• <

Wynik wyszukiwania - "morskie farmy wiatrowe" - Wiadomości

Polska ma dobre warunki do rozwoju morskich farm wiatrowych. Do 2050 roku ich moc może sięgnąć 20 GW

W morskich farmach wiatrowych w przyszłości produkowana będzie większość energii elektrycznej wykorzystywanej przez państwa leżące w pobliżu obszarów morskich. – W Polsce do 2050 roku mamy szansę osiągnąć 20 GW mocy zainstalowanej na morzu – mówi Mariusz Witoński z Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. To największy potencjał spośród państw bałtyckich. Efektem rozwoju takich farm wiatrowych dla polskiego rynku może być wygenerowanie nawet 60 tys. nowych miejsc pracy i pobudzenie wielu sektorów gospodarki.
02.09.2020

W Gdyni staną farmy wiatrowe

Zbigniew Gryglas, pełnomocnik rządu ds. morskiej energetyki wiatrowej poinformował, że w Gdyni powstanie terminal instalacyjny na potrzeby budowy farm wiatrowych na morzu. To bardzo dobra wiadomość dla miasta i Portu Gdynia.
25.08.2020

ARP tworzy ekosystem dla rozwoju przemysłu offshore w Polsce

Rozwój przemysłu offshore to dla polskiej gospodarki historyczna szansa, której nie możemy stracić - ocenił podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Mateusz Berger.
25.08.2020

Rząd w uchwale wskaże Gdynię jako miejsce terminala instalacyjnego dla offshore

Rząd w specjalnej uchwale wskaże Gdynię jako miejsce, w którym powstanie terminal instalacyjny na potrzeby budowy farm wiatrowych na morzu - poinformował pełnomocnik rządu ds. morskiej energetyki wiatrowej Zbigniew Gryglas. Wg niego terminal będzie kosztować ok. 500 mln zł
24.08.2020

Projekt ustawy o offshore w październiku w Sejmie

Projekt ustawy o promocji energii z morskich farm wiatrowych w październiku powinien trafić do Sejmu - oświadczył dziś pełnomocnik rządu ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej Zbigniew Gryglas. Ocenił że ustawa powinna wejść w życie do końca roku.
24.08.2020

Pierwsza energia z farm na Bałtyku popłynie pod koniec 2024 r.

Pierwsza energia z farm wiatrowych na Bałtyku popłynie pod koniec 2024 r. Bałtyk będzie jednym z największych źródeł zielonej energii polskiej gospodarki - zapewni ok. 20 proc. całego zapotrzebowania na energię elektryczną – powiedział dziś wiceminister aktywów państwowych, Zbigniew Gryglas.
21.08.2020

Port Gdynia dołączył do WindEurope, największej organizacji branży Offshore Wind na świecie

Port Gdynia będzie portem instalacyjnym dla polskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. To niezwykle ważny projekt dla przyszłości energetycznej w Polsce. Tym samym Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. w związku z rozwojem branży offshore w Polsce stał się członkiem organizacji WindEurope zrzeszającej ponad 400 członków w 30 krajach, tworząc w ten sposób największą organizację związaną z branżą offshore na świecie. Wśród członków są europejskie porty, w których obsługiwane są elementy morskich farm wiatrowych. Zarząd Morskiego Por
20.08.2020

Czysty gaz – perspektywy rozwoju energetyki wodorowej w UE

Wodór jest bezemisyjnym źródłem energii. Ma zastąpić gaz ziemny i pomóc w dekarbonizacji gospodarki UE. Rozwój branży wodorowej jest związany nie tylko z kwestiami klimatycznymi, ale też z polityką przemysłową – będzie wymagał wypracowania regulacji i inwestycji m.in. w moce produkcyjne i infrastrukturę. Stwarza to wyzwania dla polityki przemysłowej i zagranicznej Polski.
12.08.2020

Branża morskiej energetyki wiatrowej czeka na nowe przepisy

W nadchodzących latach na Bałtyku ma nastąpić boom inwestycyjny, a prąd z pierwszych farm wiatrowych ma popłynąć ok. 2025 roku. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej ma pobudzić gospodarkę i zapewnić ponad 30 tys. nowych miejsc pracy, ale inwestorzy do tej pory wyczekiwali stabilnych regulacji, które ma im zapewnić tzw. ustawa offshorowa. Resort klimatu przekazał ją już do ponownych, krótkich uzgodnień, a wejście w życie nowych regulacji jest spodziewane jeszcze w tym roku. Obok systemu wsparcia dla inwestorów i przyspieszenia jeg
11.08.2020

Koronawirus nie spowolni rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Morska energia wiatrowa jest postrzegana przez rządy na całym świecie jako kluczowe narzędzie ożywienia gospodarczego po pandemii. W opublikowanym dziś Global Offshore Wind Report GWEC wskazuje, że 2019 rok był najlepszy w historii branży, a przybycie 6,1 GW podniosło moc morskich wiatraków na całym świecie do 29,1 GW. Optymistyczne są także prognozy na przyszłość. W 2020 r. tempo rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na świecie nie spadnie, mimo pandemii; powinno przybyć mniej więcej tyle mocy, ile w 2019 r., czyli 6,1 GW.
05.08.2020

Morskie farmy wiatrowe - kolejne zmiany w projekcie ustawy

7 lipca 2020 r. Ministerstwo Klimatu przekazało do ponownych uzgodnień projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, tzw. ustawa offshore (pierwsze uzgodnienia w styczniu 2020 r. były prowadzone przez Ministra Aktywów Państwowych).
31.07.2020

PKN Orlen: wspólnie z GL możemy dołączyć do czołowych koncernów w Europie

PKN Orlen wspólnie z Grupą Lotos mają szansę dołączyć do grona najbardziej liczących się koncernów paliwowo-energetycznych w Europie - oświadczył płocki koncern komentując poniedziałkowe, krytyczne stanowisko sejmiku pomorskiego ws. konsolidacji obu firm.
27.07.2020

Powstaje Ocean Winds, nowa spółka typowana na światowego lidera w branży morskiej energetyki wiatrowej

Ocean Winds (OW) powstało jako przedsięwzięcie joint venture, zapowiedziane w 2019 roku i kontrolowane w równym stopniu przez EDP Renováveis i ENGIE. Nowy podmiot z siedzibą w Madrycie stanowi wyłączny podmiot inwestycyjny EDPR i ENGIE, której celem będzie wykorzystywanie potencjału rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na całym świecie.
21.07.2020

Ruszyły konsultacje warsztatowe w sprawie publikacji 130/P „Morskie Farmy Wiatrowe”

27 września 2019, PRS udostępnił Publikację 130/P „Morskie Farmy Wiatrowe”, będącą efektem własnych prac rozwojowo-badawczych PRS połączonych z doświadczeniami partnerów zaangażowanych w projekty MFW.
20.07.2020

Prezes PKN Orlen: Oceny Moody’s i Fitch Ratings potwierdzają słuszność naszych decyzji

Oceny Agencji Moody’s, a także Fitch Ratings, opierają się na rzeczowej analizie danych oraz planów koncernu i są potwierdzeniem słuszności naszych decyzji biznesowych, dotyczących przejęcia Grupy Lotos i PGNiG, a wcześniej także Grupy Energa - ocenił w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
16.07.2020

Offshore Wind Consultants otwiera biuro w Polsce

OWC (Offshore Wind Consultants), firma doradcza działająca w branży morskiej energetyki wiatrowej, kontynuuje swoją międzynarodową ekspansję i otwiera biuro w Polsce, aby wspierać inwestycje w morską energetykę wiatrową na Morzu Bałtyckim. Dyrektorem polskiego biura został Łukasz Sikorski.
16.07.2020

Ekspert: transformacja Orlenu to krok w kierunku neutralności klimatycznej

Orlen oddał to, co oddać musiał, albo co było mało perspektywiczne i nisko marżowe. Kierunkiem jest produkcja energii elektrycznej i elektromobilność, co pozwoli osiągać cele neutralności klimatycznej - powiedział PAP Dawid Piekarz z Instytutu Staszica.
15.07.2020

Obajtek: Grupa Orlen przerobiła w 2019 r. prawie 33,9 mln ton ropy i uzyskała 43,3 mln ton sprzedaży wolumenowej

W 2019 r. Grupa Orlen przerobiła prawie 33,9 mln ton ropy naftowej, odnotowując przy tym rekordową sprzedaż wolumenową na poziomie 43,3 mln ton – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w opublikowanym raporcie zintegrowanym. Jak podał, w 2019 r. na inwestycje wydano tam ok. 5,5 mld zł.
13.07.2020

