• <

Wynik wyszukiwania - "bałtyk" - Wiadomości

Intrygujący wrak na dnie Bałtyku

Z powodu pogarszającej się pogody wyprawa badawcza Urzędu Morskiego w Gdyni zakończyła się już po trzech dniach. Dwie doby wystarczyły jednak, by zeskanować prawie 21 km2 dna morskiego i zebrać obrazy batymetryczne dwóch wraków. Jednym z nich może być s/s Karlsruhe.
29.04.2021

PKN Orlen: Wkrótce ruszą sezonowe stacje nawodne na Mazurach, nad Bałtykiem i nad Zalewem Zegrzyńskim

PKN Orlen z początkiem maja uruchomi ponownie 6 swych stacji nawodnych dla żeglarzy i motorowodniaków, które zlokalizowane są na Mazurach, nad Morzem Bałtyckim i nad Zalewem Zegrzyńskim. Jak podała spółka, obiekty te, oferujące oprócz paliw także artykuły spożywcze, będą czynne do września.
29.04.2021

Zanieczyszczenie Bałtyku ściekami może spowodować reakcję ze strony Danii lub Szwecji

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk stwierdził, że w związku z zanieczyszczeniem Zatoki Gdańskiej ściekami z Warszawy, Polska może spodziewać się interwencji ze strony Danii lub Szwecji.
02.09.2020

Oczyszczanie Bałtyku: zakończenie projektu Krajowej Izby Producentów Ryb z Ustki [wideo]

Rybołówstwo od zawsze wiązało się z utratą narzędzi połowowych. Rybacy przypadkowo tracą sieci podczas połowów, na skutek zerwania o podwodne zaczepy, wypadnięcia za burtę w czasie sztormu lub innych zdarzeń losowych. Skala problemu zwiększyła się wraz z wprowadzeniem do produkcji narzędzi połowowych syntetycznych materiałów nieulegających rozkładowi. Pojawiła się konieczność wdrażanie regulacji prawnych, mających na celu zapobieganie utracie sieci rybackich i jednocześnie zmniejszanie oddziaływania zalegających w morzu sieci.Zal
01.09.2020

Zakończono poszukiwania mężczyzny, który tonął w Bałtyku

Przez złe warunki atmosferyczne zakończono poszukiwania mężczyzny, który tonął w morzu w Mielenku – poinformował rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie, kpt. Tomasz Kubiak.
28.08.2020

Propozycje kwot połowów na Bałtyku w 2021 roku

Komisja Europejska przedstawiła dzisiaj propozycję dotyczącą uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na przyszły rok. Wniosek przewiduje m.in. zmniejszenie o 70 % kwoty połowowej we wschodnim stadzie dorsza.
28.08.2020

ISR: Napięta sytuacja na Bałtyku – Szwecja pokazuje determinację

Szwedzka armia przeprowadza na oddalonej o 230 kilometrów od półwyspu helskiego wyspie Gotlandia i na okalających ją wodach Bałtyku ćwiczenia stanowiące jawną demonstrację jej siły i determinacji w obronie strategicznych interesów w regionie.
28.08.2020

Nowa plaga na Bałtyku - czym są nurdle?

Nurdle to małe plastikowe kuleczki, welkości ziarna soczewicy – granulat używany przy produkcji produktów z plastiku, który coraz częściej można znaleźć na naszych plażach i w Bałtyku oraz na plażach i w morzach całego świata.
26.08.2020

Piękno Bałtyku w obiektywie - konkurs fotograficzny UG

Konkurs fotograficzny organizowany przez Uniwersytet Gdański odbywa się w ramach projektu Baltic Heritage Routes. Development of Heritage Tourism Infrastructure in the South Baltic Area, który realizowany jest w ramach programu Interreg South Baltic. Zgłoszeń można dokonywać w 8 kategoriach i nadsyłać je do końca września 2020 r.
26.08.2020

Czysty Bałtyk 2: zakończenie projektu Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Rybackich [wideo]

Zerwane na wrakach i innych zaczepach, bądź zagubione podczas sztormów syntetyczne sieci rybackie przez wiele lat zachowują swoją zdolność do niekontrolowanych połowów i stają się śmiertelnymi pułapkami dla bałtyckie zwierzęta, takie jak ryby, foki, morświny czy nurkujące ptaki. Takie dodatkowe, niekontrolowane połowy mają negatywny wpływ na stabilność stad ryb i owoców morza. Największe zagrożenie dla zasobów morskich stanowią zerwane podczas sztormów sieci stawne (takie jak nety, czy mance) i dryfujące pławnice. Sieci te, zalic
25.08.2020

Gryglas: pierwsza energia z morskich farm na Bałtyku popłynie pod koniec 2024 r.

Pierwsza energia z morskich farm wiatrowych na Bałtyku popłynie pod koniec 2024 r. Bałtyk będzie jednym z największych źródeł zielonej energii polskiej gospodarki; zapewni ok. 20 proc. całego zapotrzebowania na energię elektryczną – mówił w piątek wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.
21.08.2020

Kocham Bałtyk, Czysty Bałtyk: zakończenie projektu Zrzeszenia Rybaków Morskich

Zgodnie z Planem Działań w zakresie Odpadów Morskich przyjętym przez HELCOM zalegające sieci rybackie (potocznie nazywane „sieciami widmo”) to „pojęcie odnoszące się zarówno do komercyjnych jak i rekreacyjnych narzędzi połowowych, które zostały porzucone, zagubione lub w inny sposób wprowadzone do środowiska morskiego na skutek czego negatywnie na nie oddziałują, np. poprzez niezamierzone połowy ryb, akumulowanie na obszarach wrażliwych siedlisk czy degradację do frakcji mikroplastików mogących dostawać się bezpośrednio do łańcuc
21.08.2020

Pierwsza energia z farm na Bałtyku popłynie pod koniec 2024 r.

Pierwsza energia z farm wiatrowych na Bałtyku popłynie pod koniec 2024 r. Bałtyk będzie jednym z największych źródeł zielonej energii polskiej gospodarki - zapewni ok. 20 proc. całego zapotrzebowania na energię elektryczną – powiedział dziś wiceminister aktywów państwowych, Zbigniew Gryglas.
21.08.2020

Bałtyk w sierpniu staje się bardziej niebezpieczny!

Sierpień to ten miesiąc wakacji kiedy Bałtyk staje się bardziej niebezpieczny. Częściej występują sztormy i prądy wsteczne. Zasad bezpiecznej kąpieli należy przestrzegać zawsze, ale statystycznie, najbliższy czas to najtrudniejszy okres sezonu dla ratowników. Woda nawet ta pozornie spokojna, może w każdej chwili, nagle stać się bardzo niebezpieczna. Absolutnie nie wolno wchodzić do wody gdy wywieszona jest czerwona flaga.
14.08.2020

Dzik zaskoczył plażowiczów nad Bałtykiem [wideo]

Plażowicze w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn mieli nietypową niespodziankę - w morzu kąpał się dzik, który następnie wybiegł na zatłoczoną plażę.
13.08.2020

Mięsożerne bakterie w Bałtyku. W Zatoce Gdańskiej przybywa przecinkowców

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ECDC w swoim nowym raporcie wymienia Zatokę Gdańską jako jeden z nadbałtyckich regionów ze sprzyjającymi dla rozwoju przecinkowców warunkami. W najbliższym czasie ich liczba w gdańskich kąpieliskach może się zwiększyć. Odpowiada za to m.in. rosnąca temperatura wody.
13.08.2020

Czwartek nad Bałtykiem: woda wolna od sinic

W żadnym z kąpieliskach zorganizowanych nad Bałtykiem na terenie woj. pomorskiego nie zaobserwowano w czwartek rano sinic i we wszystkich woda nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Zamknięte jest kąpielisko nad jez. Przywidzkim.
06.08.2020

Narodziny na Bałtyku! Nietypowa akcja MSPiR

W nocy z piątku na sobotę inspektorzy z Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego (MRCK) w Gdyni drogą radiową i przy wsparciu Polish Rescue Radio (PRR) otrzymali dość niecodzienne zgłoszenie.
25.07.2020

Inwazja meduz w Bałtyku!

