• <

Wynik wyszukiwania - "mity" - Wiadomości

Choren Design & Consulting uczestniczy w budowie kolejnego żaglowca

Podczas gdy stocznie na całym świecie zmagają się z konsekwencjami pandemii koronawirusa, w Hiszpanii trwają prace nad wyjątkowym żaglowcem. Co ciekawe, w budowie uczestniczą specjaliści z polskiego biura Choren Design & Consulting.
02.09.2020

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Brązowy medalista mistrzostw Polski klasy Laser Standard nie zamierza kończyć z żeglowaniem

42-letni Maciej Grabowski, który zdobył w Gdyni brązowy medal mistrzostw Polski w klasie Laser Standard, nie zamierza kończyć z żeglowaniem. "Kiedyś postanowiłem, że tak długo będę pływał, aż wywalczę 15 tytuł, zatem mój czas jeszcze nie nadszedł" - przyznał PAP 14-krotny mistrz kraju.
31.08.2020

Umowy na sprzedaż i dostawę bunkra - kluczowe kwestie dla kupującego

Niezależnie od tego, czy zakup paliwa następuje bezpośrednio od jego dostawców, czy za pośrednictwem brokerów lub handlowców oraz czy sprzedaż odbywa się na podstawie globalnej umowy ramowej, czy też w sposób okolicznościowy w porcie, należy mieć na uwadze, że przeważnie to sprzedawca narzuca kupującym swoje warunki. Warto o tym pamiętać także w kontekście zmian, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. w zakresie dolnej granicy zawartości siarki w paliwie, nałożone przepisami IMO 2020.
26.08.2020

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki „Zaślubiny Polski z morzem 1920-2020”

Książka omawia ideę Polski Morskiej w stulecie zaślubin z morzem dokonanych przez gen. Józefa Hallera 10 lutego 1920 w Pucku. Jej celem jest usystematyzowane aktów i działań, związanych z tym zagadnieniem.
18.08.2020

Morze Śródziemne i Morze Czarne: KE proponuje uprawnienia do połowów na 2021 r

Dzisiaj Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2021 r. na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.
17.08.2020

Bezpieczeństwo motywem przewodnim regat Volvo Gdynia Sailing Days

Regatami o Puchar Trenerów w klasie Optimist rozpocznie się największa impreza żeglarska w Polsce, Volvo Gdynia Sailing Days. Pierwsze starty już w najbliższy poniedziałek 17 sierpnia, a zakończenie regat planowane jest na 6 września. W czasie trzytygodniowej imprezy na starcie zobaczymy około 1000 żeglarzy i żeglarek w 20 klasach regatowych, nie zabraknie rywalizacji o mistrzostwo świata, Europy i Polski.
14.08.2020

W Hiszpanii od rana powiększają się kolejki na plażę

W hiszpańskich nadmorskich kurortach powiększają się kolejki na plażę. Zbiorowiska spowodowane są limitami osób na kąpieliskach, które nałożone są poszczególnych gminach.
12.08.2020

Ponad 1,6 mld zł zakontraktowano w programie Rybactwo i Morze

W Programie Operacyjnym Rybactwo i Morze zakontraktowano 1 mld 641 mln zł – poinformował w środę na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki morskiej wiceminister MGMiŻŚ Grzegorz Witkowski. Dodał, że jest to 52,55 proc. całego programu.
05.08.2020

Nadływają regaty Volvo Gdynia Sailing Days

Volvo Gdynia Sailing Days, największa impreza żeglarska w Polsce odbędzie się w Gdyni w dniach 17 sierpnia – 6 września. Po raz dziewiąty z rzędu strategicznym partnerem imprezy jest firma Volvo Car Poland. W ramach tego wielkiego żeglarskiego święta mają się odbyć między innymi mistrzostwa świata klasy Micro, młodzieżowe mistrzostwa świata klasy 470, mistrzostwa Europy klasy Finn.
04.08.2020

Grecja: nakaz noszenia obowiązkowych masek na promach

Grecja wprowadzi obowiązek noszenia masek na pokładach promów pływających na jej wyspy, rozszerzając ten wymóg poza wewnętrzne przestrzenie publiczne. Jest to efekt nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem, który może zagrozić greckiemu sezonowi turystycznemu.
03.08.2020

Ceny ropy w USA rosną

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną, a surowiec zaliczy już 3 miesiąc ze zwyżką notowań. Od sierpnia kraje OPEC+ mocniej rozkręcą kurki z ropą, po wcześniejszym historycznym cięciu dostaw surowca - informują maklerzy.
31.07.2020

Pierwsze półrocze 2020 r. z perspektywy przemysłu stoczniowego. Zagadnienia węzłowe

W skutek pandemii COVID-19 świat mierzy się z największym od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych ubiegłego stulecia kryzysem gospodarczym. Na szczęście nie ziściły się najgorsze scenariusze zwiastujące kolaps światowej gospodarki. Wyraźne są pewne symptomy odbicia.
29.07.2020

Zagadki migracji, czyli jak żółwie morskie odnajdują odizolowane wyspy

Na jedno z postawionych przez Karola Darwina pytań o to, w jaki sposób żółwie odnajdują drogę do odległych wysepek, spróbował odpowiedzieć międzynarodowy zespół naukowców w ramach pionierskiego badania.
27.07.2020

Dziś na Bornholm, jutro dookoła świata

Jacht Volvo Ocean 65 Sailing Poland jeszcze w piątek odbywał kolejny, rutynowy trening na Zatoce Gdańskiej. W sobotę wyruszył w stronę Bornholmu, by ustanowić rekord trasy Gdynia - Bornholm - Gdynia. Jak wszystko dobrze pójdzie, za 2 lata wystartuje w legendarnym wyścigu dookoła świata The Ocean Race.
20.07.2020

Rozpoczyna się ocena polskich połowów ryb płaskich pod kątem certyfikacji MSC

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) realizuje wiodący na świecie, niezależny program certyfikacji rybołówstw i znakowania ryb oraz owoców morza pochodzących ze zrównoważonych połowów. Standard Zrównoważonego Rybołówstwa MSC jest owocem ponad 20-letniej współpracy z naukowcami, przedstawicielami przemysłu rybnego oraz organizacjami działającymi na rzecz ochrony przyrody i odzwierciedla najnowszą wiedzę naukową oraz najlepsze praktyki w zakresie zarządzania rybołówstwem.
13.07.2020

Kryzys po pandemii może pokrzyżować ambitne plany klimatyczne UE

Obecna sytuacja przemysłu europejskiego oraz nastroje społeczne mogą pokrzyżować ambitne plany klimatyczne UE - ocenia prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Alfred Franke. Dodał, że według KE to realizowanie Zielonego Ładu będzie najlepsze dla odbudowy gospodarek.
12.07.2020

Bujak: kolejna fala pandemii może spowodować turbulencje w gospodarce

Zagrożeniem dla polskiej gospodarki są potencjalne turbulencje na świecie po ewentualnym pogorszeniu sytuacji epidemicznej, perturbacje po listopadowych wyborach prezydenckich w USA i możliwym twardym Brexicie pod koniec roku - mówi PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
11.07.2020

Na bezrybiu...nad Bałtykiem

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego, tegoroczny urlop chętniej spędzamy w kraju. Wielu z nas wybiera plaże Morza Bałtyckiego. To szansa, abyśmy nauczyli się odpowiedzialnie korzystać z tego co oferuje nam Bałtyk.
09.07.2020

Premier: tarcze antykryzysowe okazały się znakomitym amortyzatorem kryzysu

Dzięki instrumentom antykryzysowym udaje nam się przezwyciężać kryzys; to skutek szybkiego działania rządu i prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z samorządowcami w Bełchatowie (woj. łódzkie).
08.07.2020

Nowatorski holownik Ajax już w Gdańsku. Wzmocni flotę WUŻ-u (foto, wideo)

Kompaktowy, wielozadaniowy, zapewniający imponujący uciąg na palu rzędu 70 T. Wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania holownik Ajax dołączył właśnie do floty przedsiębiorstwa WUŻ Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. Do Gdańska przypłynął we wtorek (1 lipca) rano.
01.07.2020

