• <

Wynik wyszukiwania - "katastrofy ekologiczne" - Wiadomości

Mieszkańcy i wolontariusze Mauritiusu mierzą się z ogromnym wyciekiem paliwa z masowca [wideo]

Już piąty dzień tysiące mieszkańców Mauritiusu wraz ze studentami i działaczami środowiskowymi walczą ze szkodami, które wyspie wyrządził olbrzymi wyciek paliwa z masowca MV Wakashio. Do akcji używają liści, słomy, a nawet ... ludzkich włosów.
10.08.2020

Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Mauritiusa. Japoński armator przeprasza (wideo)

Akihiko Ono, wiceprezes japońskiego armatora Mitsui OSK Lines, do którego należy osiadły na mieliźnie u wschodnich wybrzeży wyspy Mauritius masowiec, przeprosił oficjalnie za wyciek ok. 1000 ton ropy. Zapowiedział wysłanie ekipy do usuwania skutków wycieku.
09.08.2020

WWF: Czy ktoś odważy się wskazać truciciela Baryczy?

Miliony martwych ryb, raków, żab i innych organizmów wodnych. Rzeka bez życia, które przez lata może do niej nie powrócić. Przyczyny katastrofy ekologicznej na Baryczy wciąż nie są znane, a mija już miesiąc odkąd zanieczyszczenie zostało stwierdzone. Czy sprawcy tej masakry zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, czy tak jak to bywa w naszym kraju – zanieczyszczenie zostanie zamiecione pod dywan?
06.08.2020

RZGW w Gdańsku: nie ma katastrofy ekologicznej na rzekach Niechwaszcz i Wda

Rzeka Niechwaszcz w Zawadzie (Pomorskie), będąca dopływem Wdy, została zanieczyszczona. Do wody dostały się ogromne ilości mułu, na powierzchnię wypłynęły martwe ryby. Przedstawiciele regionalnego oddziału Wód Polskich w Gdańsku zapewniają jednak, że nie doszło do katastrofy ekologicznej.
30.07.2020

Zrzut wody ze Stawów Milickich ma pomóc w oczyszczeniu Baryczy

Należąca do samorządu województwa dolnośląskiego spółka Stawy Milickie zdecydowała o zrzucie czystej wody ze swoich stawów do Baryczy. Ma to pomóc w oczyszczeni rzeki, której skażenie wykryto na początku lipca.
16.07.2020

Jest postępowanie administracyjne w sprawie katastrofy ekologicznej w Dolinie Słupi

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia szkody w środowisku na Jeziorze Głębokim w gminie Dębnica Kaszubska. Przyczyną miałoby być gwałtowne odprowadzenie wody z jeziora przez elektrownie wodną Gałąźnia Mała. Zarządza nią spółka Energa OZE.
29.06.2020

Tykające bomby na dnie Bałtyku

Zarówno administracja morska jak i ochrony środowiska nie rozpoznawały zagrożeń wynikających z zalegania w zatopionych na dnie Bałtyku wrakach ropopochodnego paliwa i broni chemicznej. Nie szacowały też ryzyka z nimi związanego i skutecznie nie przeciwdziałały rozpoznanym i zlokalizowanym zagrożeniom. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej na niespotykaną skalę. Największe zagrożenie stanowią pochodzące z okresu II wojny światowej Stuttgart i Franken. Z pierwszego już wydobywa się paliwo, drugi, z powodu korozji może się
30.05.2020

Banaś pisze do premiera: „Grozi nam potężna katastrofa ekologiczna”

Jak dowiedział się reporter RMF FM, do kancelarii premiera trafiło pismo podpisane przez prezesa NIK, Mariana Banasia. Zawarte są w nim ostrzeżenia dotyczące "potężnej katastrofy ekologicznej, która może objąć swym zasięgiem cały polski Bałtyk i na co najmniej 100 lat całkowicie zniszczyć życie w morzu".
19.12.2019

ONZ: Światowa żegluga potrzebuje „nowej rewolucji napędowej” dla zeroemisyjnej przyszłości

- Jeśli emisje z przemysłu morskiego nie zostaną zmniejszone, zmierzamy w kierunku „katastrofy ekologicznej” - powiedziała na szczycie Global Maritime Forum, zastępca szefa Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), Isabelle Durant.
03.11.2019

Wyciek ropy największą katastrofą ekologiczną w Brazylii w historii wybrzeża? (wideo)

