• <

Wynik wyszukiwania - "grecja" - Wiadomości

Granice morskie między Egiptem a Grecją ustalone

Parlament Grecji ratyfikował w czwartek umowę z Egiptem ws. granicy morskiej między obu państwami. Porozumienie w tej sprawie, uznawane za odpowiedź Aten i Kairu na analogiczną umowę Turcji i Libii, zostało podpisane na początku sierpnia.
28.08.2020

Parlament Grecji ratyfikował umowę z Egiptem ws. granic morskich

Parlament Grecji ratyfikował dziś umowę z Egiptem w sprawie granicy morskiej między tymi państwami. Porozumienie w tej sprawie, postrzegane jako odpowiedź Aten i Kairu na analogiczną umowę Turcji i Libii, zostało podpisane na początku sierpnia.
27.08.2020

Grecja zaczyna manewry wojskowe - planuje poszerzyć swoje wody terytorialne

Władze Grecji mają w planach poszerzyć wody terytorialne kraju na Morzu Jońskim, z 6 do 12 mil morskich - ogłosił dziś premier Kyriakos Micotakis. Resort obrony podał, że rozpoczyna manewry wojskowe razem z Francją, Włochami i Cyprem na wschodzie Morza Śródziemnego.
26.08.2020

Dziewczynka na dmuchanym jednorożcu wypłynęła na pełne morze [wideo]

Około 4-letnia dziewczynka pływająca na dmuchanym jednorożcu wybrzeży greckiej wyspy Antirio, w pewnym momencie zniknęła rodzicom z oczu. Gdy się zorientowali, było już za późno - dziecko dryfowało po pełnym morzu.
26.08.2020

Konflikt Grecji i Turcji na Morzu Śródziemnym to zabawa z ogniem

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas przeprowadził dziś rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Grecji Nikosem Dendiasem na temat eskalacji napięć między Atenami i Ankarą o złoża surowców na Morzu Śródziemnym. Nazwał ten konflikt "zabawą z ogniem".
25.08.2020

Bułgaria kupiła 20 proc. udziałów w greckim terminalu LNG w Aleksandropolis

Bułgaria i Grecja podpisały w poniedziałek porozumienie w sprawie zakupu przez Sofię 20 proc. udziałów w pływającym terminalu LNG w greckim porcie Aleksandropolis nad Morzem Egejskim - poinformowała służba prasowa bułgarskiego rządu.
25.08.2020

Przywrócić polską banderę w polskiej flocie handlowej

Tadeusz Hatalski, kpt. ż. w. przedstawia założenia rozwiązań, prowadzących do obniżenia wysokich, pozapłacowych kosztów pracy na statkach morskich, eksploatowanych pod polską banderą. Obowiązujące obecnie przepisy generują koszty, będące w efekcie barierą uniemożliwiającą polskim armatorom eksploatację statków pod polską banderą.
19.08.2020

Turcja odradza Francji eskalację napięć na Morzu Śródziemnym

Mevlut Cavusoglu, minister spraw zagranicznych Turcji doradził wczoraj Francji, by powstrzymała się od działań eskalujących napięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego. Była to odpowiedź na wspólne ćwiczenia francuskiej marynarki wojennej z siłami greckimi w pobliżu Krety.
15.08.2020

Eskalacja sporu grecko-tureckiego we wschodniej części Morza Śródziemnego

10 sierpnia br. Turcja wysłała statek badawczy Oruç Reis na wody Morza Śródziemnego, które zdaniem Grecji leżą w obrębie jej szelfu kontynentalnego. Statek jest eskortowany przez okręty marynarki wojennej, wskutek czego grecka armia została postawiona w stan podwyższonej gotowości. Działania Turcji są odpowiedzią na porozumienie grecko-egipskie o delimitacji obszarów morskich, zawarte 6 sierpnia br. Skutkiem tej umowy było też załamanie prowadzonych pod patronatem Niemiec rozmów Grecji i Turcji, mających na celu deeskalację stosu
13.08.2020

Francja wzmocni siły marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że francuska marynarka wojenna wzmocni swoje siły na Morzu Śródziemnym oraz zaapelował do władz Turcji, by wstrzymano poszukiwania surowców we wschodniej części tego akwenu.
12.08.2020

Grecja wzywa do wycofania tureckiego statku badawczego ze swojego wybrzeża

Nikos Dendias, minister spraw zagranicznych Grecji, zaapelował dzisiaj do Turcji, by wycofała swój statek badawczy z greckiego wybrzeża. Wezwanie Grecji związane jest z konfliktem między państwami, spowodowanym tureckimi odwiertami we wschodniej części Morza Śródziemnego.
11.08.2020

Turcja wyda licencje na odwierty i prace badawcze na Morzu Śródziemnym

Pod koniec miesiąca Turcja planuje wydać licencje na odwierty złóż ropy i gazu oraz prace badawcze we wschodniej części Morza Śródziemnego - tak powiedział dziś szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Grecja domaga się w tej sprawie pilnego szczytu UE.
11.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w czwartym tygodniu lipca 2020 roku

Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
07.08.2020

Grecja: nakaz noszenia obowiązkowych masek na promach

Grecja wprowadzi obowiązek noszenia masek na pokładach promów pływających na jej wyspy, rozszerzając ten wymóg poza wewnętrzne przestrzenie publiczne. Jest to efekt nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem, który może zagrozić greckiemu sezonowi turystycznemu.
03.08.2020

GALATEA – innowacje w kolorze blue, czyli Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny

GALATEA to jeden z satelitów Neptuna, któremu nadano imię morskiej nimfy znanej z mitologii greckiej. Jej urodę możemy podziwiać na fresku Rafaela Santi, który znajduje się Willi Farnesina (Chigi) w Rzymie.
03.08.2020

Grecja: Otwarto pierwsze podmorskie muzeum - starożytny wrak statku z amforami

W Grecji zainaugurowano w sobotę pierwsze podwodne muzeum - wrak statku, który zatonął w V wieku p.n.e., a który przewoził tysiące amfor. Zatopiony skarb na Morzu Egejskim będą teraz mogli odkrywać miłośnicy nurkowania.
01.08.2020

Hiszpania apeluje do Turcji o podjęcie dialogu z Grecją

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya, która przebywa w Atenach, zaapelowała we wtorek do Turcji o realne podjęcie obiecanego dialogu w sprawie sporu z Grecją o eksploatację złóż ropy i gazu we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego.
28.07.2020

Turcja wycofuje swoje okręty ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego

Turcja zmniejszyła liczbę swoich okrętów wojennych we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, gdzie Ankara kwestionuje grecką jurysdykcję w zakresie praw do odwiertów gazowych - poinformowały w poniedziałek greckie władze.
27.07.2020

Pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej jest już w pełni operacyjna

Ostatnia platforma WindFloat Atlantic została podłączona do sieci, a farma wiatrowa została w pełni oddana do użytku. Trzy jednostki zasilają portugalską sieć elektroenergetyczną energią generowaną przez turbiny wiatrowe o mocy 8,4 MW każda. Są to największe turbiny na świecie zainstalowane do tej pory na pływającej platformie.
27.07.2020

Grecja wyłączyła marynarzy z zakazu wejścia do kraju

Grecja zwolniła marynarzy z ograniczeń podróży związanych z COVID-19, spełniając swoje zobowiązanie wobec IMO dotyczące ułatwienia zmiany załogi.
26.07.2020