Tego lata badacze odnotowali wyjątkowy przyrost populacji meduz w Morzu Bałtyckim. Naukowcy ostrzegają, ponieważ tak nagłe i niespotykane na tę skalę zjawisko może mieć negatywny wpływ na równowagę ekologiczną środowiska morskiego, a nawet doprowadzić do katastrofy.
24.07.2020

Trwa akcja poszukiwawcza 42-latka na Bałtyku (wideo)

Policja kontynuuje akcję poszukiwawczą 42-letniego mężczyzny, który w czwartek wszedł do Bałtyku przy plaży w Helu - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka puckiej policji st. sierż. Ewa Bresińska. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zakończyła działania.
24.07.2020

PKN ORLEN zakończył badania środowiskowe dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

PKN ORLEN złożył raport środowiskowy dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Zakończenie tego etapu otwiera drogę do pozyskania pozwolenia na budowę oraz umożliwia uszczegółowienie harmonogramu i warunków technicznych inwestycji. Wnioski z przeprowadzonych badań posłużą do zaplanowania procesu realizacji i późniejszej eksploatacji inwestycji w sposób optymalny dla środowiska naturalnego.
23.07.2020

Przyspieszamy realizację ekspresowej trasy wzdłuż Bałtyku

Przygotowujemy się do realizacji S6 na odcinku Koszalin – Bożepole Wielkie. Zamiast w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP), zgodnie z uchwałą Rady Ministrów, droga będzie budowana z budżetu państwa. Takie rozwiązanie o kilka lat przyspieszy realizację całej trasy; - W III kwartale br. pierwsze przetargi na odcinki do realizacji w formule „Projektuj i buduj”; - W III kwartale 2021 r. przetargi na odcinki budowane tradycyjnie; - W 2025 r. zakończenie budowy całej S6 wzdłuż wybrzeża Bałtyku.
23.07.2020

ISR: Cruising wróci na Bałtyk – czy z udziałem polskich portów?

Co napędza wzrost liczby rejsów bałtyckich i jak kryzys koronawirusowy może wpłynąć na turystykę rejsową w regionie? To ważne pytanie dla polskich portów, pozostających na marginesie branży.
10.07.2020

Na bezrybiu...nad Bałtykiem

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego, tegoroczny urlop chętniej spędzamy w kraju. Wielu z nas wybiera plaże Morza Bałtyckiego. To szansa, abyśmy nauczyli się odpowiedzialnie korzystać z tego co oferuje nam Bałtyk.
09.07.2020

Prezes PKN Orlen: Budowa farmy wiatrowej na Bałtyku rozpocznie się w 2024 roku

Przedłużający się proces wyboru partnera do projektu budowy farmy wiatrowej na Bałtyku nie wpłynie na przesunięcie realizacji całej inwestycji, która ruszy w 2024 roku, zapewnił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
07.07.2020

ISR: Morze Północne nie zamierza oddawać pola branży offshore na Bałtyku

Rośnie intensywność projektów związanych z energetyka wiatrową na Bałtyku, ale konkurencja nie przygląda się temu bezczynnie. W poniedziałek plany rozwoju omawiali ministrowie krajów Europy Zachodniej skupionych w sojuszu NSEC.
07.07.2020

Mielno: Odkłamujemy Bałtyk!

Kolejny rok z rzędu spotykamy się z taką samą sytuacją. Uważamy, że trzeba zareagować – mówi Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna. O co chodzi? Władze Mielna twierdzą, że corocznie tuż przed wakacjami, kiedy duża część Polaków dokonuje wyboru lokalizacji na urlop, w przestrzeni medialnej pojawiają się informacje straszące przed Bałtykiem.
06.07.2020

MGMiŻŚ: od 8 lipca nabór wniosków o pomoc dla armatorów prowadzących rekreacyjne połowy na Bałtyku

Od 8 do 22 lipca prowadzony będzie nabór wniosków ws. pomocy finansowej dla armatorów jachtów komercyjnych, z których prowadzone są połowy rekreacyjne - podał w piątek resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Ma to związek z zakazem połowu dorsza na Bałtyku.
03.07.2020

Port Gdynia portem instalacyjnym polskich farm wiatrowych na Bałtyku [foto, wideo]

Gdynia będzie portem instalacyjnym polskich farm wiatrowych na Bałtyku. To wielki projekt morskiej energetyki wiatrowej, który jest j zaliczany do epokowych projektów infrastrukturalnych.
02.07.2020

Sinice znowu nad Bałtykiem. Na pięciu kąpieliskach woda nie nadaje się do kąpieli

Na czterech kąpieliskach w Gdyni i jednym w Sopocie, położonych nad Zatoką Gdańską, woda jest nieprzydatna do kąpieli z powodu zakwitu sinic - podał w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny.
28.06.2020

Hiszpanie przygotowują kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku

Jak niedawno informowaliśmy, Enea i hiszpańska Iberdrola na początku czerwca podpisały list intencyjny, dotyczący inwestycji polskiej spółki w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Teraz hiszpańska spółka ogłasza plany przejęcia projektów offshorowych u wybrzeży Szwecji.
23.06.2020

Mięsożerne bakterie w Bałtyku!

Przecinkowce, czyli mięsożerne bakterie pojawiają się ostatnio w Bałtyku. Na ich obecność wpływa wzrastająca temperatura wody. Mogą wywołać groźne stany zapalne, zatrucia pokarmowe, a w skrajnym przypadku nawet śmierć
22.06.2020

WWF: Wybuch w Bałtyku – co ze zwierzętami?

Wczoraj, 16 czerwca, w Zatoce Puckiej wojsko zdetonowało minę z czasów II Wojny Światowej. Prowadząc tego typu działania, które rzecz jasna mają na celu ochronę życia ludzkiego, nie możemy zapominać o zwierzętach, zamieszkujących Bałtyk. Ze względu na siłę rażenia wybuchu, strefa bezpieczeństwa została ustanowiona od Rewy aż do Westerplatte. W tym roku obserwowaliśmy wyjątkowo dużo foczych szczeniąt na tym obszarze. Występuje tam również, krytycznie zagrożony wyginięciem, bałtycki morświn.
17.06.2020

Ważą się losy niemieckich stoczni nad Bałtykiem

Rząd landowy Meklemburgii – Pomorza Przedniego wzmaga wysiłki na rzecz wsparcia stoczni Genting Group. W przyszłym tygodniu ma przyjąć plan ratunkowy dla tych przedsiębiorstw. Następnie powinien on zostać zatwierdzony przez komisję finansów parlamentu landowego. Przedstawiciele władz wyrażają optymizm, że negocjacje z bankami, rządem federalnym i odbiorcami wsparcia będą udane.
15.06.2020

Enea i Iberdrola podpisały list intencyjny ws. możliwej budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Enea i hiszpańska Iberdrola podpisały list intencyjny, dotyczący potencjalnej inwestycji polskiej spółki w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Enea wskazuje, że może chodzić mniejszościowe udziały w projektach o mocy rzędu 3,3 GW.
03.06.2020

