morskiej. Kolejni praktykanci – z pierwszego roku – zamustrują w poniedziałek, a w środę wypłyną w rejs kandydacki. Statek szkolno-badawczy Nawigator XXI wychodzi w morze ok. 30 razy w roku.
18.02.2014

HAVYARD DESIGN  & ENGINEERING POLAND- załoga to nasz największy potencjał

Uczynić życie na morzu łatwiejszym- to motto zawarte w każdej konstrukcji międzynarodowego biura projektowego HAVYARD DESIGN & ENGINEERING. Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych służy ciągłemu polepszeniu warunków i bezpieczeństwa pracy na morzu. Wiele z rozwiązań zaprojektowanych w biurze polskiego oddziału firmy z Sopotu, jest wypróbowywanych w najbardziej wymagającym środowisku- przy obsłudze przemysłu wydobywczego offshore a nawet pośród lodowych pól Bieguna Północnego.
01.02.2014

W Polsce jest ich niespełna dziesięciu - nurkowie ratownictwa to elita Marynarki Wojennej

Grupa polskich nurków głębokowodnych jest stosunkowo nieliczna, ale w państwach położonych nad Bałtykiem - jedyna. Tworzą oni wąskie, rzec by można elitarne grono, które co roku poddawane jest bardzo restrykcyjnym testom. Tak wyśrubowane normy nie obowiązują nawet w Stanach Zjednoczonych - pisze "Polska Zbrojna".
30.10.2013

Nowe wraki na Zalewie Szczecińskim

We wtorek, 29 października, odbyła się w siedzibie Urzędu konferencja prasowa, poświęcona badaniom dwóch nowych obiektów, odkrytych na dnie Zalewu Szczecińskiego.
30.10.2013

Włosi budują sztuczną wakacyjną wyspę na Adriatyku

Na Adriatyku - pomiędzy miejscowościa­mi Rimini i Riccione - ma powstać sztuczna wyspa. Jej projekt już wzbudził zaintereso­wa­nie arabskich szejków oraz holenderskich i brytyjskich inwestorów - informuje włoski portal net1news.org.
03.12.2012

Konferencja „Bezpieczeństwo sprzętu nurkowego i prac podwodnych”

Zapraszamy do udziału w Konferencji Bezpieczeństwo sprzętu nurkowego i prac podwodnych która odbędzie się w dniach 10 – 11 grudnia 2012 r. w Jastrzębiej Górze. Organizatorem spotkania jest Pion Certyfikacji Polskiego Rejestru Statków S.A.
06.11.2012

Hotel Water Discus- pokój z widokiem na rafę

Pięciogwiazdkowe hotele, korty tenisowe, szerokie plaże czy możliwość wypożyczania sprzętu wodnego to standardowe punkty w ofercie ośrodków turystycznych. Podwodne hotele wg projektu polskich inżynierów z Politechniki Gdańskiej mają szansę stać się główną atrakcją najbardziej renomowanych ośrodków turystycznych na świecie. O specyfice projektu oraz możliwościach jego wdrożenia w życie opowie dr Lech Rowiński, pracownik Politechniki Gdańskiej oraz przedstawiciel Deep Ocean Technology.
17.09.2012

Zanurz się w błękicie

Na całym świecie należą do największych atrakcji turystycznych. Najnowszy trend to oceanaria interaktywne, w których turystom proponuje się wirtualny lub rzeczywisty kontakt z delfinami, rekinami i płaszczkami.
08.08.2012

Pomorze. Tysiące pasażerów wciąż leży w zatopionym okręcie MS Wilhelm Gustloff

Zaledwie 20 mil morskich od plaż w pobliżu Łeby w wodach Bałtyku leży tysiące ludzkich szczątków. To zwłoki tych, których pociągnął ze sobą na dno storpedowany 30 stycznia 1945 roku przez sowiecką łódź podwodną niemiecki statek Wilhelm Gustloff. W tej podwodnej mogile spoczywa około 10 tys. ludzi. Podczas akcji ratunkowej udało się wyłowić zaledwie tysiąc osób. Bez wątpienia była to największa tragedia morska wszech czasów.
31.01.2012

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.