Macron chce, by UE pomogła Grecji i Cyprowi w sporze z Turcją

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w czwartek, że UE popełniłaby bardzo poważny błąd, nie odpowiadając na prowokacje Turcji na Morzu Śródziemnym i Egejskim. Doprowadziły one do postawienia w stan gotowości marynarki wojennej Grecji.
23.07.2020

Grecka marynarka wojenna w stanie podwyższonego alertu z powodu Turcji

Grecka marynarka wojenna jest w stanie "podwyższonego alertu" w związku z próbami podjęcia odwiertów gazowych na Morzu Egejskim przez Turcję - podaje w środę AFP, powołując się na greckie źródła wojskowe.
22.07.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Powstaje Ocean Winds, nowa spółka typowana na światowego lidera w branży morskiej energetyki wiatrowej

Ocean Winds (OW) powstało jako przedsięwzięcie joint venture, zapowiedziane w 2019 roku i kontrolowane w równym stopniu przez EDP Renováveis i ENGIE. Nowy podmiot z siedzibą w Madrycie stanowi wyłączny podmiot inwestycyjny EDPR i ENGIE, której celem będzie wykorzystywanie potencjału rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na całym świecie.
21.07.2020

PIE: Bałkany Zachodnie szansą dla polskich eksporterów i inwestorów

Poprawa konkurencyjności bałkańskich gospodarek oraz decyzja o tworzeniu wspólnego rynku przez kraje regionu powinna skłonić polskich eksporterów i inwestorów do większego zaangażowania w tej części Europy - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.07.2020

EPL stawia warunki w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy

Budżet UE nie powinien paść ofiarą cięć z powodu środków, jakie UE planuje przeznaczyć na plan odbudowy; pieniądze powinny być przyznawane krajom najmocniej dotkniętym kryzysem, a dostęp do nich powinien być powiązany z praworządnością - to stanowisko grupy EPL przed szczytem UE.
07.07.2020

Forum Burmistrzów Gmin Węglowych

Odejście od węgla to wyzwanie, które stoi nie tylko przed polską gospodarką. W Europie, obok nas, do uniezależnienia się od węgla dążą m.in. Bułgaria, Grecja czy Niemcy. Kluczowe wyzwanie polega na tym, aby zmiana ta przebiegała w sposób planowy i bezpieczny dla mieszkańców regionów, w których ma miejsce wydobycie i spalanie węgla. Należy zrobić wszystko, aby nie ponieśli oni skutków transformacji europejskiej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej. Wierzymy, że współpraca na rzecz dekarbonizacji na szczeblu samorządowym
30.06.2020

Wkrótce ruszy budowa pływającej bariery przy wyspie Lesbos

Greckie ministerstwo obrony podało we wtorek, że w ostatni etap wkroczyły przygotowania do budowy pływającej bariery o długości prawie 3 km i wysokości ponad metra u wybrzeży Lesbos, która ma chronić tę wyspę przed uchodźcami.
30.06.2020

Ekonomista: fala pieniędzy zalewa rynek, akcje na giełdach zyskują

Polityka monetarna i fiskalna oraz programy pomocowe powodują, że rynek zalewa fala taniego pieniądza, w efekcie ceny akcji na giełdach rosną - mówi PAP szef zespołu analiz giełdowych w banku Santander Kamil Stolarski.
14.06.2020

MSZ: każde z państw określa własny harmonogram otwarcia granic; trwają rozmowy o pełnym otwarciu

Każde z państw określa własny harmonogram otwarcia granic; sytuacja epidemiczna jest zróżnicowana, co ma wpływ na decyzje w sprawie procedur; obecnie trwają rozmowy na szczeblu UE i między krajami w kwestii pełnego otwarcia granic - podkreślił w odpowiedzi dla PAP polski resort dyplomacji.
13.06.2020

Wiceszef MSZ: luzowanie restrykcji dotyczących granic to być może kwestia godzin

Ewentualne luzowanie restrykcji dotyczących granic to nawet nie jest kwestia dni, ale być może kwestia godzin - poinformował we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
09.06.2020

Raport Ebury: Jak zareagował rynek na rozszerzenie programu PEPP o 600 mld euro?

W czwartek po południu Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił modyfikacje w swoim nadzwyczajnym programie zakupów w czasie pandemii. W reakcji spadły rentowności obligacji skarbowych krajów strefy euro, zwłaszcza tych peryferyjnych, a euro umocniło się w relacji do dolara. Rozszerzenie programu PEPP spowodowało także spadek kursu USD/PLN, pomimo wczorajszej słabości złotego.
05.06.2020

Polska potrzebuje ambitnej strategii rozwoju biotechnologicznego

Odkrycia biotechnologii stosowane w medycynie, rolnictwie czy przemyśle dają nadzieję na rozwiązanie najważniejszych współczesnych wyzwań. Polskie firmy wydały na badania i rozwój związane z biotechnologią 240 mln dolarów - podali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w środę w raporcie o biotechnologii.
03.06.2020

BALTOPS 2020 startuje już w przyszłym tygodniu

Manewry morskie BALTOPS, największe ćwiczenia w rejonie Morza Bałtyckiego, w tym roku będą odbywać się od 6 do 17 czerwca z udziałem środków Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Wojsk Lądowych państw NATO.
02.06.2020

COVID-19: Plaża na Półwyspie Helskim jedną z najbardziej bezpiecznych w Europie

Polska plaża na Helu uplasowała się na 3. miejscu w rankingu najbezpieczniejszych plaż w Europie (z perspektywy Covid-19). Przed nią tylko Portugalia i Grecja.
29.05.2020

Grecja: przywrócono możliwość korzystania z połączeń promowych

W ramach łagodzenia restrykcji wywołanych pandemią koronawirusa od poniedziałku ponownie otwarto w Grecji zakłady gastronomiczne oraz przywrócono możliwość korzystania z połączeń promowych i lotniczych między stałym lądem a wyspami na morzach Egejskim i Jońskim - poinformowały greckie media.
25.05.2020

Jak sfinansować polskie inwestycje w infrastrukturę i wygrać z kryzysem?

Wielomiliardowe wsparcie uruchamiane w ramach kolejnych odsłon Tarczy Antykryzysowej nie powinno być jedyną odpowiedzią państwa polskiego na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. Warto sięgać do historii i z niej czerpać naukę, jakich narzędzi użyć do tego, by wykorzystać trudniejsze czasy do modernizacji kraju i przywrócenia gospodarce ścieżki wzrostu gospodarce. W ocenie Instytutu Staszica polskie władze powinny skorzystać z zagranicznych doświadczeń w zakresie finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Na
14.05.2020

Branża jachtowa i możliwości żeglugi na świecie

Sytuacja branży jachtowej, luzowanie obostrzeń, możliwości żeglugi, działalność portów i marin oraz perspektywy na otwarcie turystyki w poszczególnych krajach - przeczytajcie raport o tym, co dzieje się na świecie w związku z pandemią koronawirusa oraz jakie działania podejmuje Polboat.
11.05.2020

Polski elektryk za burtą wycieczkowca Jewel of the Seas

Tragiczne zdarzenie na wodach terytorialnych Grecji. 26-letni członek załogi wycieczkowca Jewel of the Seas wyskoczył za burtę. O zdarzeniu zostały poinformowane lokalne władze.
03.05.2020