Timmermans: Polska może stać się unijnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej

Polska jest na drodze do stania się jednym z europejskich liderów w rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Wiem też, że wiele społeczności w Polsce jest zainteresowanych inwestycjami w energetykę słoneczną - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
06.07.2020

"Niebieskie Przyspieszenie": Nasza pogoń za zasobami oceanicznymi odzwierciedla to, co już zrobiliśmy na lądzie

W ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci w oceanie pojawiły się wzory widoczne na lądzie 70 lat temu. Żyjemy dzięki „Niebieskiemu przyspieszeniu”, które będzie miało znaczące konsekwencje dla życia na niebieskiej planecie.
03.07.2020

List intencyjny o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

W Ministerstwie Klimatu podpisano list intencyjny o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Inicjatywa ma służyć rozwojowi rynku offshore w Polsce.
03.07.2020

Port Gdynia portem instalacyjnym polskich farm wiatrowych na Bałtyku [foto, wideo]

Gdynia będzie portem instalacyjnym polskich farm wiatrowych na Bałtyku. To wielki projekt morskiej energetyki wiatrowej, który jest j zaliczany do epokowych projektów infrastrukturalnych.
02.07.2020

Podpisano list intencyjny dot. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. OZE Ireneusza Zyski przedstawiciele rządu RP oraz przedsiębiorcy z branży morskiej energetyki wiatrowej podpisali 1 lipca 2020 r. „List intencyjny o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”. Celem tej inicjatywy jest podjęcie wspólnych działań służących rozwojowi rynku offshore w naszym kraju.
01.07.2020

150 miliardów złotych na polską farmę wiatrową. Eksperci przeanalizują inwestycję

W ramach tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju zrealizowany zostanie całkowicie nowy blok tematyczny poświęcony morskiej energetyce wiatrowej (MEW). W dniach 24-25 sierpnia siedziba Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni stanie się centrum rozmów m.in. o wartej blisko 150 mld zł inwestycji obejmującej budowę farmy wiatrowej na polskim morzu, stanowiącej oś najszybciej rozwijającego się sektora energetyki w Europie.
01.07.2020

Gryglas: terminal instalacyjny offshore powstanie w Gdyni

"Za nami decyzja o wyborze portu instalacyjnego dla offshore. Będzie nim Gdynia. Przewidujemy zaangażowanie innych portów, gdyż równolegle z koncepcją terminala głównego będziemy realizować tzw. terminale rozproszone. Dwa pozostałe porty – Szczecin i Gdańsk nie są bez szans. One także będą odgrywały istotną rolę w tym procesie" - powiedział na łamach BiznesAlert Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych.
01.07.2020

PKN ORLEN inwestuje w zero i niskoemisyjne źródła wytwarzania

PKN ORLEN, zgodnie z deklaracjami, uczestniczy w projekcie budowy bloku w elektrowni Ostrołęka w technologii gazowej. Przy realizacji inwestycji zostanie maksymalnie wykorzystana dotychczasowa infrastruktura. To element strategii PKN ORLEN, która ukierunkowana jest na zwiększanie zaangażowania w ene
25.06.2020

Hiszpanie przygotowują kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku

Jak niedawno informowaliśmy, Enea i hiszpańska Iberdrola na początku czerwca podpisały list intencyjny, dotyczący inwestycji polskiej spółki w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Teraz hiszpańska spółka ogłasza plany przejęcia projektów offshorowych u wybrzeży Szwecji.
23.06.2020

Projekt farmy wiatrowej Baltica 1 PGE z warunkami przyłączenia do sieci

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE wydał warunki przyłączenia do sieci należącego do PGE projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. Farma ma mieć moc niemal 900 MW i według wstępnych założeń ruszy po 2030 r.
08.06.2020

Polskie morskie farmy wiatrowe a bezpieczeństwo na morzu - spojrzenie okiem Akademii Marynarki Wojennej

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku ma stanowić znaczącą pomoc w transformacji polskiej energetyki, zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł i stanowić impuls dla rozwoju gospodarki. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z wpływu farm na bezpieczeństwo na morzu? O tym podczas webinarium, zorganizowanym przez Akademię Marynarki Wojennej, mówi dr Radosław Tyślewicz z Katedry Operacji Morskich Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW, ekspert SSAB Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa.
04.06.2020

Enea i Iberdrola podpisały list intencyjny ws. możliwej budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Enea i hiszpańska Iberdrola podpisały list intencyjny, dotyczący potencjalnej inwestycji polskiej spółki w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Enea wskazuje, że może chodzić mniejszościowe udziały w projektach o mocy rzędu 3,3 GW.
03.06.2020

Seagreen przygotowuje się do opracowania trasy kablowej na lądzie dla morskiego projektu wiatrowego

SSE Renewables zawarło dobrowolne porozumienie o gruntach w celu opracowania podziemnej trasy kablowej dla morskiego projektu wiatrowego Seagreen w Szkocji.
27.05.2020

PKN ORLEN jest zainteresowany projektem w Ostrołęce wyłącznie w technologii gazowej

PKN ORLEN stawia na rozwój aktywów energetycznych w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych. Deklaruje wstępną gotowość do zaangażowania się w realizację budowy elektrowni Ostrołęka pod warunkiem wykorzystania technologii opartej na paliwie gazowym.
19.05.2020

Rola polskich portów w rozwoju morskich farm wiatrowych

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku ma stanowić znaczącą pomóc w transformacji polskiej energetyki, zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł, przyczynić się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju i stanowić impuls dla rozwoju gospodarki, przede wszystkim sektora stoczniowego. Projekt inwestycyjny obliczony został na 100–120 mld zł a rząd chce, aby jak największa część tych pieniędzy trafiła do krajowych firm i dostawców. O rolę polskich portów w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zapytaliśm
19.05.2020

Budowa polskich farm wiatrowych na Bałtyku - oczekiwany impuls dla branży morskiej w czasie kryzysu

Perspektywa budowy morskich farm wiatrowych zyskuje dodatkowe znaczenia w czasie kryzysu wywołanego epidemią COVID-19. Oprócz oczywistych argumentów, które stoją za realizacją tych projektów, pojawiają się zupełnie nowe, ponieważ to właśnie polski offshore może być nowym impulsem, a nawet ratunkiem dla wielu firm z branży morskiej w czasach globalnej bessy.
13.05.2020

PKN ORLEN sfinalizował przejęcie Grupy ENERGA

PKN ORLEN nabył 80 proc. akcji Grupy ENERGA, które stanowią ok. 85 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu tej spółki. Oznacza to, że koncern formalnie stał się właścicielem gdańskiej firmy. To największa tego typu transakcja na polskim rynku paliwowo-energetycznym. Proces zakupu został zrealizowany w ciągu zaledwie 4 miesięcy. W tym czasie PKN ORLEN spełnił wszystkie warunki zawieszające niezbędne do przeprowadzenia transakcji przejęcia Grupy ENERGA, w tym osiągnięcie progu 66 proc. akcji objętych wezwaniem. Fi
30.04.2020

PKN ORLEN na finiszu największej transakcji na rynku energetycznym w Polsce

PKN ORLEN w ciągu zaledwie czterech miesięcy spełnił wszystkie warunki zawieszające niezbędne do przeprowadzenia transakcji przejęcia Grupy ENERGA, w tym osiągnięcie progu 66 proc. akcji objętych wezwaniem. Finalnie ich cena została ustalona na poziomie 8,35 zł za akcję. Dziś rozpoczął się proces nabycia akcji przez koncern. Zrealizowany proces jest ważnym elementem strategii PKN ORLEN tworzenia silnego, multienergetycznego koncernu, który wzmocni pozycję konkurencyjną i finansową połączonych firm, bezpieczeństwo energetyc
28.04.2020

ARP integruje pomorskie spółki stoczniowe. Powstał holding Grupa Przemysłowa Baltic

Agencja Rozwoju Przemysłu mając w portfelu kilka firm działających na rynku stoczniowym i offshore’owym podjęła decyzję o integracji spółek i utworzeniu podmiotu pod wspólnym szyldem Grupa Przemysłowa Baltic. Holding skupi pomorskie spółki Stocznię Gdańsk, związane z nią GSG Towers i Baltic Operator oraz Energomontaż Północ Gdynia. Grupa będzie zabiegać między innymi o kontrakty z morskiej energetyki.
26.04.2020