Ponad stu żeglarzy rywalizowało w Anwil Cup 2020

40 załóg z ponad setką zawodników na pokładach wzięło udział w Długodystansowych Mistrzostwach Polski Jachtów Kabinowych ANWIL CUP 2020. Regaty odbyły się na Zalewie Włocławskim w Marinie Zarzeczewo. Zawodnicy ścigali się w trzech zaliczanych do Mistrzostw klasach: T-1, T-2 i T-3 oraz w klasie OPEN i MICRO.
30.06.2020

Akademia Morska w Szczecinie Uczelnią Liderów

Certyfikat „Uczelnia Liderów” przyznawany jest już uczelniom, których absolwenci wyróżniają się na rynku pracy, są kreatywni i wszechstronni.
30.06.2020

Polityka Rosji wobec Arktyki

Arktyka stanowi dla Federacji Rosyjskiej miejsce rosnącej rywalizacji z USA i konkurencji z Chinami. Za najważniejsze wyzwanie w regionie arktycznym Rosja uważa utratę dominującej pozycji. Aby temu przeciwdziałać, rozbudowuje infrastrukturę energetyczną oraz wojskowo-logistyczną. Chociaż rola szlaku komunikacyjnego w Arktyce – tzw. Północnej Drogi Morskiej – jest jak dotąd ograniczona, zwiększona rosyjska obecność militarna w regionie już teraz stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa państw NATO.
26.06.2020

Wyśledź śledzia z MSC - Rynek śledzi ze zrównoważonych połowów

Śledź to jedna z najbardziej popularnych ryb morskich kojarzonych z polską kulturą kulinarną. Nieprzerwanie króluje na naszych stołach w okresie świąt Bożego Narodzenia, karnawału, Ostatków czy Wielkiego Postu. Konsumenci coraz częściej decydują się na wybór certyfikowanych śledzi ze zrównoważonych połowów, zwracając uwagę na pochodzenie produktów oraz wpływ rybołówstwa na środowisko.
24.06.2020

Rząd planuje zmiany dotyczące inwestycji w zakresie przeciwdziałania suszy

Rząd planuje przyjąć projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, zakładającej wprowadzenie ułatwień proceduralnych umożliwiających sprawną realizację przedsięwzięć inwestycyjnych, zwłaszcza budowy, przebudowy lub zmiany sposobu użytkowania urządzeń wodnych w celu ograniczenia skutków suszy, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (RM).
22.06.2020

Zatoka pełna żagli i tłumy na brzegu. Za nami Żeglarska Parada Świętojańska (foto, wideo)

Około 100 żaglowców i łodzi motorowych przepłynęło po wodach zatoki w uroczystej IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej. Wydarzenie zorganizowane przez Pomorski Związek Żeglarski to stały już element obchodów Święta Morza. Na wodzie w pełnej krasie mogliśmy podziwiać m.in. „Dar Młodzieży”, „Pogorię” czy „Zawiszę Czarnego”.
21.06.2020

16 lat w Unii. Jak obecność w Unii Europejskiej zmieniła Pomorze?

Członkostwo we Wspólnocie Europejskiej to dla Pomorza przede wszystkim korzyści z uczestnictwa we wspólnym rynku, który umożliwia swobodny przepływ ludzi, towarów, usług i kapitału w granicach Unii. To także możliwość korzystania ze środków unijnych. Pomorskie pozyskało do tej pory ponad 46 mld zł, dzięki którym zrealizowanych zostało przeszło 36 tysięcy projektów.
18.06.2020

Grupa Azoty skupia się na kluczowych inwestycjach, inne projekty na dalszym planie (wywiad)

Grupa Azoty w najbliższych latach będzie skoncentrowana na dwóch kluczowych projektach: Polimerach Police i elektrociepłowni w Puławach - poinformował PAP Biznes prezes Wojciech Wardacki. Zapowiada on, że grupa musi działać ostrożnie, więc inne inwestycje i akwizycje schodzą na dalszy plan.
16.06.2020

Sasin: zwrot nadpłaty przez Gazprom pozwoli PGNiG na nowe inwestycje

Zwrot ponad 6 mld zł przez Gazprom pozwoli PGNiG na realizację strategii, w tym pozyskanie nowych złóż gazu, czy przyspieszenie gazyfikacji Polski - powiedział w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin. Nasze relacje z Gazpromem normalnieją - ocenił z kolei prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
15.06.2020

Na terminalu promowym w Świnoujściu roboty budowlane idą pełną parą

Pełną parą idą roboty budowlane w ramach inwestycji przystosowanie infrastruktury terminalu promowego w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego. Terminal z każdym dniem zmienia swoje oblicze.
10.06.2020

Morskie zjawy: globalna i lokalna walka z sieciami widmo

Zgubione lub porzucone sieci rybackie zwane sieciami widmo nie są nowym problemem, były w morzach od czasu kiedy rozwinęło się rybołówstwo. To, co na przestrzeni ostatnich dekad uległo zmianie to skala zjawiska.
10.06.2020

Ekonomiści: należy czasowo odejść od stosowania stabilizującej reguły wydatkowej

W związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa należy czasowo odejść od stosowania stabilizującej reguły wydatkowej (SRW); dobrze, że proponowana przez MF zmiana zakłada automatyczny powrót do niej - uważają ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP.
06.06.2020

MSZ: Wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz państw nordyckich i bałtyckich

Pandemia Covid-19 zmieniła świat, jaki znamy. Szybkie zwalczenie jej efektów będzie jednym z kluczowych zadań dla wspólnoty europejskiej. Na tym wyzwaniu będzie również skupiać się Polska podczas zbliżającego się przewodnictwa w gronie państw V4 – oświadczył minister Jacek Czaputowicz podczas wideokonferencji szefów dyplomacji państw V4 i NB8 (Nordic and Baltic 8), zorganizowanej w ramach czeskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4).
03.06.2020

Allseas rozpoczyna działalność na pierwszym złożu w Chinach

Specjalista ds. morskich instalacji gazowych i naftowych Allseas rozpoczął prace nad zagospodarowaniem złoża gazu ziemnego Lingshui 17-2 CNOOC w Chinach.
03.06.2020

Polskie rybołówstwo szprota i śledzia przystępuje do oceny MSC

Polskie organizacje rybackie poławiające bałtyckiego szprota i śledzia przystąpiły do oceny według Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC, który służy do ewaluacji rybołówstw pod kątem ich wpływu na dzikie populacje ryb, oddziaływania na ekosystem morski oraz sposobu zarządzania. Oceny dokonuje zespół niezależnych naukowców i ekspertów z jednostki certyfikującej SAI Global.
03.06.2020

Czy potencjalna druga fala pandemii zagrozi sektorowi produkcyjnemu?