Grecja i Cypr chcą, aby pierwsi turyści przyjechali już w lipcu

Rządy Grecji i Cypru ogłosiły, że od 4 maja planują stopniowe złagodzenie ograniczeń, związanych z pandemią koronawirusa. Oba kraje chciałyby przyjąć pierwszych turystów już w lipcu. Nie wiadomo jednak, czy im się to uda.
02.05.2020

Sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii

Jak wygląda sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii? Michał Bąk, sekretarz generalny POLBOAT przygotował krótki raport. Zachęcamy do lektury.
07.04.2020

Grecja: Drugi ośrodek dla migrantów objęto kwarantanną

Greckie służby objęły kwarantanną w tym tygodniu drugi ośrodek dla migrantów po uzyskaniu przez jednego z mężczyzn, 53-letniego Afgańczyka, wyniku pozytywnego na obecność koronawirusa - poinformowało w niedzielę ministerstwo do spraw migracji.
05.04.2020

Epidemia koronawirusa wywołała spowolnienie gospodarcze w Europie

Według prognoz grupy Allianz w recesji znajdzie się większość państw strefy euro. Analitycy firmy przewidują, że gospodarka całej strefy skurczy się o 1,8 proc. Prognoza dotyczy między innymi największej europejskiej gospodarki - Niemiec.
26.03.2020

Grecja może stanąć przed ETPC za postępowanie wobec uchodźców

Grecja, wstrzymując procedurę azylową, działa z naruszeniem umów międzynarodowych; gdyby kryzys migracyjny w Europie z 2015 r. powtórzył się, Finlandia nie ograniczyłaby przyjmowania uchodźców - oświadczyła w piątek szefowa fińskiego MSW Maria Ohisalo.
07.03.2020

Turcja: Straż przybrzeżna uniemożliwi przeprawy migrantów przez Morze Egejskie

Turecka straż przybrzeżna poinformowała w nocy z piątku na sobotę, że na podstawie rozporządzenia podpisanego przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana będzie przeciwdziałać próbom nielegalnego przeprawiania się migrantów do UE przez Morze Egejskie.
07.03.2020

Turcja: rozmieszczamy 1000 policjantów na granicy z Grecją

Turcja jest w czwartek w trakcie rozmieszczania 1000 członków sił specjalnych policji na granicy z Grecją, żeby powstrzymać zawracanie migrantów na terytorium tureckie przez greckie służby - poinformował minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu.
05.03.2020

Morawiecki: Polska gotowa pomóc w strzeżeniu granic zewnętrznych UE

Polska deklaruje gotowość przekazania pomocy materialnej, a także w postaci naszej straży granicznej, która może dopomóc w strzeżeniu granic zewnętrznych UE, szczególnie na granicy Grecji z Turcją, bo z tamtego kierunku płynie zagrożenie - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
04.03.2020

Komisja Europejska zapowiada pomoc dla Grecji w sprawie uchodźców

Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek, że pomoże władzom Grecji rozwiązać problemy z uchodźcami na granicy z Turcją. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen obiecała Atenom 700 milionów euro wsparcia.
03.03.2020

Grecja: Tysiące migrantów próbują przekroczyć granicę turecko-grecką

Tysiące migrantów próbują we wtorek przekroczyć granicę turecko-grecką po otwarciu granic przez Turcję. Grożąc wysłaniem jeszcze "milionów" pod granicę z Europą, Ankara chce zmusić UE do pomocy w opanowaniu syryjskiego kryzysu uchodźczego - pisze AP.
03.03.2020

Rozmowy Borisowa z Erdoganem ws. kryzysu migracyjnego

Podczas poniedziałkowych rozmów z prezydentem Turcji przywódca Bułgarii Bojko Borisow opowiedział się za tworzeniem ośrodków dla uchodźców poza terytorium UE, ale finansowanych przez Unię. Prezydent Erdogan powiadomił zaś, że nie spotka się z premierem Grecji.
03.03.2020

Frontex zainterweniuje na granicach Grecji

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) zapowiedziała w poniedziałek rozpoczęcie szybkiej interwencji, by pomóc Grecji w radzeniu sobie z dużą liczbą migrantów na jej granicach zewnętrznych.
02.03.2020

Grecka straż przybrzeżna strzelała do migrantów (video)

Tureckie władze opublikowały nagranie wideo, na którym widać, jak grecka straż przybrzeżna oddaje strzały w kierunku łodzi z migrantami na Morzu Egejskim. To kolejny element kryzysu narastającego na granicy grecko-tureckiej.
02.03.2020

Szefowie instytucji UE jadą do Grecji w związku kryzysem uchodźczym

Szefowie Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego - Ursula von der Leyen, Charles Michel i David Sassoli - jadą we wtorek do Grecji, żeby okazać wsparcie dla tego kraju w obliczu kryzysu z tysiącami uchodźców u jego granic.
02.03.2020

Grecja: Dwoje uchodźców zginęło podczas prób przekroczenia granicy

Syryjski uchodźca i dziecko zginęli podczas prób przedostania się z Turcji do Grecji - poinformowały w poniedziałek służby bezpieczeństwa. Syryjski imigrant zmarł od ran po interwencji straży granicznej. Dziecko utonęło, gdy wywrócił się ponton, którym płynęli migranci.
02.03.2020

Światowa Organizacja Zdrowia podwyższyła stopień zagrożenia koronawirusem na „bardzo wysoki”

Szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa zwiększyło w piątek obawy przed pandemią, przy czym sześć krajów zgłosiło pierwsze przypadki zarażonych wirusem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podniosła swój globalny poziom rozprzestrzeniania się i zagrożenia ryzykiem do „bardzo wysokiego”.
01.03.2020

Grecja: Wzmocniono ochronę granic morskich i lądowych z Turcją

Grecja wzmocniła ochronę swoich granic morskich i lądowych z Turcją - podała w piątek agencja Reutera powołując się na źródło w rządzie w Atenach. Decyzja w tej sprawie to skutek zapowiedzi władz Turcji, że nie będą już zatrzymywać na swoim terytorium uchodźców z Syrii.
28.02.2020

Grecja: w marcu zacznie się budowa zamkniętych obozów dla migrantów

Rząd w Atenach ogłosił w poniedziałek, że w marcu na kilku greckich wyspach rozpocznie się budowa zamkniętych obozów dla migrantów. W ośrodkach tych umieszczonych zostanie 20 tys. osób, chcących ubiegać się o azyl w Grecji.
11.02.2020

Grecja: Policja użyła gazu łzawiącego przeciw protestującym migrantom

Policja użyła gazu łzawiącego, żeby rozproszyć migrantów i uchodźców protestujących w poniedziałek przeciw warunkom panującym w obozach dla migrantów na wyspie Lesbos oraz przeciw zbyt wolnemu tempu rozpatrywania wniosków o azyl - poinformowały greckie służby.
03.02.2020

Grecja zamierza oddać w dzierżawę 10 regionalnych portów morskich

Prawicowy rząd Grecji zamierza oddać prywatnym inwestorom w dzierżawę 10 regionalnych portów morskich, w tym porty na wyspie Mykonos, w Heraklionie na Krecie i na wyspie Korfu - poinformowało w piątek greckie ministerstwo finansów.
31.01.2020

Eurostat: udział energii odnawialnej w UE wzrósł do poziomu 18 proc.

Udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii wyniósł w UE w 2018 r. 18 proc. - podał w czwartek Eurostat. 12 krajów członkowskich już osiągnęło swoje cele na 2020 r. Polska, jak wiele innych państw unijnych, może mieć z tym problem.
23.01.2020

Grecja: 12 migrantów zginęło w wyniku zatonięcia łodzi

Co najmniej 12 migrantów zginęło w wyniku zatonięcia łodzi u wybrzeży wyspy Paksos na zachodzie Grecji. 21 osób uratowano - poinformowała w sobotę grecka straż przybrzeżna.
11.01.2020

Izrael, Cypr i Grecja zawarły umowę ws. budowy gazociągu EastMed

Ministrowie energii Cypru, Grecji i Izraela, Jeorjos Lakkotrypis, Konstandinos Chadzidakis i Juwal Szteinic, podpisali w czwartek w Atenach porozumienie ws. budowy gazociągu wschodniośródziemnomorskiego (EastMed), który ma dostarczać gaz z Izraela i Cypru do UE.
02.01.2020

Grecja proponuje rozwiązanie kwestii granicy morskiej z Turcją w MTS

Premier Grecji Kyriakos Micotakis zapowiedział w niedzielę w tygodniku "To Vima", że jeśli Ateny i Ankara nie będą w stanie rozwiązać kwestii umowy o granicy na Morzu Śródziemnym, powinny zwrócić się do ONZ-owskiego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w Hadze.
29.12.2019

KE zgadza się na zwolnienie przez Polskę marynarzy z podatku

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek zgodnie z zasadami pomocy państwa pięć programów wsparcia na rzecz transportu morskiego zaproponowane przez Polskę, a także Cypr, Danię, Estonię i Szwecję. Chodzi m.in. o zwolnienie marynarzy z podatku.
16.12.2019

Francja przejmie od Grecji 400 uchodźców. Pomoże Atenom odsyłać migrantów

MSW Francji poinformowało w czwartek, że kraj ten przyjmie 400 uchodźców, by pomóc Grecji, gdzie przeznaczone dla nich ośrodki są przepełnione i gdzie dochodzi do przemocy. Paryż pomoże też odsyłać migrantów, którym nie przysługuje azyl.
13.12.2019

Turcja i Libia mogą eksplorować złoża Morza Śródziemnego i Czarnego

Po kontrowersyjnej decyzji Turcji i Libii o wyznaczeniu granicy, oznaczającej faktycznie zawłaszczenie część Morza Śródziemnego, turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że oba kraje mogą eksplorować złoża Morza Śródziemnego i Czarnego, a Grecja zapłaci cenę za sprzeciw.
10.12.2019

H-Line zamawia kolejnego gazowca LNG w stoczni Hyundai Samho

Południowokoreańska stocznia Hyundai Samho Heavy Industries (HSHI) zdobyła kontrakt na budowę gazowca LNG o pojemności 174 tys. m3. Umowa warta 190,5 mln dolarów została podpisana z rodzimym armatorem H-Line Shipping. Nowa jednostka ma zostać przekazana właścicielowi najpóźniej 15 czerwca 2022 roku.
09.12.2019

UE zastanawia się, jak zareagować na turecko-libijską umowę w sprawie granicy na morzu

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zastanawiają się w poniedziałek, jak zareagować na kontrowersyjną turecko-libijską umowę w sprawie granicy, która daje Ankarze dostęp do spornej strefy ekonomicznej na Morzu Śródziemnym. Na razie nie ma mowy o sankcjach.
09.12.2019

Turecko-libijska granica na morzu pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zapowiedziała w piątek, że przeanalizuje turecko-libijską umowę w sprawie granicy na morzu, na którą Grecja zareagowała wydaleniem libijskiego ambasadora. Rzecznik KE Peter Stano poinformował, że sprawą zajmą się też w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE.
08.12.2019

Kraje UE bez wspólnego stanowiska ws. raportowania o podatkach przez korporacje

Nie będzie unijnych przepisów o obowiązku ujawniania przez korporacje informacji o podatkach, jakie płacą w każdym z państw członkowskich. W czwartek propozycja, która została przedstawiona jeszcze w 2016 r., została zablokowana przez państwa członkowskie.
28.11.2019

Mięsożerne bakterie rosnącym zagrożeniem w coraz cieplejszych wodach Bałtyku

Wraz z ocieplaniem się Bałtyku, na coraz większej części polskiego wybrzeża poważnym zagrożeniem staną się typowe dla mórz tropikalnych mięsożerne bakterie przecinkowce szczepu Vibrio vulnificus, spokrewnione z przecinkowcem cholery - prognozują autorzy międzynarodowego, multidyscyplinarnego dokumentu The Lancet Countdown, którego celem jest monitorowanie wpływu zmian klimatu na zdrowie.
18.11.2019

COSCO Shipping inwestuje miliony w Grecji

Chiny i Grecja zgodziły się w poniedziałek na kontynuację inwestycji COSCO Shipping o wartości 600 milionów euro. Współpraca chińskiego giganta i największego greckiego portu Pireus jest wynikiem rosnącego handlu między Azją, a Europą.
12.11.2019

UE przedstawi plan dotyczący neutralności klimatycznej

UE powinna przedstawić plan dojścia do neutralności klimatycznej przed zatwierdzeniem budżetu na lata 2021-2027 - powiedział PAP minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że w nowej perspektywie Polska będzie inwestowała w zmniejszenie emisyjności gospodarki.
10.11.2019

Iracki port Umm Kasr sparaliżowany przez protestujących (film)

Iracki port Umm Kasr jest największym w kraju portem, w którym przeładowuje się wiekszą część importowanej przez Irak żywności. Jest sparalizowany, gdyż uczestnicy obecnych protestów antyrządowych blokują od wtorku dojazd do obiektu - poinformował w środę jego zarząd.
30.10.2019

Uroczystość z okazji otrzymania uznania administracji Grecji przez PRS

23 października w greckim oddziale Polskiego Rejestru Statków gościli przedstawiciele polskiego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej p. Grzegorz Witkowski, Chargé d’affaires Ambasady RP w Atenach p. Tomasz Wiśniewski, przedstawiciele Administracji Grecji, Dyrektor Generalny Zrzeszenia Greckich Armatorów oraz prezes Zrzeszenia Greckich Armatorów Żeglugi Narodowej, armatorzy, oraz przedstawiciele biur projektowych. Podczas wizyty w Grecji, członek Zarządu PRS Dariusz Rudziński wziął udział w spotkaniu greck
29.10.2019

Kolizja łodzi z migrantami z jednostką straży przybrzeżnej; jedna osoba zginęła

Jedna osoba zginęła w środę w wyniku zderzenia łodzi z migrantami z jednostką greckiej straży przybrzeżnej, W wyniku wypadku, do którego doszło w pobliżu wyspy Kos na Morzu Egejskim, śmierć poniósł jeden z migrantów, dwie osoby są zaginione, a sześć zostało rannych
23.10.2019

Grecja: Władze przewożą kolejnych migrantów z wysp na kontynent

Władze Grecji przewiozły we wtorek kolejnych migrantów ubiegających się o azyl z wysp na kontynent - informuje agencja Reutera, powołując się na urzędników. Ma to polepszyć sytuację na wyspach, na które w ostatnich miesiącach znów przypływa więcej migrantów.
22.10.2019

