• <

Wynik wyszukiwania - "liban" - Wiadomości

Akademia Marynarki Wojennej: Na co komu dziś bezpieczeństwo w transporcie?

Na kanwie ostatnich wydarzeń do których doszło w porcie w Bejrucie, warto chyba zadać sobie takie pytanie. Temat dotyka nie tylko pracowników firm transportowych i zarządców portów morskich ale również urbanistów, samorządowców, deweloperów czy zwykłych mieszkańców.
20.08.2020

Linie kontenerowe wracają do Bejrutu, po tym jak tamtejszy terminal wznowił operacje

Linie kontenerowe znów zawijają do Bejrutu po zeszłotygodniowej eksplozji. Tamtejszy terminal nie został bowiem mocno uszkodzony.
13.08.2020

Straty po wybuchu w bejruckim porcie przekraczają 15 mld USD

Po gigantycznej eksplozji w portowej części Bejrutu, do której doszło 4 sierpnia, koszt strat przekracza 15 miliardów dolarów. Tak poinformował w dziś prezydent Libanu, Michel Aoun. Od piątku prokuratura będzie przesłuchiwać w tej sprawie polityków wyższego szczebla.
12.08.2020

Polscy ratownicy wcześniej wracają z Libanu z powodów bezpieczeństwa

Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak poinformował w poniedziałek, że polska grupa poszukiwawczo-ratownicza wraca wcześniej z Bejrutu ze względu na kwestie bezpieczeństwa.
10.08.2020

Libańska gospodarka w ruinie – konsekwencje eksplozji w porcie w Bejrucie

4 sierpnia w magazynach portowych w Bejrucie eksplodowało 2,7 tys. ton saletry amonowej. Ze względu na kluczowe znaczenie portu dla libańskiego handlu eksplozja, która zniszczyła infrastrukturę portową i część miasta, pogłębi kryzys gospodarczy w Libanie. Może to wpłynąć na decyzję zagranicznych darczyńców o wypłaceniu części z zadeklarowanych w 2018 r. na konferencji CEDRE środków wsparcia dla Libanu.
10.08.2020

Kraje Zatoki Perskiej przedłużają embargo ONZ m.in. na okręty dla Iranu

Sześć krajów arabskich należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), podzielonej konfliktami wewnętrznymi, poparło przedłużenie oenzetowskiego embarga na broń nałożonego na Iran, na dwa miesiące przed jego wygaśnięciem.
10.08.2020

Grupa Hezbollah zaprzecza, że składowała broń w magazynach portu w Bejrucie

Przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah zaprzeczył w piątek twierdzeniom, jakoby wspierana przez Iran grupa składowała broń w porcie w Bejrucie i wezwał do przeprowadzenia sprawiedliwego i przejrzystego śledztwa w sprawie wtorkowej eksplozji.
08.08.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Urzędnicy portowi w areszcie domowym. Trwa ustalanie odpowiedzialnych za eksplozję w Libanie

Libański rząd zdecydował w środę o umieszczeniu w areszcie domowym wszystkich urzędników portowych z Bejrutu, którzy od 2014 r. sprawowali nadzór nad bezpieczeństwem i składowaniem towarów w porcie - poinformował Reuters, powołując się na źródła w rządzie.
05.08.2020

Do Libanu płyną statki z niezbędnymi dostawami

Wczorajsza eksplozja w porcie w Bejrucie zniszczyła między innymi główny magazyn zboża w Libanie wraz ze znajdującym się tam ziarnem. Obecne zapasy wystarczą na mniej niż miesiąc, ale do kraju już płyną statki z niezbędnymi dostawami - poinformowały dziś tamtejsze władze.
05.08.2020

300 tys. ludzi bez dachu nad głową po wybuchu w obszarze portu w Bejrucie

Tragiczne żniwa wtorkowej eksplozji w Bejrucie. Bez dachu nad głową zostało do 300 tys. mieszkańców Bejrutu - poinformował w środę gubernator Bejrutu Marwan Abbud. W katastrofie zginęło ok. 100 osób, a 4 tys. zostało rannych. Szkody oceniono na ponad 3 mld USD.
05.08.2020

Ropa drożeje w reakcji na doniesienia z Bejrutu

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają po najdłuższej serii wzrostowej od 6 tygodni. Na rynku pojawiły się informacje o mocnym spadku amerykańskich zapasów ropy i obniżce rezerw benzyny - informują maklerzy.
05.08.2020

