• <

Wynik wyszukiwania - "akademia marynarki wojennej" - Wiadomości

Promocja oficerska na pokładzie ORP Błyskawica

W piątek, 28 sierpnia, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica odbyła się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokonał I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz Mikutel.
01.09.2020

Uroczystość zakończenia studiów wojskowych na AMW [wideo]

Drodzy Absolwenci, stanowicie jedność, łączycie w sobie 3 elementy, stopień oficerski, tytuł magistra i tytuł zawodowy inżyniera. Każda cecha wymaga innych umiejętności, oficer z łaciny znaczy urzędowy, oznacza grzeczność, służbę. Każdy z Was otrzymując dyplom stał się magistrem, co z kolei oznacza mistrz, nauczyciel. W końcu słowo inżynier, które oznacza człowieka twórczego umysłu. Dziękuję Wam za Wasze inicjatywy, za to co robiliście poza nauką – tymi słowami rektor-komendant AMW kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podziękowa
27.08.2020

Promocja oficerska na ORP Błyskawica

W najbliższy piątek, 28 sierpnia, o godzinie 11:00 odbędzie się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokona I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz MIKUTEL. Uroczystość będzie miała miejsce tradycyjnie na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Natomiast dzień wcześniej, w Audytorium AMW, o godzinie 10:00, absolwenci otrzymają dyplomy ukończenia studiów.
25.08.2020

Akademia Marynarki Wojennej: Na co komu dziś bezpieczeństwo w transporcie?

Na kanwie ostatnich wydarzeń do których doszło w porcie w Bejrucie, warto chyba zadać sobie takie pytanie. Temat dotyka nie tylko pracowników firm transportowych i zarządców portów morskich ale również urbanistów, samorządowców, deweloperów czy zwykłych mieszkańców.
20.08.2020

Uroczysty apel AMW z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego

W środę 12 sierpnia, na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbył się uroczysty apel z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Święta Wojska Polskiego. Odczytano list Ministra Obrony Narodowej oraz rozkaz okolicznościowy Rektora-Komendanta AMW. W tym dniu Rektor-Komendant wręczył nadane przez Ministra Obrony Narodowej medale Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.
12.08.2020

II konferencja naukowa pt. „Wojna i Morze – od średniowiecza po współczesność”

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej, jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii, skłania do refleksji nad całokształtem działań militarnych, politycznych, administracyjnych i społecznych związanych z walkami o granice odradzającej się po wielu latach niewoli Polski. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, jako depozytariusz pamięci o polskich marynarzach, pragnie przypomnieć i zaznaczyć ich rolę w historycznym procesie walk i budowy wolnej Polski.
11.08.2020

Transeuropejska sieć transportowa (TEN-T),współpraca gospodarcza z krajami europejskimi tematami rozmów III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

W dniach 24-25 sierpnia odbędzie się trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Na miejsce konferencji tradycyjnie obrana została Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Jeden z bloków tematycznych konferencji poświęcony będzie problematyce związanej ze współpracą gospodarczą Polski z innymi krajami takimi jak Węgry, czy Wielka Brytania. Eksperci omówią również kierunki rozwoju transportu w Polsce z uwzględnieniem sieci TEN-T.
05.08.2020

Praktyki manewrowe studentów zagranicznych AMW

Podchorążowie z Kuwejtu ostatniego roku studiów Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego odbywali praktykę manewrową. Uczyli się dowodzenia okrętem, a także całymi grupami manewrowymi.
22.07.2020

Specjalistyczne praktyki podchorążych na ORP Kormoran

Lato i wakacje to dla studentów wojskowych czas na zdobywanie doświadczenia na praktykach. Podchorążowie kierunków systemy informacyjne w bezpieczeństwie, nawigacja oraz mechatronika obecnie odbywają praktyki specjalistyczne na okrętach.
16.07.2020

Podchorążowie uczyli się żeglować

Zakończył się pierwszy etap praktyki marynarsko – żeglarskiej podchorążych Akademii Marynarki Wojennej. Obejmował on szkolenie na patent żeglarza jachtowego i odbywał się w Akademickim Ośrodku Szkoleniowym AMW w Czernicy. Szkolenie było realizowane w 3 grupach od połowy kwietnia. Łącznie w tym okresie praktykę odbyło 97 studentów wojskowych.
17.06.2020

Nowa inwestycja Akademii Marynarki Wojennej [foto]