Okres wiosenny jest dla sektora produkcyjnego ważny, ale to październik i listopad są najbardziej aktywne. Oznacza to, że potencjalne uderzenia drugiej fali zachorowań COVID-19 w późnych miesiącach jesiennych lub wczesnozimowych mogą być jeszcze bardziej dotkliwe. - wynika z najnowszego raportu Colliers International “COVID-19 & Industrial Production - The Spring Relevance”, w którym omówiono znaczenie poszczególnych miesięcy dla sektora produkcyjnego w regionie EMEA, a także zaprezentowano perspektywy na nadchodzące kwarta
01.06.2020

Portugalia: Otwarto pierwsze plaże na Maderze

W portugalskim archipelagu Madery w piątek rano otwarto pierwsze plaże dla wczasowiczów. W drugiej połowie maja podobne decyzje spodziewane są także na kontynentalnej części Portugalii, gdzie z uwagi na epidemię koronawirusa plaże są zamknięte od połowy marca.
15.05.2020

O Wyspie Sobieszewskiej opowiadają jej mieszkańcy w książce „Wyspa wspomnień”

"Wyspa wspomnień. Osobiste historie mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej" to trzydzieści oryginalnych i fascynujących autoportretów mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej, Polaków i Niemców, żyjących w różnych epokach, których Waldemar Nocny - literat, historyk, samorządowiec, pedagog i mieszkaniec Świbna - zachęcił do opowiedzenia o sobie, o losach swoich rodzin i miejsca, w którym żyli.
04.05.2020

Nowy holownik zasili flotę gdańskiego WUŻu

„WUŻ” Port and Maritime Service będzie miał nowy holownik. To jednostka Ajax, zbudowana według projektu ASD 2312 stworzonego przez Grupę Damen. Pierwotnie, miała dotrzeć do Gdańska wiosną tego roku, ale pandemia koronawirusa zakłóciła harmonogram. Nowy holownik zobaczymy najwcześniej za miesiąc.
03.05.2020

Raport z budowy na terminalu promowym w Świnoujściu

Terminal promowy w Świnoujściu jest intensywnie przygotowywany do obsługi transportu intermodalnego. Prace budowlane idą zgodnie z założonym harmonogramem.
29.04.2020

Lewiatan: w tarczy 3.0 powinny znaleźć się przepisy dotyczące uelastycznienia czasu pracy

W kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej powinny znaleźć się przepisy dotyczące uelastycznienia czasu pracy, a także doprecyzowanie warunków pracy zdalnej np. zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika - informuje w poniedziałkowym komunikacie Konfederacja Lewiatan.
27.04.2020

Rynek ropy naftowej z perspektywy branży morskiej

Sytuacja na rynku ropy naftowej ma szerokie bezpośrednie przełożenie na stan światowej gospodarki. Branża morska jest jedną z gałęzi szczególnie podatnych na zmiany w cenach ropy. Teraz, gdy rynek ropy przeżywa największe w dziejach załamanie, warto spojrzeć, jak powiązany jest on z branżą morską.
22.04.2020

Włoskie lato nad morzem: limit osób na plaży, dystans, kontrole i drony

Limity osób na plaży, duże odległości między parasolami, kontrole prowadzone przez straż miejską i drony - tak we Włoszech zapowiadane są wakacje nad morzem podczas epidemii. Lokalne władze i najemcy plaż przygotowują się do najtrudniejszego sezonu w historii.
22.04.2020

Tarcza Antykryzysowa 1.0 i 2.0

Publikacja zawiera zmiany uchwalone przez Sejm w dniu 16.04.2020 r. (tzw. Tarcza 2.0, ustawa opublikowana 17.04.2020 r. Dz. U. Poz. 695) oraz projekt rządowego programu tzw. Tarczy Finansowej.
19.04.2020

Bieżące zawirowania na rynku ropy naftowej a wpływ na branżę morską (analiza)

Od drugiej połowy lat 2010-tych na rynku ropy narastał problem nadpodaży surowca, wynikający przede wszystkim z rewolucji łupkowej tworzącej dodatkową podaż. Doprowadziło to do spadku cen ropy z poziomu ok. 100 USD za baryłkę do ok. 60 USD pod koniec 2019 r. Szok popytowo-podażowy wywołany przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 wywołał historyczny krach, sprowadzając ceny ropy do ok. 20 USD za baryłkę – w ujęciu uwzględniającym inflację najniższych we współczesnej historii. Po szczycie OPEC+ 15 kwietnia, na którym Arabia Saudyjsk
16.04.2020

Costa przedłuża zawieszenie swoich rejsów do 30 maja

Costa Cruises ogłasza dalsze zawieszanie rejsów do 30 maja 2020 r. Z powodu przedłużającej się nadzwyczajnej sytuacji związanej z globalną pandemią Covid-19 oraz podejmowanymi przez kraje działaniami ograniczającymi prowadzenie działalności, takimi jak zamykanie portów i limity w przepływie osób, Spółka przedłuża zawieszenie wszystkich rejsów na cały maj.
09.04.2020

COVID-19: MSC wprowadza 6-miesięczną prolongatę procesu oceny i certyfikacji

Rybołówstwa otrzymały propozycję sześciomiesięcznego przedłużenia standardowych terminów procesu oceny i certyfikacji według Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC. Takie kroki organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) podjęła po raz pierwszy w swojej 22-letniej historii, co odzwierciedla ogromne wyzwania, jakie pandemia stawia przed przemysłem rybnym na całym świecie.
30.03.2020

Umowa o budowę statku a instytucja „siły wyższej” w prawie angielskim

System prawa angielskiego (common law) przyjmuje, iż umowa o budowę statku („shipbuilding contract”) jest uznawana, w ujęciu kontraktowym, za umowę sprzedaży (nie zaś na przykład za umowę zlecenia czy umowę o dzieło jak by to miało miejsce w wielu porządkach prawa kontynentalnego). Dlatego też, między innymi, często strony umowy określane są jako „sprzedający” („Seller”) – w tym przypadku stocznia - oraz „kupujący” („Buyer”) – w tym przypadku armator/strona zamawiająca budowę statku].
27.03.2020

Bałtyckie widma z plastiku: Rybacy ponownie w walce z odpadami morskimi

Z każdym dniem coraz bardziej widoczny i oczywisty staje się fakt, że nasze plastikowe nawyki zagrażają planecie i dzikiej przyrodzie. Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest szczególnie widoczny w morzach i oceanach. Co roku do wód trafia blisko 12 milionów ton plastiku – oznacza to, że do oceanów co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki. Wiąże się to z licznymi konsekwencjami dla dobrobytu ekosystemów morskich. Istnieje jeden rodzaj plastikowych zanieczyszczenia, który jes
26.03.2020

Czym karmimy Bałtyk?

Morze Bałtyckie dzieli się z nami swoimi bogatymi zasobami, daje nam tlen którym oddychamy, przyczynia się do regulacji klimatu. Zachód Słońca nad morzem to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych widoków w Polsce. Jak my, ludzie odwdzięczamy się naszemu morzu? Przez nas Bałtyk choruje. Rewanżujemy się powiększającymi się martwymi strefami, całkowicie pozbawionymi tlenu, do granic wytrzymałości poławiamy stada bałtyckich ryb i wyrzucamy do morza coraz większe ilości plastiku.
21.03.2020

Mini 5.80 - nowa klasa i nowe regaty

Mini 5.80 to nowa klasa jachtu przeznaczonego do regat atlantyckich, a nawet okołoziemskich. Inicjatorem projektu jest Australijczyk Don McIntyre, organizator regat dookoła świata Golden Globe Race. Pierwszy jacht powstaje w Polsce, a jego projektantem jest Polak, Janusz Maderski.
17.03.2020

MF: dostępne informacje wskazują na zbliżającą się globalną recesję

Dostępne informacje wskazują na zbliżającą się globalną recesję - oceniło Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia dotyczącego bankowego bufora ryzyka systemowego.
17.03.2020

Dzień Kobiet pod żaglami

W zamierzchłych czasach jedną z najpilniej strzeżonych żeglarskich tradycji stanowił zakaz wpuszczania kobiet na pokład statku. Święcie wierzono, że kobieta na pokładzie to zło wcielone, prawdziwy „diabelski balast”. Tłumaczy się to tym, że marynarze od zarania dziejów personifikowali statek z kobietą. Sądzono, że statek mógłby być zazdrosny o kobietę znajdującą się na jego pokładzie, w związku z czym okazałby swój gniew i stałoby się nieszczęście. Wyjątkiem była… naga kobieta, bo wg. wierzeń i przesądów nagość miała zapo
09.03.2020

Stocznia Gdańska z pozytywną oceną wniosku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Centrum Światowego Dziedzictwa pozytywnie zweryfikowało wniosek „Stocznia Gdańska – miejsce narodzin Solidarności i symbol upadku żelaznej kurtyny w Europie pod względem formalnym” – poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
29.02.2020

Matki chrzestne PŻM wybrały nowe władze

W dniach 13-14 lutego w Szczecinie odbył się zjazd Klubu Matek Chrzestnych Statków Grupy PŻM. Do siedziby armatora przybyło ponad 50 matek chrzestnych z całej Polski, m.in. z Zamościa, Zakopanego czy Warszawy. Wczoraj w hotelu Radisson obyła się uroczysta kolacja, w której gośćmi honorowymi byli, Tymczasowa Kierownik PŻM Maria Skubniewska oraz pełnomocnik TK kpt. ż. w. Mirosław Folta.
14.02.2020

Łukasz Zakrzewski bojerowym mistrzem świata 2020 w klasie DN, Karol Jabłoński wicemistrzem!