Przyczyną eksplozji w Bejrucie składowane w porcie chemikalia? (wideo)

2700 ton saletry amonowej znajdowało się w porcie w Bejrucie i stało się przyczyną potężnej eksplozji w której zginęło 70 osób, a ponad 3600 zostało rannych - podały libańskiej telewizji Al-Dżadid źródła związane ze służbami bezpieczeństwa.
04.08.2020

Gigantyczna eksplozja w portowej części Bejrutu. Kilkadziesiąt osób nie żyje (foto, wideo)

Ogromna eksplozja w pobliżu centrum Bejrutu zabiła co najmniej 70 osób, zraniła setki i wywołała falę uderzeniową w libańskiej stolicy, rozbijając okna i powodując zawalenie się balkonów mieszkań - podają świadkowie tragedii.
04.08.2020

Prezydent: chcemy, żeby nasz region był biegunem rozwoju w Europie po pandemii

Chcemy, żeby nasz region był biegunem rozwoju w Europie po pandemii; dlatego chcemy ambitnego europejskiego budżetu, który postawi na rozwój, na europejską spójność i realizację poważnych inwestycji infrastrukturalnych - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda zwracając się do premierów V4.
03.07.2020

Trzy osoby porwane z tankowca u wybrzeży Nigerii

Trzej członkowie załogi zostali porwani z tankowca u ujścia rzeki Opobo. Sprawcom udało się wejść na pokład statku i porwać kapitana, głównego inżyniera i kucharza - prawdopodobnie wszyscy to obywatele Nigerii.
22.05.2020

Spór o zabytkowe obiekty z osmańskiego wraku między brytyjską firmą a władzami Cypru

Około 600 przedmiotów wydobytych ze znajdującego się na głębokości dwóch kilometrów wraku siedemnastowiecznego osmańskiego statku jest przedmiotem sporu między prywatną firmą brytyjską a władzami Republiki Cypryjskiej, które skonfiskowały znaleziska.
04.05.2020

Cypr: Pandemia koronawirusa i sytuacja na rynku paliwowym uderzają w eksplorację złóż gazu

Pandemia koronawirusa oraz sytuacja na rynku paliwowym spowoduje opóźnienie zaplanowanych na najbliższe dwa lata odwiertów gazowych w wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) Cypru - oznajmił cypryjski minister ds. energii Yiorgos Lakkotrypis.
15.04.2020

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych kształci kadry dla branży morskiej (foto, wideo)

Częścią przemysłu 4.0 jest robotyzacja, która wkroczyła już do wielu branż i zaczyna obejmować kolejne. Według ekspertów, wkrótce roboty pojawią się w każdej z nich, a większość stanowisk pracy zostanie zautomatyzowanych. Dlatego już dziś konieczne jest kształcenie kadr dla przemysłu 4.0., także w zakresie programowania i obsługi robotów. Wychodząc naprzeciw wymaganiom przyszłości, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczy się tam również obsługi d
30.03.2020

Niemcy wstrzymują motywowane względami humanitarnymi przyjmowanie uchodźców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec wstrzymało od wtorku motywowane względami humanitarnymi przyjmowanie uchodźców z innych państw - podały w środę niemieckie media, cytując rzecznika tego resortu.
18.03.2020

GIS nie zaleca podróży do Chin, Korei Płd., Włoch, Iranu, Japonii, części obszarów Francji i Niemiec

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróży do Chin, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii oraz do części departamentów we Francji i do Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech w związku z zachorowaniami na COVID-19 w tych krajach.
07.03.2020

Ceny ropy w USA rosną

Ceny ropy w USA rosną po mocnej zniżce w czasie poniedziałkowej sesji. Inwestorzy starają się ocenić ekonomiczne konsekwencje epidemii koronawirusa na świecie - informują maklerzy.
25.02.2020

Deklaracja ws. bezpieczeństwa statków rybackich podpisana przez 48 krajów

48 państw podpisało publiczną deklarację wyrażającą chęć ratyfikacji porozumienia kapsztadzkiego z 2012 roku w sprawie bezpieczeństwa statków rybackich. Do wydarzenia doszło na konferencji ministerialnej w Torremolinos w Hiszpanii w tym tygodniu.
24.10.2019