Grecja zatwierdziła część planu inwestycyjnego COSCO dla Portu Pireus

Grecki Komitet Planowania i Rozwoju Portów (ESAL) zatwierdził inwestycje o wartości 611 mln euro dla Portu Pireus. Ich wykonawcą będzie chińskie Cosco, które wcześniej nabyło pakiet większościowy w obiekcie.
15.10.2019

UE ma przygotować sankcje za tureckie wiercenia wokół Cypru

Unijni ministrowie spraw zagranicznych zdecydowali w poniedziałek, że "28" przygotuje sankcje w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru. Szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini zapowiedziała szybkie przedstawienie propozycji prawnej w tej sprawie.
14.10.2019

ZUS marynarzy, wyrok TSUE i projekt Polska bandera

Ostatnio TSUE wydał wyrok w sprawie frankowiczów. Obszernie informowały o tym praktycznie wszystkie media. Ale TSUE wydaje wyroki również w innych sprawach. W maju b.r. zapadł wyrok w sprawie ubezpieczeń społecznych marynarzy. Ale tamten wyrok przeszedł bez echa. Co prawda faktem jest, że frankowiczów jest blisko 900 tys. a marynarzy tylko 40 tys., więc i problem jest mniejszy, niemniej jest. Toteż przy okazji wczorajszego wyroku, o którym jest głośno, przypomnę o tamtym, o którym było cicho.
12.10.2019

Sektor transportu LNG będzie dalej rosnąć w 2020 roku

Przez kolejne półtora roku branża transportu LNG pozostanie na fali wznoszącej. Sektor napędzany jest rosnącym popytem, ponieważ coraz więcej krajów traktuje skroplony gaz ziemny jako źródło energii, zastępując ropę i węgiel. Dodatkowo rośnie także podaż, gdyż na wodę trafia coraz więcej nowych jednostek do transportu tego gazu.
10.10.2019

Szef MSW RFN: Europie grozi większy kryzys migracyjny niż w 2015 r

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer obawia się, że Europie grozi jeszcze większy kryzys migracyjny niż w 2015 roku. Szef resortu w rozmowie z "Bild am Sonntag" w niedzielę wzywa do lepszej ochrony granic Unii.
06.10.2019

Pompeo: nielegalne wiercenia Turcji na Morzu Śródziemnym nie do przyjęcia

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył w sobotę w Atenach, że jego kraj chce dopilnować, aby poszukiwanie źródeł energii na Morzu Śródziemnym regulowały przepisy. Zaznaczył, że nielegalne wiercenia Turcji w tym regionie są niedopuszczalne.
05.10.2019

Od 01.01.2020 roku zwolnienie z PIT dla niewielu marynarzy

Dnia 12.09.2019 roku Prezydent RP podpisał ustawę nowelizującą ustawę o PIT, która wprowadza zwolnienie z PIT dla polskich marynarzy pracujących u zagranicznych armatorów pod określonymi obcymi banderami.
27.09.2019

Siedmioro migrantów utonęło u wybrzeży wyspy Chios

Dwie kobiety i pięcioro dzieci utonęło u wybrzeży greckiej wyspy Chios na Morzu Egejskim, kiedy w piątek przewróciła się łódź z migrantami i uchodźcami płynąca z Turcji - poinformowała straż przybrzeżna.
27.09.2019

Kilka krajów UE deklaruje zwiększenie celów klimatycznych. Polska upomina się o środki

Kilka państw UE zadeklarowało we wtorek zwiększenie swoich celów dotyczących energetyki odnawialnej lub efektywności energetycznej na 2030 r. Polska, jak większość w UE, nie zapowiada większych ambicji, ale pyta o środki na konieczne w transformacji inwestycje.
24.09.2019

Grecja: Strajk pracowników transportu morskiego, publicznego i kolejowego

Pracownicy transportu morskiego, publicznego i kolejowego w Grecji strajkują we wtorek po raz pierwszy od objęcia w lipcu władzy w kraju przez nowy konserwatywny rząd. Statki zostały w portach, a ruch autobusów i pociągów jest ograniczony.
24.09.2019

Wiceminister finansów USA: będziemy karać każdego, kto kupi irańską ropę

Wiceminister finansów USA Sigal Mandelker zapowiedziała w niedzielę, że jej kraj będzie nakładał sankcje na każdego, kto kupi irańską ropę lub będzie prowadził interesy z irańską Gwardią Rewolucyjną. Dodała, że w kwestii ropy nie będzie już żadnych ulg.
08.09.2019

Merkel liczy na rozwiązanie sporu handlowego ChRL-USA

Liczymy, że spór handlowy pomiędzy ChRL a USA zostanie rozwiązany, gdyż dotyczy on całego świata – powiedziała w piątek kanclerz RFN Angela Merkel na spotkaniu z premierem ChRL Li Keqiangiem w Pekinie. Poruszyła z nim również sprawę Hongkongu.
06.09.2019

Costa Cruises zwiększa obecność na Morzu Śródziemnym

Costa Cruises ogłosiło ważne wieści związane z dalszym umacnianiem włoskiej firmy w basenie Morza Śródziemnego – kierunku, który historycznie jest najchętniej wybierany przez gości – od 2020 r.
02.09.2019

Grecja nasili patrole graniczne, a obozy migrantów przeniesie na ląd

Grecki rząd premiera Kyriakosa Micotakisa postanowił w sobotę nasilić patrole graniczne, przenieść przepełnione obozy migrantów z wysp na ląd i przyspieszyć deportację osób, których wnioski o azyl odrzucono. To reakcja na zwiększony napływ migrantów z Turcji.
31.08.2019

Do Grecji dociera największa od trzech lat fala migrantów

Do wybrzeży Lesbos dotarło w czwartek z Turcji na szesnastu łodziach i kutrach 650 migrantów - największa grupa, jaka dotąd wylądowała w ciągu jednego dnia na tej greckiej wyspie.
30.08.2019

Grecja: W podwodnej jaskini znaleziono ciała dwóch nurków

Ciała dwóch nurków znaleziono w niedzielę w podwodnej jaskini w pobliżu greckiej wyspy Karpatos - poinformowały władze. Obcokrajowcy, w wieku 65 i 30 lat, weszli do jaskini w sobotę.
25.08.2019

Irański tankowiec Adrian Darya-1 płynie do Turcji

Wiozący ropę irański tankowiec Adrian Darya-1, którego skonfiskowania domagały się Stany Zjednoczone, prawdopodobnie zmierza do tureckiego portu Mersin - informuje w sobotę agencja AP, zauważając, że w mieście tym jest terminal naftowy.
24.08.2019

Greckie MSZ: Nie ułatwimy tankowcowi z Iranu dostarczenia ropy do Syrii

Grecja nie będzie pomagać irańskiemu tankowcowi w dostarczeniu ropy do Syrii - oświadczył w środę grecki wiceminister spraw zagranicznych Militiadis Warwicotis. Irańska jednostka Adrian Darya-1 płynie obecnie przez Morze Śródziemne na wschód.
21.08.2019

USA uniemożliwią irańskiemu tankowcowi dostarczenie ropy do Syrii

Stany Zjednoczone podejmą wszelkie możliwe działania, aby uniemożliwić irańskiemu tankowcowi dostarczenie ropy do Syrii, co stanowi naruszenie amerykańskich sankcji - ostrzegł we wtorek sekretarz stanu USA Mike Pompeo.
21.08.2019