MGMiŻŚ: od 4 czerwca do 31 sierpnia zakaz połowów w południowej części Bałtyku

Od 4 czerwca do 31 sierpnia w południowej części Bałtyku będzie obowiązywać całkowity zakaz jakichkolwiek połowów, w tym ryb pelagicznych - poinformował PAP resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Ma to związek z fatalną kondycją bałtyckiego dorsza.
03.06.2020

Tykające bomby na dnie Bałtyku

Zarówno administracja morska jak i ochrony środowiska nie rozpoznawały zagrożeń wynikających z zalegania w zatopionych na dnie Bałtyku wrakach ropopochodnego paliwa i broni chemicznej. Nie szacowały też ryzyka z nimi związanego i skutecznie nie przeciwdziałały rozpoznanym i zlokalizowanym zagrożeniom. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej na niespotykaną skalę. Największe zagrożenie stanowią pochodzące z okresu II wojny światowej Stuttgart i Franken. Z pierwszego już wydobywa się paliwo, drugi, z powodu korozji może się
30.05.2020

Ruszyły stacje nawodne PKN Orlen na Mazurach, a także nad Bałtykiem i Zalewem Zegrzyńskim

PKN Orlen uruchomił stacje nawodne na Mazurach, nad Morzem Bałtyckim i nad Zalewem Zegrzyńskim. W placówkach tych, poza produktami paliwami, jak olej napędowy czy benzyna bezołowiowa 95, dostępne są też m.in. artykuły spożywcze i przemysłowe - podał płocki koncern.
29.05.2020

45-letni płetwonurek utonął w Bałtyku

Z Bałtyku przy plaży w Helu wyłowiono ciało płetwonurka. Mimo podjętej przez służby akcji ratowniczej 45-letni mężczyzna zmarł. Okoliczności wypadku wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.
24.05.2020

Dania: Wstrzymano kontrowersyjny zrzut nieczystości do Bałtyku

W wyniku protestów odłożono na jesień zrzut nieczystości do bałtyckiej cieśniny Sund z systemu kanalizacji w Kopenhadze. Według władz duńskiej stolicy jest to konieczne w związku z budową inwestycji mieszkaniowej w dzielnicy Nordhavn.
24.05.2020

Na Bałtyku zatonął jacht; uratowano dwie osoby

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa uratowała dwóch żeglarzy, których jacht zatonął na Morzu Bałtyckim w okolicy Redłowa. W akcji udział brały cztery jednostki MSPiR, dwie WOPR-u oraz śmigłowiec Marynarki Wojennej. Mężczyźni ocaleli dzięki kamizelkom ratunkowym.
23.05.2020

Bałtyk w polskiej strefie niewystarczająco zabezpieczony

Ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na chwilę obecną nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa na polskich wodach - takiego zdania jest poseł Lewicy Marek Rutka.
21.05.2020

Bałtyk pod parasolem

Zapewnienie bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych to główne zadanie Marynarki Wojennej RP. Właśnie dlatego marynarze nieprzerwanie muszą doskonalić swoje umiejętności podczas operowania na morzu. Dzisiaj, w piątek 15 maja, jednostki 3. Flotylli Okrętów zakończyły pięciodniowe ćwiczenia na morzu.
15.05.2020

Bałtyk jest bardzo głośnym morzem; hałas szkodzi zwierzętom

W każdym momencie po Bałtyku pływa około 2 tys. statków. Są one źródłem hałasu, który jest szkodliwy dla zwierząt morskich. A z każdym rokiem ten problem narasta - powiedział PAP prof. Jarosław Tęgowski z Uniwersytetu Gdańskiego.
14.05.2020

Budowa polskich farm wiatrowych na Bałtyku - oczekiwany impuls dla branży morskiej w czasie kryzysu

Perspektywa budowy morskich farm wiatrowych zyskuje dodatkowe znaczenia w czasie kryzysu wywołanego epidemią COVID-19. Oprócz oczywistych argumentów, które stoją za realizacją tych projektów, pojawiają się zupełnie nowe, ponieważ to właśnie polski offshore może być nowym impulsem, a nawet ratunkiem dla wielu firm z branży morskiej w czasach globalnej bessy.
13.05.2020

Ćwiczenia PASSEX na Bałtyku

Jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli odbyły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich Morza Bałtyckiego. Główne zadania wykonane przez szkolące się jednostki polegały na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
08.05.2020

Bałtyk pod ostrzałem: szkolenie morskie na pokładzie ORP Grom

Od wtorku, 5 maja, okręt rakietowy ORP Grom, operuje na wodach Zatoki Gdańskiej. Jednostka prowadzi cykl szkolenia morskiego połączony z wykonaniem zadań ogniowych z faktycznym użyciem uzbrojenia.
07.05.2020

Statek ratowniczy patroluje Bałtyk w związku z plamami ropopochodnymi

Statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa patroluje rejon Bałtyku ok. 36 km od Jastarni , gdzie pojawiły się pojedyncze, niegroźne dla środowiska, plamy ropopochodne. O zanieczyszczeniu powiadomiła Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego.
22.04.2020

Gigantyczna plama ropy na Bałtyku w pobliżu Półwyspu Helskiego. Trwa akcja SAR

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego EMSA, na podstawie zdjęć satelitarnych, określiła plamę na powierzchni Morza Bałtyckiego w pobliżu Pówyspu Helskiego. Według danych EMSA plama, pradopodobnie substancji ropopochodnej, ma długość 34 kilometrów i rozpiętość 1,3 km. Zanieczyszczenie miało znajdować się ok. 36 kilometrów na północ od Jastarni (Pomorskie). W rejon zanieczyszczenia udał się statek SAR.
21.04.2020

Polski śmigłowiec SAR udzielił pomocy na Bałtyku zgodnie z zasadami przeciwdziałania SARS-CoV-2

Polski śmigłowiec służby SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzielił pomocy obywatelowi Litwy, pasażerowi promu płynącego po Bałtyku - pointowało w poniedziałek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Akcję przeprowadzono zgodnie z zasadami przeciwdziałania SARS-CoV-2.
20.04.2020

Statek, który ma dobudować Nord Stream 2, zmierza na Bałtyk

Rosyjski statek Akademik Czerski, który zapewne zostanie wykorzystany do ukończenia układania gazociągu Nord Stream 2, powinien w kwietniu zawinąć na Wyspy Kanaryjskie; jednostka kieruje się na Bałtyk i powinna tam przybyć na początku maja - podała "Rossijskaja Gazieta".
16.04.2020

Sztorm na Bałtyku, powieje z siłą 9 st. w skali Beauforta

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku południowym i południowo-wschodnim, wybrzeżu środkowym oraz na Zatoce Gdańskiej.
16.04.2020

Siedem młodych fok po rehabilitacji wypuszczono do Bałtyku

Pracownicy Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego wypuścili do Bałtyku 7 fok.
16.04.2020

Sztormowa pogoda nad Bałtykiem

Nad całym wybrzeżem Bałtyku możliwa jest sztormowa pogoda. Ostrzeżenie o sztormie wydało w poniedziałek Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.
13.04.2020

Silny wiatr na Wybrzeżu oraz sztorm na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał trzy ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy prognozują silny wiatr na Wybrzeżu, sztorm na Bałtyku oraz przymrozki w całym województwie.
03.04.2020

Pomorskie: Sztorm na Bałtyku; wiatr do 8-9 stopni w skali Beauforta

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem na wschodnim Bałtyku wydało w sobotę wieczorem Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni. Silny i porywisty wiatr będzie od godzin nocnych w niedzielę. Może zniszczyć lekkie konstrukcje.
28.03.2020

Czym karmimy Bałtyk?