Zakończył się załadunek na statek pojazdów wojskowych na misję w Libanie

W poniedziałek zakończył się w szczecińskim porcie załadunek na statek pojazdów wojskowych, które zostaną przetransportowane w rejon misji ONZ w Libanie.
21.10.2019

Szczecin: W porcie rozpoczął się załadunek wojskowych pojazdów na statek do Libanu

13 Rosomaków, 7 Hummerów i 15 specjalistycznych pojazdów zabezpieczenia na wyposażeniu polskiej armii, zostanie przewiezionych statkiem w rejon misji w Libanie. Załadunek z Nabrzeża Czeskiego w Porcie Szczecin rozpoczął się w nocy z niedzieli na poniedziałek.
21.10.2019

Prezydent: Podwyżki dla żołnierzy zawodowych od 1 stycznia przyszłego roku

Od przyszłego roku przeciętne uposażenie żołnierza zawodowego wraz z dodatkami zwiększy się o 576 zł - powiedział we wtorek na poligonie w Nowej Dębie (Podkarpackie) prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z żołnierzami 10. Brygady Kawalerii Pancernej.
08.10.2019

Iran nie wyklucza wojny, a na B.Wschodzie więcej sił USA - na rynkach ropy robi się nerwowo

Iran nie wyklucza wojny, a Stany Zjednoczone zapowiadają wysłanie dodatkowych sił na B.Wschód - na rynkach ropy robi się nerwowo - podają maklerzy.
23.09.2019

Rijad odpowiednio zareaguje, jeśli śledztwo wykaże, że za ataki odpowiada Iran

Arabia Saudyjska podejmie odpowiednie kroki w reakcji na atak na jej obiekty naftowe, jeśli śledztwo potwierdzi, że jest za nie odpowiedzialny Iran - powiedział w sobotę wysoki rangą urzędnik w Rijadzie. Teheran twierdzi, że "jest gotów na każdy scenariusz".
22.09.2019

Amerykańskie ministerstwo skarbu wciągnęło na czarną listę tankowiec Adrian Darya

Amerykańskie ministerstwo skarbu wpisało w piątek na swoją czarną listę irański tankowiec Adrian Darya, który płynie w kierunku wód terytorialnych Libanu. USA domagają się zatrzymania statku, który przez półtora miesiąca był przetrzymywany przez Wielką Brytanię u wybrzeży Gibraltaru.
31.08.2019

Szefowie MSZ Polski i Hiszpanii o współpracy dwustronnej i przyszłości UE

O współpracy dwustronnej, m.in. w dziedzinie obronności, handlu, inwestycji, kultury i nauki oraz o przyszłości Unii Europejskiej, m.in. brexicie rozmawiali w piątek w Warszawie szefowie polskiego i hiszpańskiego MSZ: Jacek Czaputowicz i Josep Borrell.
30.08.2019

Szef MSZ Turcji: Irański tankowiec zmierza nie do Libanu, a na wody libańskie

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu w piątek uściślił swoją wcześniejszą wypowiedź, podkreślając, że irański tankowiec Adrian Darya, którego zatrzymania domagają się USA, kieruje się na wody terytorialne Libanu, a nie do któregoś z portów w tym kraju.
30.08.2019

Szef MSZ Turcji: Irański tankowiec, który chcą zatrzymać Amerykanie, zmierza do Libanu

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył w piątek, że wyładowany ropą naftową irański tankowiec Adrian Darya, który obecnie płynie po Morzu Śródziemnym na południe od Turcji i którego zatrzymania domagają się USA, zmierza do Libanu.
30.08.2019

Niemcy/„Sueddeutsche Zeitung”: Kryzys irański ujawnia słabość Europy

Niemiecka prasa komentuje w środę odmowę przez RFN udziału w misji wojskowej u boku USA w cieśninie Ormuz. "Sueddeutsche Zeitung" zauważa, że Europa nie jest jednak w stanie zaproponować żadnej alternatywy i to obnaża jej słabość.
31.07.2019

Reguły Hamburskie. Dlaczego nie zyskały aprobaty państw „wielkich bander”?