W połowie października, olbrzymia plama zużytego oleju silnikowego, która zanieczyściła już wody przy 187 nadmorskich miejscowościach w Brazylii, dotarła do plaży Carneiros, uważanej za jedną z najpiękniejszych w całym kraju. Jak powiedział wczoraj dyrektor generalny brazylijskiego koncernu naftowego Petrobras, możemy mieć do czynienia z największą katastrofą ekologiczną w historii tego kraju.
30.10.2019

Trotyl i broń chemiczna na dnie Bałtyku. Sztuczna inteligencja pomoże naukowcom oszacować zagrożenie

Naukowcy szacują, że na dnie Bałtyku zalega od 50 do 100 tys. ton broni chemicznej i jeszcze więcej toksycznej broni konwencjonalnej. Znajdują się we wrakach z okresu II wojny światowej albo zostały zatopione po jej zakończeniu. Według NIK tylko w Zatoce Gdańskiej zidentyfikowano dotąd około 100 takich okrętów. Naukowcy z Polski i kilku innych państw, m.in. Niemiec, Szwecji, Finlandii i Litwy prowadzą współfinansowany ze środków europejskich projekt Daimon, który pozwoli oszacować związane z tym ryzyko. Od września pomoże
25.10.2019

Brazylia: Plama zużytego oleju silnikowego dotarła do plaży Carneiros (wideo)

Olbrzymia plama zużytego oleju silnikowego, która zanieczyściła już wody przy 187 nadmorskich miejscowościach w Brazylii, dotarła do plaży Carneiros, uważanej za jedną z najładniejszych w całym kraju. Trwa dochodzenie, mające na celu wykrycie źródła niebezpiecznego wycieku.
19.10.2019

Ziobro o Czajce: Prokuratura prowadzi śledztwo ws. ogromnej katastrofy ekologicznej

Prokuratura prowadzi śledztwo ws. ogromnej katastrofy ekologicznej - oświadczył w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wskazał ponadto, że nie powinno przyjmować się w ramach inwestycji produktu, który nie spełnia standardów bezpieczeństwa i jakości.
26.09.2019

Katastrofa ekologiczna - ćwiczenie Port 2019

Zgrywanie sił wydzielanych ze struktur wojskowych i pozamilitarnych oraz sprawdzenie procedur współdziałania i przeciwdziałania zagrożeniom ekologicznym na morzu i akwenach portowych to cel ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego pk. Port 2019.
17.09.2019

Gróbarczyk o akcji Greenpeace w porcie gdańskim: nie ma nic wspólnego z ekologią

Zachowanie Greenpeace ma negatywny wpływ na funkcjonowanie portów, ale nie ma nic wspólnego z ekologią - powiedział PAP szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk. Wyjaśnił, że w ładunku, który zablokowali aktywiści znajdował się węgiel koksujący, używany głównie do wyrobu stali.
12.09.2019

Płażyński pyta Dulkiewicz o działania ws. zanieczyszczenia Wisły ściekami

Radny PiS Kacper Płażyński zapytał prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz o to, jakie działania podjęła, by zapewnić bezpieczeństwo gdańszczanom po awarii układu przesyłowego ścieków w Warszawie. Jego zdaniem konsekwencje zrzutu ścieków do rzeki są bardzo niepokojące dla Pomorza.
11.09.2019

Dworczyk: za budowę rurociągu na Wiśle zapłaci budżet państwa

Za budowę rurociągu na moście pontonowym na Wiśle zapłaci budżet państwa, środki będą pochodzić z rezerwy ogólnej; wyciek ścieków do Wisły to nie tylko sprawa Warszawy, tu chodzi o zdrowie i życie mieszkańców, państwo nie może być obojętne - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.
06.09.2019

Dworczyk: władze Warszawy nie przedstawiają alternatywy ws. odprowadzania ścieków do Wisły

Władze Warszawy nie przedstawiają alternatywy wobec awaryjnego rozwiązania problemu odprowadzania ścieków do Wisły - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Kilkakrotnie prosiłem o informacje, co z tymi ściekami ma się dziać w dłuższej perspektywie - dodał.
05.09.2019

Premier: Wyciek ścieków do Wisły w Warszawie nie jest kontrolowany i stanowi zagrożenie