Morze Bałtyckie dzieli się z nami swoimi bogatymi zasobami, daje nam tlen którym oddychamy, przyczynia się do regulacji klimatu. Zachód Słońca nad morzem to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych widoków w Polsce. Jak my, ludzie odwdzięczamy się naszemu morzu? Przez nas Bałtyk choruje. Rewanżujemy się powiększającymi się martwymi strefami, całkowicie pozbawionymi tlenu, do granic wytrzymałości poławiamy stada bałtyckich ryb i wyrzucamy do morza coraz większe ilości plastiku.
21.03.2020

Przez Bałtyk do domu - bezpieczny powrót

Polska wprowadziła na granicach obostrzenia w ruchu. Wszyscy pasażerowie podlegają kontroli sanitarnej, polegającej na mierzeniu temperatury oraz wypełnieniu karty lokalizacyjnej.
19.03.2020

Przejęcie Energi i Lotosu oraz farmy wiatrowe na Bałtyku w strategii koncernu PKN Orlen

Przejęcie Grupy Energa i fuzja z Grupą Lotos oraz budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim wpisują się w długoterminową strategię PKN Orlen budowy multienergetycznego koncernu - napisał m.in. w liście do akcjonariuszy prezes spółki Daniel Obajtek.
19.03.2020

Sztorm na Bałtyku; wiatr do 8 stopni w skali Beauforta

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni wydało w środę ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem na południowo-wschodnim Bałtyku.
18.03.2020

Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Wywiad z prof. Jackiem Bełdowskim

Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Od lat naukowcy i politycy zadają to pytanie i wspólnie szukają na nie odpowiedzi. Dlaczego jest to tak ważne? Na dnie Morza Bałtyckiego od dziesiątek lat zalegają ogromne pokłady broni chemicznej, powojennej amunicji, trujących środków bojowych i wraków okrętów pełnych ciężkiego paliwa. Pozbycie się ich jest nie lada wyzwaniem. Czy stanowią realne zagrożenie dla ekosystemu morskiego? Na to pytanie oraz na wiele innych odpowiadał prof. Jacek Bełdowski, wiceprzewodniczący R
16.03.2020

Sztorm na Bałtyku; wiatr do 8 stopni w skali Beauforta

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni wydało w niedzielę ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem na południowo-wschodnim Bałtyku.
15.03.2020

Sztorm na Bałtyku i silny wiatr w strefie nadmorskiej. Ostrzeżenie ws. stanu wody

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o możliwym sztormie na Bałtyku oraz silnym wietrze na Pomorzu, których występowanie prognozuje się czwartek i piątek. Wydano też ostrzeżenie wz. z wezbraniem wody w Bałtyku i Zatoce Gdańskiej.
12.03.2020

IMGW: Spodziewane wzrosty poziomu wód na Bałtyku

Ostrzeżenie o niebezpiecznym zjawisku - wezbrania wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych - nad całym Bałtykiem w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem wydało w sobotę Biuro Prognoz Hydrologicznych Oddziału Morskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni.
29.02.2020

Interwencja Wód Polskich w Koszalinie. Koniec wypływów wód mineralizowanych do Bałtyku

Zarząd Zlewni w Koszalinie informuje o zakończeniu robót związanych z realizacja wykopu oraz fundamentowaniem pod hotel i budynek „Zimowa Plaża” przy ul. Wylotowej w Kołobrzegu. Oznacza to koniec wypływu wód zmineralizowanych do Bałtyku. Wypływ budził spore kontrowersje wśród mieszkańców Kołobrzegu. Niezbędna była interwencja Wód Polskich oraz przygotowanie monitów wzywających do wywiązania się z zapisów pozwolenia wodnoprawnego.
27.02.2020

Silny sztorm na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał trzy ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy prognozują gwałtowne wzrosty i wahania poziomów wód na Wybrzeżu. Możliwy jest również sztorm na Bałtyku oraz silny wiatr w całym regionie.
22.02.2020

MRiRW: Trwa nabór na wsparcie projektów młodych mieszkańców regionu Bałtyku

Do 31 marca potrwa nabór wniosków na wsparcie projektów międzynarodowych stworzonych przez młodych lub adresowanych do młodych ludzi w regionie Bałtyku - podał w piątkowym komunikacie resort rolnictwa i rozwoju wsi.
21.02.2020

Sztorm na Bałtyku i gwałtowny wzrost poziomów wód na Wybrzeżu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał we wtorek dwa ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy prognozują wysoki stan wód na Wybrzeżu, możliwy jest również sztorm na Bałtyku.
18.02.2020

IMGW zapowiada silny sztorm na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnym sztormem na Bałtyku i wiatrem w strefie brzegowej województwa Pomorskiego.
16.02.2020

Wzrost poziomu wód na Wybrzeżu, sztorm na Bałtyku oraz silny wiatr w całym regionie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę trzy ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy ostrzegają przed wahaniem poziomu wód na Wybrzeżu Wschodnim i w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz przed sztormem na Bałtyku i silnym wiatrem w całym regionie.
12.02.2020

Sztorm nad Bałtyku; do 10 stopni w skali Beauforta

Nad morzem panuje sztorm do 10 stopni w skali Beauforta - podało we wtorek po południu IMGW. Obowiązuje tam też ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia, które wydano dla południowo-wschodniej części Bałtyku.
11.02.2020

Za kilka lat Port Gdynia będzie obsługiwać największe statki pływające po Bałtyku

Port Gdynia będzie obsługiwać kontenery z 430-metrowych statków oceanicznych. To największe jednostki, jakie wpływają na Morze Bałtyckie. Dzięki budowie Portu Zewnętrznego, który powstanie na sztucznej wyspie, zwiększą się zarówno jego możliwości przeładunkowe, jak i prestiż w regionie Bałtyku. Inwestycja jest na etapie analiz środowiskowych, w ciągu kilkunastu miesięcy powinien zostać wyłoniony prywatny inwestor. – Chcemy, żeby Port Zewnętrzny zaczął funkcjonować za siedem–osiem lat – podkreśla Adam Meller, prezes gdyński
11.02.2020

Sztorm na Bałtyku i silny wiatr w całym województwie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek dwa ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy ostrzegają przed sztormem na Bałtyku i silnym wiatrem w całym regionie.
11.02.2020

Projekt Intermare - integracja regionu południowego Bałtyku. Relacja ze spotkania biznesowego

6 lutego w Centrum Konferencyjnym Amber Expo odbyło się spotkanie ze śniadaniem biznesowym projektu INTERMARE South Baltic. Projekt dedykowany jest dla małych i średnich firm funkcjonujących w sektorze gospodarki morskiej i polega na budowaniu sieci networkingowej, współpracy i promocji przedsiębiorstw w Regionie Morza Bałtyckiego. Spotkanie to jest zapowiedzią ważnego wydarzenia jakim są Targi Gospodarki Morskiej Intermare, które odbędą się 22-24 czerwca 2020 roku w AmberExpo.
09.02.2020

„Z Pomorza zawsze wiał wiatr wolności” - rezolucja upamiętniająca 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem

Na specjalnej sesji pomorskiego sejmiku, 9 lutego 2020 r. radni przyjęli rezolucję upamiętniającą 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Marszałek Mieczysław Struk podkreślał, że „trzeba stawać twarzą ku przyszłości, nie zapominając o historii, która buduje regionalną i narodową tożsamość".
09.02.2020

Uwaga! Silny sztorm nad Bałtykiem - ostrzeżenie IMGW trzeciego stopnia

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia o sztormie spodziewanym od godz. 10 rano w strefie brzegowej części wschodniej Bałtyku.
09.02.2020