Akademia Marynarki Wojennej planuje budowę nowego obiektu. To budynek wielofunkcyjny, który zawierał będzie między innymi: kuchnię, stołówkę, sale wykładowe i pokoje. Koszt inwestycji to 55 mln. złotych, w całości finansowane z Ministerstwa Obrony Narodowej. Planowany termin zakończenia budowy 2023 rok.
05.06.2020

Polskie morskie farmy wiatrowe a bezpieczeństwo na morzu - spojrzenie okiem Akademii Marynarki Wojennej

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku ma stanowić znaczącą pomoc w transformacji polskiej energetyki, zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł i stanowić impuls dla rozwoju gospodarki. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z wpływu farm na bezpieczeństwo na morzu? O tym podczas webinarium, zorganizowanym przez Akademię Marynarki Wojennej, mówi dr Radosław Tyślewicz z Katedry Operacji Morskich Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW, ekspert SSAB Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa.
04.06.2020

Akademia Marynarki Wojennej - studia z potencjałem (wywiad)

Wywiad z Dziekanem Wydziału Mechaniczno – Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, komandorem dr hab. inż. Grzegorzem Grzeczką, profesorem AMW.
13.05.2020

Światowy Dzień Pracy: W Porcie Gdynia oddano hołd marynarzom oraz walczącym z epidemią koronawirusa [foto, wideo]

1 maja, w południe, na statkach i żaglowcach w Porcie Gdynia, podobnie jak na niezliczonych statkach na całym świecie, zostały włączone syreny okrętowe na znak hołdu dla pracy marynarzy na całym świecie. To szczególne uhonorowanie ponad 1,6 mln mężczyzn i kobiet, którzy podczas pandemii zapewniają ciągłość dostaw oraz sprawne działanie międzynarodowych szlaków morskich. Akcja zainicjowana przez Międzynarodową Izbę Żeglugi (ICS) to również podziękowanie Służbom Medycznym, Straży Granicznej oraz Straży Pożarnej za ich ciężką
01.05.2020

Światowy Dzień Pracy - dołącz do podziękowań dla służb medycznych

1 maja 2020 obchodzimy „Światowy Dzień Pracy”. W tym dniu podziękujmy wszystkim osobom, które ciężko pracują w czasie pandemii za ich heroiczną walkę o życie pacjentów, narażanie swojego zdrowia i życia ratując osoby z koronawirusem, aby pozostali mogli bezpiecznie zostać w domu.
30.04.2020

Zbiórka komputerów dla potrzebujących dzieci

Czas na kolejną akcję wspierającą. Tym razem Akademia Marynarki Wojennej organizuje zbiórkę używanych komputerów potrzebnych do nauki zdalnej dla dzieci. W uczelni są one czyszczone i przygotowywane, a później przekazywane najbardziej potrzebującym. Pierwsze dwa komputery już trafiły do GOPS-u w Kosakowie.
21.04.2020

25. rocznica wyjścia w rejs dookoła świata ORP „Iskra”

To już 25 lat minęło, kiedy ORP „Iskra” wyruszył w rejs dookoła świata. W ciągu 300 dni żeglugi przebył 37 740 mil morskich. Na pokładzie było 58 osób załogi, w tym 34 podchorążych, 18 osób załogi stałej, 5 wykładowców i lekarz. Warto zaznaczyć, że obecnie w uczelni pracuje 9 osób, które były uczestnikami tego rejsu, w tym ówczesny dowódca ORP „Iskra” kadm. w st. spocz. dr inż. Czesław Dyrcz. W tej grupie jest 5 oficerów, z czego 4 w tamtym czasie było podchorążymi.
20.04.2020

Akademia Marynarki Wojennej w walce z COVID

Akademia Marynarki Wojennej cały czas rozszerza pomoc dla społeczeństwa. Od 3 dni w uczelni powstają maseczki ochronne. Do tej pory wyprodukowano około 300 sztuk, a kolejnych 1000 jest już skrojonych i gotowych do szycia. Równolegle trwa produkcja przyłbic ochronnych, która regularnie się zwiększa.
09.04.2020

Przyłbice dla szpitali od Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej wykonała i przekazała szpitalowi w Kartuzach kilkadziesiąt przyłbic ochronnych dla personelu medycznego; do końca tygodnia wytworzy i przekaże kolejne – poinformował rzecznik prasowy AMW kmdr por. Wojciech Mundt.
02.04.2020

