• <

Wynik wyszukiwania - "inflacja" - Wiadomości

Ebury: Sytuacja dolara może polepszyć się pod koniec tygodnia

Miniony tydzień zwieńczył niezwykle ciekawy sierpień na rynkach finansowych. Rezerwa Federalna nie pomogła amerykańskiej walucie, ogłaszając gołębi zwrot w przyszłej polityce monetarnej. Z publikacji, które są przed nami, warto będzie zwrócić uwagę przede wszystkim na piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy w sierpniu.
01.09.2020

Inflacja będzie spadać

Inflacja będzie się dalej obniżać do poniżej 2,5 proc. na koniec 2020 i sporo poniżej 2,0 proc. w 2021 - prognozują analitycy Santander Banku Polska (SBP). Ocenili też, że spadek Indeksu PMI, to efekt osłabienia popytu krajowego.
01.09.2020

Imponujący spadek USD przerwany, przed nami wirtualny Jackson Hole

Niedawna, ostra wyprzedaż dolara amerykańskiego względem euro, którą obserwowaliśmy mniej więcej od końca maja, w ubiegłym tygodniu została gwałtownie zatrzymana. W najbliższych dniach na sytuację na rynku mogą wpłynąć dane dotyczące nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Europie oraz konferencja przedstawicieli banków centralnych.
24.08.2020

ISR: Wojskowa i ekonomiczna wspólnota interesów ze Szwecją

Szwecja ma wszelkie dane ku temu, by stać się jednym z liderów gospodarczego renesansu Europy. Jeśli nawet nie należy do gospodarek o największej skali i nie jest militarnym gigantem, to z polskiego punktu widzenia spełnia trzy istotne warunki: cechuje ja dynamizm, rozumie rolę i działania Rosji, a poza tym dzieli z nami basen Morza Bałtyckiego.
17.08.2020

Inflacja w Polsce najwyższa w Unii Europejskiej. Firmy obawiają się jesiennej fali pandemii

Od połowy maja polska gospodarka pnie się w górę. Lipcowy wskaźnik PMI wykonał rekordowy skok, jest też wyższy od oczekiwań. Polskie firmy, podobnie jak inne w Europie, obawiają się jesiennej fali pandemii. Rozstrzygający dla dalszych losów gospodarki może być poziom inflacji i inwestycji przedsiębiorstw. Niepokoić może relatywnie wysoka inflacja, jednak według ekonomistów w ciągu najdalej kilkunastu miesięcy powinna się obniżyć.
05.08.2020

Negatywne perspektywy dla Europy i gospodarki globalnej w najbliższych miesiącach

Powrót epidemii w Europie budzi obawy o głębsze spowolnienie, odbicie w II poł. roku może zostać osłabione przez pojawienie się kolejnych ognisk COVID-19 w Europie - uważają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Spodziewają się, że polskie PKB w II kw. br. spadnie o 8 proc.
04.08.2020

IPAG: Skutki "zamrożenia" gospodarki będą odczuwalne w kolejnych kwartałach

Czynnikami utrudniającymi powrót gospodarki na ścieżkę wzrostu jest utrzymująca się niepewność, wpływająca na ograniczenie popytu krajowego oraz spadek popytu zagranicznego, związany z wysokim wciąż natężeniem pandemii za granicą - ocenili w piątek eksperci IPAG.
31.07.2020

Inflacja CPI w lipcu wyniosła rdr 3,1 proc., mdm -0,1 proc. - szacunek flash GUS

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2020 r. wzrosły o 3,1 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.
31.07.2020

Wzrost gospodarczy, wynagrodzenia, bezrobocie - prognozy rządu na 2021 r.

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu państwa na 2021 r. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, polityka rządu będzie nakierowana na odbudowę potencjału gospodarczego Polski. W założeniach przyjęto m.in. wzrost PKB w 2021 r. o 4,0 proc., stopę bezrobocia na poziomie 7,5 proc. a inflację na poziomie 1,8 proc.
29.07.2020

ING: bezrobocie na koniec roku wzrośnie do ok. 8 proc.

Spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw nie będzie się znacznie pogłębiać, bezrobocie na koniec roku wzrośnie do ok. 8 proc. - uważa ekonomista z banku ING Karol Pogorzelski w komentarzu do piątkowych danych GUS o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w czerwcu br.
17.07.2020

NBP: PKB Polski spadnie w 2020 r. o 5,4 proc., za rok wzrośnie o 4,9 proc.

PKB Polski spadnie w 2020 r. o 5,4 proc., za rok wzrośnie o 4,9 proc., tegoroczna inflacja wyniesie 3,3 proc., za rok 1,5 proc. - przewiduje NBP w tzw. centralnej ścieżce projekcji zawartej w opublikowanym w piątek przez Narodowy Bank Polski lipcowym "Raporcie o inflacji".
17.07.2020

Inflacja może silnie wyhamować od początku 2021 roku

Inflacja konsumencka według drugiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) znalazła się w czerwcu br. powyżej prognoz rynkowych. Ekonomiści spodziewają się podwyższonej inflacji w 2020 roku, natomiast od początku przyszłego roku będzie ona wyraźnie hamować.
15.07.2020

Pekao: w czerwcu dalszy wzrost inflacji bazowej

W dalszym ciągu wzrost cen to konsekwencja drożejącej żywności oraz wzrostu kosztów użytkowania mieszkania. Rok 2020 upłynie pod znakiem podwyższonej inflacji - stwierdził w środę Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao.
15.07.2020

BIEC: szacowany wzrost inflacji w czerwcu powinien być krótkookresowy

Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług, obniżył się w lipcu o 0,6 pkt wobec ubiegłego miesiąca - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według ekspertów szacowany wzrost inflacji w czerwcu powinien być krótkookresowy.
15.07.2020

Ankieta NBP: w tym roku głębokość recesji szacowana na od -5 proc. do -1,8 proc.

Ankietowani przez Narodowy Bank Polski eksperci są pewni, że w 2020 r. wystąpi w Polsce recesja - prawdopodobieństwo równe 92 proc., a jej głębokość wyniesie od -5 proc. do -1,8 proc. - poinformował w poniedziałek bank centralny w wynikach czerwcowej Ankiety Makroekonomicznej NBP.
13.07.2020

Cena złota osiągnęła najwyższą wartość od blisko dekady

W czasach kryzysu popyt na złoto rośnie. Coraz więcej ludzi dostrzega korzyści z lokowania swojego majątku w metalach szlachetnych, które doskonale utrzymują swoją wartość w dłuższej perspektywie, są odporne na inflację i kryzysy ekonomiczne.
08.07.2020

USA: Spadki na Wall Street

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła spadki, podobnie jak notowania na europejskich parkietach. Inwestorzy analizują najnowsze przypadki koronawirusa w USA oraz dane i prognozy gospodarcze. Indeks S&P 500 spadł pierwszy raz od sześciu dni.
08.07.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

Raport Ebury: W centrum uwagi dane z USA i europejskie spotkania na szczycie

W najbliższych dniach warte uwagi będą głównie informacje opisujące stan walki z pandemią w Stanach Zjednoczonych oraz dane o liczbie zadeklarowanych bezrobotnych w USA.
07.07.2020

KE: w 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,6 proc.; recesja najpłytsza w całej UE