Mistrzostwa Świata 2020 w bojerowej klasie DN były rozgrywane od poniedziałku, 10 lutego na tafli Jeziora Orsasjön w środkowej Szwecji. Zawodnicy przez dwa ostatnie dni bezskutecznie oczekiwali na wiatr, który pozwoliłby na rozegranie kolejnych wyścigów tych regat. W związku z tym, że pierwszego i drugiego dnia zmagań udało się już rozegrać minimalną, wymaganą dla ważności regat ilość wyścigów, wyniki po drugim dniu rywalizacji są jednocześnie ostatecznymi wynikami bojerowych Mistrzostw Świata 2020 w klasie DN.
14.02.2020

Zobacz, jak gdańska stocznia ALKOR zbudowała od podstaw statek rybacki (foto, wideo)

W czerwcu 2018 r., gdańska stocznia ALKOR rozpoczęła budowę statku rybackiego dla islandzkiego armatora. Longliner otrzymał imię Páll Jónsson a proces jego powstawania został zarejestrowany przez naszych reporterów.
07.02.2020

Promocja książki Huberta Jando „ORP Orzeł - historia i hipotezy jego zatonięcia”

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki Huberta Jando pod tytułem „ORP Orzeł – historia i hipotezy jego zatonięcia”.
05.02.2020

IPN przedstawił materiały edukacyjne dot. 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Interaktywna publikacja, broszury, wystawy, lekcje plenerowe - to niektóre inicjatywy przygotowane przez gdański IPN z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza w granice Polski.
04.02.2020

Stocznia Gdańsk – świadectwo pamięci

W Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca złożenie wniosku o wpisanie terenów Stoczni Gdańsk na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Każde państwo może złożyć w roku tylko jeden wniosek. Wraz z wnioskiem do UNESCO trafił też projekt planu zarządzania.
04.02.2020

Grecja: Policja użyła gazu łzawiącego przeciw protestującym migrantom

Policja użyła gazu łzawiącego, żeby rozproszyć migrantów i uchodźców protestujących w poniedziałek przeciw warunkom panującym w obozach dla migrantów na wyspie Lesbos oraz przeciw zbyt wolnemu tempu rozpatrywania wniosków o azyl - poinformowały greckie służby.
03.02.2020

MKiDN: w Paryżu złożono wniosek o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało w komunikacie przesłanym PAP, że w piątek został złożony wniosek o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Działania rządu w tym zakresie wspiera samorząd Gdańska.
31.01.2020

Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków. Wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

Zaślubiny na obrazach najznamienitszych polskich marynistów z czasów dwudziestolecia międzywojennego, fragmenty relacji prasowych i fotografie oraz eksponaty przywołujące pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat.
20.01.2020

IMO 2020 - noworoczna rewolucja w branży morskiej i naftowej (analiza)

IMO 2020 to rozporządzenie ustanowione przez Międzynarodową Organizację Morską, które stanowi, że od 1 stycznia 2020 roku emisje siarki ze wszystkich statków morskich muszą być ograniczone do 0,5% m/m , w porównaniu do obecnych 3,5% m/m. IMO 2020 to rozporządzenie, które znacząco zrewolucjonizuje sektor morski i branżę paliwową.
15.01.2020

Nowa nagroda na Kolosach

Podczas tegorocznej, 22. już edycji Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oprócz statuetek za podróżnicze dokonania roku po raz pierwszy przyznana zostanie w Gdyni zupełnie nowa nagroda. Otrzyma ją autor najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej, która została wydana w roku 2019. Patronem nagrody będzie Maciej Kuczyński, zmarły latem tego roku wieloletni członek kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku
15.01.2020

III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP wśród najlepszych w kraju

Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce! Wśród wyróżnionych szkół średnich wysoką, czwartą pozycję w skali kraju, zajęło III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni. To kolejny znakomity wynik gdyńskiej „Trójki” w prestiżowym rankingu miesięcznika Perspektywy.
11.01.2020

PGNiG wybrało innowacyjne pomosły polskich uczelni na magazynowanie wodoru

PGNiG zamierza do 2022 roku przeznaczyć na innowacje około 700 mln zł. Branża gazu i paliw inwestuje w inteligentne systemy monitoringu sieci dystrybucyjnej, wykorzystanie pojazdów bezzałogowych w procesie poszukiwania węglowodorów czy technologie wytwarzania i magazynowania wodoru. Kluczowe znaczenie ma przy tym współpraca ze start-upami i naukowcami. Jednym z innowacyjnych pomysłów, który pojawił się w piątej edycji konkursu „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”, jest nowy sposób magazynowania wodoru w postaci ciała stałego. To
23.12.2019

86 suwnic z Gdyni trafi do amerykańskich terminali kontenerowych

Rok 2019 był bardzo pracowitym rokiem w dwudziestopięcioletniej historii gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego SA . Pracownicy PZT tworząc swoją fachowością dobrą gdyńska markę, sprawili, iż od ćwierćwiecza PZT SA to znana i uznana na całym świecie firma zajmująca się montażem urządzeń kontenerowych.
18.12.2019

Załogi w klasach 49er i 49erFX wywalczyły dla Polski kwalifikację na igrzyska!

Na żeglarskich Mistrzostwach Świata w Auckland w Nowej Zelandii, załogi Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński (49er) i Aleksandra Melzacka/Kinga Łoboda (49erFX) zajęły kolejno 10 i 12 miejsca w swoich klasach i tym samym zapewniły Polsce miejsce w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio. O tym, które konkretnie polskie załogi pojadą do Tokio okaże się w czerwcu przyszłego roku po ostatnich regatach eliminacyjnych.
09.12.2019

Prezes Portu Gdańskiego Eksploatacja: Nasz cel to przeładunki na poziomie 5 mln ton rocznie

O inwestycjach, zmianach w strukturze firmy oraz wykorzystaniu potencjału poprzez właściwe zarządzenie kapitałem ludzkim rozmawiamy z Prezesem Zarządu Portu Gdańskiego Eksploatacja, Radosławem Stojek.
05.12.2019

To już miesiąc odkąd ceny ropy w USA systematycznie rosną. Będą jeszcze wyższe

Kończy się już 4. z kolei tydzień ze wzrostem cen ropy w USA, a w listopadzie - ze zwyżką o prawie 7 proc.. Obroty na rynku podczas tej sesji są ograniczone z powodu czwartkowego Dnia Dziękczynienia i Czarnego Piątku - informują maklerzy.
29.11.2019

Páll Jónsson ochrzczony! Został zbudowany od podstaw w stoczni ALKOR (foto, wideo)

Dzisiejszego popołudnia odbyła się ceremonia chrztu longlinera budowanego od podstaw w gdańskiej stoczni ALKOR. Jednostka zamówiona przez islandzkiego armatora VISIR Ehf otrzymała imię Páll Jónsson.
26.11.2019

Iran gromadzi zapasy ciężkiej wody naruszając umowę nuklearną

Iran naruszył kolejny limit zawarty w umowie nuklearnej z 2015 r., gromadząc nieco ponad 130 ton ciężkiej wody, substancji stosowanej w typie reaktora, który opracowuje - głosi opublikowany w poniedziałek raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
18.11.2019

Mniej kontenerowców przekroczyło Kanał Panamski w 2019 roku

Spadła liczba kontenerowców, które przekroczyły Kanał Panamski w roku fiskalnym 2019, który zakończył się 30 września. Ogółem zanotowano 2575 tych jednostek, o 1,1 procent mniej niż w zeszłym roku fiskalnym.
10.10.2019