Wietnamski oddział stoczni VARD zbuduje statek do obsługi morskich farm wiatrowych dla Tajwanu

Światowy lider morskiej energetyki wiatrowej Ørsted ogłosił podpisanie 15-letniego kontraktu (z opcją przedłużenia do 20 lat) z Ta San Shang Marine czyli spółką joint venture MOL i TTM na budowę statku do obsługi morskich farm wiatrowych typu SOV.
17.04.2020

Ørsted wyczarteruje na 15 lat pierwszą tajwańską jednostkę SOV

Duński deweloper morskich farm wiatrowych Ørsted podpisał 15-letnią umowę z Ta San Shang Marine, wynajmując firmę spedycyjną do budowy pierwszego na świecie statku do obsługi farm wiatrowych typu SOV, który będzie pływał pod tajwańską banderą. Będzie ona obsługiwać morskie farmy wiatrowe Greater Changhua.
16.04.2020

Zarząd PGE zamyka projekty spoza podstawowej działalności. Morskie farmy wiatrowe nadal priorytetem

Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej podjął decyzję o zamykaniu projektów o niezadowalającej stopie zwrotu, w szczególności niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością Grupy, oraz zobowiązał wszystkie spółki z Grupy PGE do działań optymalizacyjnych i racjonalizacyjnych.
11.04.2020

Porty muszą być odporne na kryzys. Wywiad z Adamem Mellerem Prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia

O wzrostach przeładunków, nawet w czasie kryzysu, determinacji w budowie Portu Zewnętrznego, roli Portu Gdynia w budowie polskich, morskich farm wiatrowych oraz inwestycjach rozmawiamy z Adamem Mellerem Prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
08.04.2020

Raport: w 2019 r. 52 mld euro inwestycji w sektorze energii wiatrowej w Europie

Inwestycje w sektorze energii wiatrowej w Europie w 2019 r. sięgnęły 52 mld euro - wynika z najnowszego raportu WindEurope. Jeśli chodzi o wysokość inwestycji w nowe turbiny na lądzie Polska znalazła się na 3. miejscu w UE - po Hiszpanii i Niderlandach.
07.04.2020

Wpływ kryzysu COVID-19 na polski przemysł stoczniowy. Stan obecny i perspektywy [raport GospodarkaMorska.pl]

Szok, bezradność i wielka niewiadoma odnośnie przyszłości to dzisiejsze nastroje w firmach w Polsce, Europie i na Świecie. Szybkość rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa oraz coraz bardziej drastyczne środki wprowadzane przez rządy, z jednej strony, wydają się być konieczne, z drugiej, z dnia na dzień, powiększają obawy o przyszłość gospodarki i biznesu. „Przedłużanie kwarantanny zabije więcej ludzi niż koronawirus” te słowa Donalda Trumpa doskonale obrazują dzisiejsze odczucia w gospodarce, również w firmach z sekt
06.04.2020

KE poinformowała, że zatwierdziła przejęcie Energii przez PKN Orlen

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła przejęcie spółki Energa przez PKN Orlen. Przekazała, że transakcja nie spowoduje naruszenia rynkowej konkurencji.
01.04.2020

Port Gdynia z potencjałem infrastrukturalnym w sektorze offshore (film)

Port Gdynia od strony wschodniej jest portem najbliżej położonym względem obszarów morskich przewidzianych na lokalizację farm wiatrowych. Potencjał terenów portowych sprzyja rozwojowi alternatywnych – ekologicznych źródeł energii w Polsce. Zarząd Portu wraz z pełnomocnikiem rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneuszem Zyska analizuje rozwiązania służące rozwojowi sektora offshore w tym poszukują zaplecza do obsługi elementów morskich farm wiatrowych, obejmującego gminy Kosakowo, Rumię oraz Gdynię.
05.03.2020

Ministerstwo Klimatu: Morskie farmy wiatrowe o mocy 10 GW są ekonomicznie uzasadnione

Potencjał zawarty w ustawie dot. wytwarzania energii w morskich farmach wiatrowych, która niedługo wpłynie do Sejmu RP wynosi 9,6 GW. Z kolei projekt Polityki energetycznej Polski do roku 2040 mówi o 8 GW...
28.02.2020

ABW będzie opiniowała procesy związane z budową offshore?

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej postuluje, by ABW miała prawo opiniować pozwolenia lub uzgodnienia związane z budową morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Taką uwagę pełnomocnik rządu skierował do projektu ustawy o morskiej energetyce wiatrowej.
28.02.2020

Port Gdynia poszukuje możliwości do dalszego rozwoju - będzie oferta na zakup terenów PGZ Stoczni Wojennej

W związku z ogłoszeniem o możliwości składania ofert na zagospodarowanie terenów Stoczni Wojennej w Gdyni, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A, informuje że jest zainteresowany nabyciem całości terenów będących w zasobach Stoczni, w ramach przysługującego prawa pierwokupu. Nabyty teren ma służyć zwiększeniu funkcjonalności usług portowych, ze szczególnym uwzględnieniem budowy i obsługi polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
21.02.2020

Dobre wyniki finansowe PKN ORLEN w 2019 roku przy rekordowych zyskach detalu i energetyki

​W 2019 roku PKN ORLEN osiągnął zysk operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 9,4 mld zł oraz zysk netto w wysokości 4,5 mld zł. W ciągu ostatnich czterech lat od 2016 do 2019 r. zysk netto Koncernu wyniósł łącznie ponad 23 mld zł. Wynik EBITDA LIFO w 2019 roku był o 1,1 mld zł wyższy niż rok wcześniej i został wypracowany przy rekordowym przerobie ropy wynoszącym 33,9 mln ton oraz rekordowej sprzedaży na poziomie 43,3 mln ton. Najwyższy w historii Koncernu rezultat EBITDA LIFO, na poziomie ponad 3 mld zł, osiągnął segment deta
05.02.2020

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020 - innowacje i rozwój technologiczny pod kontrolą (relacja wideo)

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z.o.o, PZU LAB SA oraz Polskie Forum Technologii Morskich zorganizowały w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020
02.02.2020

Morskie farmy wiatrowe-projekt nowych przepisów z 15.01.2020 roku

Po wielu miesiącach oczekiwań, jak i wielu obietnicach ze strony ustawodawcy, Ministerstwo Aktywów Państwowych dnia 15 stycznia 2020 r. opublikowało projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych., tzw. ustawa offshore. Ustawa ma określać zasady i warunki przygotowania oraz realizacji inwestycji w zakresie budowy morskich farm wiatrowych oraz mechanizmy i instrumenty wspierające wytwarzanie energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
30.01.2020

Olbrzymie projekty w morskie farmy wiatrowe otrzymają wsparcie od Unii Europejskiej

Deweloperzy niektórych z największych farm wiatrowych na świecie mają uzyskać wsparcie ze strony Unii Europejskiej w ramach nowej strategii mającej na celu zapewnienie większego wkładu przemysłu w niskoemisyjne źródła zasilania.
29.01.2020

Rząd chce przyspieszyć rozwój farm wiatrowych na Bałtyku. Skorzystają polskie firmy?

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to projekt inwestycyjny obliczony na 100–120 mld zł. Rząd chce, aby jak największa część tych pieniędzy trafiła do polskich firm i dostawców. Mają to zapewnić mechanizmy, które wprowadzi opracowywana ustawa offshorowa. – Chcemy, żeby parlament jak najszybciej przyjął tę ustawę, bo inwestorzy czekają na stabilne ramy prawne – mówi Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych. Jak ocenia, docelowo energia z farm na Bałtyku może stanowić nawet 20 proc. polskiego miksu, a pierw
29.01.2020

PKN Orlen zapowiada wybór partnera do offshore na przełomie I/II kwartału 2020 roku

PKN Orlen wybierze partnera do projektu budowy morskich farm wiatrowych na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2020 roku - poinformował PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek. Płocki koncern prowadzi w tej sprawie negocjacje z kilkoma podmiotami.
27.01.2020

PGE z decyzją środowiskową dla dwóch projektów farm wiatrowych na Bałtyku

Dwa projekty morskich farm wiatrowych PGE - Baltica 2 i Baltica 3 - uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach - poinformowała w poniedziałek spółka. PGE podkreśliła, że decyzja umożliwia rozpoczęcie prac nad projektami technicznymi obu farm.
27.01.2020

Belgia: W 2019 roku rekordowa produkcja energii z morskich wiatraków

Morskie farmy wiatrowe odgrywają coraz większą rolę w zaopatrywaniu Belgii w energię - informują w poniedziałek tamtejsze media. Rok 2019 był pod tym względem rekordowy.
06.01.2020