W 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,6 proc. – wynika z przedstawionych we wtorek letnich prognoz gospodarczych KE. Choć spadek dynamiki będzie nieco większy niż analitycy z Brukseli przewidywali wiosną, to recesja w Polsce ma być najpłytsza w całej UE.
07.07.2020

Coraz trudniej o pomnażanie kapitału na światowych rynkach. Przyszłe inwestycje będą wymagały większej gotowości na ryzyko

Pandemia przyniosła zalew rynku płynnością finansową ze strony banków centralnych, w wyniku czego rentowności obligacji nie dadzą już zarobić. Niskie stopy procentowe sprawiają, że wynik na lokatach jest realnie ujemny, coraz trudniej też wynająć jedną z ulubionych przez lata inwestycji Polaków – nieruchomości. W tej sytuacji zostają przemyślane inwestycje w akcje lub obligacje indeksowane inflacją bądź korporacyjne. Tu też jednak czai się ryzyko nieoszacowanego wpływu koronakryzysu na wyniki firm.
03.07.2020

Analitycy PKO BP: w kolejnych miesiącach inflacja będzie się stopniowo zmniejszać

Zaskakujący wzrost inflacji w czerwcu był spowodowany przez inflację bazową oraz rosnące ceny paliw - ocenili we wtorek analitycy PKO BP, komentując dane GUS. Ich zdaniem w kolejnych miesiącach inflacja będzie się stopniowo zmniejszać.
30.06.2020

ING: wyższa inflacja prawdopodobnie utrzyma się przez wakacje

Wysoki poziom cen prawdopodobnie odzwierciedla odbicie popytu po kwarantannie; inflacja prawdopodobnie utrzyma się na relatywnie wysokim poziomie przez wakacje - ocenili we wtorek analitycy banku ING.
30.06.2020

Antoniak z Pekao: wychodzenie gospodarki z kwarantanny urealniło ceny

Lockdown sztucznie „zamroził” ceny wielu usług, a wychodzenie gospodarki z kwarantanny przyniosło urealnienie cen - wskazał w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak z Pekao. Ocenił, że w br. inflacja pozostanie na podwyższonym poziomie, a w I kw. 2021 nie można wykluczyć przejściowej deflacji.
30.06.2020

Nowoczesna i iPL: w kwestiach gospodarczych Trzaskowski będzie zabiegać o wyborców Bosaka, w kwestii praw człowieka - Hołowni i Biedronia

Wielu wyborców Krzysztofa Bosaka prezentuje podobne wartości gospodarcze co Rafał Trzaskowski - do nich będziemy się odwoływać; w kwestii praw człowieka będziemy zbierać poparcie wśród wyborców Szymona Hołowni i Roberta Biedronia - powiedziały PAP posłanki Nowoczesnej i Inicjatywy Polska.
30.06.2020

Raport Ebury: Odczyty PMI w tym tygodniu mogą zaskoczyć na plus

Dane z tego tygodnia pokażą do jakiego stopnia sytuacja w gospodarkach strefy euro, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii poprawiła się pod koniec II kwartału. Czy jest szansa na szybsze odbicie?
22.06.2020

W lipcu inflacja najprawdopodobniej poniżej 2,5 proc. rdr

Spadek inflacji CPI w maju do 2,9 proc. rdr to głównie efekt niższej dynamiki cen żywności oraz paliw - uważa Jakub Rybacki z banku ING. Ekonomista spodziewa się, że już w lipcu inflacja spadnie poniżej 2,5 proc. w ujęciu rocznym.
15.06.2020

Deloitte: polscy dyrektorzy finansowi dostrzegają destrukcyjny wpływ koronawirusa na biznes

Prawie dwie trzecie dyrektorów finansowych w Polsce twierdzi, że epidemia SARS-CoV-2 nie zakłóciła płynności finansowej w ich firmach - informuje Deloitte. Jednocześnie dostrzegają oni destrukcyjny wpływ koronawirusa na biznes, co odbije się na przychodach, zatrudnieniu i planowanych inwestycjach.
10.06.2020

Raport Ebury: Nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej wspierają ożywienie walut rynków wschodzących

W minionym tygodniu obserwowaliśmy kontynuację wzrostów aktywów ryzykownych. Utrzymujące się pozytywne nastroje związane są między innymi z – jak na obecną sytuację – dobrymi danymi gospodarczymi napływającymi praktycznie ze wszystkich stron
09.06.2020

Rzeź na amerykańskim rynku pracy nie popsuła nastrojów na rynkach walutowych

W minionym tygodniu poznaliśmy sporo danych z amerykańskiego rynku pracy. W kolejnych dniach odczyty z USA również skupią na sobie uwagę rynku, jednak warte uwagi będą także dane o polskim PKB w I kwartale.
11.05.2020

KE przewiduje historyczną recesję w tym roku; największe załamanie na południu UE

PKB strefy euro spadnie w tym roku o 7,7 proc.; najgłębsza recesja będzie miała miejsce na południu Europy: we Włoszech, Hiszpanii i Grecji - przewiduje w swoich prognozach KE. Unijna gospodarka odnotuje w tym roku recesję na historyczną skalę.
06.05.2020

Skala uderzenia w gospodarki jest ogromna. Rynek czeka na kolejne dane

W najbliższym tygodniu na rynek napłynie szereg informacji, wśród których szczególną uwagę warto zwrócić na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Oprócz tego w czwartek czeka nas spotkanie Banku Anglii, które również powinno zainteresować rynek.
04.05.2020

PKO BP: Silny spadek inflacji to głównie efekt historycznych spadków cen ropy

Główną przyczyną tak gwałtownego spadku inflacji były ceny paliw, które spadały w kwietniu najsilniej przynajmniej od 20 lat. Po 3 miesiącach inflacja powróciła do pasma dopuszczalnych odchyleń od celu - powiedział PAP Marcin Czaplicki, ekonomista PKO BP.
01.05.2020

Agencja Moody's prognozuje 2-proc. recesję w Polsce w '20, małe szanse na podwyżkę ratingu

Agencja Moody's prognozuje, że PKB Polski w 2020 r. spadnie o 2 proc., a w 2021 r. wzrośnie o 3,4 proc. - wynika z raportu agencji z 15 IV. Moody's widzi małe szanse na podwyżkę ratingu Polski, z uwagi na gospodarcze skutki koronawirusa.
16.04.2020

BGK: koronawirus zaraża polską i światową gospodarkę

Kryzys związany z koronawirusem odbije się na światowych rynkach finansowych, a spodziewane spowolnienie chińskiej gospodarki będzie odczuwalne także w Polsce - uważa analityk Banku Gospodarstwa Krajowego Piotr Dmitrowski. Kłopoty czekają przedsiębiorców i frankowiczów.
20.02.2020

Lewiatan: wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 3,1 proc.