Wystawa „Polskie drogi do Bałtyku 1918-1920”

Zdjęcia, dokumenty i mapy przybliżające okres odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku można zobaczyć na wystawie w Warszawie. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska podkreśliła, że wspominając wydarzenia sprzed stu lat, oddajemy hołd wszystkim, którzy zabiegali o dostęp dla Polski do morza. .
08.02.2020

W PE o agresywnej polityce Rosji na Bałtyku i rosnącym znaczeniu żeglugi w Arktyce

Zachód musi się przeciwstawić agresywnej polityce Rosji w Europie, w tym na Morzu Bałtyckim, musi też zaangażować się w stworzenie nowych przepisów prawa międzynarodowego dotyczących Arktyki, w której Rosja jest coraz aktywniejsza – przekonywali uczestnicy konferencji w PE.
05.02.2020

Uruchomienie Klastra „Grupa Bezpieczny Bałtyk”

Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza wraz z przedstawicielami ogólnopolskich firm powołuje Klaster pod nazwą “Grupa Bezpieczny Bałtyk”. Głównym celem klastra będzie działalność na rzecz ekologii Morza Bałtyckiego poprzez rozwój innowacyjnych rozwiązań. Jego uroczyste uruchomienie nastąpi 7 lutego 2020 roku w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni. Klaster jest oddolną inicjatywą środowiska biznesowego, a Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza pełni w nim rolę koordynatora.
05.02.2020

Integracja regionu południowego Bałtyku (projekt Intermare ) - zapraszamy na spotkanie ze śniadaniem biznesowym

Zapraszamy na spotkanie informacyjne projektu INTERMARE South Baltic, połączone ze śniadaniem biznesowym, które odbędzie się w dniu 6 lutego 2020 roku w godzinach 8:30 –12:00 w Centrum Konferencyjnym Amber Expo sala 1C- ul. Żaglowa 11 Gdańsk (siedziba Międzynarodowych Targów Gdańskich).
01.02.2020

Rząd chce przyspieszyć rozwój farm wiatrowych na Bałtyku. Skorzystają polskie firmy?

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to projekt inwestycyjny obliczony na 100–120 mld zł. Rząd chce, aby jak największa część tych pieniędzy trafiła do polskich firm i dostawców. Mają to zapewnić mechanizmy, które wprowadzi opracowywana ustawa offshorowa. – Chcemy, żeby parlament jak najszybciej przyjął tę ustawę, bo inwestorzy czekają na stabilne ramy prawne – mówi Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych. Jak ocenia, docelowo energia z farm na Bałtyku może stanowić nawet 20 proc. polskiego miksu, a pierw
29.01.2020

PGE z decyzją środowiskową dla dwóch projektów farm wiatrowych na Bałtyku

Dwa projekty morskich farm wiatrowych PGE - Baltica 2 i Baltica 3 - uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach - poinformowała w poniedziałek spółka. PGE podkreśliła, że decyzja umożliwia rozpoczęcie prac nad projektami technicznymi obu farm.
27.01.2020

Sztorm na Bałtyku, wezbranie wód i silny wiatr na Pomorzu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał dziś (21.01.2020) trzy ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy ostrzegają przed niebezpiecznie wysokim stanem wód na Pomorzu, sztormem na Bałtyku i silnym wiatrem w powiatach nadmorskich.
21.01.2020

Ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenie dla województwa pomorskiego o możliwym sztormie na Bałtyku. Prędkość wiatru może osiągnąć nawet 8 stopni w skali Beauforta.
03.01.2020

IMGW ostrzega przed sztormem na Bałtyku

Jak poinformowało w środę IMGW, na Pomorzu w ciągu najbliższej doby możliwy jest sztorm przy wschodniej linii brzegowej Bałtyku. Prędkość silnego wiatru z zachodu może osiągnąć nawet 9 stopni w skali Beauforta.
01.01.2020

Tak będą wyglądały nowe promy DFDS do obsługi połączeń na Bałtyku

Firma DFDS będzie w najbliższych latach dynamicznie rozbudowywać swoją flotę. Nowe statki pojawią się m.in. na Morzu Bałtyckim. Przewoźnik zaprezentował właśnie wizualizacje nowych jednostek, które w ciągu najbliższych lat trafią do eksploatacji w tym rejonie.
31.12.2019

IMGW: na Bałtyku może wystąpić sztorm i silny wiatr wiejący 7 st. w skali Beauforta

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenie o możliwym sztormie na Bałtyku. Prędkość silnego wiatru z północy może osiągnąć nawet 7 stopni w skali Beauforta.
27.12.2019

Wędkarze na Bałtyku potrzebowali pomocy SARu

W piątek rano Kapitanat Portu w Ustce i Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni otrzymały zgłoszenie o uszkodzonym wale napędowym jednostki wędkarskiej Hunter. Statek dryfował bez napędu
20.12.2019

Chińska stocznia buduje dla TT-Line prom napędzany LNG. Będzie kursował po Bałtyku

Chińska stocznia Jiangsu Jinling w Nanjing rozpoczęła budowę promu TT-Line w ramach projektu "Green Ships". Jednostka będzie napędzana skroplonym gazem ziemnym (LNG).
20.12.2019

MGMiŻ: nie ma dowodów, by wraki na dnie Bałtyku były poważnym zagrożeniem

Wyniki monitoringu wskazują na brak dowodów na poważne zagrożenie zanieczyszczeniami z wraków na Bałtyku, pozostawionych w wyniku działań wojennych - poinformowało PAP Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
19.12.2019

„Zawisza Czarny” wypłynie w harc po Bałtyku

Polscy harcerze działający w Tajnym Hufcu Harcerzy ocalili Gdynię przed zniszczeniem pod koniec II wojny światowej. Teraz zostaną oni upamiętnieni w niezwykły sposób. Centrum Wychowania Morskiego ZHP, wraz z hufcem ZHP i ZHR organizuje morską wyprawę pod hasłem „Harc po Bałtyku”. W jej ramach odbędą się dwa rejsy z historią w roli głównej. W marcu 2020 roku żaglowiec „Zawisza Czarny” wypłynie na wody Zatoki Puckiej. Natomiast w 2021 roku uda się na Zatokę Fińską do wybrzeży estońskiego Tallina. A wszystko w hołdzie bohater
17.12.2019

Horizon Geosciences przeprowadziło badania dna Bałtyku na zlecenie PKN Orlen

10 grudnia br. zakończono badania dna Bałtyku w ramach projektu farm wiatrowych. Badania trwały blisko 700 roboczogodzin. Geoinżynierzy, geotechnicy, geolodzy, wiertnicy i technicy laboratoryjni oraz eksperci z PKN Orlen pracowali wspólnie na obszarze 131 km2, oddalonym ok. 23 km od linii brzegowej.
11.12.2019

PKN Orlen zakończył badanie dna Bałtyku w ramach projektu farm wiatrowych

PKN Orlen zakończył etap pobierania próbek geologicznych z dna Morza Bałtyckiego na koncesji, gdzie planuje wybudowanie farm wiatrowych. Wyniki badań posłużą m.in. do przygotowania wstępnego planu rozmieszczenia turbin wiatrowych oraz określenia rodzaju i wielkości tych konstrukcji – podał koncern.
10.12.2019

VI Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk za nami

W Chorzowie w dniach 5-6 grudnia 2019 r. odbyło się VI Forum Korytarza Bałtyk – Adriatyk. To jedyne w Polsce cykliczne spotkanie samorządów regionalnych i lokalnych, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zarządców infrastruktury transportowej, portów morskich, operatorów logistycznych, a także specjalnych stref ekonomicznych, wyższych uczelni i innych interesariuszy zainteresowanych korzyściami płynącymi z Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk. Jednym ze współorganizatorów
10.12.2019

Liczba turystów nad Bałtykiem systematycznie rośnie

Na obszarach nadmorskich z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało w 2018 r. 5 mln 346 tys. osób, czyli więcej o 9,4 proc. niż w 2017 r., kiedy to nad morze przyjechało 4,9 mln osób - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego nad Bałtykiem w 2018 r. było o ponad 9 proc. turystów więcej (GUS).
07.12.2019

Polski sektor energetyczny zabiega w Brukseli o środki na transformację. UE dofinansuje morskie farmy wiatrowe na Bałtyku?