Promy w Grecji coraz starsze. Tamtejsza flota potrzebuje zmian

Grecja należy do tych krajów na świecie, w których komunikacja promowa stanowi fundament transportu. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że w najbliższych latach tamtejsza flota musi przejść rewolucyjne zmiany.
21.08.2019

Rząd Grecji: Nie otrzymaliśmy żadnej prośby od irańskiego tankowca

Grecja nie otrzymała od irańskiego tankowca Grace 1 żadnej prośby o zakotwiczenie w jakimkolwiek porcie w tym kraju - poinformował we wtorek grecki minister żeglugi handlowej Ioannis Plakiotakis. Statek opuścił Gibraltar w niedzielę po półtoramiesięcznym areszcie.
20.08.2019

„Die Welt”: Europa Środkowo-Wschodnia to arena rywalizacji USA i Chin

Prawicowy dziennik "Die Welt" analizuje w piątek walkę o wpływy, jaka toczy się na terytorium Europy Środkowo-Wschodniej między Waszyngtonem a Pekinem. W Polsce rywalizacja ta jest szczególnie wyraźna - ocenia niemiecka gazeta.
16.08.2019

Nowy bezpośredni serwis PEKAES do Grecji

PEKAES, czołowy operator logistyczny, rozpoczął współpracę z nowym partnerem na terenie Grecji – firmą Intertrans SA. Od czerwca br. PEKAES oferuje regularne i bezpośrednie linie drobnicowe z Polski do Grecji. Usługa obejmuje również dystrybucję przesyłek drobnicowych na terenie Cypru.
06.08.2019

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Krety; nie ma ofiar i szkód materialnych

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 wystąpiło w środę rano u wybrzeży greckiej wyspy Kreta - poinformował Instytut Geodynamiki Obserwatorium Narodowego w Atenach. Według wstępnych informacji nie ma ofiar w ludziach, ani znaczących szkód materialnych.
31.07.2019

Sejm: Projekt ustawy dotyczący podatku dochodowego dla marynarzy do dalszych prac w komisji

Połączone sejmowe komisje finansów oraz gospodarki morskiej zajmą się projektem ustawy dot. podatku dochodowego dla marynarzy - zdecydował w środę Sejm. Dzięki nowemu prawu możliwość zwolnienia od podatku uzyskają marynarze pracujący nie tylko na statkach pod polską banderą.
17.07.2019

Międzynarodowe ćwiczenie pk. Sea Breeze 2019 na Ukrainie

Dwóch oficerów Marynarki Wojennej, reprezentujących świnoujską 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża oraz gdyńską 3. Flotyllę Okrętów, uczestniczyło w dniach 1 - 12 lipca 2019 r. w ćwiczeniu pk. "Sea Breeze 2019" na Ukrainie.
17.07.2019

Grecja: Rząd przyspieszy procedury migracyjne i wznowi deportacje do Turcji

Nowy konserwatywny rząd Grecji zapowiedział w poniedziałek, że zamierza przyspieszyć rozpatrywanie składanych przez migrantów wniosków azylowych, a także wznowi deportacje migrantów do Turcji i wzmocni kontrolę swych morskich granic z Turcją.
16.07.2019

FAZ: stanowisko Niemiec ws. Sea Watch 3 pomaga Salviniemu

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" krytycznie ocenia w piątek reakcje polityków w Niemczech na zatrzymanie we Włoszech kapitan niemieckiego statku organizacji Sea Watch 3 pomagającej migrantom dostać się do Europy. To woda na młyn włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego - przekonuje.
05.07.2019

Rekordowy spadek zamówień na nowe statki

W drugim kwartale 2019 roku zamówienia na nowe statki spadły do rekordowo niskiego poziomu.
04.07.2019

Emilewicz: Powinniśmy wzmacniać relacje gospodarcze między Polską, UE a krajami Bałkanów Zachodnich

Dzięki powiązaniom gospodarczym między Polską, UE a krajami Bałkanów Zachodnich, rynki i firmy mogą sobie wzajemnie dużo zaoferować, dlatego powinniśmy wspólnie wzmacniać relacje - uważa szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz, która będzie uczestniczyć w zbliżającym się Szczycie Bałkanów Zachodnich.
27.06.2019

MGMIŻŚ: Trzy przyjęte projekty przyspieszą rozwój gospodarki morskiej

Zwolnienie z podatku dochodowego marynarzy, budowa tzw. drogi czerwonej w Gdyni i budowa portów zewnętrznych przyspieszą rozwój gospodarki morskiej - powiedział we wtorek wiceminister MGMiŻŚ Grzegorz Witkowski o przyjętych przez rząd trzech projektach ustaw.
26.06.2019

Coraz więcej krajów NATO osiąga 2-procentowy cel wydatków na obronność

W 2019 roku siedem państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego ma przeznaczać co najmniej 2 proc. PKB na obronność - wynika z informacji przekazanych przez NATO. W grupie tej znajduje się Polska.
26.06.2019

Wiceszef MON: Naszym działaniom przyświeca dobro rodzimego przemysłu

Naszym działaniom przyświeca dobro rodzimego przemysłu i tu nic się nie zmienia - powiedział PAP wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. W ten sposób odniósł się do zarzutów opozycji, że polski przemysł obronny traci z powodu rosnących zagranicznych zakupów MON.
13.06.2019

Siedmioro migrantów, w tym dwoje dzieci, utonęło u wybrzeży Lesbos

Dwoje dzieci, cztery kobiety i mężczyzna utonęli, gdy transportująca ich łódź we wtorek wywróciła się u wybrzeży greckiej wyspy Lesbos - poinformowała grecka straż przybrzeżna. 57 osób udało się uratować, akcja ratunkowa trwa.
11.06.2019

Polski rynek pracy boryka się z niestabilnością zatrudnienia i niskimi płacami

Mimo jednego z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej, co czwarty Polak pracuje na niestabilnych umowach i nawet połowa nie ma zagwarantowanego urlopu ani płatnych nadgodzin. Średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce jest dwukrotnie niższa niż średnia w UE. Obok niestabilnych form zatrudnienia – głównym problemem są też niskie płace, przepracowanie i stres, bo Polacy są najbardziej zestresowanym zawodowo narodem w Europie. Do tych problemów polskiego rynku pracy niedługo dołączy 4 rewolucja przemysłowa, k
10.06.2019

Znamy kraje, które cierpią najbardziej z powodu emisji tlenków siarki przez wycieczkowce

Emisje tlenków siarki przez wycieczkowce to znany problem dla miast portowych. Niedawny raport wykazał, że statki zarządzane przez jedną linię emitowały w 2017 roku 10 razy więcej tych szkodliwych związków chemicznych niż wszystkie 260 mln samochodów w Europie.
09.06.2019

Chiny chcą zwiększyć import m.in. z Polski

Chiny są skłonne zwiększyć import z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i będą szerzej otwierać swój rynek – oświadczył w niedzielę wicepremier ChRL Hu Chunhua podczas Forum Współpracy Chiny-EŚW w portowym mieście Ningbo na wschodzie Chin.
09.06.2019