W 2020 roku wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., inflacja 3,5 proc., dynamika inwestycji 2,8 proc., a bezrobocie wzrośnie do 5,6-5,7 proc. - wynika z poniedziałkowej prognozy Konfederacji Lewiatan. Eksperci wskazują, że spowolnienie nie będzie tak łagodne jak zapowiadano.
13.01.2020

Dolar traci pomimo napięć na Bliskim Wschodzie - komentarz Ebury

Uwagę inwestorów w ostatnim czasie skupiają informacje dotyczące eskalacji napięć na linii USA-Iran. Jak na tę kwestię reagują rynki?
07.01.2020

Iran podwyższa ceny paliwa

Władze Iranu podjęły decyzję o racjonowaniu benzyny i o podwyżkach cen paliw - podała w piątek telewizja publiczna. Środki uzyskane z podwyżek będą przeznaczone na pomoc dla 18 mln najbardziej potrzebujących rodzin - oświadczył Mohammad Bagher Nobakht z rządu.
15.11.2019

Złoty kontynuuje wyprzedaż: komentarz Ebury

Kurs EUR/PLN jest obecnie najwyższy od ponad trzech tygodni. Krajowa waluta w swej słabości nie jest jednak odosobniona - do euro w ostatnim czasie nawet mocniej traci forint węgierski. W przypadku polskiej waluty zmianę można traktować jak odreagowanie po ostatnim umocnieniu, można ją również powiązać ze zmianami na parze EUR/USD, która ostatnio spadła do poziomów notowanych niemal miesiąc temu.
14.11.2019

Komisja Europejska zwraca uwagę na czynniki ryzyka dla PKB w strefie euro

Komisja Europejska obniża prognozę wzrostu PKB dla strefy euro - do 1,1% w 2019 roku. i 1,2% w 2020 roku. W lipcu br.instytucja szacowała, że będzie to odpowiednio 1,2% i 1,4% - "Gospodarka wchodzi w okres umiarkowanego wzrostu" - mówił w Brukseli komisarz ds. finansowych Pierre Moscovici.
07.11.2019

Brexit nadal w centrum uwagi: raport Ebury

W mijającym tygodniu rynek walutowy reagował przede wszystkim na wieści natury politycznej. Pozytywny rozwój sytuacji w kontekście negocjacji związanych z Brexitem umożliwił wzrost funta brytyjskiego oraz pomógł umocnić się innym europejskim walutom.
21.10.2019

Optymizm związany z Brexitem wsparł funta: komentarz Ebury

Ostatnie dni przyniosły umocnienie polskiego złotego oraz pozostałych walut rynków wschodzących. Jakie czynniki w najbliższym czasie mogą mieć wpływ na zachowanie rynku walutowego?
14.10.2019

Ebury: Rynki wyczekują obniżki stóp procentowych ze strony FOMC

Dla rynku walutowego najważniejszym wydarzeniem tygodnia bez wątpienia będzie spotkanie decyzyjne amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które odbędzie się dziś wieczorem.
18.09.2019

Rynki czekają na spotkanie FOMC

Spotkanie EBC w minionym tygodniu przełożyło się na wyraźne podbicie zmienności na rynku walutowym. W tym tygodniu z podobną uwagą inwestorzy będą przyglądać się decyzjom banku centralnego po drugiej stronie Atlantyku.
17.09.2019

Kwieciński: Podwyżka płacy minimalnej nie wyhamuje inwestycji, nie nakręci inflacji

Podwyżka płacy minimalnej nie wyhamuje procesu inwestycyjnego w firmach - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, nie grozi nam gwałtowny wzrost inflacji.
15.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może umacniać się wobec euro, a rentowności będą się stabilizować

Złoty może zyskać wobec euro, a poziom 4,30 jest w zasięgu – uważają ekonomiści. Dochodowość 10-letnich polskich SPW znalazła się na poziomie równowagi i może oscylować w przedziale 1,95-2,00 proc.
13.09.2019

Pracodawcy RP: dalsze podwyższanie płacy minimalnej jest irracjonalne

Wzrost płacy minimalnej o jedną trzecią w ciągu zaledwie roku to gwałcenie praw ekonomii i zasad konkurencyjnego rynku - oceniają Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej. Dodają, że "irracjonalne podwyższanie" płacy minimalnej "prowadzi polską gospodarkę na skraj przepaści".
09.09.2019

Rośnie rynkowy apetyt na ryzyko

Powszechne ożywienie, którego w ostatnich dniach doświadczyły rynki finansowe, nie miało jednej konkretnej przyczyny. Sprzyjał m.in. brak jednoznacznie złych wieści.
03.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i rentowności SPW ustabilizują się w najbliższym czasie

Złoty w najbliższym czasie będzie stabilny wobec euro, ponieważ rynki czekają na nowe informacje z rynków bazowych – uważają ekonomiści. Dochodowość polskich SPW będzie również stabilna – we wrześniu rentowność 10-letnich papierów wyniesie średnio 1,89 proc.
30.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może już nie umacniać się wobec euro; rentowności SPW w dół

W przyszłym tygodniu złoty może już nie zyskiwać wobec euro, gdyż wiele zależy od globalnego sentymentu – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW mogą w dalszym ciągu spadać i są bardziej atrakcyjne niż węgierskie, mimo że pierwszy raz w historii spadły poniżej 1,7 proc.
16.08.2019

Złoty wchodzi w obszar niedowartościowania; rentowności SPW mogą nadal spadać

Złoty zaczyna być niedowartościowany, lecz czwartek, dzień wolny od pracy w Polsce, może przynieść jego dalsze osłabienie - do 4,40 – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW mogą nadal delikatnie spadać, mimo że kolejną sesję z rzędu dziesięciolatki pogłębiały minimum historyczne.
14.08.2019

Czy RPP obniży stopy procentowe? Rynek zakłada, że tak

Mimo, iż na przestrzeni ostatnich kilku godzin złoty odrobił część strat, warto zauważyć, że kurs EUR/PLN przebił dziś poziom 4,346, tym samym para wzrosła do najwyższego poziomu od 31 października 2018 r.
14.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabiać, a rentowności spadać

Globalna awersja do ryzyka może nadal oddziaływać na osłabienie złotego, jednak może się ono zatrzymać na poziomie 4,35 zł za euro – uważają ekonomiści. Kurs franka szwajcarskiego znalazł się we wtorek powyżej 4 zł. Zdaniem ekonomistów rentowności krajowych papierów w dalszym ciągu mogą spadać w ślad za rynkami bazowymi.
14.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i SPW pozostaną stabilne, choć nie można wykluczyć pogłębiania się spadku rentowności

Złoty i SPW pozostaną stabilne, choć nie można wykluczyć pogłębiania się spadku rentowności po ustanowieniu historycznego minimum, na które miała wpływ m.in. opinia prezesa NBP o możliwości łagodzenia polityki pieniężnej.
10.08.2019

Inflacja w Polsce najwyższa od blisko siedmiu lat

W lipcu niespodziewanie podbiła dynamika cen. Konsensus spodziewał się dużo niższego wyniku.
31.07.2019

EBC sugeruje, że we wrześniu może dojść do obniżki stóp procentowych

Po czwartkowym spotkaniu Europejskiego Banku Centralnego kurs EUR/USD na moment spadł do najniższego poziomu od dwóch miesięcy. Wspólna europejska waluta zareagowała na sugestie decydentów z EBC, którzy wskazali na gotowość do obniżenia stóp procentowych w celu walki z uporczywie niską inflacją w bloku walutowym.
26.07.2019

Waluty rynków wschodzących nadal zyskują

Miniony tydzień przyniósł umocnienie polskiego złotego w relacji do euro. Zyskiwały również pozostałe waluty rynków wschodzących.
22.07.2019