Morska Energetyka Wiatrowa a brak odpowiednich regulacji prawnych w Polsce

W ciągu ostatnich lat widać spore poruszenie wokół morskich farm wiatrowych, które mają powstać na obszarze Morza Bałtyckiego. Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce ma przynieść korzyści w wielu obszarach aktywności – ekonomicznej (rozwój technologiczny, stymulacja dla rozwoju gospodarki czy zmniejszenie zapotrzebowania na import energii elektrycznej), środowiskowej (ograniczenie emisji szkodliwych substancji), jak i społecznej (obniżka cen prądu, wsparcie rynku pracy oraz lokalnej przedsiębiorczości – symulacje ekspert
20.12.2019

PGE Baltica rozpoczęła nowatorski projekt badawczy nt. produktywności morskich farm wiatrowych

Celem badania jest oszacowanie wpływu spowolnienia przepływu wiatru, jakie w swoim otoczeniu powodują duże morskie farmy wiatrowe [tzw. blockage effect]. Zjawisko to będzie symulowane metodami numerycznej mechaniki płynów. Na tej podstawie możliwe jest dokładne oszacowanie przyszłej rentowności inwestycji w farmy Baltica 3 i Baltica 2. Badania potrwają około roku, pierwszych efektów analiz należy spodziewać się na początku 2021 roku.
17.12.2019

W Danii powstanie farma wiatrowa na sztucznej wyspie o mocy 10 GW

Ministerstwo Energii Danii zapowiedziało projekt budowy sztucznej wyspy, wokół której znajdą się morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 10 GW. Inicjatywa kosztować ma od 200 do 300 mld koron duńskich, czyli 29,5-44,2 mld dol.
10.12.2019

Działalność PRS w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

PRS jest instytucją prowadzącą niezależną działalność rzeczoznawczą na rynku międzynarodowym. Działalność firmy skupia się na czterech głównych obszarach – nadzorach przemysłowych, nadzorach okrętowych, certyfikacji (systemów zarządzania, wyrobów i osób) oraz prac badawczo-rozwojowych.
10.12.2019

W ciągu najbliższych lat w USA powstaną największe na świecie turbiny wiatrowe

Hiszpańska firma użyteczności publicznej Iberdrola chce zbudować morskie turbiny wiatrowe o mocy co najmniej 14 megawatów każda - podała agencja Bloomberga. Największe jak dotąd wiatraki, mają zacząć generować prąd około 2025 r. m.in. na farmach w USA.
09.12.2019

Polski sektor energetyczny zabiega w Brukseli o środki na transformację. UE dofinansuje morskie farmy wiatrowe na Bałtyku?

Uzależniona w wielkim stopniu od węgla polska energetyka zabiega w Brukseli o środki, które pomogą jej w transformacji, by sektor zmniejszył emisję gazów cieplarnianych. Lobbing przybiera na sile przed ogłoszeniem przez nową KE planów dotyczących Zielonego Ładu.
03.12.2019

Jan De Nul zamówił nowoczesny statek instalacyjny offshore

Luksemburski Jan De Nul zamówił drugi megastatek instalacyjny offshore, Les Alizes, w chińskiej stoczni CMHI Haimen. Razem z Voltairem, nowym statkiem samo-podnośnym, będę w stanie budować morskie farmy wiatrowe najnowszej generacji.
27.11.2019

WindEurope: wiatraki na Bałtyku mogą być jednym z filarów transformacji energetycznej

Oceniany na ponad 100 mld zł program rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku może być jednym z filarów transformacji energetycznej kraju - oceniali we wtorek w Kopenhadze polscy uczestnicy największej europejskiej konferencji poświęconej wiatrakom offshore.
26.11.2019

Polska jakość ceniona na całym świecie - poznajcie MEWO. S.A. (wywiad)

Zaczynali w czasie, kiedy morskie farmy wiatrowe były w Polsce tematem nieznanym. Z pokorą uczyli się od doświadczonych graczy na światowym rynku, co doprowadziło ich do pozycji lidera w polskiej części Morza Bałtyckiego. Kim są ludzie biorący udział we wszystkich najważniejszych projektach energetycznych w Polsce, dlaczego warto inwestować w pracowników i dlaczego zna ich cała światowa branża offshore opowiedział nam Paweł Weiner, prezes zarządu MEWO. S.A.
26.11.2019

Kosmiczne badania rynkowe

Czy można w ciągu kilku godzin odpowiedzieć na pytanie, ile jest inwestycji budowlanych na terenie całego miasta, kraju, kontynentu, a nawet całej kuli ziemskiej? W jaki sposób najszybciej policzyć morskie farmy wiatrowe, monitorować miejsca wydobycia ropy naftowej czy lokalizować nielegalne połowy? Dziś, dzięki zdjęciom z satelitów powstają narzędzia umożliwiające szybkie zliczenie dowolnych zasobów, które są możliwe do zaobserwowania z kosmosu.
05.11.2019

Publikacja 130/P „Morskie Farmy Wiatrowe” dostępna w języku angielskim

PRS opracował publikację 130/P „Morskie Farmy Wiatrowe” - we wrześniu ukazała się polskojęzyczna wersja przepisów, natomiast dziś udostępniamy Państwu wersję w języku angielskim. Publikacja została przetłumaczona z dbałością o zachowanie jak najdokładniejszego przekładu z języka polskiego. Z pewnością uniwersalny charakter języka angielskiego przyczyni się do szerszego rozpropagowania naszych przepisów. Umożliwiliśmy tym samym osobom z branży offshore z całego świata odniesienie się do publikacji.
04.11.2019

Morskie farmy wiatrowe tematem konsultacji w Ministerstwie Energii

– Chcemy rozpocząć szeroką dyskusję na temat możliwości zmaksymalizowania wkładu polskiej gospodarki w rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej tak, aby udział krajowych wytwórców był na możliwie wysokim poziomie – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas dialogu z przedstawicielami branży offshore, który odbył się 30 października 2019 r. w Ministerstwie Energii.
31.10.2019

Najbogatszy Polak zainwestuje w morskie farmy wiatrowe

Najbogatszego Polaka interesują nie tylko małe elektrownie jądrowe, ale również farny wiatrowe; złożył wniosek na budowę 800 MW na Bałtyku - informuje czwartkowy "Puls Biznesu".
24.10.2019

PGE chce budować morskie farmy wiatrowe z Duńczykami

Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że zdecydowała się podjąć rozmowy z duńskim Oerstedem o sprzedaży połowy udziałów w dwóch swoich projektach morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Negocjacje mają też dotyczyć warunków współpracy przy realizacji.
23.10.2019

Farmy wiatrowe na Bałtyku zaczną produkować energię za około 5 lat. To ogromna szansa dla polskiego przemysłu

Morska energetyka wiatrowa w Europie szybko się rozwija – farmy wiatrowe ma już 11 państw, a w zeszłym roku moc zainstalowana na morzu zwiększyła się o 2,65 GW. Budowane obecnie turbiny są coraz większe i efektywniejsze. Polska jest wciąż daleko w tyle za krajami takimi jak Wielka Brytania czy Niemcy – polskie farmy wiatrowe na Bałtyku są jeszcze w fazie projektów i według rządowych planów zaczną wytwarzać energię bliżej 2025 roku. Ich produkcja może być jednak ogromną szansą dla polskiego przemysłu, m.in. hutniczego i sto
23.10.2019

Międzynarodowa Konferencja „Offshore Wind – Logistics & Supplies”

Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej zaprasza na ósmą edycję Międzynarodowej Konferencji „Offshore Wind – Logistics & Supplies”, która odbędzie się w Gdyni, w Hotelu Courtyard by Marriott Waterfront, w dniach 16-17 października 2019 r.
03.10.2019

Polski Rejestr Statków o Morskich farmach wiatrowych - publikacja

Turbiny wiatrowe są obiektami powszechnie spotykanymi na terenie niemalże całej Polski. Ich budowa na obszarach morskich jest dopiero planowana. Warto jednak wskazać, że od ponad 15 lat polskie przedsiębiorstwa dostarczają swoje innowacyjne materiały, wyroby, urządzenia i usługi dla wymagającej zachowania najwyższych standardów branży OZE, w tym morskich farm wiatrowych (MFW), umiejscowionych głównie w Europie Zachodniej.
30.09.2019

Wielka Brytania planuje otworzyć przetarg o wartości 25 miliardów dolarów dla morskich farm wiatrowych