Uzależniona w wielkim stopniu od węgla polska energetyka zabiega w Brukseli o środki, które pomogą jej w transformacji, by sektor zmniejszył emisję gazów cieplarnianych. Lobbing przybiera na sile przed ogłoszeniem przez nową KE planów dotyczących Zielonego Ładu.
03.12.2019

Ok. 100 ładunków wybuchowych z trotyle trafiło do Marynarki Wojennej. Pomogą chronić Bałtyk

Blisko 100 zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych „Toczek”, przeznaczonych do niszczenia min morskich, trafiło na wyposażenie polskiej Marynarki Wojennej. Ładunki opracowane przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) poddawane są elaboracji w Zakładach Chemicznych „NITRO-CHEM”. Uzbrojenie jest wykorzystywane przez polską flotę w operacjach rozminowania dna Morza Bałtyckiego.
02.12.2019

Podróżnik z Suwalszczyzny popłynie kajakiem z Wigier do Bałtyku

Podróżnik ze Starego Folwarku (Podlaskie) Arkadiusz Makowski razem z dwoma kolegami w maju przyszłego roku popłynie kajakiem z jeziora Wigry do Bałtyku. W 16 dni chce przepłynąć tysiąc kilometrów.
28.11.2019

Ruszają przetargi na drogę S3 łączącą Bałtyk z granicą z Czechami

Ruszają przetargi na projekt i budowę drogi S3 od Szczecina do Troszyna - poinformowała w środę szczecińska GDDKiA. Odcinek jest niezbędny do ukończenia całej drogi S3 od Bałtyku do granicy z Czechami.
27.11.2019

MFiPR: Urząd Morski w Gdyni dostanie 16 mln zł z funduszy UE na bezpieczniejszą żeglugę na Bałtyku

Urząd Morski w Gdyni dostanie 16 mln zł z unijnego z funduszy unijnych na budowę nowoczesnego systemu łączności radiowej obejmującego swym zasięgiem tzw. polską strefę odpowiedzialności za akcje ratownicze na Bałtyku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
26.11.2019

WindEurope: wiatraki na Bałtyku mogą być jednym z filarów transformacji energetycznej

Oceniany na ponad 100 mld zł program rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku może być jednym z filarów transformacji energetycznej kraju - oceniali we wtorek w Kopenhadze polscy uczestnicy największej europejskiej konferencji poświęconej wiatrakom offshore.
26.11.2019

Bundesmarine zabiło 18 morświnów podczas detonacji min na Bałtyku

Niemiecka marynarka wojenna podczas manewrów na Bałtyku zdetonowała miny z II wojny światowej, zabijając 18 morświnów. Obrońcy praw zwierząt uznali to za złamanie prawa, zwłaszcza, że do eksplozji doszło na terenie morskiego rezerwatu - podaje w niedzielę Deutsche Welle.
24.11.2019

Bałtyk może łączyć. O współpracy regionu Morza Bałtyckiego w Brukseli (foto)

W ostatni wtorek, w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja „Wyzwania i szanse dla regionu Morza Bałtyckiego. Program UE na rzecz inteligentnej specjalizacji po roku 2020” (ang. Smart Specialisation Strategies– 3S) . Zaproszeni przez europosła Janusza Lewandowskiego eksperci, samorządowcy i przedstawiciele świata nauki zastanawiali się m.in. jak wdrażać innowacyjne rozwiązania technologiczne przy jednoczesnej ochronie ekosystemu Bałtyku.
21.11.2019

Rybacy zablokują porty. Wszystko przez zakaz łowienia dorszy w Bałtyku

Od 1 stycznia 2020 roku wchodzi w życie dyrektywa unijna zakazująca łowienia dorszy w Bałtyku przez okres czterech lat. Rybacy chcieli rozmawiać z przedstawicielami rządu, na temat rekompensat, niestety bezskutecznie - dialogu się nie doczekali i przygotowują protest.
21.11.2019

Mięsożerne bakterie rosnącym zagrożeniem w coraz cieplejszych wodach Bałtyku

Wraz z ocieplaniem się Bałtyku, na coraz większej części polskiego wybrzeża poważnym zagrożeniem staną się typowe dla mórz tropikalnych mięsożerne bakterie przecinkowce szczepu Vibrio vulnificus, spokrewnione z przecinkowcem cholery - prognozują autorzy międzynarodowego, multidyscyplinarnego dokumentu The Lancet Countdown, którego celem jest monitorowanie wpływu zmian klimatu na zdrowie.
18.11.2019

Inwestycje promowe na Bałtyku. Debata PromySKAT na TransLogistica Poland

Odbywające się w ubiegłym tygodniu targi TransLogistica Poland to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu imprez poświęconych branży transportowej. Nie mogło tam zatem zabraknąć naszych przedstawicieli. Impreza obfitowała w wątki związane z tematyką promową. Jedną z debat poświęconych zagadnieniom z tego sektora transportu poprowadził przedstawiciel Grupy SKAT.
15.11.2019

Poważny wyciek ścieków do Bałtyku w Turku

Ok. 35 tys. metrów sześciennych ścieków trafiło w ostatnich dniach do rzeki Raisio, a następnie do Bałtyku z oczyszczalni dla regionu miasta Turku na południowym zachodzie Finlandii. Powodem wycieku było błędne podłączenie w trakcie remontu sieci kanalizacyjnej.
12.11.2019

Wrak XVII-wiecznego okrętu odnaleziony na dnie Bałtyku

Szwedzcy archeolodzy odnaleźli na dnie Bałtyku wrak XVII-wiecznego okrętu. Prawdopodobnie chodzi o siostrzaną jednostkę słynnego okrętu Vasa.
11.11.2019

Egzotyczna ryba znaleziona w Bałtyku!

Statek rybacki SZT-1 złapał w poniedziałek podczas połowów łososi na Morzu Bałtyckim złapał niespotykaną zdobycz. Chodzi o Samogłowa - najcieższą ryba kostnoszkieletowa dorastająca do 3 metrów długości. Jego masa może dochodzić do 2 ton. Ten okaz mierzył kilka centymetrów, ale jego obecność zdziwiła rybaków i ekspertów. Ostatnio w Morzu Bałtyckim jeden okaz wyłowiono w 2014 roku.
08.11.2019

Princess Anastasia utknęła na Bałtyku bez prądu

Jak podają szwedzkie wiadomości SVT statek wycieczkowy przewożący ponad 1000 pasażerów utknął na pełnym morzu w pobliżu wyspy Lidingo wczoraj wieczorem ok. godz. 18.00
07.11.2019

Rosyjskie drony będą patrolować wybrzeże i akwen Bałtyku

Zgrupowanie sił zbrojnych Rosji w obwodzie kaliningradzkim zostało wzmocnione oddziałem dronów Forpost, które wkrótce zostaną uzupełnione nowocześniejszymi bezpilotowymi maszynami typu Orion i Korsar - podał we wtorek dziennik "Izwiestija".
05.11.2019