BIMCO z propozycją nowych regulacji do walki z emisjami

Międzynarodowe stowarzyszenie żeglugi morskiej BIMCO zaproponowało nowe rozwiązanie, które może pomóc branży żeglugowej w dążeniu do ograniczenia emisji zanieczyszczeń.
02.10.2019

Inwestycje głównym wątkiem VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku

Przyciąganie inwestycji, by służyły rozwojowi makroregionu wschodniej Polski - to główny wątek rozpoczętego w środę w Białymstoku VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego.
25.09.2019

Pomorscy uczniowie pływali po morzu na Zawiszy Czarnym

Dwugodzinny rejs po Zatoce Gdańskiej na pokładzie „Zawiszy Czarnego” i lekcja samorządności – tak wyglądał program tegorocznej, wrześniowej odsłony akcji Pomorze na Morze. Wzięło w niej udział niemal 600 uczniów pomorskich szkół.
22.09.2019

Trwa wyprawa Rosyjska Arktyka 2019

Niemal 5 miesięcy żeglowania, ponad 11 000 Mm do pokonania, a to wszystko na niespełna piętnastometrowym jachcie Lady Dana 44, prowadzonym przez dwóch kapitanów – Ryszarda Wojnowskiego i Macieja Sodkiewicza – doskonale znających wyzwania żeglugi w rejonach arktycznych – tak można podsumować wyprawę „Rosyjska Arktyka 2019”. To ekspedycja na Ziemię Franciszka Józefa i do brzegów Nowej Ziemi.
12.09.2019

WWF: Komisja Europejska nie okazuje się pomocna jeśli chodzi o zakończenie przełowienia w regionie Morza Bałtyckiego

Propozycja bałtyckich limitów połowowych na przyszły rok opublikowana przez Komisję Europejską nie spełnia wymogów Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb) odnośnie zakończenia nadmiernych połowów najpóźniej do 2020 roku. Oczy obywateli UE są teraz zwrócone na ministrów ds. rybołówstwa, którzy podejmują ostateczne decyzje ws. bałtyckich całkowitych dopuszczalnych połowów na następny rok.
05.09.2019

Irańska telewizja: Władze odrzuciły propozycję w sprawie kredytu na 15 mld USD

Władze Iranu odrzuciły propozycję otrzymania linii kredytowej na 15 mld euro od europejskich sygnatariuszy porozumienia atomowego w celu ochrony irańskiej gospodarki przed działaniem sankcji USA - poinformowała w środę państwowa stacja Press TV.
04.09.2019

Pożegnanie fotografa Daru Młodzieży

Zmarł Krzysztof Kamiński znakomity fotografik, fotoreporter, dokumentalista najważniejszych wydarzeń związanych z polskim morzem lat 70/80.
03.09.2019

Polska domaga się zmiany w polityce rybołówstwa UE. Potrzebne limity połowów i wsparcie dla rybaków

Dorsz jest jedną z najcenniejszych ryb w Bałtyku i źródłem utrzymania dla wielu polskich rybaków i przedsiębiorstw połowowych. Jak podkreśla minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, stan populacji dorsza, ale i wielu innych gatunków w Morzu Bałtyckim, jest bardzo zły i wymaga długofalowej, kompleksowej ochrony. W jego ocenie wprowadzony przez KE czasowy zakaz połowów tej ryby nie przyniesie poprawy. Potrzebna jest radykalna zmiana polityki rybołówstwa UE, która powinna uwzględniać limity połowów
02.09.2019

Prezydent Iranu do Macrona: Będziemy nadal redukować swe zobowiązania

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zakomunikował prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że Iran w najbliższych dniach dalej będzie redukował swe zobowiązania wynikające z porozumienia nuklearnego, jeśli UE nie zdoła powstrzymać sankcji USA wobec Teheranu.
02.09.2019

Prezes PZŻ: Za rok ten wynik wzięlibyśmy w ciemno

"To był bardzo udany start. Za rok na igrzyskach ten wynik wzięlibyśmy w ciemno" - powiedział PAP po regatach przedolimpijskich prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. W Enoshimie biało-czerwoni trzy razy stanęli na najniższym stopniu podium.
23.08.2019

X Bałtycki Maraton Brzegiem Morza oraz IX Regaty o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni

Już po raz dziesiąty Urząd Morski w Gdyni zaprasza do Jastarni na kolejną edycję bałtyckiego maratonu oraz półmaratonu. W sobotę, 24 sierpnia, piękna plaża półwyspu helskiego będzie areną „X Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza” oraz „VI Bałtyckiego Półmaratonu Brzegiem Morza”. Na najmłodszych czekają biegi na dystansach 200 i 500 metrów. Na morzu natomiast, zmagać się będą żeglarze – w corocznej walce o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.
23.08.2019

45 lat temu zmarł Eugeniusz Kwiatkowski

45 lat temu, 22 sierpnia 1974 r., zmarł Eugeniusz Kwiatkowski – człowiek, który zbudował Gdynię i miał wizję gospodarczego zjednoczenia Polski przez stworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego.
22.08.2019

W Wenecji ograniczenia w ruchu łodzi spalinowych w trosce o środowisko

W Wenecji od poniedziałku obowiązują ograniczenia w ruchu wodnym, których celem jest zmniejszenie stopnia zatrucia środowiska w mieście. Limity dotyczą między innymi motorówek, które są weneckimi taksówkami.
19.08.2019

Uroczystość cięcia blachy dla HMS CARDIFF – postęp w programie brytyjskiej Marynarki Wojennej (foto)

W stoczni należącej do BAE Systems odbyło się cięcie blachy przeznaczonej na drugi okręt Typu 26 Global Combat Ship – HMS CARDIFF. Wydarzenie to jest kolejnym istotnym punktem harmonogramu wyposażania Royal Navy w najbardziej zaawansowane zdolności do walki z okrętami podwodnymi (Anti-Submarine Warfare – ASW).
16.08.2019

Tokio/Karol Jabłoński: Interesuje mnie poziom i styl żeglowania

"Mamy założenia wynikowe, ale nie są one najważniejsze. Mnie interesuje poziom i styl żeglowania naszych reprezentantów" – powiedział PAP przed zaplanowanymi na 15-22 sierpnia regatami Olympic Test Event trener główny przygotowań olimpijskich Karol Jabłoński.
02.08.2019

Wiatr, woda i nagrody dla najlepszych jachtów

Powoli dobiegają końca tegoroczne targi „Wiatr i Woda” w Gdyni, gdzie przez kilka dni w marinie można podziwiać nowoczesne jachty różnych typów. W sobotę poznaliśmy też jednostki, które zostały w tym roku uhonorowane nagrodami prezydenta Gdyni „Yacht Design 2019”.
20.07.2019

Gdynia wciąż na fali – w poniedziałek startują regaty Volvo Gdynia Sailing Days

W Gdyni nie ma chwili wytchnienia. W piątek zakończą się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata, w których w dziewięciu klasach rywalizuje 409 żeglarzy z 66 krajów, a w poniedziałek rozpoczynają się kolejne wielkie regaty – Volvo Gdynia Sailing Days. Jubileuszowa 20. edycja tej imprezy potrwa do soboty 3 sierpnia.
19.07.2019

MON: Limit miejsc na uczelniach wojskowych dla podchorążych w roku akademickim 2020/21 to 1 411 osób

Limit miejsc na studia stacjonarne w uczelniach wojskowych, dla kandydatów na żołnierzy zawodowych, w roku akademickim 2020/2021, to 1411 osób - zdecydowało MON. Resort chce, żeby kandydaci na żołnierzy zawodowych mogli się szkolić na czternastu kierunkach.
19.07.2019

W czwartek w Gdyni rozpoczynają się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”

W Marinie Gdynia w dniach 18-21 lipca 2019 r. odbędą się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To już 14. edycja jedynej w Polsce imprezy, podczas której można na wodzie zobaczyć najpiękniejsze jachty żaglowe i motorowe, skutery wodne oraz nowoczesny osprzęt żeglarski.
17.07.2019

Zgłoś się do konkursu i nakręć morski film

Konkurs filmowy „Morze mnie kręci” wchodzi w decydujący etap. Pozostało już tylko kilka dni na zgłoszenie swojego projektu. Aplikacje przyjmowane są do 15 lipca. Jeżeli interesujesz się produkcją filmową i kręci cie tematyka morska - zgłoś się. To ogromna szansa na zdobycie cennego, praktycznego doświadczenia oraz 10 000 zł na realizację swojego pomysłu.
12.07.2019

Reguły Hamburskie. Dlaczego nie zyskały aprobaty państw „wielkich bander”?