Wyciek ścieków do Wisły w Warszawie nie jest kontrolowany i stanowi zagrożenie dla mieszkańców miast w dole rzeki - ocenił w środę premier Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że sprawie tej "katastrofy ekologicznej" władze Warszawy "chowają głowę w piasek".
04.09.2019

Do Wisły wpływa 260 tys. m sześc. ścieków na dobę. Premier zdecydował o budowie rurociągu, który doprowadzi je do warszawskiej oczyszczalni

Premier zdecydował o budowie rurociągu, dzięki któremu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafią do oczyszczalni – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. W czwartek wieczorem na polecenie szefa rządu odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego w związku z awarią kolektorów ściekowych w stolicy.
30.08.2019

Kowalczyk: Skutki zrzutu ścieków mogą być znaczące dla Wisły

Skutki zrzutu ścieków do Wisły mogą być znaczące. Woda została zbadana przed i po zrzucie ścieków, zawartość azotanu amonowego w niej wzrosła 43 razy - powiedział w czwartek minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk.
29.08.2019

Zepsutych kolektorów w warszawskiej oczyszczalni nie uda się naprawić w ciągu kilku dni. Ścieki leją się do Wisły

Kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka" nie uda się naprawić w ciągu kilku dni - powiedział w czwartek po posiedzeniu sztabu kryzysowego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak zaznaczył, jest za wcześnie, aby ustalić przyczyny awarii. Szukamy rozwiązań - zapewnił.
29.08.2019

Ekolog: Ścieki w Wiśle są znacznie większym zagrożeniem dla środowiska niż dla człowieka

Ścieki wpadające do Wisły po awarii kolektorów w stolicy stanowią około 1 proc. przepływu wód; to nie jest wielkie zagrożenie dla człowieka, ale znaczne dla środowiska – powiedział PAP dr Tomasz Jurczak z Katedry Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.
29.08.2019

Energa zaangażowana w przywrócenie równowagi ekologicznej wokół Kanału Jamneńskiego

Należąca do Grupy Energa spółka Energa Invest przekazała Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie wstępną koncepcję przebudowy wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim. Zaproponowane działania mają zapobiegać dalszej degradacji środowiska poprzez zatrzymanie ucieczki wody z jeziora Jamno do morza za pomocą zaprojektowanych zasuw.
01.08.2019

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Oceanów

Ocean zapewnia utrzymanie milionom, a żywność - miliardom ludzi na świecie. Ogromna większość (94%) wszystkich występujących na Ziemi organizmów żyje właśnie w oceanach. To woda, jej temperatura, zachodzące w niej procesy chemiczne, a także prądy morskie, napędzają życie na Ziemi oraz sprawiają, że ludzkość może istnieć. Co drugi oddech, bo aż połowę zawartości tlenu w atmosferze, zawdzięczamy właśnie produkującym go oceanom.
08.06.2019

Gróbarczyk: chcemy wypracować rozwiązania, aby wspierać wędkarzy na Bałtyku

Chcemy wypracować rozwiązania, aby wspierać wędkarzy na Bałtyku, chcielibyśmy włączyć finansowanie wędkarstwa komercyjnego do nowego budżetu UE - powiedział w piątek w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
05.04.2019

Gróbarczyk w liście do UE ws. spadku populacji dorsza na Bałtyku

Docierające do mnie informacje wskazują na niespotykany dotychczas drastyczny spadek populacji dorsza - napisał minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk w liście do unijnego komisarza Karmenu Velli.
15.03.2019

Paliwo z wraków na dnie Bałtyku to tykająca bomba. Jego wyciek do morza doprowadziłby do katastrofy ekologicznej i ekonomicznej

Blisko setka z zalegających na dnie Bałtyku wraków statków może być niebezpieczna dla środowiska. To bomba ekologiczna z opóźnionym zapłonem – przekonują eksperci. Niebezpieczny jest zwłaszcza wrak zatopionego podczas II wojny światowej tankowca „Franken”. Może tam znajdować się do 1,5 mln litrów paliwa, które na skutek postępującej korozji mogą się przedostać do wody. Koszt operacji oczyszczenia wraku jest szacowany na 6–20 mln euro, jednak skutki dla środowiska i całej gospodarki w przypadku wycieku mogą być znacznie pow
05.03.2019

Katastrofa ekologiczna na Wyspach Salomona. Z osiadłego na mieliźnie statku wycieka ropa