PKO BP: Produkcja przemysłowa w czerwcu to najgorszy wynik od lipca 2016

Produkcja przemysłowa w czerwcu br. spadła o 2,7 proc. rok do roku, co jest najgorszym wynikiem od lipca 2016 r. - ocenili ekonomiści PKO BP komentując czwartkowe dane GUS. Ich zdaniem na takim odczycie zaważył silny negatywny efekt kalendarzowy - dwa dni robocze mniej rdr.
18.07.2019

Wyższa inflacja w Polsce nadżera rosnące płace

Płace w kraju cały czas dynamicznie rosną, jednak wyższa inflacja sprawia, że pracownicy mogą odczuć mniejszą zmianę w portfelach niż w ubiegłym roku.
17.07.2019

MFW o Rosji: Tańsza ropa i wyższe podatki spowolnią tempo wzrostu gospodarczego

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje w swej prognozie, że spadek cen ropy naftowej i wzrost podatków spowodują w tym roku spowolnienie tempa wzrostu rosyjskiej gospodarki.
17.07.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty z tendencją do umacniania się wobec euro, rentowności SPW stabilne

Złoty wykazuje tendencję do umacniania się wobec euro, w najbliższych dniach utrzyma się na poziomie 4,2550-4,2600 – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW w najbliższym czasie pozostaną stabilne, a rynków bazowych lekko spadną.
17.07.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może osłabić się wobec euro, a rentowności SPW będą zwyżkować

Złoty może osłabić się wobec euro do poziomu 4,2750 w krótkiej perspektywie – uważają ekonomiści. Rentowności 10-letnich SPW mogą rosnąć do poziomu 2,40 proc.
19.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może nieco osłabić się wobec euro, a rentowności SPW pozostaną stabilne

Złoty w krótkim terminie może osłabić się minimalnie wobec euro i podążyć w kierunku 4,30, być może nieco niżej – uważają ekonomiści. Rentowności 10-letniego długu w najbliższych dniach mogą zmierzać do poziomu 2,60 proc, a sektor SPW pozostanie pod wpływem rynków bazowych.
06.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może osłabić się wobec euro, a rentowności SPW nieco wzrosnąć

Złoty może nieznacznie osłabić się wobec euro i podążyć w kierunku 4,30 – uważają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności SPW w najbliższych dniach mogą lekko wzrosnąć, o ile sentyment globalny się nie pogorszy.
04.06.2019

Wojny handlowe nadal kierują rynkami - komentarz Ebury

Zdecydowana reakcja chińskiego rządu na politykę celną Donalda Trumpa istotnie przyczyniła się do wzrostu napięcia na rynkach finansowych. Indeksy giełdowe z całego świata ulegają wyprzedaży, a rentowności obligacji rządowych regularnie spadają.
03.06.2019

Pracodawcy RP: propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej idzie za daleko

Zaproponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej płaca minimalna w wysokości 2450 zł zdecydowanie wykracza poza szacowane prognozy gospodarcze – ocenili w środę Pracodawcy RP. Propozycja rządu idzie za daleko – podkreśliła organizacja.
29.05.2019

Rezygnacja Theresy May przynosi osłabienie funta - komentarz Ebury

Polski złoty cały czas pozostaje względnie stabilny. Z kolei wyraźnej wyprzedaży doświadcza funt brytyjski, któremu cały czas ciążą obawy związane z Brexitem.
28.05.2019

Brexit pogrąża funta - komentarz Ebury

Wtorek przyniósł chwilową poprawę nastrojów względem brytyjskiej waluty. Dziś jednak waluta znowu traci. Co stoi za tymi zmianami?
22.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, rentowności SPW minimalnie w górę

Złoty może oscylować w wąskim przedziale 4,30-4,31 wobec euro - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu oczekiwany minimalny wzrost rentowności 2-letnich i 5-letnich obligacji przy stabilizacji długu 10-letniego.
15.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, rentowności długu skarbowego w górę

Złoty może utrzymać obecny poziom kursu wobec euro - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu oczekują wzrostu rentowności SPW.
10.05.2019

MFW: Inflacja w Iranie może sięgnąć w bieżącym roku 40 proc.

Oczekuje się, że rok bieżący będzie w Iranie drugim kolejnym rokiem kurczenia się gospodarki, a inflacja może tam sięgnąć 40 proc. - poinformował w poniedziałek Reuters, cytując wyższego przedstawiciela Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
29.04.2019

Rynki będą budziły się po okresie świątecznym - komentarz Ebury

Czas poprzedzający Wielkanoc oznacza zazwyczaj jedne z najmniej aktywnych sesji na rynku walutowym. Pod tym względem ubiegły tydzień nie stanowił wyjątku. Większość walut G10 utrzymało się w stabilnym korytarzu wahań plus minus 0,5%.
23.04.2019

Wiadomości z Chin budzą optymizm - komentarz Ebury

Ostatnie informacje płynące z Państwa Środka są pozytywne. Najpierw, dwa tygodnie temu, in plus zaskoczyły marcowe indeksy PMI dla przemysłu i usług Chin, a teraz dane o PKB w pierwszych trzech miesiącach roku i szczegółowe dane z końca I kwartału.
17.04.2019

Kwieciński o prognozach MFW: Polska ma być najszybciej rozwijającym się krajem w regionie

MFW podniósł prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na ten rok do 3,8 proc. i mówi, że w przyszłym roku ten wzrost będzie na poziomie 3,1 proc.; Polska ma być najszybciej rozwijającym się krajem w regionie - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
14.04.2019

Europejskie waluty zyskują - komentarz Ebury

Środa przyniosła umocnienie funta brytyjskiego, polskiego złotego i pozostałych płynnych walut regionu. Nieźle radziło sobie również euro. We wzrostach wspomnianym walutom pozwoliła m.in. słabość dolara amerykańskiego.
11.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty się umacnia; jest szansa na spadek rentowności na długim końcu

Złoty może się umocnić do 4,26-4,27 wobec euro - uważają ekonomiści. Ich zdaniem jest szansa na spadek rentowności SPW na długim końcu krzywej i zawężenie spreadu do bunda.
10.04.2019

Waluty rynków wschodzących zyskują na zainteresowaniu - komentarz Ebury

W obliczu spadku napięcia na linii USA-Chiny, jak i poprawy danych makroekonomicznych napływających z Chin, inwestorzy czują się coraz bardziej pewnie w kontekście informacji makroekonomicznych, a także politycznych. Stąd aktywa postrzegane za bardziej ryzykowne radziły sobie całkiem dobrze, odrabiając straty poniesione pod koniec 2018 roku.
08.04.2019

Stopy procentowe jeszcze długo pozostaną bez zmian. Prezes Glapiński pozytywnie ocenia plany rządu

Rada Polityki Pieniężnej podczas spotkania w kwietniu podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie ze stopą referencyjną w wysokości 1,5%. Zgodnie z retoryką prezesa NBP stopy procentowe, które pozostają stabilne od marca 2015 r., powinny pozostać na niezmienionym poziomie również w kolejnych kwartałach.
04.04.2019