Może na morze? Studiuj na gdyńskich uczelniach

Co można studiować w mieście z morza i marzeń? Wiele kierunków dających możliwość podjęcia satysfakcjonującej pracy, wiele z nich również związanych ze spełnianiem zawodowych marzeń na morzu. Akademia Marynarki Wojennej i Uniwersytet Morski zapraszają na Dni Otwarte. Będzie można m.in. zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjną, zwiedzić okręt podwodny, a także dowiedzieć się … jak wygląda życie studenckie. Z pewnością będzie ciekawie i inspirująco.
09.03.2020

Morze możliwości, morze zagrożeń - I Kongres Bezpieczeństwa Morskiego RP z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem (wideo,foto)

Wczoraj w hotelu Courtyard Marriot Waterfront Gdynia odbył się I Kongres Bezpieczeństwa Morskiego z okazji 100 lat zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z instytucji państwowych, przedstawicieli Marynarki Wojennej RP i naukowców. Kongres był okazją do omówienia tematów kluczowych z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa morskiego kraju biorąc pod uwagę uwarunkowania technologiczne, polityczno-militarne, gospodarcze i społeczne. Współorganizatorami wydarzenia było Biuro Bezpieczeństwa Naro
12.02.2020

Gdynia: Kapitan Bartłomiej Skwara laureatem Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza 2020

Kapitan STS „Fryderyk Chopin” Bartłomiej Skwara został laureatem tegorocznej Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Został wyróżniony za żeglarską pracę z młodzieżą oraz zwycięstwo podczas regat The Tall Ships Races 2019 w klasie A.
03.02.2020

W Warszawie zakończyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa (foto, wideo)

23 stycznia w hotelu Sound Garden w Warszawie odbyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, zor­ga­ni­zo­wane przez Zarząd Targów Warszawskich i Akademię Marynarki Wojennej. Tematyką tegorocznej edycji FBM były głównie nowe okręty dla Marynarki Wojennej w ramach nowego Planu Modernizacji Technicznej i ochrona cywilnej infrastruktury morskiej traktowanej jako fundament bezpieczeństwa państwa. Portal GospodarkaMorska.pl tradycyjnie objął wydarzenie patronatem medialnym.
26.01.2020

Już w styczniu kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

Nie tylko nowe okręty dla Marynarki Wojennej w ramach nowego Planu Modernizacji Technicznej ale także ochrona cywilnej infrastruktury morskiej traktowanej jako fundament bezpieczeństwa Państwa będą tematyką piątej edycji Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2020 w Warszawie.
17.12.2019

Kujawsko-pomorskie dziedzictwo admirała Unruga

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz właściciele zespołu dworsko-parkowego w Sielcu w powiecie żnińskim będą współdziałać na rzecz upowszechniania wiedzy na temat historii polskiej floty i postaci jej współtwórcy, admirała Józefa Unruga. Podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie odbyło się 27 sierpnnia w Urzędzie Marszałkowskim. Akademia została odznaczona marszałkowskim medalem Unitas Durat z edycji wybitej dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości.
03.09.2019

Nowoczesne baseny powstały w Gdyni

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni rozbudowała swoje Akademickie Centrum Sportowe o kolejny obiekt. Obok hali sportowej powstał ośmiotorowy basen pływacki i basen do nurkowania z ruchomym dnem.
10.07.2019

MON: Więcej studentów-informatyków na uczelniach wojskowych

Resort obrony narodowej przyjmie więcej studentów na uczelnie wojskowe, na kierunki związane z informatyką. Zwiększone limity są jednym z elementów programu cyber.mil.pl, który ma zwiększyć potencjał Sił Zbrojnych RP w cyberprzestrzeni - poinformował w piątek wydział prasowy MON.
15.02.2019

Uczelnie na Wybrzeżu zdobyły fundusze na kształcenie dzieci i seniorów

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni znalazły się wśród uczelni, które zdobyły rządowe dofinansowanie na kształcenie uczniów oraz osób starszych.
06.02.2019

Studencie, spróbuj sił w wojsku! (wideo)

Studiujesz na uniwersytecie, ale twoje zainteresowania sięgają w stronę militariów? A może po prostu chcesz spróbować swoich sił w wojsku i poznać podstawy? Studenci mogą teraz dołączyć do projektu „Legii Akademickiej”, którą będzie realizowała m.in. gdyńska Akademia Marynarki Wojennej. Trwa nabór do drugiej edycji szkolenia.
04.02.2019