We wcześniejszych artykułach (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim; Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?) przybliżyliśmy charakterystykę Reguł Hasko-Visbijskich (w skrócie: RHV) - swoistego fundamentu regulacji przewozu ładunku morzem, oraz ostatniego dzieła legislacji morskiej w tym zakresie - Reguł Rotterdamskich. W niniejszym tytule uwaga zostanie poświęcona konwencji o przewozie towarów morzem, która zdobyła jednak najmniejsze uznanie wśród państw floty handlowej
10.07.2019

Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim

Przewóz ładunku drogą morską niesie ze sobą doniosłe znaczenie w rozwoju światowych stosunków gospodarczych. Cechuje go przeważnie międzynarodowy charakter działania, realizacja w warunkach silnej konkurencji jak i w warunkach szczególnego ryzyka, które wynika bezpośrednio z zagrożeń na morzu. Różnorodność podmiotów uczestniczących w przewozie ładunku drogą morską wpływa tym samym na złożone stosunki prawne między nimi. Niezbędnym stało się unormowanie tak skomplikowanych powiązań na arenie międzynarodowej.
06.06.2019

Arabia Saudyjska: Atak dronów na przepompownie ropy naftowej

Saudyjski minister energetyki Chalid al-Falih poinformował we wtorek, że dwie przepompownie ropy naftowej obsługujące rurociąg Wschód-Zachód zostały zaatakowane przez drony załadowane materiałami wybuchowymi. Do ataków przyznali się jemeńscy rebelianci Huti.
14.05.2019

Praca dla armatora w kraju, z którym Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, na przykładzie Brazylii

Czasami zgłaszają się do naszej kancelarii marynarze, którzy pracują u armatorów z krajów, z którymi Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie: Czy marynarz w takiej sytuacji jest zobowiązany do zapłaty podatku? Dla ułatwienia w treści artykułu podajemy także przykład.
13.05.2019

A. Saudyjska: dwa tankowce uszkodzone w akcie sabotażu u wybrzeży ZEA

Dwa saudyjskie tankowce zostały poważnie uszkodzone podczas "ataku sabotażowego" u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - poinformował w poniedziałek minister energetyki Arabii Saudyjskiej Chalid al-Falih.
13.05.2019

USA skierują kolejny okręt wojenny na Bliski Wschód

Stany Zjednoczone rozmieszczą baterię rakiet Patriot na Bliskim Wschodzie i skierują tam kolejny okręt wojenny, by "móc odpowiednio reagować na zagrożenia ze strony Iranu" - poinformował w piątek Pentagon.
11.05.2019

USA skierowały grupę uderzeniową okrętów i bombowce na Bliski Wschód

USA skierowały grupę uderzeniową okrętów wojennych z lotniskowcem "Abraham Lincoln" i eskadrę bombowców na Bliski Wschód jako ostrzeżenie dla Iranu - poinformował w niedzielę doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.
06.05.2019

Szef MSZ: dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie - realne

Dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie jest realne - mówił w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Opowiedział się za odnowieniem współpracy w Trójkącie Weimarskim i kontynuowaniem dialogu z Izraelem; podkreślał znaczenie członkostwa w UE dla modernizacji Polski.
14.03.2019

Morawiecki w „Le Figaro” o Unii, Rosji, gospodarce, migracji i polskich reformach

Premier Mateusz Morawiecki w obszernym wywiadzie udzielonym francuskiemu dziennikowi "Le Figaro" mówił, że Europa Środkowa lepiej rozumie rosyjskie zagrożenie, że trzeba na nowo przemyśleć model rozwoju gospodarczego i wyjaśniał polskie stanowisko wobec UE ws. migracji i reformy wymiaru sprawiedliwości.
10.02.2019

Kontener z kradzionymi częściami do luksusowych aut w porcie w Rotterdamie

Dolnośląscy policjanci we współpracy z niemieckim funkcjonariuszami przejęli w Rotterdamie w Holandii kontener z kradzionymi częściami do luksusowych aut. To kolejny etap działań policji, związanych z rozbiciem międzynarodowej grupy przestępczej kradnącej samochody.
03.01.2019

Gen. Piotrowski: Od 1 lutego do 30 czerwca 2019 r. misja PKW Puławski 2019

Planowany termin dołączenia Polski do misji pokojowej ONZ w Libanie to listopad 2019 r. - poinformował w czwartek dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
13.12.2018

Silny wiatr i wysokie fale zepchnęły go prosto na skały. Masowiec utknął na mieliźnie (wideo)

Rio w tarapatach. Masowiec utknął na skalistym wybrzeżu Zatoki Cemeskiej w okolicach Noworosyjska w Rosji. Załoga jest bezpieczna, jednak trudne warunki pogodowe uniemożliwiają ściągnięcie statku z mielizny.
13.12.2018