Funt słabnie w obliczu powracającej niepewności - komentarz Ebury

Najgorzej radzącą sobie walutą G10 w ubiegłym tygodniu był funt brytyjski, który tracił nawet w parze z względnie słabym złotym.
01.04.2019

Końcówka tygodnia przyniesie sporo emocji - komentarz Ebury

Inflacja w Polsce w marcu przyspieszyła do poziomu 1,7% w ujęciu rocznym, wzrastając szybciej od oczekiwań również w ujęciu miesięcznym (0,3% wobec 0,2%). Wyższa inflacja drugi miesiąc z rzędu jest pozytywnym zaskoczeniem. Jednak nie na niej skupia się dziś rynek.
29.03.2019

Czym jest „podatek od chciwości”? Analiza leja rumuńskiego

Po analizie korony czeskiej i forinta węgierskiego, czas na bliższe przyjrzenie się kolejnej istotnej walucie Europy Środkowo-Wschodniej. Tym razem będzie to podsumowanie i prognoza dla leja rumuńskiego. Materiał Ebury szczególnie polecamy polskim eksporterom i importerom.
26.03.2019

Forint węgierski wygrywa ze złotym. Skąd nagłe umocnienie węgierskiej waluty?

Polak, Węgier, dwa bratanki? Analizując wymianę handlową między Polską a Węgrami, z pewnością tak właśnie jest. Od ponad dziesięciu lat rośnie zarówno eksport, jaki i import, Polski w kontaktach z Madziarami. Dlatego tym razem Ebury postanowiło prześwietlić gospodarkę i walutę Węgier. Zwłaszcza, że waluta Węgier jest jedną z lepiej radzących sobie w Europie Środkowo-Wschodniej.
22.03.2019

Brexit pod znakiem zapytania, funt słabnie - komentarz Ebury

Dziś uwaga inwestorów skupi się na Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W centrum uwagi znajdzie się polityka oraz decyzje w kwestii polityki monetarnej.
20.03.2019

Najważniejsze głosowanie ws. Brexitu odbędzie się dziś wieczorem

29 marca Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską. W związku z brakiem akceptacji porozumienia wynegocjowanego przez premier May, brytyjscy posłowie chcą wydłużenia całego procesu.
14.03.2019

Gołębia retoryka EBC zaskoczyła rynek. Euro i złoty w dół

W czwartek po południu euro osłabiło się o ok. 1% w relacji do dolara amerykańskiego, tym samym schodząc do najniższego poziomu od połowy 2017 roku. Zmiany na głównej parze wpłynęły negatywnie również na złotego. Za osłabieniem wspólnej europejskiej waluty stało spotkanie EBC, którego decydenci wyrazili dużo bardziej „gołębie” stanowisko w kwestii perspektyw gospodarek strefy euro niż oczekiwał tego konsensus.
08.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Decyzje EBC nie osłabiły złotego; SPW mogą się przecenić po aukcji

Gołębi wydźwięk decyzji EBC spowodował osłabienie euro do dolara, nie wywołał jednak wzrostu EUR/PLN. Zdaniem ekonomistów jest potencjał do umocnienia złotego do 4,28 za euro. Dodają, że czwartkowe umocnienie krajowych obligacji tworzy przestrzeń do przeceny po piątkowej aukcji MF.
08.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Uwaga inwestorów skupiona na EBC, posiedzenie RPP bez wpływu na złotego

W czwartek najważniejsze dla rynku walutowego będzie posiedzenie EBC - oceniają ekonomiści. Dodają, że posiedzenie RPP nie przyniosło zmian w retoryce i nie wpłynęło na złotego, choć nowe projekcje makroekonomiczne umocniły nieco krajowe obligacje.
07.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Krajowe dane bez wpływu na PLN; odczyty PMI nie pomagają EUR

Publikowane w czwartek dane z polskiej gospodarki nie wpłynęły na złotego, który w relacji do euro i dolara zachowuje się stabilnie. Eksperci wskazują, że europejskiej walucie lekko ciążą słabsze od oczekiwań odczyty PMI z europejskich gospodarek, a najbliższe wsparcie dla pary EUR/USD znajduje się w rejonie 1,13-1,1315.
21.02.2019

Ekspert: zaskakująco wysokie tempo wzrostu płac w styczniu

Zaskakująco wysokie tempo wzrostu płac w styczniu - ocenił główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska Jakub Borowski odnosząc się do wtorkowych danych GUS. Jego zdaniem przyczyniła się do tego większa niż przed rokiem podwyżka płacy minimalnej.
19.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty będzie pod wpływem wskaźników z europejskiej gospodarki

Największy wpływ na notowania złotego w przyszłym tygodniu będą miały wskaźniki koniunktury z europejskiej gospodarki, szczególnie z Niemiec - oceniają ekonomiści. Dodają, że obecne wyceny polskich obligacji są wysokie, a dla krajowego rynku długu najważniejsza będzie czwartkowa aukcja zamiany.
16.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,33-4,34; rentowności mogą spadać

Eurozłoty pozostanie w przedziale 4,33-4,34 do końca tygodnia, po tym jak kurs pary testował najwyższe poziomy od października ubiegłego roku - ocenił Marcin Sulewski, ekonomista Santander BP. Dodał, że rentowności polskich obligacji mogą spadać, a wsparciem dla krajowego długu mogą być dane o inflacji.
14.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN najwyżej od XI; potencjał do osłabienia złotego się wyczerpuje

Kurs eurozłotego wzrósł w poniedziałek powyżej 4,32, po raz pierwszy od 20 listopada 2018 r., jednak zdaniem ekonomistów potencjał do osłabienia polskiej waluty wyczerpuje się. Uważają oni, że rentowności SPW zostaną stabilne, a ich spadek mógłby wywołać niższy od oczekiwań odczyt inflacji w piątek.
12.02.2019

Kwieciński: Zrealizowaliśmy już prawie połowę zadań z planu Morawieckiego

W ciągu dwóch lat zrealizowaliśmy już prawie połowę najważniejszych zadań wytyczonych w planie Morawieckiego - powiedział w piątek PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zaznaczył, że efektem sprawnej realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju są m.in bardzo dobre wyniki gospodarcze.
26.01.2019

Premier: Budżet na 2019 r. jest budżetem rozwoju i solidarnościowym

Budżet na 2019 r. jest zarazem budżetem rozwoju i budżetem solidarnościowym - powiedział w środę w Senacie premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając budżet na 2019. Zapewnił, że to budżet bezpieczny, w przypadku spowolnienia koniunktury gospodarczej.
23.01.2019

Sejm uchwalił budżet na 2019 r. z maksymalnym deficytem w wysokości 28,5 mld zł

Sejm po kilku godzinach głosowań uchwalił w budżet na 2019 r. z maksymalnym deficytem w wysokości 28,5 mld zł. Za uchwaleniem ustawy głosowało 241 posłów, przeciw było 192 posłów, a dwóch wstrzymało się od głosu.
16.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Fiasko ws. Brexitu może osłabić PLN, potencjalnym wsparciem dane o produkcji

Odrzucenie przez brytyjski parlament umowy dotyczącego Brexitu może sprowadzić kurs EUR/PLN wyżej, a wesprzeć złotego powinny piątkowe dane o krajowej produkcji przemysłowej - oceniają eksperci. Ich zdaniem, pole do ewentualnej korekty spadków rentowności jest niewielkie.
15.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny, rynki czekają na dane makro i głosowanie ws. Brexitu

Złoty pozostanie stabilny w tym tygodniu, a kurs EUR/PLN utrzyma się w przedziale 4,280-4,305 - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, najważniejsze dla inwestujących w polską walutę i obligacje będą w tym tygodniu dane makroekonomiczne z Niemiec oraz głosowanie nad Brexitem w brytyjskim Parlamencie.
15.01.2019

Co czeka rynek walutowy w 2019 roku?