Hook: USA odpowiedzą siłą militarną, jeśli Iran zaatakuje ich interesy

Stany Zjednoczone odpowiedzą siłą militarną, jeśli ich interesy zostaną zaatakowane przez Iran - oświadczył w czwartek specjalny wysłannik USA ds. Iranu Brian Hook.
31.05.2019

Podatki marynarskie: Ratyfikacje Konwencji MLI w 2019 roku i praktyka stosowania Konwencji MLI w Polsce w 2019 roku

Przypominamy, że Konwencja MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties) weszła w życie w Polsce 01.07.2018 roku i w odniesieniu do niektórych państw obowiązuje od dnia 01.01.2019 roku, a jej głównym celem jest przeciwdziałanie obchodzenia prawa podatkowego. W ramach prac podjętych przez grupę państw OECD oraz G20 ustalono, iż konieczne jest wprowadzanie takich mechanizmów, które pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć uchylanie się od opodatkowania przez przedsiębiorców za pomocą nadużywania umów o unikaniu podwój
23.05.2019

Bułgaria: Ruszyła budowa interkonektora z Grecją

Odkładana od prawie dziewięciu lat budowa interkonektora gazowego z Grecją, który ma zapewnić dywersyfikację dostaw gazu dla Bułgarii, ruszyła w środę w miejscowości Makaza na granicy bułgarsko-greckiej. Na miejscu obecni były premierzy dwóch krajów.
23.05.2019

Błaszczak: W 2018 roku osiągnęliśmy poziom 2,02 proc. PKB wydatków na obronność

W 2018 roku osiągnęliśmy poziom 2,02 proc. PKB wydatków na obronność - napisał we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak przywołując informację Głównego Urzędu Statystycznego. Dotrzymujemy zobowiązań - podkreślił.
21.05.2019

ME w klasie Finn: Polska na razie bez kwalifikacji na igrzyska w Tokio

Piotr Kula zajął dziewiętnaste (dwudzieste szóste ogólnie), a Krzysztof Stromski trzydzieste czwarte miejsce (czterdzieste piąte ogólnie) w otwartych mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach. Żadnemu z naszych zawodników nie udało się wywalczyć kwalifikacji olimpijskiej dla Polski w tej konkurencji na igrzyska w Tokio w 2020 roku.
20.05.2019

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły 4. miejsce w mistrzostwach Europy klasy 470

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły 4. miejsce w żeglarskich mistrzostwach Europy w dwuosobowej, olimpijskiej klasie 470, które odbyły się w dniach 9-14 maja we włoskim San Remo.
15.05.2019

Irański wiceminister ds. ropy: Obchodzimy sankcje USA, sprzedając ropę w szarej strefie

Iran zmobilizował wszystkie swoje zasoby, by sprzedawać swoją ropę naftową w "szarej strefie" i w ten sposób obchodzić "bezprawne" sankcje USA - oświadczył w niedzielę cytowany przez irańskie media państwowe wiceminister ds. ropy Amir Hosejn Zamaninia.
05.05.2019

MFW: Inflacja w Iranie może sięgnąć w bieżącym roku 40 proc.

Oczekuje się, że rok bieżący będzie w Iranie drugim kolejnym rokiem kurczenia się gospodarki, a inflacja może tam sięgnąć 40 proc. - poinformował w poniedziałek Reuters, cytując wyższego przedstawiciela Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
29.04.2019

Turcja: chcemy, by USA pozwoliły nam nadal importować ropę z Iranu

Turcja stara się przekonać Stany Zjednoczone, by pozwoliła jej największemu importerowi ropy, koncernowi Tupras, nadal kupować ten surowiec z Iranu bez narażania się na amerykańskie sankcje - oświadczył w piątek rzecznik MSZ w Ankarze Hami Aksoy.
26.04.2019

Iran ostrzega USA przed konsekwencjami blokowania jego eksportu ropy

USA muszą być przygotowane na konsekwencje ewentualnej próby uniemożliwienia Iranowi eksportowania ropy i korzystania z cieśniny Ormuz - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif.
25.04.2019

Iran/ Chamenei: to my decydujemy o eksporcie ropy; Rowhani: USA muszą przeprosić

Iran może eksportować tyle ropy naftowej, ile chce - oświadczył ajatollah Ali Chamenei. Prezydent Hasan Rowhani powiedział zaś w środę, że Iran będzie negocjował z USA tylko pod warunkiem, że Waszyngton przestanie wywierać presję na Teheran i przeprosi.
24.04.2019

Arabia Saudyjska i Bahrajn zadowolone z sankcji USA wobec Iranu

Arabia Saudyjska i Bahrajn wyraziły we wtorek zadowolenie z decyzji USA o anulowaniu na początku maja wyłączeń z zakazu importu ropy z Iranu dla państw będących jej głównymi nabywcami.
23.04.2019

Chiny/ MSZ protestuje przeciwko decyzji USA w sprawie irańskiej ropy

Chiny przekazały USA protest przeciwko ogłoszonej przez Waszyngton decyzji o niewyłączaniu niektórych krajów, w tym samych Chin, z sankcji nałożonych na eksport irańskiej ropy – oświadczył we wtorek rzecznik MSZ w Pekinie Geng Shuang.
23.04.2019

Iran/ MSZ: decyzja USA ws. eksportu irańskiej ropy bezwartościowa

Decyzja USA o bezwzględnym egzekwowaniu sankcji nałożonych na eksport irańskiej ropy jest "bezwartościowa", ale Teheran pozostaje w kontakcie z europejskimi partnerami i sąsiadami oraz podejmie adekwatne działania - podało MSZ, cytowane przez irańskie media.
22.04.2019

Władze: koniec z wyłączeniami z sankcji na kupowanie irańskiej ropy

USA nie zamierzają już wyłączać spod działania antyirańskich sankcji ośmiu krajów, którym takie preferencyjne traktowanie zapewniono jesienią 2018 r. - podał w poniedziałek Biały Dom. Sekretarz stanu Mike Pompeo sprecyzował, że nie będzie okresu karencji.
22.04.2019

Morawiecki: Premier Chin obiecał działania na rzecz zrównoważonego handlu

Premier Chin Li Keqiang w rozmowie ze mną obiecał podjęcie działań zmierzających do bardziej zrównoważonych zasadach we wzajemnym handlu - powiedział dziennikarzom w samolocie, w drodze z Dubrownika do Warszawy, premier Mateusz Morawiecki.
12.04.2019

W pobliżu śmigłowca greckiego premiera przeleciały tureckie myśliwce

Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział w poniedziałek, że tureckie myśliwce przeleciały blisko śmigłowca, którym udawał się na grecką wyspę Agatonisi położoną w pobliżu wybrzeża Turcji na obchody rocznicy powstania z 1821 r. przeciwko imperium osmańskiemu.
26.03.2019

Greccy armatorzy zgodzili się płacić 75 mln euro rocznie rządowi

Greccy armatorzy będą płacić minimum 75 mln euro rocznie do budżetu rządowego – poinformowało biuro greckiego premiera, Alexisa Tsiprasa. Suma ta odpowiada 10-procentowej prowizji od dywidend.
28.02.2019

Podatki marynarskie: Zwolnienie marynarzy z PIT– projekt z dnia 18.02.2019 r. – krytyczne stanowisko