Potwierdziły się obawy przed katastrofą ekologiczną w pobliżu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO East Rennell. 5 lutego osiadł tam na mieliźnie masowiec Solomon Trader a urzędnicy potwierdzili w tym tygodniu wyciek 60 ton ciężkiego oleju napędowego z jednostki.
03.03.2019

Hiszpania/SN: 1,5 mld euro odszkodowania w sprawie awarii tankowca Prestige

Sąd Najwyższy Hiszpanii ustalił kwotę odszkodowania dla poszkodowanych w wyniku awarii tankowca Prestige, która w 2002 roku doprowadziła do katastrofy ekologicznej u północno-zachodnich wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. Winni muszą zapłacić łącznie 1,5 mld euro.
21.12.2018

Greenpeace: Bez zdecydowanych działań na rzecz klimatu światu grozi największa katastrofa w historii

Obecni światowi politycy są być może ostatnią generacją liderów, która może powstrzymać zmiany klimatyczne; bez zdecydowanych działań w tej dziedzinie światu grozi katastrofa – podkreślają działacze Greenpeace tuż przed szczytem klimatycznym COP24 w Katowicach.
01.12.2018

Usuńcie Frankena z dna Bałtyku. Ponad 25 tysięcy głosów poparcia dla apelu w sprawie niemieckiego wraku

Fundacja Mare, która przygotowała raport „Wstępny plan oczyszczania wraku t/s Franken", od 3 lipca 2018 r. zbiera podpisy pod listem poparcia. Potrzebne są pieniądze na oczyszczenie niemieckiego wraku z czasów II wojny światowej, w którym może znajdować się nawet 1,5 mln litrów paliwa. Z raportu wynika, że jego wyciek może spowodować katastrofę ekologiczną Zatoki Gdańskiej. Akcję wsparło już ponad 25 tys. internautów.
03.09.2018

Bułgaria: Statek, który zatonął 97 lat temu stwarza zagrożenie ekologiczne (wideo)

Statek, który 97 lat temu zatonął blisko południowego wybrzeża Morza Czarnego w Bułgarii, niedaleko od Sozopola, stwarza poważne zagrożenie ekologiczne, ponieważ z jego zbiorników zaczął wypływać na powierzchnię olej opałowy.
14.08.2018

Gróbarczyk: wrak tankowca Franken jest monitorowany, nie ma zagrożenia

Leżący na dnie Zatoki Gdańskiej wrak tankowca Franken jest monitorowany, nie ma żadnego zagrożenia - zapewnił we wtorek w radiowej Trójce minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
07.08.2018

Wiceprezydent Gdańska: nie było katastrofy ekologicznej

Możemy jednoznacznie stwierdzić, że nie było katastrofy ekologicznej w Gdańsku – powiedział w czwartek wiceprezydent miasta Piotr Grzelak po prezentacji wyników najnowszych badań jakości wód Motławy i Martwej Wisły przeprowadzonych przez Instytut Morski.
05.07.2018

Niebezpieczny wrak na dnie Zatoki Gdańskiej. Może wyciec z niego nawet 1,5 mln l paliwa (foto, wideo)

Tykająca bomba na dnie Zatoki Gdańskiej. Mowa o zatopionym w 1945 r. tankowcu Franken, na pokładzie którego znajduje się nawet 1,5 mln l różnego rodzaju paliwa. Jego nagły i niekontrolowany wyciek może nastąpić w każdej chwili. Zdaniem ekspertów, grozi nam ekologiczna katastrofa.
03.07.2018

Mielno: Rozpoczęły się prace umożliwiające podniesienie poziomu wody w jeziorze Jamno

Rozpoczęły się prace umożliwiające podniesienie poziomu wody w jeziorze Jamno. To pokłosie doraźnej kontroli i wizyty prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy na kanale jamneńskim. Zdaniem prezesa budowla, która tu powstała pięć lat temu, wykonana została wbrew regułom hydrotechniki.
29.05.2018

Wiceminister Witkowski: Brak nadzoru doprowadził region na skraj katastrofy ekologicznej

Ewidentny brak nadzoru właścicielskiego i brak kontroli przez prezydenta Gdańska nad jedną ze spółek skutkował awarią, która doprowadziła region Pomorza na skraj katastrofy ekologicznej - powiedział PAP wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski podczas piątkowej wizyty w Gdyni.
26.05.2018