W minionym roku nie zabrakło wydarzeń powodujących istotną zmienność na rynku walutowym. Jak będzie wyglądał rok 2019?
11.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Kurs USD/PLN może dalej spadać; rentowności z potencjałem do wzrostów

O ile kurs EUR/PLN pozostanie w najbliższych dniach stabilny, o tyle USD/PLN może dalej spadać - oceniają eksperci. Ich zdaniem, niskie poziomy rentowności tworzą potencjał do odreagowania.
09.01.2019

Stopy procentowe w Polsce nie spadną, ale szanse na podwyżkę zdają się oddalać

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego spotkania utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ze stopą referencyjną w wysokości 1,5%. Istotnie nie zmienił się również ton prezesa Glapińskiego i przewodzonej przez niego RPP. Prezes Rady powtarza, że w najbliższej przyszłości nie spodziewa się podwyżek stóp procentowych.
09.01.2019

Zmiany na rynku akcji nie przekładają się na wzrost zmienności na rynku walutowym

Rynek papierów udziałowych w ostatnim czasie charakteryzuje się znaczną zmiennością. Główne waluty i złoty pozostają jednak względnie stabilne.
07.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty odporny na wahania na światowych rynkach

Złoty jest odporny na wahania na światowych rynkach, co powinno sprzyjać stabilizacji EUR/PLN blisko 4,30 - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem rentowność 2-latek nie powinna dalej spadać.
04.01.2019

Główny ekonomista PKO BP: W 2019 gospodarka polska nadal w dobrej kondycji

Wzrost PKB znaczący, choć niższy niż w 2018, deficyt finansów publicznych i budżetowy niskie, inflacja poniżej celu, sytuacja na rynku pracy stabilna - tak wskaźniki polskiej gospodarki w 2019 roku charakteryzuje w rozmowie z PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
04.01.2019

Inflacja w Polsce ponownie spada. Złoty nieco słabszy

Polacy na lokatach realnie zarobią więcej. Nie jest to jednak pozytywna informacja dla złotego. Najnowszy szybki szacunek GUS pokazał, że dynamika cen w Polsce w grudniu wyniosła 1,1% w ujęciu rocznym, w porównaniu z odczytem 1,3% r/r odnotowanym w listopadzie. Tym samym inflacja CPI spadła jeszcze głębiej poniżej granicy wyznaczonej przez dolne widełki celu inflacyjnego NBP (2,5% z odchyleniami +/- 1 p.p.).
04.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN blisko 4,30; rentowności mogą utrzymać się na niskich poziomach

Złoty powinien utrzymać się blisko poziomu 4,30 za euro, wokół którego waha się od miesięcy - oceniają analitycy. Ich zdaniem rentowności polskich obligacji, które w środę mocno spadły, mogą utrzymać się na niskich poziomach.
02.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN do końca roku blisko 4,30; dług pozostaje mocny

Eurozłoty do końca roku utrzyma się około poziomu 4,30, jednak dane o PMI i inflacji w przyszłym tygodniu mogą negatywnie wpłynąć na polską walutę - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem polskie obligacje pozostają mocne, dzięki dobrej sytuacji fiskalnej i ograniczonej podaży długu.
28.12.2018

Ryzyka dla pary EUR/USD w 2019 r.

Ubiegły rok nie był zbyt łaskawy dla wspólnej waluty. W przyszłym roku spodziewamy się względnej stabilizacji kursu EUR/USD w okolicy poziomu 1,15. Nie brakuje jednak ryzyk dla perspektyw głównej pary.
27.12.2018

Fed w środę da rynkom sygnał. Co dalej z podwyżkami?

Konsensus oczekuje, że podczas najbliższego spotkania Rezerwa Federalna zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Jednocześnie rynki spodziewają się, że w 2019 r. tempo dalszego zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych będzie zdecydowanie niższe niż w obecnym roku.
18.12.2018

Rynki wyczekują decyzji Rezerwy Federalnej

Ubiegły tydzień przyniósł rozczarowujące informacje ze strefy euro i silniejszego dolara. Co czeka nas w ciągu najbliższych kilku dni?
17.12.2018

EBC obniża prognozy wzrostu gospodarczego

Podczas ostatniego spotkania Europejski Bank Centralny potwierdził, że wraz z końcem grudnia program luzowania ilościowego zostanie zakończony. Euro doświadczyło jednak osłabienia ze względu na sugestie, że perspektywa pierwszej od 2011 r. podwyżki stóp procentowych jest prawdopodobnie dość odległa.
14.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Draghi lekko obniżył kurs eurodolara; wyceny SPW pozostaną wysokie

Czwartkowa konferencja prezesa EBC, wskazana jako najważniejsze wydarzenie tygodnia spowodowała lekki spadek kursu EUR/USD, na który jednak nie zareagował eurozłoty. Eksperci rynku długu wskazują, że wysokie wyceny polskich obligacji mogą się utrzymać w najbliższym czasie.
13.12.2018

Rynek czeka na EBC

Ostatnie spotkanie Europejskiego Banku Centralnego w tym roku może przynieść istotne rozstrzygnięcia. Co stanie się z euro? Dziś uwaga inwestorów skupi się na spotkaniu i konferencji prasowej Europejskiego Banku Centralnego. Rynek zdaje się oczekiwać dość gołębiego przekazu ze strony Banku. Niewykluczone, że EBC – uwzględniając ostatnie rozczarowujące dane o aktywności i bazowej dynamice cen – obniży projekcje wzrostu gospodarczego i inflacji. Niektórzy obserwatorzy oceniają również, że ton prezesa Draghiego może być nieco mniej
13.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny; rentowności spadają, ale 10-latki mogą wrócić do 3 proc.

Złoty powinien utrzymywać się w przedziale 4,28-4,32/EUR w najbliższych miesiącach - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, silnym spadkom rentowności krajowych obligacji sprzyjają zarówno czynniki lokalne, jak i zagraniczne, ale dochodowość 10-latek może ponownie wzrosnąć do poziomu 3 proc.
12.12.2018

Decyzja brytyjskiego parlamentu i spotkanie EBC w centrum uwagi rynków

Bieżący tydzień będzie obfitował w informacje istotne dla rynku walutowego. Inwestorzy na przestrzeni najbliższych kilku dni będą skupiać się na polityce: zarówno międzynarodowej, jak i monetarnej.
10.12.2018

Czy Brexit może zachwiać polskim transportem drogowym?