Wielka Brytania chce otworzyć pierwszy od dekady konkurs, który ma przyciągnąć warte nawet 25 mld dolarów inwestycje w morskie farmy wiatrowe.
19.09.2019

Ekologiczna ofensywa PGE: Morskie farmy wiatrowe, fotowoltaika, i samochody zasilane zieloną energią

PGE Polska Grupa Energetyczna ogłosiła kolejne trzy znaczące projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE). PGE zapowiedziała współpracę z KGHM i PKP przy budowie farm fotowoltaicznych oraz z Orlenem – przy tworzeniu morskich farm wiatrowych. Ponadto grupa zadeklarowała, że należące do niej 52 stacje ładowania aut elektrycznych zasilane będą z OZE.
13.09.2019

20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO za nami (foto, wideo)

Zakończyły się 20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. W Gdańsku udział w nich wzięło ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej.
12.09.2019

Podpisano list intencyjny dot. rozwoju morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Bałtyku (foto, wideo)

W Kosakowie podpisano list intencyjny dotyczący rozwoju morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Współpracę w tym zakresie zadeklarowali w środę Zarząd Morskiego Portu Gdynia, miasta Gdynia i Rumia oraz Gmina Kosakowo. W ten sposób z wyprzedzeniem chcą stworzyć jak najkorzystniejsze warunki dla inwestorów bezpośrednio zaangażowanych w budowę morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku.
24.07.2019

UE: Polska energetyka przekonuje w Brukseli, że stawia na wiatraki na Bałtyku

Polski sektor energetyczny chce inwestować w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim i inne źródła odnawialne, aby do 2030 r. ich udział w miksie energetycznym wzrósł do 27 proc. - poinformował prezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej Henryk Baranowski.
10.07.2019

PGE Baltica: Pierwszy prąd z farm wiatrowych na Bałtyku w latach 2025-26

Liczymy, że pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych PGE na Bałtyku popłynie do polskich domów w latach 2025-2026 – powiedziała PAP w Brukseli Monika Morawiecka z PGE Baltica.
29.06.2019

Morski wiatr napędzi zieloną gospodarkę w Polsce – analiza Europejskiego Instytutu Miedzi

Morska energetyka wiatrowa ma być jednym z kluczowych kierunków modernizacji polskiego systemu energetycznego. Ministerstwo Energii zakłada, że do 2040 r. aż 10 GW będzie pochodziło właśnie z sektora offshore. Wydatki na rozwój polskiej energetyki wiatrowej na morzu mogą wynieść nawet 140 mld zł. W ocenie analityków Europejskiego Instytutu Miedzi kwota ta powinna być jednak znacznie wyższa. Dla pełnego wykorzystania potencjału offshore niezbędne są bowiem równoległe inwestycje w modernizację i rozbudowę sieci energetycznych, a ta
28.05.2019

PSEW: Morskie farmy wiatrowe mają szansę odegrać kluczową rolę w procesie transformacji energetycznej Polski

Jest szansa przynajmniej na 14 GW mocy z wiatraków na Bałtyku. To zachowawczo policzony potencjał – wskazuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) mówiąc o trzeciej wersji projektu planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich. Perspektywy rozwoju farm morskich opisuje raport stworzony przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej pt. „Przyszłość morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”.
27.05.2019

BEIF 2019: Polskie morskie farmy wiatrowe coraz bliżej. Czas na działania (foto, wideo)

Tak czuję po dyskusjach, które tutaj toczymy, że jesteśmy coraz bliżej – mówił w Warszawie o morskich farmach wiatrowych Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej. Dwudniowe wydarzenie, organizowane przez FNEZ, zakończyło się w czwartek. Uczestniczyli w nim najważniejsi przedstawiciele sektora morskiej energetyki wiatrowej.
24.05.2019

Plan 3.0 dla Bałtyku bez większego potencjału offshore wind, ale uwzględniający postulaty branży

W październiku 2019 r. światło dzienne ujrzy trzecia wersja projektu planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich. Nowością nie jest sam harmonogram lecz fakt, że w kolejnej wersji nie pojawią się dodatkowe tereny przeznaczone pod rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
17.05.2019

Specjalistyczne urządzenia z EPG w drodze do Chin. Zostaną zamontowane na pogłębiarce (foto, wideo)

Kolejny projekt Energomontażu-Północ Gdynia zakończony sukcesem. Tym razem spółka wykonała 2 urządzenia: Spud Carrier i Auxiliary Spud, które zostaną zamontowane na budowanej w Chinach pogłębiarce. Transport konstrukcji drogą morską potrwa około 2 miesięcy.
06.05.2019

EPG rozpoczął realizację projektu Johan Sverdrup

Energomontaż-Północ Gdynia rozpoczął realizację projektu Johan Sverdrup. Uroczyste cięcie blach odbyło się w środę w Gdyni. Zadaniem spółki będzie wykonanie modułu tzw. Riser Platform (RP), który zostanie wykorzystany na polu naftowym Johan Sverdrup na Morzu Północnym.
25.04.2019

Tobiszowski: Ok. 140 mld zł inwestycji w energetykę wiatrową na morzu w ciągu 20 lat

Ok. 140 mld zł mogą kosztować w najbliższych niespełna 20 latach polskie inwestycje w energetykę wiatrową na morzu - ocenia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Zapowiedział, że założenia ustawy umożliwiającej rozwój tego typu energetyki będą gotowe w drugiej połowie roku.
18.04.2019

PKN ORLEN bada wietrzność na Bałtyku (wideo)

Należąca do Grupy ORLEN spółka Baltic Power bada warunki środowiskowe i wietrzność na obszarze posiadanej koncesji na Morzu Bałtyckim. W tym celu w centralnej części koncesji, zlokalizowanej na wysokości latarni morskiej w Stilo, około 30 km od linii brzegowej, zainstalowano laserowe urządzenie pomiarowe, tzw. pławę z lidarem. Będzie ono zbierać informacje, dzięki którym Koncern określi potencjał planowanej inwestycji w energetykę wiatrową.
18.04.2019

Dybowski z PKN Orlen: Wybór partnera do inwestycji w farmy wiatrowe na Bałtyku jeszcze w tym roku

PKN Orlen sporządzi krótką listę kilku firm, z którymi będzie rozmawiać na temat wspólnego budowania farm wiatrowych na Bałtyku i wybierze partnera jeszcze w tym roku – poinformował PAP Biznes dyrektor ds. energetyki w PKN Orlen, Jarosław Dybowski.
02.04.2019

Orsted stworzył nowy plan strategiczny do 2025 roku. Głównym celem inwestycje w zieloną energię

Zarząd norweskiego koncernu Orsted zatwierdził nowy plan strategiczny i nowe cele finansowe do 2025 roku. Wśród nich jest zainwestowanie ogromnych sum w rozwój zielonej energii.
01.04.2019

Vattenfall wybuduje farmę wiatrową Kriegers Flak u wybrzeży Danii

Vattenfall rozpoczął budowę morskiej farmy wiatrowej Kriegers Flak u wybrzeży Danii. Po ukończeniu, ten 72-turbinowy obiekt będzie największą morską farmą w historii Danii, zdolną produkować 604,8 MW. Inwestycja ma być gotowa do końca 2021 roku.
10.03.2019

PKN Orlen chce w 2019 r. pozyskać partnera do budowy morskich farm wiatrowych

PKN Orlen rozważa w 2019 roku pozyskanie zewnętrznego partnera do projektu budowy morskich farm wiatrowych - poinformował PAP Biznes prezes Daniel Obajtek. W przypadku podjęcia decyzji inwestycyjnej, pierwsze wydatki związane z budową mogą być poniesione najwcześniej w 2023 roku.
22.02.2019

Orsted z dużymi inwestycjami w zielone technologie do 2025 roku

Zarząd norweskiego koncernu Orsted zatwierdził nowy plan strategiczny i nowe cele finansowe do 2025 roku. Wśród nich jest zainwestowanie ogromnych sum w rozwój zielonej energii.
20.02.2019

Vattenfall zdecydował się zainwestować w budowę farmy wiatrowej Kriegers Flak

Vattenfall podjął się budowy morskiej farmy wiatrowej Kriegers Flak przy wybrzeżach Danii. Po ukończeniu, ten 72-turbinowy obiekt będzie największą morską farmą w historii Danii, zdolną produkować 604,8 MW. Inwestycja ma być gotowa do końca 2021 roku.
02.01.2019