Komisja Europejska wesprze rybaków, którzy nie mogą łowić dorsza w Bałtyku

Komisja Europejska przyjęła w czwartek propozycję, w której proponuje pomoc finansową dla rybaków dotkniętych skutkami zamknięcia połowów dorsza atlantyckiego ze wschodniej części Morza Bałtyckiego. Chodzi w dużej mierze o polskich rybaków. Wsparcie ma być przeznaczone na trwałe wycofanie z eksploatacji statków rybackich.
31.10.2019

PKN ORLEN rozpoczął badanie dna Bałtyku (foto)

Z portu w Gdańsku wypłynął statek, który zbada parametry geologiczne dna Bałtyku na terenie koncesji morskiej farmy wiatrowej PKN ORLEN. Na bazie pozyskanych informacji Koncern przygotuje wstępny projekt techniczny morskiej farmy wiatrowej.
29.10.2019

IMGW ostrzega przed sztormem na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w czterech nadmorskich powiatach województwa pomorskiego: słupskim, lęborskim, wejherowskim i puckim. Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy sztormu na południowo-wschodnim Bałtyku.
27.10.2019

Frachtowiec uratował dwóch żeglarzy przed zderzeniem z wieżą wiatrową na Bałtyku

Rano 25 października jacht z dwoma żeglarzami na pokładzie znajdujący się na Morzu Bałtyckim na północ od miejscowości Zingst miał ogromne kłopoty. Zaczął dryfować w kierunku farmy wiatrowej BALTIC 1 w czasie burzy i wszystko wskazywało na to, że uderzy w jedną z wież.
26.10.2019

GAZ-SYSTEM ma pozwolenie na budowę Baltic Pipe w duńskiej strefie Bałtyku

Rząd Danii zgodził się na budowę gazociągu, który zostanie ułożony w duńskiej części Morza Bałtyckiego. Zezwolenie na budowę zostało wydane przez Ministra Energii i Klimatu 25 października. W ten sposób został wykonany kolejny kamień milowy w projekcie Baltic Pipe.
25.10.2019

Trotyl i broń chemiczna na dnie Bałtyku. Sztuczna inteligencja pomoże naukowcom oszacować zagrożenie

Naukowcy szacują, że na dnie Bałtyku zalega od 50 do 100 tys. ton broni chemicznej i jeszcze więcej toksycznej broni konwencjonalnej. Znajdują się we wrakach z okresu II wojny światowej albo zostały zatopione po jej zakończeniu. Według NIK tylko w Zatoce Gdańskiej zidentyfikowano dotąd około 100 takich okrętów. Naukowcy z Polski i kilku innych państw, m.in. Niemiec, Szwecji, Finlandii i Litwy prowadzą współfinansowany ze środków europejskich projekt Daimon, który pozwoli oszacować związane z tym ryzyko. Od września pomoże
25.10.2019

Farmy wiatrowe na Bałtyku zaczną produkować energię za około 5 lat. To ogromna szansa dla polskiego przemysłu

Morska energetyka wiatrowa w Europie szybko się rozwija – farmy wiatrowe ma już 11 państw, a w zeszłym roku moc zainstalowana na morzu zwiększyła się o 2,65 GW. Budowane obecnie turbiny są coraz większe i efektywniejsze. Polska jest wciąż daleko w tyle za krajami takimi jak Wielka Brytania czy Niemcy – polskie farmy wiatrowe na Bałtyku są jeszcze w fazie projektów i według rządowych planów zaczną wytwarzać energię bliżej 2025 roku. Ich produkcja może być jednak ogromną szansą dla polskiego przemysłu, m.in. hutniczego i sto
23.10.2019

Dno Bałtyku będą badać autonomiczne roboty

Szczegółowa wiedza na temat kształtu dna morskiego ma kluczowe znaczenie, m.in. dla bezpieczeństwa nawigacji. Autonomiczne rozwiązania są przyszłością mapowania dna morskiego – autonomiczne pojazdy mogą być rozmieszczane i kontrolowane niemal z każdego miejsca. Niedługo będą badać także wybrzeże i dno Bałtyku. Powstaje statek trójkadłubowy, który na pokład zabierze nawet najcięższe urządzenia, będzie w stanie wykonywać badania na wzburzonym morzu, a przy tym będzie działał na systemy ekologicznego napędu.
22.10.2019

UE praktycznie zakazuje połowów dorszy we wschodnim Bałtyku, będą rekompensaty dla rybaków

Ministrowie państw UE odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa uzgodnili w Luksemburgu prawie całkowity zakaz wyławiania dorsza w ważnej dla polskich rybaków wschodniej części Morza Bałtyckiego. Ma to pomóc w odbudowie stada. Rybacy mają dostać rekompensaty.
15.10.2019

Port Gdynia rozpoczyna nowy rozdział w historii przewozów promowych na Bałtyku (foto, wideo)

W momentach kiedy historia tworzy się na naszych oczach, szczególne znaczenie mają symbole, zwłaszcza te, które wprost stanowią o naszej tożsamości. Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Publicznego Terminala Promowego w Porcie Gdynia, Zarząd Morskiego Portu Gdynia wraz zaproszonymi gośćmi przypominał o jednym z najsłynniejszych polskich transatlantyków MS Piłsudski.
09.10.2019

Polska będzie stawiać na odnawialne źródła energii. PGE już inwestuje w fotowoltaikę i farmy wiatrowe na Bałtyku

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku jest w trakcie konsultacji, a krajowy plan na rzecz energii i klimatu do 2030 roku negocjowany obecnie z Komisją Europejską. Obie strategie wyznaczą długoterminowe cele państwa w zakresie energetyki, ale eksperci są zgodni, że w długiej perspektywie polska gospodarka nie ma innej drogi, jak przestawienie się na OZE i czyste technologie produkcji energii. W ten nurt chce się wpisać PGE Polska Grupa Energetyczna, która realizuje dwa duże programy inwestycji w fotowoltaikę i farmy wia
09.10.2019

Po I półroczu port w Gdańsku na 3. miejscu na Bałtyku pod względem przeładunku towarów

W pierwszym półroczu 2019 r. w gdańskim porcie przeładowano ponad 25 mln ton towarów, co stawia nas na trzecim miejscu na Bałtyku pod względem przeładunku towarów – przekazał w poniedziałek PAP prezes Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke.
08.10.2019

Unity Line: Żeby utrzymać pozycję na Bałtyku, potrzebne 4 nowe promy [foto, wideo]

Konieczność zakupu 4 nowych promów przez Polską Żeglugę Morską, w tym jednego praktycznie natychmiast, oraz ujednolicenie polityki świnoujskiego portu wobec wszystkich armatorów to najważniejsze wnioski z rejsu studyjnego dla dziennikarzy zorganizowanego przez Unity Line i PŻM.
06.10.2019

Energia z pierwszych farm wiatrowych na Bałtyku ma popłynąć w 2027 roku. Ich budowa będzie jedną z największych inwestycji infrastrukturalnych w kraju

Na ukończeniu są prace nad planem zagospodarowania obszarów morskich, który wskaże lokalizacje pod farmy wiatrowe na Bałtyku. Wstępne założenia wskazują trzy rejony i obszar o powierzchni ponad 2 tys. km². Potencjał polskich obszarów morskich jest ogromny. Jeżeli uda się osiągnąć zakładany w krajowej polityce wolumen 10 GW mocy zainstalowanych w farmach morskich, wówczas produkcja energii elektrycznej może sięgnąć 40 TWh w skali roku. To około 25 proc. całego krajowego zapotrzebowania na energię. Budowa wiatraków będzie je
04.10.2019