Gróbarczyk o awarii przepompowni ścieków w Gdańsku: Rozpoczniemy kontrolę

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk zapowiedział szczegółową kontrolę w sprawie awarii w Przepompowni Ścieków Ołowianka, odbierającej 60 proc. ścieków z Gdańska. Do awarii doszło we wtorek przed południem.
21.05.2018

Daca: Wrota sztormowe na kanale jamneńskim to budowla wbrew regułom hydrotechniki

Wrota sztormowe powstałe pięć lat temu na kanale jamneńskim w gminie Mielno to, jak powiedział w piątek prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca, budowla wykonana wbrew wszelkim regułom hydrotechniki. Jego zdaniem istnieje tu duże prawdopodobieństwo katastrofy ekologicznej.
18.05.2018

Ekologia: Co z Motławą i Zatoką Gdańską po awaryjnym zrzucie ścieków?

- Paniki nie ma co siać! Bardzo źle się stało, że ścieki trafiły do rzeki, ale nie oznacza to od razu katastrofy ekologicznej - mówi nam dr Zbigniew Karnicki z Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Próbki wody z Motławy, pobierane przed i sukcesywnie w trakcie trwania zrzutu do Motławy, są w trakcie analiz w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska.
17.05.2018

Rocznie zatruwamy morza i oceany 10 milionami ton plastiku i zużywamy bilion foliowych torebek

WWF alarmuje: Ponad milion zwierząt ginie rocznie przez plastikowe śmieci w morzach i oceanach. Trafia tam prawie wszystko, od zabawek po plastikowe torebki. Wyrzucone do wody śmieci nie znają granic. Produkcja plastiku wzrosła dramatycznie w ostatnim czasie - w roku 1964 szacowano ją na 15 mln ton, a w roku 2014 już 311 mln ton.
23.04.2018

Raport: bazy wojskowe USA zagrożone wzrostem poziomu mórz

Według raportu Centrum Klimatu i Bezpieczeństwa (The Center for Climate and Security - CCS) w Waszyngtonie, bazy wojskowe USA są zagrożone wzrostem poziomu mórz. 10 proc. instalacji wojskowych USA i poligonów znajduje się wzdłuż wybrzeży.
27.02.2018

Chiny - Powiększa się plama ropy z tankowca Sanchi

Gwałtownie rozprzestrzenia się wyciek ropy z tankowca Sanchi, który z ładunkiem prawie miliona baryłek lekkiej ropy z Iranu zatonął na Morzu Wschodniochińskim; powierzchnia plamy ropy wzrosła trzykrotnie - podały w poniedziałek chińskie władze.
22.01.2018

Wicemin. nauki: Powrót do nieużywanej antarktycznej stacji Dobrowolskiego realny

Powrót polskich polarników do nieużywanej od 38 lat stacji polarnej im. Dobrowolskiego na Antarktydzie jest realny w ciągu najbliższej dekady – ocenił w rozmowie z PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Łukasz Szumowski.
18.11.2017

Gróbarczyk: do końca roku ustawa ws. funduszu na rzecz żeglugi śródlądowej

Przygotowanie do końca roku specjalnej ustawy w sprawie powołania funduszu na rzecz żeglugi śródlądowej zapowiedział w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Na inwestycje w drogi wodne w całej Polsce trzeba ok. 70 mld zł.
06.11.2017

Unia Europejska przewodzi ambitnym działaniom na rzecz czystości i bezpieczeństwa mórz i oceanów

Podczas konferencji „Nasz Ocean” na Malcie (w dniach 5–6 października) Unia Europejska, która jest gospodarzem tego wydarzenia, zobowiązała się do podjęcia 36 konkretnych działań, mających na celu poprawę stanu zdrowotnego, czystości i bezpieczeństwa oraz poziomu ochrony mórz. Zobowiązania te, o wartości powyżej 550 mln euro i obejmujące działania na całym świecie, stanowią wyraz zdecydowanego dążenia UE do poprawy stanu mórz. Stanowią one zachętę dla reszty świata – zarówno dla rządów, jak i dla sektora prywatnego – do zmierzeni
06.10.2017

MGMiŻŚ: Polska nie akceptuje propozycji KE ws. połowów na Bałtyku

Polska nie akceptuje propozycji Komisji Europejskiej dot. połowów na Bałtyku w 2018 r., bo nie zapewniają ochrony zasobów dorsza – poinformowało PAP MGMiŻŚ. Ze względu na niskie zasoby ryb rybacy chcą uznania Bałtyku za obszar katastrofy ekologicznej.
20.09.2017