Agility Logistics organizuje transporty morskie dla branży kosmetycznej i perfumeryjnej

Agility Logistics, polski oddział Agility, globalnego dostawcy zintegrowanych rozwiązań logistycznych, wzmacnia ofertę skierowaną do firm z branży kosmetycznej i perfumeryjnej. Teraz, oprócz frachtu morskiego, klienci mogą korzystać z ekspresowych usług lotniczych oraz transportów specjalnych. W ostatnim czasie spedytorzy Agility zorganizowali dwa ciekawe transporty kosmetyków: drogą morską do Libanu i lotniczym cargo do Hongkongu.
30.11.2018

Olbrzymi barko-ponton zniknął z centrum Gdyni. Wiemy, co się z nim stało (foto)

Przez kilka lat zdążył już na dobre wpisać się w krajobraz Gdyni. Aż do wczoraj. Mowa o olbrzymim barko-pontonie, który „bezrobotny” cumował przy pirsie Dalmoru. We wtorek barkę morskę DN143 typu heavy-lift wyholowano z gdyńskiego portu. Trafi do Turcji, gdzie zostanie przekształcona w pływającą elektrownię.
21.11.2018

Turcja zacznie poszukiwania ropy i gazu na Morzu Śródziemnym

Turecki statek wiertniczy rozpocznie w środę poszukiwania ropy i gazu na Morzu Śródziemnym - oznajmił we wtorek minister energetyki i bogactw naturalnych Turcji Fatih Donmez. Działania te mogą prowadzić do napięć w stosunkach z Cyprem i Grecją.
30.10.2018

Czaputowicz z Bassilem o współpracy gospodarczej z Libanem i sytuacji na Bliskim Wschodzie

Współpraca dwustronna dot. gospodarki, pomocy rozwojowej i ochrony zabytków, a także wojna w Syrii i stan bliskowschodniego procesu pokojowego były tematami piątkowego spotkania w Warszawie szefa MSZ Jacka Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych i emigrantów Libanu Gebrana Bassila.
27.10.2018

Iran zwiększa zasięg pocisków przeciwokrętowych

Iran zwiększył zasięg swoich pocisków balistycznych typu ziemia-woda do 700 kilometrów - poinformował we wtorek wysoki rangą irański wojskowy.
16.10.2018

Coraz większe zaangażowanie Chin w Syrii, ale nie militarne

Chiny planują włączyć Syrię w swój projekt nowego jedwabnego szlaku i deklarują coraz większe zaangażowanie w odbudowę tego kraju, ale wykluczają zaangażowanie militarne. Aktywność Chin w Syrii jest wyzwaniem dla USA, a pośrednio również Rosji.
20.08.2018

10 starych czołgów zatopionych w Morzu Śródziemnym. Stworzą podwodny park w Libanie (wideo)

Jak poinformowała agencja prasowa AFP, libańscy ekolodzy zatopili w sobotę 10 starych czołgów i pojazdów pancernych w Morzu Śródziemnym. Ma to stanowić próbę przyciągnięcia nurków i stworzenia nowych siedlisk dla organizmów morskich/
31.07.2018

Chiny: Prezydent Xi obiecał 20 mld USD na pożyczki i pomoc dla krajów arabskich

Prezydent Chin Xi Jinping ogłosił we wtorek, że przeznaczy ponad 20 mld USD na pożyczki i pomoc humanitarną dla krajów arabskich. Komentatorzy oceniają to jako próbę wzmocnienia wpływów ChRL w regionie, który zaspokaja znaczną część jej potrzeb energetycznych.
11.07.2018

Zaanektowany przez Rosję Krym eksportuje coraz więcej zboża do Syrii

Zaanektowany przez Rosję Krym eksportuje coraz więcej zboża do Syrii - podaje Reuters. Agencja ocenia, że tym sposobem półwysep znalazł rynek zbytu po objęciu zachodnimi sankcjami, a przywódca opanowanej wojną Syrii Baszar el-Asad ma pewne źródło dostaw.
23.06.2018

Papież: należy przyjmować tylu migrantów, ilu można - z rozwagą

Papież Franciszek powiedział w czwartek dziennikarzom, że należy przyjmować tylu migrantów, ilu można - "z cnotą rozwagi". Papież mówił o tym dziennikarzom podczas konferencji prasowej w samolocie w drodze powrotnej z Genewy do Rzymu.
22.06.2018