Fiński polityk po awarii Czajki chce kontroli oczyszczalni ścieków wokół Bałtyku

Deputowany do fińskiego parlamentu z Wysp Alandzkich Mats Loefstroem wystąpił z wnioskiem do rządu Finlandii o kontrolę stanu oczyszczalni ścieków wokół Bałtyku. Powodem takiego działania jest awaria instalacji w warszawskiej Czajce.
25.09.2019

Instytut Jagielloński: Remont ORP Orzeł najszybszym sposobem zapewnienia obrony Bałtyku. Potrzebna decyzja MON

Jesteśmy bezbronni wobec rosyjskich okrętów podwodnych. Tymczasem ORP Orzeł stoi unieruchomiony w porcie. Stoczniowcy mogą go naprawić, czekają tylko na decyzję MON. - Stan polskich sił podwodnych jest niepokojący; - Wdrożenie przez MON „rozwiązania pomostowego” zajmie wiele lat, podczas których zostaniemy bez zdolności podwodnych; - Rozwiązaniem „na teraz” jest pilna modernizacja i przywrócenie do służby jedynego polskiego okrętu podwodnego z potencjałem - ORP Orzeł.
25.09.2019

100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem

Specjalny „morski” koncert, gra miejska i patriotyczny festyn na dworcu PKP w Gdańsku, a potem wspólny przejazd specjalnym pociągiem z generałem Józefem Hallerem do Pucka, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające zaślubiny Polski z Bałtykiem – to tylko kilka z wielu atrakcji, jakie czekają nas w lutym przyszłego roku z okazji 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.
23.09.2019

Muszkieterowie Bałtyku

Wczoraj w nocy i nad ranem do mety dotarła trójka zawodników kończących ósmą Bitwę o Gotland. Zenon Jankowski, Aleksandra Emche oraz Paweł Biały pomimo sztormu opłynęli Gotlandię i powrócili bezpiecznie do portu.
20.09.2019

Bałtyk: Samotny żeglarz ze złamaną ręką utknął na jachcie

Wczoraj, około 22:40 Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa otrzymała prośbę o pomoc od jednostki Konsal 2. Znajduje się na niej żeglarz ze złamaną ręką biorący udział w Wielkiej Żeglarskiej Bitwie o Gotland. W akcji ratowniczej uczestniczą statek Bryza z Władysławowa oraz śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej z Babich Dołów.
16.09.2019

Premier Ukrainy o planach budowy szlaku wodnego między Bałtykiem a Morzem Czarnym

Ukraina planuje realizację kilku ambitnych projektów infrastrukturalnych, w tym budowę szlaku wodnego między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym - oznajmił szef ukraińskiego rządu Ołeksij Honczaruk.
16.09.2019

Bunkierka LNG Kairos z kolejnymi debiutami na Bałtyku

Bukierka LNG Kairos, należąca do Nauticoru, zakończyła pierwsze bunkrowanie LNG w szwedzkim porcie Södertälje. Statek dostarczył 150 ton skroplonego gazu ziemnego.
15.09.2019

Ostrzeżenie o silnym sztormie na Bałtyku

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia wydało ostrzeżenie o silnym sztormie.
15.09.2019

Ekspert: po awarii Czajki do Bałtyku wpływa tyle fosforu co z terenu całej Szwecji

Po awarii warszawskiej oczyszczalni ścieków samą tylko Wisłą wpływa do Bałtyku tyle fosforu, ile z terenu całej Szwecji - przekazał w środę PAP Lars Sonesten, ekspert ze Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego w Uppsali.
11.09.2019

IMGW: pierwszy w tym sezonie silny sztorm na Bałtyku

Pierwszy w tym sezonie silny sztorm na Bałtyku. Powieje mocno, ale na szczęście nie za długo - ostrzegli we wtorek synoptycy z Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB w Gdyni.
10.09.2019

Dwóch mężczyzn utonęło w Bałtyku

Dwóch starszych mężczyzn wydobyto w poniedziałek z wody Bałtyku w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie). Mimo akcji ratunkowej nie udało się ich uratować.
02.09.2019

MGMiŻŚ: Polskie porty mają szansę dominować w regionie Bałtyku

Zwiększenie możliwości przeładunkowych, większe wpływy do budżetu państwa i wzmocnienie pozycji polskich portów w regionie Morza Bałtyckiego – to cele trzech strategicznych inwestycji portowych, których łączny koszt jest szacowany na ok. 19,5 mld zł. Przyjęta niedawno specustawa portowa ma skrócić ich realizację o około trzy lata. Jak podkreśla minister Marek Gróbarczyk, wypracowanie dominującej pozycji polskich portów wymaga m.in. poprawy dostępu i budowy połączeń komunikacyjnych od strony lądu.
28.08.2019

GIS: W Bałtyku można się kąpać

We wtorek po południu można się kąpać we wszystkich czynnych nadmorskich kąpieliskach, ale nadal utrzymuje się zakwit sinic na części wód Zalewu Szczecińskiego, gdzie zamknięto dwa kąpieliska. W woj. pomorskim i zachodniopomorskim można się też kąpać we wszystkich czynnych kąpieliskach nad jeziorami - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
27.08.2019

GIS: Można się kąpać nad Bałtykiem, kąpiel zakazana jest na dwóch kąpieliskach nad Zalewem Szczecińskim

W poniedziałek rano nadal jest zakwit sinic na części wód Zalewu Szczecińskiego, zamknięte są dwa kąpieliska. W woj. pomorskim i zachodniopomorskim można się kąpać we wszystkich czynnych nadmorskich kąpieliskach, jak i w tych położonych nad jeziorami - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
26.08.2019

GIS: Można się kąpać we wszystkich czynnych nad Bałtykiem kąpieliskach

W piątek po południu w Bałtyku można się kąpać. Nie można się kąpać natomiast na dwóch kąpieliskach nad Zalewem Szczecińskim oraz na jednym śródlądowym w Zachodniopomorskiem - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
23.08.2019

GIS: W czwartek kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

W czwartek, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
22.08.2019

Puchar Bałtyku Południowego: Trwa rejestracja do regat Sputnik Cup

VI Regaty SPUTNIK CUP odbędą się wdniach od 12 do 16 września 2019 r. Żeglarze będą rywalizować na akwenie Morza Bałtyckiego na trasie Kamień Pomorski – Bornholm do duńskiego portu Nexo.
21.08.2019

GIS: W poniedziałek kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

W poniedziałek, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, położonych w województwach pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
19.08.2019

Nad Bałtykiem fale porwały 3-osobową rodzinę (wideo)

Ta sytuacja mogła skończyć się tragicznie. W piątek w Dźwirzynie fale porwały 3-osobową rodzinę. Rodzice z 9-latkiem nie byli w stanie sami wyjść z Bałtyku.
19.08.2019

GIS: W niedzielę kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

W niedzielę, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, położonych w województwach: pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
18.08.2019

GIS: Można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem

W sobotę, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, w województwach: pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
17.08.2019

GIS: Kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim

W piątek, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
16.08.2019

52-letni mężczyzna utonął w Bałtyku

52-latek utonął w środę w Bałtyku. Jak poinformowało Radio Szczecin, mężczyzna kąpał się na niestrzeżonym kąpielisku w Dźwirzynie.
16.08.2019

GIS: kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

W czwartek, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać we wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
15.08.2019

GIS: zamknięte dwa kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim; w Bałtyku można się kąpać

We wtorek rano nadal zamknięte z powodu zakwitu sinic są dwa kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim. Pozostałe kąpieliska nad tym akwenem są otwarte. Wszystkie nadmorskie kąpieliska, jak i te położone nad jeziorami w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem są czynne - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
13.08.2019

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.