We wcześniejszych artykułach (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim; Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?) przybliżyliśmy charakterystykę Reguł Hasko-Visbijskich (w skrócie: RHV) - swoistego fundamentu regulacji przewozu ładunku morzem, oraz ostatniego dzieła legislacji morskiej w tym zakresie - Reguł Rotterdamskich. W niniejszym tytule uwaga zostanie poświęcona konwencji o przewozie towarów morzem, która zdobyła jednak najmniejsze uznanie wśród państw floty handlowej
10.07.2019

Duży wycieczkowiec blisko zderzenia na kanale weneckim (wideo)

W ten weekend wycieczkowiec Costa Deliziosa o mały włos uniknął zderzenia podczas sztormu w weneckim Grand Canal. Do sieci trafiło nagranie z tego zdarzenia.
09.07.2019

Polsko-amerykańskie porozumienie o współpracy w cyberobronie

Współpracę w zakresie cyberobrony, w tym zwiększanie wspólnych zdolności obronnych i wymianę informacji, przewiduje umowa podpisana w środę w Warszawie przez przedstawicieli sił zbrojnych Polski i Stanów Zjednoczonych.
27.06.2019

Został już niecały miesiąc do Volvo Gdynia Sailing Days 2019

Już za niespełna 30 dni, w niedzielę 21 lipca rozpocznie się jubileuszowa, 20. edycja Volvo Gdynia Sailing Days, czyli największa żeglarska impreza w Polsce. Na wodach Zatoki Gdańskiej po raz kolejny zaroi się od białych żagli i zawodników z całego świata. Jak zwykle wielkich emocji na pewno nie zabraknie!
26.06.2019

Mocna stawka na meczach w Świnoujściu

Do centrum Świnoujścia po raz 6 powracają regaty Polish Match Tour. Czas na kolejny pokaz emocjonujących pojedynków na wodzie w wykonaniu najlepszych zawodników match racingowych, którzy w Świnoujściu walczyć będą o punkty Pucharu Świata i punkty do cyklu European Match Race Tour.
20.06.2019

Już za miesiąc czternaste targi „Wiatr i Woda” na wodzie

W dniach 18 – 21 lipca 2019 r. w Marinie Gdynia odbędą się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To już 14. edycja jedynej w Polsce imprezy, podczas której można na wodzie zobaczyć najpiękniejsze jachty żaglowe i motorowe, skutery wodne oraz nowoczesny osprzęt żeglarski.
14.06.2019

Wiceszef MON: Wdrażamy i realizujemy program cyber.mil.pl w siłach zbrojnych

Wdrażamy i realizujemy program cyber.mil.pl w siłach zbrojnych - zapewniał we wtorek wiceminister MON Tomasz Zdzikot, który wziął udział w Warszawie w konferencji wiceministrów "Polska Przyszłości".
12.06.2019

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Oceanów

Ocean zapewnia utrzymanie milionom, a żywność - miliardom ludzi na świecie. Ogromna większość (94%) wszystkich występujących na Ziemi organizmów żyje właśnie w oceanach. To woda, jej temperatura, zachodzące w niej procesy chemiczne, a także prądy morskie, napędzają życie na Ziemi oraz sprawiają, że ludzkość może istnieć. Co drugi oddech, bo aż połowę zawartości tlenu w atmosferze, zawdzięczamy właśnie produkującym go oceanom.
08.06.2019

Nowocześnie i ekologicznie w Porcie Gdynia

5 czerwca przypada Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Inicjatywa na rzecz naszej planety jest obchodzona w ponad 100 krajach świata. Port Gdynia do kwestii związanych z ekologią przywiązuje szczególną wagę. W Porcie Gdynia od lat stosowane są proekologiczne technologie zgodne z unijnymi standardami w ramach idei green port, które przyczyniają się do maksymalizacji jakości oraz wydajności – wszystko w celu zrównoważonego rozwoju.
06.06.2019

Raport rady europejskich uczonych: Przez zmiany klimatu zagrożenia dla zdrowia wzrosną

Przewiduje się, że przez zmiany klimatu zagrożenia dla zdrowia ludzi wzrosną. Rozwiązania są w zasięgu ręki, ale ich wdrożenie wymaga woli politycznej - wynika z opublikowanego w tym tygodniu raportu rady EASAC skupiającej uczonych z 27 europejskich akademii nauk.
04.06.2019

Chmal: hub lobbingowy w Brukseli otwarty na wszystkie polskie firmy

Nowo otwarty polski hub lobbingowy w Brukseli jest otwarty na wszystkie firmy - zapewnił PAP szef Business & Science Poland Tomasz Chmal. Dodał, że hub prowadzi już wstępne rozmowy z dużymi prywatnymi przedsiębiorstwami, podkreślił jednocześnie, że jest otwarty na małe i średnie firmy.
01.06.2019

Organizacje pozarządowe apelują o natychmiastowe zamknięcie połowów dorsza na Bałtyku

W odpowiedzi na najnowsze doradztwo naukowe w zakresie limitów połowowych na rok 2020, wskazujące na krytyczny stan populacji ryb w Morzu Bałtyckim, organizacje pozarządowe domagają się zamknięcia połowów zachodniego stada bałtyckiego śledzia i wschodniego stada bałtyckiego dorsza oraz zakończenia nadmiernych połowów, zgodnie z wymogami unijnego prawa.
30.05.2019

Oskar Niemira wystartuje w regatach Fastnet Race na pokładzie jachtu Sailing Poland

We wtorek 28 maja w Warszawie odbyła się konferencja prasowa klubu Sailing Poland, który weźmie udział w tegorocznej edycji regat morskich Rolex Fastnet Race. Na pokładzie polskiego jachtu wystartuje także jeden z członków kadry narodowej w klasie Nacra 15 Oskar Niemira.
30.05.2019

Największy na świecie półzanurzalny dźwig pływający niedługo rozpocznie próby morskie

Holenderska firma, Heerema Marine Contractors i singapurski Sembcorp Marine, pokazali światu największą na świecie jednostkę SSCV (półzanurzalny dźwig pływający). Będzie ona służyła do likwidacji morskich instalacji naftowych i gazowych.
27.05.2019

Rusza piąty sezon Biznes Ligi Żeglarskiej w Sopocie

W czerwcu na wody wokół sopockiego molo powraca Biznes Liga Żeglarska. Będzie to już VIII edycja Ligi w jej piątym sezonie. Na liście startowej dwanaście załóg, przedstawicieli rozmaitych biznesów z różnych części Polski. Partnerami Ligi po raz kolejny zostały firma EPAM oraz Olivia Business Centre, które do rywalizacji wystawią również swoje załogi. W składzie Olivii zobaczymy ponownie mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza.
23.05.2019

Prezydent: Dzięki SG w znakomity sposób realizujemy europejskie zobowiązania

Dzięki Straży Granicznej Polska w znakomity sposób realizuje także europejskie zobowiązania i współpracę z Frontexem - powiedział w piątek na centralnych obchodach Święta Straży Granicznej prezydent Andrzej Duda, który wspólnie z szefem MSWiA wręczył nominacje generalskie dla funkcjonariuszy SG.
17.05.2019

Prezes SEKO o rybołówstwie morskim w kontekście Europejskiego Dnia Morza

Co roku, 20 maja, w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Morza, który celebrujemy od 2008 roku. Warto więc przy tej okazji podsumować, jak wygląda rybołówstwo morskie w obrębie Morza Bałtyckiego. GUS opublikował raport o Gospodarce morskiej w 2018 r., który komentuje Kazimierz Kustra, prezes SEKO S.A., polskiego przedsiębiorstwa rybnego.
17.05.2019