Pamięci weteranów misji poza granicami kraju

W blisko 65-letniej historii polskich misji zagranicznych było ich ponad 115 tys. z czego 800 zostało rannych, a 120 nigdy nie wróciło do domu. Dzisiaj żołnierze i pracownicy wojska obchodzą Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. W Gdyni ich pamięć uczczono przy okręcie-muzeum ORP „Błyskawica”.
30.05.2018

PGNiG wstępnie analizuje możliwość wydobycia gazu na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego

PGNiG wstępnie analizuje możliwość wydobycia gazu na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego - podało Ministerstwo Energii w odpowiedzi na interpelację poselską.
04.05.2018

Syria: Rosyjskie okręty wypłynęły z bazy w porcie Tartus

Rosyjskie okręty "dla własnego bezpieczeństwa" opuściły bazę morską w syryjskim porcie Tartus - poinformował szef komisji obrony izby niższej parlamentu Rosji Władimir Szamanow, cytowany przez agencję Interfax.
12.04.2018

Woźniak: PGNiG zainteresowane Lewantem, ale priorytetem rynek wewnętrzny

Wschodnia część Morza Śródziemnego jest dla nas interesująca, ale w pierwszej kolejności zajmujemy się rynkiem wewnętrznym - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak. W czasie wizyty w Libanie premier Mateusz Morawiecki wspominał o możliwościach współpracy ws. gazu.
21.02.2018

Menedżerowie logistyki: Brexit nie zaszkodzi rynkom wschodzącym

Według uczestników najnowszej ankiety przeprowadzonej wśród 500 menedżerów światowych firm logistycznych, wyjście Wielkiej Brytanii z UE prawdopodobnie nie zaszkodzi gospodarkom wschodzącym, a nawet może zapewnić im lepszy dostęp do rynków. Wyniki stanowią część opublikowanego właśnie Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na 2018 (Agility Emerging Markets Logistics Index 2018). Jest to coroczny ranking 50 czołowych rynków wschodzących, ocenianych według wielkości, potencjału ekonomicznego, infrastruktury, połączeń tra
14.02.2018

Morawiecki w Libanie m.in. o rozwijaniu współpracy w zakresie transportu gazu

Przekazanie 10 mln dolarów na budowę domów modułowych dla syryjskich uchodźców w Libanie zadeklarował w rozmowie z PAP przebywający z wizytą w Bejrucie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, polski rząd chce zwiększać nakłady na pomoc humanitarną dla uchodźców, którzy musieli uciekać z terenów wojennych, a którzy zarazem chcą pozostać w bezpiecznym miejscu położonym najbliżej swojego kraju.
13.02.2018

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę w Libanie

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę w Libanie, gdzie spotka się m.in. z prezydentem tego kraju Michelem Naimem Aounem oraz premierem Saadem Haririm. Szef polskiego rządu ma ogłosić projekty, które będą realizowane wspólnie z Libanem.
12.02.2018

Dworczyk: W najbliższy poniedziałek premier uda się z wizytą do Libanu

W najbliższy poniedziałek premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Libanu - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że zostaną omówione m.in. problemy związane z pomocą dla uchodźców, a także ogłoszone projekty, które będą realizowane wspólnie z Libanem.
10.02.2018

Izrael/Minister: Libański przetarg na poszukiwanie gazu – prowokacyjny

Ogłoszony przez Bejrut przetarg na poszukiwanie gazu i ropy w akwenie, do którego prawa rości sobie Izrael i Liban, jest "bardzo prowokacyjny" - ocenił w środę minister obrony Izraela Awigdor Lieberman. Wezwał międzynarodowe firmy, by w nim nie uczestniczyły.
31.01.2018

Australijskie władze udaremniły przemyt 1280 kg kokainy

W Australii przejęto w porcie w Sydney 1,28 tony kokainy wartej ok. 0,5 mln dolarów australijskich (0,4 mln USD) - poinformowała w czwartek miejscowa policja. Narkotyk trafił do australijskiego portu z Chin w ponad 2500 prefabrykowanych elementach stalowych.
18.01.2018

Irak zamierza zbudować sieć rurociągów obejmujących całe terytorium kraju

Władze Iraku zamierzają zbudować rurociągi, które obejmą swym zasięgiem całe terytorium kraju, by zmniejszyć w ten sposób ryzyko związane z transportem irackiego surowca tankowcami - oświadczył w sobotę minister ds. ropy naftowej Dżabbar Ali Husajn al-Luajbi.
17.12.2017