Joint venture spółek EDP Renewables i Shell wygrywa aukcję dla offshore w USA

Mayflower Wind Energy LLC (Mayflower) jest wstępnym zwycięzcą bloku nr 0521 w aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, przeprowadzonej przez amerykańskie Biuro ds. Zarządzania Energetyką Morską (Bureau of Ocean Energy Management - BOEM) w miniony piątek. Złożona przez Mayflower oferta na wyłączne prawo do rozwijania komercjalnych projektów wiatrowych na dzierżawionym terenie zewnętrznego szelfu kontynentalnego (OCS), opiewała na kwotę 135 milionów dolarów.
17.12.2018

Dybowski z PKN Orlen: Offshore to zielona technologia przyszłości

Offshore to zielona technologia przyszłości – powiedział Janusz Dybowski z PKN Orlen podczas debaty poświęconej morskiej energetyce wiatrowej na Bałtyku. Wydarzenie odbyło się w ramach szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.
07.12.2018

ST3 Offshore chce uczestniczyć w budowie największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

ST3 Offshore w restrukturyzacji chce brać udział w budowie największej na świecie morskiej farmy wiatrowej – podało Radio Szczecin. Mowa o Moray East – farmie wiatrowej, która powstanie 20 km od wybrzeży Wielkiej Brytanii. Szczeciński zakład miałby budować części podstaw do morskich wiatraków.
07.12.2018

PGE zaprasza partnerów do budowy farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy do 2.545 MW

PGE rozpoczyna poszukiwania strategicznego partnera do przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 2.545 MW, stanowiących pierwszy etap programu offshore grupy - poinformowała PGE w komunikacie prasowym.
06.12.2018

Energetyka morska. Z wiatrem czy pod wiatr?

Morska energetyka wiatrowa (MEW) może stać się polską specjalnością. Może być źródłem taniej, czystej energii i przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Aby tak się stało, potrzebna jest ostateczna decyzja rządu o rozwoju tej technologii. Trzeba również przyspieszyć proces uzyskiwania pozwoleń przez inwestorów i obniżać koszty inwestycyjne.
03.12.2018

Orsted zainwestuje ponad 26 mld euro w zieloną energią do 2025 roku

Zarząd norweskiego koncernu Orsted zatwierdził nowy plan strategiczny i nowe cele finansowe do 2025 roku. Wśród nich jest zainwestowanie ogromnych sum w rozwój zielonej energii.
28.11.2018

Tobiszowski: Po 2030 r. będzie miejsce dla wiatraków na lądzie

Po 2030 r. w polskim systemie energetycznym będzie przestrzeń dla wiatraków na lądzie, o ich udziale będzie decydował rynek, czyli cena energii - zapewnił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
28.11.2018

Polenergia chce dostarczyć energię z morskich farm wiatrowych najpóźniej w 2025 r.

Zgodnie z nowym harmonogramem prac, pierwsza dostawa energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej nastąpi najpóźniej w 2025 roku, tj. w czasie nie dłuższym niż 120 miesięcy od dnia wejścia w życie Ustawy OZE, co miało miejsce 4 maja 2015 roku – poinformowała w komunikacie Polenergia. To jeden z czołowych deweloperów, zaangażowanych w projekt morskich farm wiatrowych zlokalizowanych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Jak podaje spółka, termin rozpoczęcia budowy morskich farm uzależniony jest od wejści
15.11.2018

Konferencja PSEW 2018: Rok 2019 przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce (foto, wideo)

Rok 2019 przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce”, która w czwartek zakończyła się w Serocku, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział, że resort energii pracuje obecnie nad projektem ustawy o morskiej energetyce wiatrowej. Ma on być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku i umożliwić po 2020 r. budowę polskich morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
09.11.2018

Nowe farmy wiatrowe Vattenfalla będą zabezpieczać sieć energetyczną Danii

Dwie nowe farmy wiatrowe offshore Vattenfalla - Vesterhav Syd i Vesterhav Nord, będą pierwszymi w Danii służącymi do zabezpieczenia sieci energetycznej Danii – podała szwedzka firma.
07.11.2018

FRS Windcat szkoli kapitanów na potrzeby polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Spółka otworzyła oddział w Polsce

FRS Windcat szkoli kapitanów na potrzeby polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki temu otwarty w Gdańsku nowy oddział niemieckiej spółki zyska doświadczoną polską załogę, zdolną do pracy w specyficznych warunkach Morza Bałtyckiego. W przyszłości polscy szyprowie będą pływać na jednostkach CTV (Crew Transfer Vessels), przeznaczonych do obsługi morskich farm wiatrowych zlokalizowanych w polskich obszarach morskich.
25.10.2018

Sektor morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii ma być warty prawie 5 mld funtów w 2030 roku

Brytyjski rynek eksportowy sektora morskich farm wiatrowych ma być warty 4,9 mld funtów do 2030 roku – wynika z prospektu przygotowanego przez Martina Whitmarsha, były prezes grupy McLaren.
07.10.2018

PGE inwestuje w offshore. Celem 25 procent udziału w krajowej produkcji energii z OZE w 2030 roku

W dniach 19-20 września we Wrocławiu, odbył się IV Kongres Energetyczny. Tematyka tegorocznej konferencji koncentrowała się wokół zagadnień, które budzą żywe zainteresowanie branży: nowe oblicze polskiej energetyki w doktrynie energetycznej państwa oraz strategiach przedsiębiorstw energetycznych, potencjał rynków gazu w Polsce i krajach Trójmorza czy farmy wiatrowe na Bałtyku, którymi żywo zainteresowana jest Polska Grupa Energetyczna.
30.09.2018

ST3 Offshore dywersyfikuje portfel zamówień

ST3 Offshore w restrukturyzacji dywersyfikuje portfel zamówień. Obecnie spółka realizuje kontrakt dla lokalnego podmiotu z branży stoczniowej i konstrukcji stalowych. W zakładzie budowane są karmniki dla łososi.
18.09.2018

Morskie farmy wiatrowe czekają na zmianę przepisów

Konfederacja Lewiatan zainaugurowała prace zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej („Polski Offshore"), którego celem jest stworzenie kompletnych, systemowych ram prawnych dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i przemysłu energetyki morskiej w Polsce. Zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele inwestorów, deweloperów, przemysłu oraz wiodących kancelarii prawnych, zamierza dokonać szerokiego przeglądu przepisów regulujących proces przygotowania morskich farm wiatrowych, oraz zaproponować pakiet zmian legislacyjnych, skr
13.09.2018

Tchórzewski: Nie ma powiązania między Baltic Pipe i offshore

Ze strony Danii nie ma warunku: morskie farmy wiatrowe na polskim Bałtyku w zamian za zgodę na gazociąg Baltic Pipe - zapewnił w poniedziałek w Kopenhadze minister energii Krzysztof Tchórzewski.
10.09.2018

Francja powalczy o pozycje europejskiego lidera w branży offshore

Eksperci z branży offshore przewidują, że nowe morskie farmy wiatrowe budowane przez Francję uczynią z niej kolejnego lidera na tym rynku, obok Niemiec i Wielkiej Brytanii.
31.05.2018

Prawne aspekty morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Powszechny rozwój związany z wytwarzaniem energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii wynika z potrzeby, jak i obowiązku ochrony środowiska oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego.
07.05.2018

Projekt pierwszego w Polsce Planu zagospodarowania przestrzennego Polskich Obszarów Morskich do 2021 r. (foto, wideo)

Jesteśmy w trakcie przygotowywania pierwszej wersji Planu zagospodarowania przestrzennego wraz z Prognozą. Wyłożenie tego nastąpi w czerwcu prawdopodobnie tego roku i konsultacje tej pierwszej wersji – powiedziała w rozmowie w portalem GospodarkaMorska.pl Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora ds. technicznych Urzędu Morskiego w Gdyni. O zasadach morskiego planowania przestrzennego oraz propozycjach i planach dla obszarów morskich w Polsce rozmawiali eksperci podczas Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego, która w
13.04.2018

Nowy kraj wkracza na europejski rynek morskich farm wiatrowych

Eksperci z branży offshore przewidują, że nowe morskie farmy wiatrowe budowane przez Francję uczynią z niej kolejnego lidera na tym rynku, obok Niemiec i Wielkiej Brytanii.
08.04.2018

PGE promuje w Brukseli swoje plany inwestycji w morskie farmy wiatrowe

Największa polska spółka energetyczna PGE promuje w Brukseli swój najnowszy projekt, budowę farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W ciągu najbliższych kilkunastu lat zamierza zainwestować w ten projekt miliardy złotych.
04.04.2018