Raport: Spada wartość masowców, a rośnie tankowców

Portal VesselsValue opublikował prognozę dotyczącą wartości czterech najważniejszych typów statków morskich (kontenerowców, masowców, tankowców i gazowców LPG) do 2022 roku.
08.05.2019

Noc Muzeów 2019 w Narodowym Muzeum Morskim (wideo)

D-day na nabrzeżu wyspy Ołowianki, uzbrojony "Sołdek", komandosi w Spichlerzach, przemytnicze historie na "Darze Pomorza", produkcja sorbetu lodowego w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków i nocne Muzeum Rybołówstwa w Helu. Jesteśmy gotowi na Noc Muzeów 2019!
08.05.2019

Znakomity pierwszy kwartał 2019 roku w Porcie Gdynia

Rok 2018 był rekordowym rokiem w historii Portu Gdynia – ogółem przeładowano 23,5 mln ton. Natomiast pierwszy kwartał 2019 roku to czas trwania bardzo dobrej hossy – przeładowano o 14 procent towarów więcej, w porównaniu do pierwszego kwartału 2018 roku. Dynamika wzrostu ładunków od stycznia do marca br. włącznie spowodowała, iż Port Gdynia jest obecnie liderem wśród polskich portów rejonu Morza Bałtyckiego.
25.04.2019

Celebrity Cruises zamówiło piąty wycieczkowiec klasy Edge

Celebrity Cruises, należące do Royal Caribbean Cruises, zamówiło piąty wycieczkowiec klasy Edge we francuskiej stoczni Chantiers de l’Atlantique. Jeszcze nienazwana jednostka ma wejść do służby jesienią 2024 roku.
14.04.2019

Genting zakupi kontrowersyjny superjacht za kwotę 126 mln dolarów

Malezja zamierza sprzedać superjacht Equanimity, który prawdopodobnie został zakupiony za sprzeniewierzone pieniądze krajowego funduszu 1MDB. Nabywcą ma być operator kasyn, Genting Malaysia, który zapłaci za jednostkę 126 mln dolarów.
04.04.2019

Emilewicz: jeśli dojdzie do twardego brexitu naszym celem jest zajęcie miejsca Wielkiej Brytanii

Jeśli dojdzie to twardego brexitu i Wielka Brytania opuści UE naszym celem jest zajęcie jej miejsca w dyskusji o obronie swobód gospodarczych - powiedziała w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że polexit jest mitem.
29.03.2019

Łukacijewska: Prezydencja rumuńska nie dopuści pakietu mobilności do dalszych prac

Nawet jeżeli PE zagłosuje w sprawie pakietu mobilności w obecnej kadencji, prezydencja rumuńska zapowiedziała, że nie dopuści regulacji do dalszych prac – powiedziała w rozmowie z PAP europosłanka Elżbieta Łukacijewska (EPL/PO).
28.03.2019

Rosati: Głosowanie w PE ws. przewoźników odwołane na wniosek polskich europosłów

Zaplanowane na środę głosowanie w Parlamencie Europejskim nad przepisami dotyczącymi przewoźników drogowych zostało zdjęte z porządku obrad na wniosek polskich eurodeputowanych – poinformował w rozmowie z PAP europoseł Dariusz Rosati (EPL, PO).
28.03.2019

MF rozstrzygnęło konkurs na aplikację służącą ochronie polskich granic

Ministerstwo Finansów rozstrzygnęło w poniedziałek konkurs MinFintech na aplikację służącą ochronie polskich granic z wykorzystaniem urządzeń RTG . Zwycięzca zostanie zaproszony do negocjacji w sprawie udzielenia zamówienia publicznego w trybie z wolnej ręki.
26.03.2019

Nie żyje kpt. żeglugi wielkiej jachtowej Janusz Charkiewicz

Kpt. żeglugi wielkiej jachtowej Janusz Charkiewicz odszedł w czwartek na wieczną wachtę. Był sekretarzem zarządu Yacht Klubu Polski Szczecin, członkiem zarządu Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, komandorem Klubu Żeglarzy Samotników, członkiem Mesy Szczecińskiej Bractwa Wybrzeża (cyfra 126) oraz członkiem Klubu Kapitanów Jachtowych. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą środę w Szczecinie-Zdrojach.
22.03.2019

Płock/Gowin: Dalekosiężna polityka społeczna wymaga wzmacniania rozwoju gospodarki

Warunkiem dobrej, dalekosiężnej polityki społecznej, w tym prorodzinnej, jest wzmacnianie czynników rozwojowych polskiej gospodarki, m.in. poprzez inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną – powiedział w czwartek w Płocku (Mazowieckie) wicepremier Jarosław Gowin.
22.03.2019

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Morza

Światowy Dzień Morza ustanowiony został przez sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Konwencja ta została podpisana 17 marca 1958 roku. W tym dniu warto zwrócić uwagę na problemy z jakimi zmaga się jedno z najmłodszych mórz na świecie, które powstało ok. 10 tys. lat temu z wód topniejącego lodowca - Morze Bałtyckie.
17.03.2019

Unipetrol planuje na połowę roku finał modernizacji elektrociepłowni w Litvinowie

Unipetrol, czeska spółka PKN Orlen, planuje w połowie roku zakończenie modernizacji elektrociepłowni T700 w swym zakładzie w Litvinowie. Dzięki redukcji o ponad 50 proc. emisji tlenków azotu oraz siarki zostaną spełnione rygorystyczne unijne normy, które będą obowiązywać od 2020 r.
07.03.2019

GEFCO Freight Forwarding: nowe osoby na kierowniczych stanowiskach

Grupa GEFCO ogłosiła nominacje na kierownicze stanowiska w ramach swojej linii biznesowej Freight Forwarding. Osoby te będą odpowiadać za rozwój poszczególnych obszarów związanych z transportem morskim i lotniczym na całym świecie. Wśród powołanych specjalistów jest Alicja Szewczyk – Polka objęła funkcję Global Human Resources People and Culture Manager.
06.03.2019

Witold Małecki - Chcę powalczyć o zwycięstwo, ale takich jak ja jest, co najmniej kilku

Paweł Nawrocki rozmawia Witoldem Małeckim (ProData Sailing Team), zwycięzcą Mistrzostw Polski w klasie Nautica 450 i Bitwy o Gotland.
06.03.2019

Chrzest drugiego z serii holownika budowanego dla MW RP (foto)

W stoczni Remontowa Shipbuilding we wtorek odbyła się uroczystość chrztu holownika H-1 budowanego dla Marynarki Wojennej RP. Matką Chrzestną jednostki została pani Monika Małyszko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 w Gdyni.
05.03.2019

Chiny ograniczyły import australijskiego węgla

Dziesiątki statków z australijskim węglem oczekują bezczynnie na kotwicowiskach na pozwolenie na wejście do portów w północno-wschodnich Chinach. Kraj ten wprowadził limity na import tego surowca z Australii. Nastąpiły nieokreślone czasowo opóźnienia w odprawie celnej – poinformowali agencję informacyjną S&P Global Platts przedstawiciele portu Rizhao. Czas oczekiwania na wejście do portów może wynieść nawet 40 dni.
21.02.2019

MON: Więcej studentów-informatyków na uczelniach wojskowych

Resort obrony narodowej przyjmie więcej studentów na uczelnie wojskowe, na kierunki związane z informatyką. Zwiększone limity są jednym z elementów programu cyber.mil.pl, który ma zwiększyć potencjał Sił Zbrojnych RP w cyberprzestrzeni - poinformował w piątek wydział prasowy MON.
15.02.2019

DNV GL z kontraktem na nadzór budowy luksusowego żaglowca

Światowe towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL z kolejnym kontraktem. Tym razem, chodzi o nadzór nad budową luksusowego żaglowca pasażerskiego Sea Cloud Spirit. Jednostka powstanie w hiszpańskiej stoczni Metalships & Docks w Vigo.
13.02.2019