CBOS: 97 proc.: Kobieta może wykonywać pracę równie dobrze jak mężczyzna

97 proc. Polaków uważa, że kobieta o podobnych kwalifikacjach może wykonywać pracę równie dobrze jak mężczyzna. Jednocześnie 50 proc. uważa, że dla kobiety ważniejsze jest małżeństwo niż kariera - wynika z sondażu CBOS dot. stosunku do równouprawnienia płci.
27.11.2017

Straż graniczna: z Rosji przemycono łodzią ponad 70 osób

Kanałem wodnym przez granicę z Rosją nielegalnie przetransportowano do Finlandii kilkudziesięciu imigrantów pochodzących głównie z Bliskiego Wschodu. O przemyt podejrzewana jest międzynarodowa grupa przestępcza kierowana z Rosji - podała fińska straż graniczna.
27.10.2017

Bezpieczeństwo i współpraca w regionie Morza Śródziemnego tematem konferencji OBWE w Palermo

- Nie powinniśmy traktować czasowej poprawy sytuacji, jako czegoś stałego, niezmiennego. Jak pokazuje czas, najskuteczniejszymi sposobami rozwiązywania problemu nielegalnej migracji okazały się być te, które leczą jej przyczyny - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w swoim wystąpieniu podczas konferencji OBWE poświęconej bezpieczeństwu i współpracy w regionie Morza Śródziemnego w zakresie problematyki migracji, która odbyła się w Palermo na Sycylii.
25.10.2017

Wąsik: Należy wzmocnić granice UE, a uchodźców odsyłać

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik uważa, że uchodźcy, którzy przybywają przez Morze Śródziemne do Europy, powinni być odsyłani. Jego zdaniem należy bardzo wzmocnić granice Unii Europejskiej.
30.05.2017

Międzynarodowe warsztaty w Promotechu

Dystrybutorzy z kilkunastu krajów świata i z Polski uczestniczyli w warsztatach w białostockim Promotechu. Przez kilka dni poznawali tajniki dużych maszyn do automatyzacji procesów cięcia i spawania.
10.04.2017

Wiceminister GMiŻŚ przeprasza za „Araby i inne dziwne talibany”

Paweł Brzezicki, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, przeprosił za swoją wypowiedź o „Arabach i innych dziwnych talibanach”. Słowa te padły podczas czwartkowego posiedzenia jednej z sejmowych komisji.
02.12.2016

„Morze Śródziemne nie może być morzem niczyim”

Morze Śródziemne nie może stać się “morzem niczyim”, za które nikt nie bierze odpowiedzialności - mówił szef dyplomacji Włoch Paolo Gentiloni, otwierając w czwartek w Rzymie forum MED - Dialogi Śródziemnomorskie na temat sytuacji i bezpieczeństwa w tym rejonie.
01.12.2016

Niemiecka marynarka wojenna ma otrzymać pięć nowych korwet

Ze względu na swe nowe zadania marynarka wojenna Niemiec (Deutsche Marine) ma w najbliższych latach otrzymać pięć nowych korwet za łącznie 1,5 mld euro - poinformowały w piątek dziennik "Sueddeutsche Zeitung" i tygodnik "Welt am Sonntag".
14.10.2016

ICMPD otwiera Centrum Koordynacji i Współpracy ds. Migracji w Regionie Morza Śródziemnego

Otwarcie Centrum na Malcie potwierdza wagę, jaką organizacja przykłada do pełnionej przez nią roli najważniejszego podmiotu w obszarze zarządzania migracją.
25.05.2016

Wypadek w porcie: tysiąc zwierząt pod wodą (video)

Trwa czarna seria morskich wypadków. Tym razem sprawa dotyczy zwierząt. W brazylijskiej Bacarenie przewrócił się statek z bydłem na pokładzie. Śmierć poniosło tysiąc zwierząt.
07.10.2015

Związali bosmana, pomalowali ciało. Poszło o spanie

Na niemieckim okręcie wojennym doszło do niecodziennego aktu niesubordynacji: po sporze o nocleg co najmniej czterech członków załogi ścigacza związało bosmana i wymalowało mu na ciele obraźliwe hasło - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
28.02.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.