Na Wyspach Kanaryjskich prom wbił się w nabrzeże (wideo)

13 osób zostało rannych w wypadku promu Volcan de Tamasite w Las Palmas na wyspie Gran Canaria. Jednostki z powodu awarii silników nie udało się zatrzymać i uderzyła w nabrzeże. Na pokładzie było 140 pasażerów i 30 członków załogi.
22.04.2017

Mija kolejna rocznica największej katastrofy ekologicznej w historii USA

W czwartek mija siódma rocznica eksplozji platformy wiertniczej "Deepwater Horizon" w Zatoce Meksykańskiej. Wyciek ropy po tym wyuchu uznano za największą katastrofę ekologiczną w historii Stanów Zjednoczonych.
20.04.2017

SG-311 w ćwiczeniu usuwania zanieczyszczeń olejowych

Jednostka pływająca Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej SG-311 uczestniczyła we wtorek na Zatoce Gdańskiej w zorganizowanym przez Lotos Petrobaltic S.A. ćwiczeniu reagowania na rozlewy olejowe. SG-311 od 1 lipca tego roku została ujęta na liście „Bałtyckiej Floty specjalistycznych statków do zwalczania zanieczyszczeń”, a ostatnio otrzymała flagę HELCOM, która powinna być wywieszana w czasie międzynarodowych i krajowych ćwiczeń w zakresie zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego.
31.08.2016

SG-311 z flagą HELCOM

Jednostka pływająca Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej SG-311 została ujęta na liście „Bałtyckiej Floty specjalistycznych statków do zwalczania zanieczyszczeń”. W piątek flagę HELCOM, która powinna być wywieszana w czasie międzynarodowych i krajowych ćwiczeń w zakresie zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego, oficjalnie wręczył dowódcy SG-311 kpt. SG Marcinowi Szerszyńskiemu przedstawiciel Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Marek Reszko.
19.08.2016

„Nie opłaca się łowić, tylko odsprzedaje się uprawnienia”

Całkowita zmiana finansowania rybołówstwa z funduszu morskiego na lata 2014-2020 - to zdaniem rybaków jedyna szansa na uratowanie polskiego rybołówstwa i zasobów ryb w Morzu Bałtyckim. Wnioski takie można wyciągnąć po dyskusji na temat rybołówstwa morskiego, która odbyła się w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
22.03.2016

A jednak skończyło się więzieniem

Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał kapitana greckiego tankowca Prestige, który zatonął w pobliżu północno-zachodniego wybrzeża Hiszpanii w 2002 roku, na dwa lata więzienia. W wyniku wypadku na obszarze tysiąca kilometrów doszło do wycieku paliwa. Statek wiózł 81 tysięcy ton dwóch odmian paliwa ciężkiego. To była jedna z najgorszych katastrof ekologicznych w historii, skażeniu uległy nadmorskie obszary Francji oraz atlantyckie wybrzeża Hiszpanii.
28.01.2016

Patrol WWF przygotowany na katastrofę

Błękitny Patrol WWF Polska uczestniczył w międzynarodowych ćwiczeniach ratowniczych Balex Delta 2015. Były to pierwsze tego typu ćwiczenia w naszym kraju, które mają przygotować Polskę na akcje związane z zagrożeniami chemiczno-ekologicznymi na brzegu morza.
11.09.2015

Koncern BP udostępnia dane środowiskowe z Zatoki Meksykańskiej

Brytyjski koncern BP postanowił udostępnić wszystkim zainteresowanym dane środowiskowe z Zatoki Meksykańskiej pozyskane w trakcie usuwania skutków wycieku ropy z platformy wydobywczej Deepwater Horizon.
21.11.2013

Rybacy apelują: „To prawdziwa katastrofa ekologiczna...”