70 mld zł mogłyby zarobić polskie firmy przy budowie morskich farm wiatrowych

Nawet 70 mld zł mogłyby zarobić polskie firmy przy budowie morskich farm wiatrowych, powstałyby też nowe miejsca pracy - powiedział w czwartek Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej Zbigniew Gryglas.
22.03.2018

Polenergia i Statoil zamierzają wspólnie zbudować farmy wiatrowe na Bałtyku

Polenergia z Kulczyk Investments podpisała z Statoil przedwstępną umowę o sprzedaży tej firmie 50 proc. udziałów w swoich spółkach, które mają budować morskie farmy wiatrowe o mocy 1200 MW na Bałtyku - poinformowała w poniedziałek Polenergia.
05.03.2018

Dobre perspektywy dla morskiej energetyki wiatrowej (foto, wideo)

Rozmawiamy z wieloma klientami i perspektywy są całkiem dobre, tak jak są dobre dla całego segmentu morskiej energetyki wiatrowej – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Andrzej Czech, prezes ST3 Offshore. Podkreślił, że szczecińska ST3 Offshore to najnowsza i najnowocześniejsza tego typu fabryka w Europie. Obecnie trwa tam realizacja głównego kontraktu dla duńskiego koncernu energetycznego Ørsted. Olbrzymie fundamenty kratownicowe trafią na morską farmę wiatrową Borkum Riffgrund 2 zlokalizowaną na Morzu Północnym.
05.03.2018

Narodowy Program Morskiej Energetyki Wiatrowej do końca roku (foto, wideo)

Przyjęcie przez rząd do końca roku Narodowego Programu Morskiej Energetyki Wiatrowej zapowiedział Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP i przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej, podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej, które w czwartek zakończyło się w Warszawie. Zakłada on m.in. gospodarczy rozwój regionów zlokalizowanych wokół portów Gdańsk, Gdynia, Szczecin-Świnoujście oraz Ustka i Kołobrzeg, jak również zwiększenie potencjału produkcyjnego oraz utworzenie 70 000 nowych miejsc pra
02.03.2018

Morskie farmy wiatrowe przyszłością polskiej energetyki?

Jak optymalnie rozwijać morską energetykę wiatrową i czy Polska ma szansę stać się znaczącym europejskim graczem, specjalizującym się w dostawach dla tego typu inwestycji energetycznych? O tym rozmawiać będą uczestnicy Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej (BEIF), którego partnerem jest Europejski Instytut Miedzi.
26.02.2018

Za 4-5 lat pierwsza morska farma wiatrowa może stanąć u wybrzeży Polski (foto, wideo)

Oczekuję, że to będzie rok 2022-2023, kiedy pierwsza zielona energia popłynie z polskich morskich farm wiatrowych na części Morza Bałtyckiego tutaj w Polsce – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Dodał, że branża czeka na Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej. O jego perspektywach, wyzwaniach i zadaniach rozmawiali w czwartek w Szczecinie uczestnicy konferencji „Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej szansą dl
16.02.2018

Francja chce zostać nowym liderem na rynku morskich farm wiatrowych już w 2022 roku

Eksperci z branży offshore przewidują, że nowe morskie farmy wiatrowe budowane przez Francję uczynią z niej kolejnego lidera na tym rynku, obok Niemiec i Wielkiej Brytanii.
06.02.2018

Zlecenie dla GSG Towers. W gdańskiej stoczni zbudują 15 wież dla potentata rynku energii wiatrowej

Spółka GSG Towers, działająca na terenie Stoczni Gdańskiej, dostała od jednego z największych operatorów światowego rynku energii odnawialnej zlecenie na budowę 15 naziemnych wież wiatrowych. Produkcja rozpocznie się już w pierwszej połowie 2018 roku. Nazwy zleceniodawcy nie rozgłasza się ze względu na towarzyszącej zamówieniu umowie o poufności. Wiadomo tylko, że produkcja w końcu trafi na Ukrainę w ramach dużego projektu, wspierającego rozwój ukraińskiej energetyki wiatrowej.
03.01.2018

Budowa morskich farm wiatrowych stwarza bardzo duży potencjał dla Polski (foto, wideo)

Budowa farm wiatrowych ma bardzo duże znaczenie dla naszego kraju – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Andrzej Czech, prezes ST3 Offshore. Jak podkreślił, 22,5 tys. km2 powierzchni, wyłącznej strefy ekonomicznej w Polsce, stwarza potencjał energetyczny na poziomie 7,5 GW. Dodatkowo bardzo korzystne warunki wietrzne oraz płytkie wody Bałtyku znacznie zmniejszają koszty inwestycji w morskie farmy wiatrowe.
20.12.2017

Grupa ds. morskiej energetyki wiatrowej w PSEW

Morska energetyka wiatrowa rozwija się bardziej dynamicznie niż jakakolwiek inna technologia produkcji energii elektrycznej na świecie. Ostatnie wyniki aukcji w Europie pokazują, że branża osiągnęła bezprecedensowy poziom konkurencyjności poprzez szybki postęp technologiczny, wzrost przemysłowy i obniżenie kosztów kapitału. Przewiduje się, że w roku 2030 morska energetyka wiatrowa będzie w stanie pokryć nawet 11 % europejskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. A to zaledwie ułamek potencjału tej technologii w Europie.
18.12.2017

W Rotterdamie ruszyła nowa baza dla firm offshore

Port Rotterdam stworzył nową, 70-hektarową bazę dla firm offshore specjalizujących się w morskiej energii wiatrowej. Powstanie tam też wyspecjalizowana infrastruktura.
12.12.2017

Największe w tym roku zamówienie na morskie elektrownie wiatrowe

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall wybrał Siemens Gamesa, największego na świecie producenta morskich elektrowni wiatrowych, na dostawcę turbin dla swoich trzech nowych morskich farm wiatrowych u wybrzeży Danii. Łącznie mają one osiągnąć moc prawie 1 GW. To największe w tym roku zamówienie na morskie farmy wiatrowe.
29.11.2017

Morska energetyka wiatrowa – rozwojowa specjalizacja Polski

Już dzisiaj cztery tysiące ludzi w Polsce pracuje na rzecz morskiej energetyki wiatrowej, choć w polskiej części Bałtyku nie działa jeszcze żadna farma wiatrowa. Jeżeli rząd wpisze morskie farmy wiatrowe do strategii energetycznej państwa, do roku 2030 w przemyśle morskiej energetyki wiatrowej oraz w obsłudze farm pracę znajdzie nawet 77 tysięcy ludzi.
23.11.2017

Start restrukturyzacji w ST3 Offshore

Wniosek nowego zarządu ST3 Offshore o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego został pozytywnie rozpatrzony przez Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum. Zarząd spółki niezwłocznie wycofał wniosek o upadłość złożony przez swoich poprzedników. Oznacza to formalną możliwość wdrożenia programu naprawczego i ustabilizowania sytuacji spółki.
08.11.2017

Energomontaż-Północ Gdynia gotowy do budowy morskich farm wiatrowych w Polsce

W Gdyni zakończyła się konferencja „Offshore Wind Logistics & Supplies”, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele Energomontażu-Północ Gdynia. Spółka, która od lat dostarcza konstrukcje dla morskich farm wiatrowych w Europie Północnej i Zachodniej, aktywnie przygotowuje się do współtworzenia łańcucha dostawców dla planowanych farm wiatrowych w polskiej strefie Bałtyku.
27.10.2017

Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies 2017

Już niebawem, bo w dniach 24-25 października w Gdyni odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Offshore Wind Logistics & Supplies 2017”, poświęcona zagadnieniom związanym z organizacją polskiego łańcucha dostaw dla projektów morskich farm wiatrowych w Polsce oraz za granicą. Na temat przyszłości sektora offshore wind w Polsce oraz rozwoju polskiego przemysłu w tym kontekście rozmawiamy z Mariuszem Witońskim, Prezesem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, będącego organizatorem Konferencji.
18.10.2017

Pierwsze elementy wież wiatrowych dla Dong Energy w drodze z Gdyni do Szczecina (foto, wideo)

Kolejny projekt Energomontażu-Północ Gdynia nabiera tempa. Tym razem spółka na zlecenie szczecińskiej firmy ST3 Offshore wykonuje 13 elementów wież wiatrowych na morską farmę wiatrową Borkum Riffgrund 2, należącą do Dong Energy. W poniedziałek odbył się załadunek pierwszych dwóch konstrukcji.
09.10.2017