650,7 miliardów £, czyli ponad połowa wartości całego brytyjskiego handlu to towary importowane. Najczęściej transportowane są maszyny, między innymi komputery, pojazdy czy farmaceutyki. Znaczną część nabywanych produktów dostarcza międzynarodowy transport drogowy realizowany przez przewoźników z Polski. Szacuje się, że brytyjską granicę dziennie przekracza około 1200 ciężarówek, które mają polskie rejestracje. Co się stanie, gdy swobodna wymiana handlowa zostanie zachwiana przez zbliżający się Brexit?
06.12.2018

Uwaga inwestorów skupia się na Rezerwie Federalnej

Zdaje się, że ostatni tydzień przyniósł potwierdzenie sugestii, że FED rozważa wstrzymanie cyklu zacieśniania polityki monetarnej, w wyniku czego rentowności obligacji w Stanach Zjednoczonych ovniżyły się na całej krzywej dochodowości.
03.12.2018

KUKE: Ewentualność twardego Brexitu może być zagrożeniem dla polskich przedsiębiorców

Groźba nadchodzącego twardego Brexit’u czy gwałtowne osłabienie tureckiej liry mogą zachwiać wymianą handlową i stanowić realne zagrożenie dla polskich przedsiębiorców - ocenia we wtorkowym komentarzu Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
21.11.2018

Emilewicz o danych GUS: polska gospodarka ciągle jest w ścisłej europejskiej czołówce

Nasza gospodarka ciągle jest w ścisłej europejskiej czołówce - tak środowe dane GUS dot. m.in. wzrostu o 5,1 proc. rdr PKB w III kw. skomentowała dla PAP szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że wzrost zawdzięczamy wciąż silnemu popytowi wewnętrznemu.
14.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN przetestuje poziom 4,27; rentowności w górę po komunikacie RPP

W najbliższych dniach kurs EUR/PLN przetestuje poziom wsparcia na poziomie 4,27 - oceniają ekonomiści. Dodają, że rentowności polskich obligacji wzrosły w reakcji na nową projekcję inflacji NBP, ale w krótkim terminie wrócą do wcześniejszych poziomów, a istotne dla krajowego długu będą rynki bazowe.
08.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Osłabienie dolara może być krótkotrwałe; PLN podatny na nastroje zewnętrzne

Lekkie osłabienie amerykańskiej waluty może okazać się krótkotrwałe, a istotne dla dolara będą przyszłotygodniowe dane z amerykańskiej gospodarki oraz czwartkowe posiedzenie Fed - oceniają eksperci. Dodają, że złoty może być bardziej podatny na nastroje globalne.
03.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może zwyżkować do 4,34, a rentowności rosnąć

Złoty może w przyszłym tygodniu kontynuować osłabienie, a kurs EUR/PLN może rosnąć ku 4,34, jednak nie powinien przebić tego poziomu - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności polskich obligacji mogą dalej iść w górę.
06.10.2018

CIR: Celem rządu stabilne finanse publiczne, wzrost gospodarczy, solidarność społeczna

Celem rządu jest utrzymanie stabilnych finansów publicznych, wsparcie wzrostu gospodarczego i solidarnościowej polityki społecznej - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Rada ministrów przyjęła projekt budżetu na 2019 r.; dopuszczono 28,5 mld zł deficytu.
25.09.2018

Morawiecki: To bardzo dobry budżet, łączy cele społeczne i inwestycyjne

To bardzo dobry budżet, który wpasowuje się w politykę społeczną z jednej strony, w politykę inwestycyjną z drugiej - ocenił we wtorek premier Mateusz Morawiecki na konferencji po posiedzeniu rządu. Wcześniej Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na 2019 r.
25.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pozostanie stabilny do końca tygodnia, rentowności mogą rosnąć

Notowania EUR/PLN powinny do końca tygodnia utrzymać się w przedziale 4,30-4,31, jednak początek przyszłego tygodnia może przynieść osłabienie polskiej waluty - oceniają ekonomiści. Dodają, że wzrosty rentowności mogą w najbliższych dniach być kontynuowane.
13.09.2018

Dolar kontynuuje wyprzedaż

Ostatnie tygodnie lata zazwyczaj cechują się dość spokojnymi sesjami na rynkach finansowych. Miniony tydzień był podobny. Dominującym tematem okazały się wieści polityczne z Białego Domu. Prezydent Donald Trump w dość niepochlebnych słowach wyrażał się w kwestii polityki monetarnej FED, co spowodowało obniżenie rentowności amerykańskich obligacji, jak i osłabienie dolara amerykańskiego. Rosnący apetyt na ryzyko nie pomógł dolarowi, który osłabił się względem każdej z walut G10 za wyjątkiem jena japońskiego, który też stał się ofi
28.08.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się dalej umacniać; rentowności zależne od danych o CPI i PKB

Złoty może kontynuować umocnienie, a kurs EUR/PLN może spadać ku 4,25 - oceniają ekonomiści. Dodają, że polska waluta pozostanie pod wpływem czynników zewnętrznych, które obecnie sprzyjają rynkom wschodzącym. Zdaniem ekonomistów dla obligacji istotne będą piątkowe dane GUS o PKB i CPI.
27.08.2018

Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2019 rok; wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc., a deficyt budżetu 28,5 mld zł

Rada Ministrów przyjęła we wtorek wstępny projekt budżetu na 2019 rok; założono wzrost PKB o 3,8 proc., deficyt budżetowy nie większy niż 28,5 mld zł i deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 1,8 proc. PKB. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
21.08.2018

PLN może się osłabić przy niższej płynności; wyceny SPW powinny pozostać stabilne

Niższa płynność związana ze środowym świętem może spowodować deprecjację polskiej waluty - oceniają eksperci. Dodają, że kierunki par walutowych skorelowanych ze złotym dyktować będzie sytuacja w Turcji, a krajowe dane pozostaną bez znaczenia. Ich zdaniem, wyceny obligacji skarbowych powinny w najbliższych dniach pozostać stabilne.
14.08.2018

Turecki kryzys ściąga w dół waluty gospodarek wschodzących

Ubiegły tydzień nie był łaskawy dla walut rynków wschodzących. Jako grupa traciły one przede wszystkim z uwagi na sytuację w Turcji i związane z nią obawy. Prezydent Erdogan wraz z jego doradcami sprawiali wrażenie jakby zupełnie stracili kontrolę nad sytuacją. Kurs liry tureckiej pod koniec ubiegłego tygodnia wyraźnie osłabił się względem dolara, a kolejne oświadczenia prezydenta kraju zamiast pomóc, jeszcze “dolewały oliwy do ognia”.
13.08.2018

MPiT: w lipcu inflacja wyniesie 1,9 proc. rok do roku

W lipcu tego roku ceny dóbr i usług konsumpcyjnych powinny spaść o 0,2 proc. wobec czerwca, natomiast roczny wskaźnik cen wyniesie 1,9 proc. - ocenia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzu do danych GUS o inflacji w czerwcu br.
16.07.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i polski dług stabilne bez impulsów z zagranicy

Złoty pozostanie w konsolidacji powyżej poziomu 4,30 za euro, o ile nie pojawią się nowe doniesienia w sprawie polityki handlowej na świecie - ocenił Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego. Dodał, że bez impulsów z zagranicy stabilne będą także rentowności polskich obligacji.
12.07.2018

UE: KE podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 r. do 4,6 proc.

Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.
12.07.2018

W czwartek w RDS m.in. o PPK i pensji minimalnej

O Pracowniczych Programach Kapitałowych, kształtowaniu wynagrodzeń w sferze budżetowej na rok 2019 i pensji minimalnej - będzie rozmawiała na czwartkowym posiedzeniu plenarnym Rada Dialogu Społecznego.
11.07.2018

Inwestorzy wyprzedają dolara, zyskuje na tym złoty

Globalne rynki finansowe ostatecznie nieco bardziej optymistycznie nastawiają się do kwestii konfliktu handlowego między największymi potęgami świata. Indeksy giełdowe poszły w górę, a rentowności amerykańskich papierów dłużnych nieco się obniżyły. Połączenie niższych rentowności w Stanach Zjednoczonych z rosnącym apetytem na ryzyko przełożyło się na umocnienie większości walut względem dolara amerykańskiego.
09.07.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Osłabienie złotego może wyhamować; dług czeka na CPI

Odbicie EUR/USD i poprawa sentymentu do rynków wschodzących może "przystopować" osłabienie złotego - oceniają ekonomiści. Dodają, że jeśli poniedziałkowa inflacja zaskoczy w górę, może się to negatywnie przełożyć na polskie obligacje, którym i tak ciąży podaż ze strony inwestorów zagranicznych.
30.06.2018

Strona społeczna RDS: Brak pracowników może mieć negatywny wpływ na inwestycje

Brak pracowników na rynku pracy może mieć negatywny wpływ na planowane inwestycje - podkreślała strona społeczna RDS podczas posiedzenia rady. Problemy, które pojawiły się na rynku pracy, wynikają z sukcesów gospodarczych Polski - odpowiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
28.06.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Istnieje potencjał do umocnienia PLN; na rynku długu stabilizacja

Istnieje pewien potencjał do umocnienia złotego i w perspektywie kilku dni jest możliwa korekta kursu EUR/PLN w kierunku, a być może nawet poniżej poziomu 4,30 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, na krajowym rynku długu prawdopodobna jest stabilizacja.
28.06.2018

Dolar umacnia się z uwagi na gołębi ton EBC i jastrzębi FED

Kontrast pomiędzy jastrzębim nastawieniem Rezerwy Federalnej, a zachowaniem każdego innego istotnego banku centralnego na świecie stał się jeszcze bardziej wyraźny po zeszłotygodniowych spotkaniach FOMC i EBC. Decyzji o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych towarzyszyła jasna sugestia oczekiwania przez bank raczej czterech niż trzech podwyżek stóp w 2018 r. Dzień później EBC ogłosił datę końca programu QE, czyniąc to jednak w najbardziej gołębi sposób jaki można sobie wyobrazić – bank centralny stwierdził bowiem, ż
19.06.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i dług czekają na Fed i EBC

Złoty pozostaje w przedziale 4,26-4,29 za euro czekając na decyzje banków centralnych strefy euro i USA - oceniają eksperci. Dodają, że rentowność polskich 10-letnich obligacji powinna utrzymać się w przedziale 3,20-3,30 proc.
13.06.2018

Bank Światowy: w średnim terminie wzrost PKB Polski spadnie do ok. 3 proc.

W średnim terminie wzrost PKB Polski spowolni do poziomu potencjalnego, czyli ok. 3 proc. - oceniają ekonomiści Banku Światowego. Ich zdaniem w kolejnych latach deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wróci w okolice 3 proc.
06.06.2018

Mazurek do przedsiębiorców: Wierzę, że Konstytucja Biznesu ułatwi wam prowadzenie działalności

Wierzę, że Konstytucja Biznesu ułatwi wam prowadzenie działalności i będzie stymulować dalszy rozwój oraz powstawanie nowych firm – mówiła podczas spotkania z przedsiębiorcami w poniedziałek w Chełmie (Lubelskie) wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek (PiS).
04.06.2018

Euro otrzymuje wsparcie po uspokojeniu nastrojów we Włoszech, złoty względnie stabilny

Pomimo podwyższonej zmienności na rynku walutowym, większość walut krajów G10 zakończyła tydzień blisko poziomów na których go rozpoczęła. Ponownie w centrum uwagi znajdowały się wiadomości z Włoch, podczas gdy pozytywne informacje ze strefy euro i Stanów Zjednoczonych były raczej ignorowane przez inwestorów.
04.06.2018

Pekao: początek tego rok bardzo udany dla polskiej gospodarki

Początek 2018 r. był bardzo udany dla polskiej gospodarki - ocenia starszy ekonomista z banku Pekao Adam Antoniak. Dodał, że głównym kołem zamachowym krajowej gospodarki pozostaje spożycie gospodarstw domowych, wspierane rosnącymi dochodami z pracy.
30.05.2018

KE dobrze ocenia sytuację polskiej gospodarki

Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest najlepsza w najnowszej historii tego kraju, zadłużenie instytucji rządowych i samorządowych będzie spadać, a deficyt sektora finansów publicznych ustabilizuje się - ogłosiła w środę Komisja Europejska.
23.05.2018

Poziom 4,30 istotnym testem dla EUR/PLN; możliwa deprecjacja USD

Trwałe przekroczenie pułapu 4,30 przez EUR/PLN umożliwi dalsze wzrosty notowań tej pary, jednak w przypadku braku realizacji tego scenariusza, przecena PLN może wyhamować - oceniają eksperci. Spodziewają się oni stopniowego osłabienia amerykańskiego dolara. Na rynku długu dostrzegają przestrzeń do spadku dochodowości SPW.
21.05.2018

Kuczyński: Rosnące płace w końcu przełożą się na inflację

Rosnące płace, szczególnie małym firmom, będą przysparzać problemów i w końcu powinny się przełożyć na inflację - tak piątkowe dane GUS dot. wzrostu wynagrodzeń skomentował dla PAP analityk Xelion Piotr Kuczyński.
18.05.2018

Radwański: Optymistyczne dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw

Kwietniowe dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw pozostają optymistyczne, choć dynamika zatrudnienia mogłaby być wyższa - ocenia główny ekonomista Raiffeisen Polbanku Paweł Radwański. Zwraca uwagę na silny wzrost funduszu płac.
18.05.2018

Borys: Polska gospodarka rośnie najszybciej w regionie i dwa razy szybciej niż w UE

Polska gospodarka rośnie najszybciej w regionie i dwa razy szybciej niż w UE - powiedział PAP prezes PFR Paweł Borys. Uważa on, że rok 2018 powinniśmy zakończyć 4,5 proc. wzrostem, co pozwoli utrzymać nam pozycję lidera.
17.05.2018

Złoty będzie dalej się osłabiać, a rentowności rosnąć

Złoty i polskie obligacje tracą podążając za sytuacją na rynkach światowych. Zdaniem analityków umocnienie dolara i presja na rynki wschodzące może się utrzymać. Dodają, że wsparciem dla krajowego długu może być konferencja po posiedzeniu RPP.
16.05.2018

BZ WBK: Polski PKB zaskoczył swoją siłą

Zdaniem analityków z BZ WBK polski PKB zaskoczył swoją siłą w pierwszym kwartale 2018 r. We wstępnym odczycie GUS pokazał bowiem wzrost gospodarczy 5,1 proc. rok do roku wobec 4,9 proc. za czwarty kwartał 2017 r.
15.05.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.