O pomstę do nieba woła sytuacja w bałtyckich wodach, bowiem rybacy w tym roku borykają się z wyjątkowo dużym „deficytem” dorsza. Jak twierdzą, tym razem jest on na miarę prawdziwej katastrofy ekologicznej. Dzisiaj protestowali oni przeciwko braku większego zainteresowania ich problemami.
29.10.2013

BALTEXPO 2013- gospodarka morska na etapie dynamicznego rozwoju

Targi Baltexpo są największym i najbardziej reprezentatywnym wydarzeniem branży morskiej w Polsce. Tegoroczna XVII edycja targów jest określana mianem „targów nowego otwarcia”. Prócz zapoznania się z profilem i ofertą licznych wystawców, goście odwiedzający Centrum Wystawiennicze Amber Expo po raz pierwszy mięli okazję uczestniczyć w debatach Polsko-Norweskiego Forum Gospodarczego.
06.09.2013

Na dnie zalega masa broni. Bałtyk zagrożony

Bałtyk jest o krok od katastrofy ekologicznej - alarmuje "Uważam Rze". Według danych cytowanych przez tygodnik, na dnie morza korodują powoli tysiące pojemników wypełnionych gazami bojowymi.
11.03.2013

Rybacy: to wygląda na katastrofę ekologiczną

Bałtycki dorsz jest coraz chudszy. Dorosłe pełnowymiarowe osobniki są tak małe, że nie nadają się do przetwórstwa. Rybacy i przetwórcy coraz głośniej mówią o katastrofie ekologicznej.
20.01.2013

Rosyjscy giganci współpracują przy projektach offshore

Rosnieft i Gazprom, najwięksi rosyjscy producenci ropy i gazu, podpisali umowę o współpracy przy eksploatacji zasobów węglowodorów ze złóż podmorskich. Spółki wspólnie chcą rozwijać m.in. kompetencje w zakresie ochrony środowiska.
24.09.2012

Australia utworzy największy morski obszar chroniony na świecie

Australia będzie miała największą sieć morskich obszarów chronionych na świecie. Ochroną objęta zostanie ponad jedna trzecia wód terytorialnych tego kraju, odpowiadająca wielkością terytorium Indii. Na obszarze największego morskiego parku zostaną ograniczone połowy, a także poszukiwanie ropy naftowej i gazu. Decyzja australijskich władz jest ogromnym sukcesem, który pomoże skutecznie chronić funkcje przyrodnicze tego obszaru, i jest przykładem do naśladowania na całym świecie – uważa organizacja ekologiczna WWF.
18.06.2012

Nord Stream nadal budzi wielkie kontrowersje

Po trzynastu latach planowania i dwóch latach budowy – 8 listopada br. oficjalnie została otwarta pierwsza nitka, budzącego wiele kontrowersji, gazociągu północnego Nord Stream. W obecności kanclerz Niemiec Angeli Merkel, premiera Holandii Marka Rutta, premiera Francji François Fillona oraz prezydenta Rosji Dimitrija Miedwiedewa oficjalnie „odkręcono” kurek i po raz pierwszy w historii gaz ziemny popłynął po dnie Bałtyku z Rosji bezpośrednio do Niemiec.
23.11.2011

Nowej Zelandii grozi katastrofa ekologiczna

Coraz poważniejsza staje się sytuacja wokół kontenerowca "Rena", który kilka dni temu wpadł na rafę w pobliżu wybrzeży Nowej Zelandii.
12.10.2011

Gazociąg zagraża całemu Bałtykowi

Z kpt. ż.w. Waldemarem Jaworowskim, prezesem Stowarzyszenia "Ruch dla Wybrzeża", rozmawia Krzysztof Losz
15.03.2011

Rura na minach

Z Grzegorzem Hałubkiem, prezesem Związku Rybaków Polskich, rozmawia Krzysztof Losz.
24.02.2011

Wyjaśnienie do komunikatu- Putin twierdzi, że Polska żąda zmiany trasy gazociągu Nord Stream

W odniesieniu do komunikatu PAP z dnia 21 września 2010 r., z godz. 8:26 pt.: "Putin twierdzi, że Polska żąda zmiany trasy gazociągu Nord Stream" Ministerstwo Infrastruktury informuje, że prowadzone są bilateralne rozmowy polsko - niemieckie dotyczące obecnej lokalizacji gazociągu Nordstream (Gazociąg Północny). Postulaty Ministerstwa Infrastruktury skupiły się przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa żeglugi i środowiska. Wśród argumentów za koniecznością zagłębienia gazociągu jest uniknięcie ryzyka katastrofy ekologicznej
22.09.2010

Chiński węglowiec ściągnięty z australijskiej mielizny

Australijskie służby ratunkowe ściągnęły w poniedziałek z mielizny chiński węglowiec, który ponad tydzień temu utknął w rejonie Wielkiej Rafy Koralowej. Choć nie doszło do katastrofy ekologicznej, armatora może czekać kara rzędu 23 mln dol. australijskich.
13.04.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.