Przemysł okrętowy zaczyna się w Polsce liczyć (foto, wideo)

Przemysł okrętowy w zaczyna się w Polsce liczyć – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Zdzisław Rakoczy, prezes firmy Famor, zajmującej się produkcją sprzętu elektrotechnicznego dla okrętownictwa, budownictwa i innych branż. Jego zdaniem świadczy o tym obecność na BALTEXPO przedstawicieli ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Największe w Polsce targi poświęcone gospodarce morskiej zakończyły się w środę. Odwiedziło je ponad 4 000 osób.
15.09.2017

Potencjał polskiej gospodarki morskiej przyciąga zagranicznych inwestorów (foto, wideo)

Potencjał polskich stoczni i zakładów produkcyjnych przyciąga zagranicznych inwestorów i wcale nie trzeba ich specjalnie zachęcać – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl podczas pierwszego dnia targów BALTEXPO Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Dowodem na to memorandum o współpracy podpisane pomiędzy Portem Gdańsk a Hamad Port, otwartym na początku miesiąca największym portem na Bliskim Wschodzie. Jak podkreślił szef resortu, Polska chce rozwijać współpracę przede wszystkim w zakr
11.09.2017

Baltexpo 2017: List intencyjny w sprawie stworzenia podstacji transformatorowej offshore

11 września 2017 rokuw ramach Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo 2017 w Gdańsku podpisano list intencyjny rozpoczynający prace nad utworzeniem konsorcjum firm zainteresowanych stworzeniem polskiego łańcucha dostaw dla projektu "W pełni wyposażonej podstacji transformatorowej na morskie farmy wiatrowe".
11.09.2017

Baltexpo 2017: Polska będzie jedną z największych gospodarek morskich

To jedno z ważniejszych stwierdzeń, jakie padło podczas pierwszego dnia targów Baltexpo 2017. Wypowiedział je J.E. Peter S. Gontha, ambasador Indonezji na debacie otwarcia poświęconej transnarodowej synergii w rozwoju przemysłów morskich.
11.09.2017

Już w poniedziałek BALTEXPO 2017

Już w poniedziałek 11 września w Gdańsku rozpoczynają się dziewiętnaste Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2017. Jest wiele powodów, by je odwiedzić. Targi są otwarte dla zwiedzających w dniach 11-13 września 2017 w godzinach 10.00-17.00.
07.09.2017

Ruszyła budowa niemieckiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Udział w niej wziął polski zakład

Ostatnio niemiecki koncern energetyczny E.ON i norweski Statoil rozpoczęły budowę morskiej farmy wiatrowej Arkona, która będzie zlokalizowana 35 km od niemieckiej wyspy Rugia i będzie się składać z 60 elektrowni wiatrowych Siemensa o łącznej mocy 385 MW. Elektrownie wiatrowe staną na wodach, których głębokość sięga do 37 m.
27.08.2017

Europa wzbogaciła się o ponad 6 GW czystej energii

W pierwszej połowie tego roku w Europie przyłączono nowe farmy wiatrowe o mocy 6,1 GW. Na ten wynik złożyły się inwestycje w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Polska wynik był stosunkowo mały, przyłączono bowiem tam tylko kilka turbin.
29.07.2017

Polenergia szuka inwestorów dla farm wiatrowych na Bałtyku

Polenergia będzie szukać inwestorów zainteresowanych ich projektami morskich farm wiatrowych. Wśród nich mogą znaleźć się nawet największe europejskiej firmy z sektora energetyki. Do sprzedaży części udziałów w projektach Polenergii może dojść jeszcze w tym roku.
15.07.2017

ABB dostarcza połączenie DolWin2 wspierając projekt Energiewende (wideo)

ABB uruchomiła i oddała do użytku połączenie energetyczne DolWin2 między morskimi elektrowniami wiatrowymi a siecią holendersko-niemieckiego operatora TenneT.
27.06.2017

To pierwszy taki obiekt w Europie. Rotterdam z nową bazą dla firm offshore

Port Rotterdam stworzył nową, 70-hektarową bazę dla firm offshore specjalizujących się w morskiej energii wiatrowej. Powstanie tam też wyspecjalizowana infrastruktura.
07.06.2017

Największy wykonany w Polsce moduł platformy Johan Sverdrup powstał w Gdyni. Waży 1 000 t (foto, wideo)

Trzeci moduł platformy Johan Sverdrup, wykonany przez Energomontaż Północ Gdynia, gotowy. Typowo mieszkalna część tego projektu w sobotę została nasunięta na statek i popłynęła do Norwegii. Konstrukcja waży aż 1 000 t.
05.06.2017

Prototypowe konstrukcje z EPG trafią do Kamerunu (foto, wideo)

Energomontaż-Północ Gdynia zakończył realizację kolejnego nowatorskiego projektu. 31 maja i 1 czerwca przy Nabrzeżu Włoskim Stoczni Remontowej Nauta odbył się załadunek prototypowych konstrukcji systemu cumowniczo-załadunkowego (Submerged Sal with Yoke). Będą one zainstalowane na polu Kribi na zachód od Kamerunu, na głębokości 20 m pod poziomem morza. Jest to ważna część międzynarodowego projektu wartego ponad 1 miliard dolarów.
03.06.2017

Belgia i Holandia mocno inwestują w farmy wiatrowe

W maju w Belgii i Holandii uruchomiono kolejne morskie farmy wiatrowe, dzięki którym potencjał offshore tych dwóch krajów wzrósł o 750 MW.
31.05.2017

Polenergia uzyskała decyzję środowiskową dla drugiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Grupa Polenergia uzyskała decyzję środowiskową dla – drugiej już - farmy wiatrowej, które chce zbudować na Bałtyku. Na początku obie mają liczyć w sumie 120 turbin o łącznej mocy do 1200 MW. Budowa może ruszyć w 2019 r. Będą to pierwsze polskie morskie farmy wiatrowe.
25.04.2017

Jak stać się silnym graczem w branży offshore? 2. edycja Pomeranian Offshore Networking Platform

Jakie wymagania jakościowe należy spełnić, by móc współpracować z największymi firmami na rynku offshore? To tylko jedno, ale chyba najważniejsze z pytań, na jakie będzie można uzyskać odpowiedź 18 maja 2017 r. podczas drugiej edycji Pomeranian Offshore Networking Platform. Ruszyła rejestracja firm i warto się pośpieszyć, bo poprzednia edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem branży.
25.04.2017

Morskie farmy wiatrowe w Polsce dopiero po 2030 r.

Morskie farmy wiatrowe w Polsce dopiero po 2030 r. - poinformował portal biznesalert.pl, powołując się na agencję ISBNews. Wiceminister energii Andrzej Piotrowski w odpowiedzi na interpelację poselską napisał, ze dopiero ta data pozwoli na rozwój tego sektora. Wynika to z malejących kosztów tej technologii oraz wzrostu konkurencji wśród firm zainteresowanych jej rozwojem – podaje agencja.
23.04.2017

„Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki” - podsumowanie

Polski przemysł domaga się od rządu i parlamentu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na polskich obszarach morskich. Krajowy potencjał produkcyjny komponentów morskich wiatraków, statków i kabli, a także zawansowanie projektów inwestycyjnych predestynuje Polskę do bycia liderem rozwoju tej technologii na Morzu Bałtyckim. Dla polskiego przemysłu oznacza to kilkudziesięciomiliardowe korzyści i dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy. Dynamiczny rozwój nowego sektora może zablokować tylko zła polityka.
03.04.2017

Vattenfall będzie mocniej inwestował w OZE

Nowy plan inwestycyjny szwedzkiego potentata energetycznego zakłada zintensyfikowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. Szwedzi podtrzymują ambitne plany inwestycji w energetyce wiatrowej, a wśród nowych projektów wymieniają m.in. utworzenie usługi umożliwiającej dzielenie się lokalnie produkowaną energią odnawialną.
29.03.2017

Dobre perspektywy przed morską energetyką wiatrową w Polsce. Na jej rozwoju zyskają stocznie

Obecnie na rynku morskiej energetyki wiatrowej realizowane są dwa projekty o łącznej mocy 2,2 GW. Do 2030 roku może powstać nawet 6 GW zainstalowanej mocy. Na rozwoju sektora skorzysta przede wszystkim branża stoczniowa, która może zmienić profil działania. Eksperci zauważają, że mogą się pojawić nowe zamówienia na duże statki do budowy farm wiatrowych.
25.03.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.