Fakty i mity o płacy minimalnej w transporcie drogowym

Ponad 200 kontroli polskich przewoźników w państwach Wspólnoty odnotowało Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców przez cztery lata od momentu wprowadzenia pierwszej ustawy dotyczącej płacy minimalnej. Większość zakończyła się pouczeniem. Biorąc pod uwagę ilość frachtów, jakie realizują firmy transportowe z Polski na terenie krajów Unii Europejskiej, działalność służb kontrolnych w tym zakresie była niewielka. Jak wpłynie na to Pakiet Mobilności? Jaka jest praktyka naliczania płacy minimalnej oraz co zmieniło się w przepisach
07.02.2019

Zieliński: Pracujemy nad nowym programem dla służb mundurowych

Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna to dwa płuca jednego systemu ochrony przeciwpożarowej - mówił w czwartek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, zawracając się do strażaków podczas dorocznej odprawy. Zapowiedział także prace nad nowym programem dla służb mundurowych.
07.02.2019

Royal Caribbean ze znakomitymi wynikami w 2018 roku

Amerykański armator wycieczkowy Royal Caribbean Cruises (RCC) zamknął rok 2018 z rekordowym wynikiem finansowym, mimo negatywnego wpływu cen paliw i kursów walut.
30.01.2019

Inteligentne specjalizacje także z Gdyni

„Inteligentne Specjalizacje Pomorza” rozwijają się także dzięki gdyńskim firmom i organizacjom – w Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienia, które dają zielone światło kolejnym wspólnym działaniom nad innowacjami. Dokumenty to jednocześnie podstawa do dystrybucji środków strukturalnych przeznaczonych na badania i rozwój w województwie pomorskim.
28.01.2019

Kolejny rok z rzędu wzrosła liczba pasażerów odwiedzających Port Tallinn

10,6 mln pasażerów przewinęło się przez Port Tallinn w zeszłym roku, o 0,6 procent więcej niż w 2017 roku. To już 11 rok z rzędu, gdy wzrosła liczba pasażerów.
27.01.2019

Morawiecki o Via Carpatia i Via Baltica: Przez rozwój infrastruktury drogowej kupujemy sobie bilet do rozwoju gospodarczego

Żeby dobrze rządzić, trzeba być kompetentnym i uczciwym, rządzić w sposób przemyślany; dokonujemy przyspieszenia gospodarczego, socjalnego i społecznego - mówił lider PiS Jarosław Kaczyński na konferencji samorządowej. Premier Mateusz Morawiecki deklarował, że rząd chce skutecznie współpracować z samorządami.
26.01.2019

Ropa w USA pod presją - ryzyka gospodarcze kontra cięcia dostaw z OPEC+

Ropa w USA jest wyceniana poniżej 54 dolarów za baryłkę. Surowiec tanieje o ponad 1 proc., po tym gdy w piątek zyskał 3,3 proc., a jego notowania znalazły się na najwyższym poziomie od 2 miesięcy - podają maklerzy.
22.01.2019

Zdzikot: Mamy potencjał, by działać na rzecz cyberbezpieczeństwa

Uczelnie wojskowe, firmy prywatne i wysokiej klasy specjaliści to polski potencjał w działaniach na rzecz cyberbezpieczeństwa – powiedział wiceminister obrony Tomasz Zdzikot. Podkreślił konieczność tworzenia własnych technologii.
16.01.2019

Pożegnanie Kapitana Żeglugi Wielkiej

We wtorek, 8 stycznia 2019 roku na wieczną wachtę odszedł kpt.ż.w Mirosław Łukawski - człowiek niezwykle ważny w historii kształcenia kadr morskich ostatniego półwiecza. Dla wielu wychowanków, studentów odbywających praktyki na naszych żaglowcach, stanowił wzór oficera, kapitana, żeglarza. Marynarz w każdym calu - wiedza, kwalifikacje morskie, ale i cechy charakteru które stawiają go w szeregu prawdziwych autorytetów marynarskiej profesji. Człowiek morza najwyższej próby.
14.01.2019

MON: Pracownicy cywilni wojska dostaną podwyżki z wyrównaniem od początku roku

Pracownicy cywilni wojska dostaną podwyżki z wyrównaniem od początku br. roku - poinformował PAP resort obrony. MON potwierdził też wysokość tych podwyżek - ma to być średnio ponad 300 zł. MON przedstawi szczegółowe propozycje związkowcom na spotkaniu 23 stycznia.
11.01.2019

Od nowego roku ok. 540 zł więcej „na rękę” dla żołnierzy; ponad 300 zł podwyżki dla pracowników cywilnych

Od 1 stycznia wejdą w życie podwyżki dla żołnierzy i pracowników cywilnych wojska. Średnie uposażenie żołnierzy zawodowych od nowego roku wzrośnie o ok. 540 zł. "na rękę". Pracownicy cywilni wojska otrzymają podwyżki wynagrodzeń o ponad 300 zł.
31.12.2018

130 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski

130 lat temu, 30 grudnia 1888 r., urodził się Eugeniusz Kwiatkowski – człowiek, który zbudował Gdynię i miał wizję gospodarczego zjednoczenia Polski przez stworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego.
30.12.2018

Państwa UE po raz pierwszy zgadzają się na limity CO2 dla ciężarówek

Ministrowie odpowiedzialni za sprawy środowiska wypracowali w czwartek porozumienie w sprawie projektu przepisów dotyczących ustanowienia limitów emisji CO2 dla samochodów ciężarowych. To decyzja historyczna, bo takich ograniczeń do tej pory w UE nie było.
21.12.2018

Ekolodzy: kupujmy ryby odpowiedzialnie - przez wzgląd na przyszłe pokolenia

W tym sezonie kupujmy raczej śledzie niż sardynki czy dorsze. Przełowienie może sprawić, że nasze dzieci i wnuki będą miały ograniczony dostęp do ryb, które dziś są powszechnością. Justyna Zajchowska z WWF doradza, jak kupować ryby ze zrównoważonych połowów.
20.12.2018

Kolejka chętnych do morskiego funduszu

Stocznie, armatorzy, porty i operatorzy logistyczni szukają pieniędzy na inwestycje. Znajdą je w nowym rządowym wehikule finansowym - pisze w środę "Puls Biznesu".
12.12.2018

„Wall Street Journal” o sporach w CDU wokół Nord Stream 2

Troje głównych pretendentów do zastąpienia Angeli Merkel na stanowisku szefowej niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) ma zastrzeżenia wobec planowanego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec - informuje czwartkowy "Wall Street Journal".
07.12.2018

Gróbarczyk o MSR Gryfia: Pragnę wszystkich zapewnić, że stocznia rokuje. Posumowanie 3 lat MGMiŻŚ (wywiad, wideo)

Co z Morską Stocznią Remontową Gryfia? Jak przebiegają prace przy budowie promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, kiedy rusza przekop Mierzei Wiślanej i co będzie największym sukcesem MGMiŻŚ? M.in. na te pytania w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl odpowiedział Marek Gróbarczyk, szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W środę w Warszawie podsumował on 3-letnią działalność tego ministerstwa.
07.12.2018

Prezydent: Jeśli będą inicjatywy dotyczące sankcji wobec Rosji, Polska będzie się włączała

Jeżeli będą zgłaszane międzynarodowe inicjatywy dotyczące rozszerzenia sankcji wobec Rosji, Polska na pewno będzie się włączała – oświadczył we wtorek w Sofii prezydent Andrzej Duda.
27.11.2018

Morskie smoki istnieją naprawdę

Smoki istnieją nie tylko w powieściach i legendach. Morskie smoki, czyli ryjkogłowe to miniaturowe bezkręgowce, mające nie więcej niż 1 mm. Od milionów lat żyją niemal na całym świecie i każdy mógł je spotkać, chodząc po piaszczystej plaży czy morskim dnie. Polska badaczka opisała ostatnio osiem nowych dla nauki gatunków.
27.11.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.