Niedawno pojawił się projekt z dnia 18.02.2019 roku ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o pracy na morzu, którego głównym celem, jak czytamy w Ocenach Skutków Regulacji, jest wprowadzenie środka pomocowego polegającego na zwolnieniu z PIT dochodów marynarzy uzyskanych z tytułu pracy na statkach morskich o polskiej przynależności wykonywanej łącznie przez okres przekraczający 183 w roku podatkowym, w żegludze międzynarodowej na statkach wykorzystywanych do przewozu ładunku lub pasażerów. KE z
27.02.2019

Projekt noweli: marynarze zwolnieni z podatku dochodowego

Zwolnienie z podatku dochodowego marynarzy pracujących na polskich statkach morskich zakłada projekt noweli ustawy zaproponowany przez resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
21.02.2019

Francja chce poprzeć zmianę dyrektywy gazowej UE ws. Nord Stream 2

Francja zamierza poprzeć zmianę unijnej dyrektywy gazowej dotyczącej gazociągu Nord Stream 2 i współpracuje ze swoimi partnerami, w tym z Niemcami, nad ewentualnymi zmianami w tekście - powiedziała w czwartek rzeczniczka francuskiego MSZ, cytowana przez Reutera.
07.02.2019

Sueddeutsche Zeitung: Francja zagłosuje w piątek w UE przeciwko Nord Stream 2

Na piątkowym spotkaniu ambasadorów państw UE, które będzie kluczowe dla popieranego przez Niemcy gazociągu Nord Stream 2, Francja zamierzać zagłosować przeciwko temu projektowi - informuje w czwartek "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na źródła w Paryżu.
07.02.2019

Chiny chcą zainwestować 3 mld dolarów w irańskie pola naftowe

Chiński gigant naftowy Sinopec negocjuje z irańskim National Iranian Oil Company (NIOC) kontrakt o wartości 3 mld dolarów, dotyczący eksploatacji pola naftowego Jadawaran w zachodnim Iranie - poinformował "Wall Street Journal".
18.01.2019

Masowce z drugiej ręki cieszyły się dużym powodzeniem w zeszłym roku

W zeszłym roku około 370 masowców z drugiej ręki zostało sprzedanych nowym właścicielom – wynika z raportu agencji Intermodal.
11.01.2019

Podatki marynarskie: O czym polski marynarz powinien wiedzieć w 2019 roku?

Rok 2019 obfituje w wiele nowych regulacji podatkowych, które w znacznym zakresie będą miały wpływ na środowisko marynarskie. Niemniej jednak skala tych zmian jest dużo mniejsza niż się niektórym marynarzom wydaje. Poniższy artykuł ma na celu rozwianie wielu wątpliwości zgłaszanych do Kancelarii przez marynarzy, którzy z różnych źródeł pozyskali dość zaskakujące informacje.
09.01.2019

Irański wiceminister: mimo sankcji USA mamy nowych potencjalnych nabywców ropy

Mimo presji USA wywieranej na nasz rynek ropy mamy nowych potencjanych nabywców - oświadczył w sobotę irański wiceminister ds. ropy Amir Hossein Zamaninia. Dodał, że kraje, którym USA pozwoliły na kupno pewnej ilości tego surowca, przestrzagają ograniczeń.
05.01.2019

Grecja: Trzej migranci nagrodzeni obywatelstwem za pomoc podczas pożarów

Trzej migranci, z zawodu rybacy, zostali nagrodzeni greckim obywatelstwem za uratowanie ludzi, którym groziło utonięcie w morzu po ucieczce z domów przed szalejącymi pożarami lasów.
02.01.2019

Kempa: Do Grecji trafiła pomoc z Polski za 1 mln zł

Minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa poinformowała w poniedziałek, że do obozów dla uchodźców w Grecji trafiło prawie 200 ton żywności, środków higienicznych i przyborów szkolnych. Projekt był wart milion złotych.
31.12.2018

Powstanie duże przedsiębiorstwo żeglugi pasażerskiej. Jest porozumienie

Grecki armator ANEK Lines i Smolny, jedna z największych rosyjskich firm wycieczkowych, osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia dużego przedsiębiorstwa żeglugi pasażerskiej – poinformował „Kommiersant”. Dziennik zwrócił uwagę, że w jego skład wchodzić będą jeszcze dwie firmy: Litinus Group, zajmująca się sprzedażą nieruchomości, oraz Prime Bulk, zajmująca się doradztwem inwestycyjnym. Pierwsze rejsy po sfinalizowaniu umów planowane są w kwietniu przyszłego roku na Morzu Bałtyckim.
26.12.2018

Lotniskowiec USA wpłynął do Zatoki Perskiej

Amerykański lotniskowiec atomowy USS John C. Stennis wpłynął do Zatoki Perskiej - informuje w piątek Associated Press. To pierwszy taki przypadek od czasu majowego wyjścia USA z porozumienia nuklearnego z Iranem.
22.12.2018

Netanjahu: Izrael, Grecja i Cypr będą budować nowy gazociąg

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował w czwartek, że Izrael, Grecja i Cypr podpiszą na początku roku umowę dotyczącą budowy gazociągu prowadzącego ze wschodniego regionu Morza Śródziemnego do Europy. Projekt poparły Stany Zjednoczone.
21.12.2018

EDP Renováveis zabiezpieczyło długoterminowy kontrakt typu CfD na farmę wiatrową o mocy 15 MW na greckiej aukcji energetycznej

EDP Renováveis zabezpieczyło 20-letni kontrakt różnicy kursowej (CfD) na greckiej aukcji w celu sprzedaży energii elektrycznej, którą produkować będzie od 2021 roku farma wiatrowa Aerorrachi o mocy 15 MW zlokalizowana w północnej Grecji.
18.12.2018

Joint venture spółek EDP Renewables i Shell wygrywa aukcję dla offshore w USA

Mayflower Wind Energy LLC (Mayflower) jest wstępnym zwycięzcą bloku nr 0521 w aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, przeprowadzonej przez amerykańskie Biuro ds. Zarządzania Energetyką Morską (Bureau of Ocean Energy Management - BOEM) w miniony piątek. Złożona przez Mayflower oferta na wyłączne prawo do rozwijania komercjalnych projektów wiatrowych na dzierżawionym terenie zewnętrznego szelfu kontynentalnego (OCS), opiewała na kwotę 135 milionów dolarów.
17.12.2018

Sprawa rosyjskiego ataku na ukraińskie okręty trafi na szczyt UE

Temat ataku Rosji na ukraińskie okręty w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej znajdzie się na czwartkowo-piątkowym szczycie UE - podały PAP źródła unijne. Około 10 państw opowiada się za nowymi sankcjami wobec Rosji, ale przeciwne im są m.in. Francja i Niemcy.
10.12.2018

UE idzie do przodu ze zwiększaniem uprawień Frontexu

Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna ma zyskać nowe uprawnienia dotyczące m.in. wspierania państw członkowskich w odsyłaniu osób, które nie mają prawa przebywać na terenie UE. Kompromis w tej sprawie wypracowali w czwartek unijni ministrowie ds. wewnętrznych.
06.12.2018

Iran: USA nie zdołają powstrzymać eksportu irańskiej ropy

USA nie będą w stanie powstrzymać Iranu od eksportowania ropy, a wszelkie próby uniemożliwienia irańskich dostaw tego surowca przez Zatokę Perską doprowadzą tam do całkowitego zablokowania eksportu ropy - oświadczył we wtorek irański prezydent Hasan Rowhani.
04.12.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.