Kolumbijscy kadeci witają Dar Młodzieży

Kolejnym portem "Daru Młodzieży" podczas Rejsu Niepodległości była kolumbijska Kartagena. Partnerem wizyty naszego żaglowca była Escuela Naval de Cadetes "Almirante Padilla" (Akademia Marynarki Wojennej im. Admirała Padilli). Dokumentuje to m.in. strona internetowa kolumbijskiej uczelni tak relacjonująca to wydarzenie:
01.02.2019

Kmdr Hamera na Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa: Priorytetem dla nas jest zwiększanie zdolności bojowych (foto, wideo)

Priorytetem dla nas jest przede wszystkim zwiększanie zdolności bojowych, rozwój Marynarki Wojennej, wprowadzanie nowych okrętów – powiedział w rozmowie z dziennikarzami kmdr Jacek Hamera z Inspektoratu Marynarki Wojennej DGRSZ. Był on obecny na Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, które w czwartek zakończyło się w Warszawie. Podkreślił, że dzięki zwiększaniu zdolności możemy osiągnąć wzrost bezpieczeństwa morskiego Sił Zbrojnych naszego kraju oraz wpływać na rozwój nowoczesnych systemów uzbrojenia.
28.01.2019

Uczestnicy forum morskiego: Marynarka Wojenna konieczna do zapewnienia bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo państwa wymaga działań na morzu i sprawnej Marynarki Wojennej; istotne są organizacje międzynarodowe, stąd konieczność utrzymania ich jedności – mówili przedstawiciele władz, którzy wzięli udział w czwartek w Warszawie w Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa.
24.01.2019

Trwa Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

W jakim stopniu nasza gospodarka uzależniona jest od ciągłych dostaw drogą morską? 20 lat członkostwa Polski w NATO - jakie wnioski dla Marynarki Wojennej RP? Jakie zdolności do działania w ramach sił NATO ma obecnie Marynarka Wojenna RP i jakie są priorytety w zakresie pozyskania nowych zdolności w przyszłości? Jakie szanse stwarza dla polskiego przemysłu współpraca z globalnymi koncernami zbrojeniowymi? Jak prowadzona obecnie rozbudowa morskiej infrastruktury krytycznej uzwględnia współczesne zagrożenia?
24.01.2019

Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich w Gdyni: Wszyscy widzimy niesamowity rozwój technologii (foto)

Wszyscy widzimy niesamowity rozwój technologii – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl kmdr por. Fredrik Lindén ze Szwedzkiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Był on obecny na pierwszym Polsko-Szwedzkim Forum Technologii Morskich. Dwudniowe wydarzenie zakończyło się w czwartek w Gdyni.
18.01.2019

Komendant Główny Straży Przybrzeżnej Kuwejtu w MOSG

Z wizytą w Morskim Oddziale Straży Granicznej w Gdańsku 15 stycznia przebywała delegacja przedstawicieli Straży Przybrzeżnej Kuwejtu na czele z mjr. gen. Mubarakiem Alamirim, Komendantem Głównym Straży Przybrzeżnej Kuwejtu. Gości powitał płk SG Andrzej Prokopski, Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
16.01.2019

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa - bezpieczeństwo portów i offshore

Już 24 stycznia 2019 w Warszawie odbędzie się czwarte Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2019, na którym będzie mowa nie tylko o okrętach dla Marynarki Wojennej RP, ale także o zapewnieniu bezpieczeństwa kluczowej z punktu widzenia gospodarczego infrastruktury nadmorskiej i offshore.
19.12.2018

Międzynarodowa Konferencja na temat Ludzi Morza i ich karier zawodowych

W czwartek 25 października w Audytorium AMW (Budynek Biblioteki Głównej, wejście od ul. Grudzińskiego), o godz. 0930 odbędzie się Międzynarodowa Konferencja na temat Ludzi Morza i ich karier zawodowych: „Gdynia International Conference on Seafarers and Seafaring Careers”.
22.10.2018

Finalna demonstracja biomimetycznych pojazdów podwodnych

W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój robotyki podwodnej. Jednym z kierunków jej rozwoju są autonomiczne biomimetyczne pojazdy podwodne ABPP, które naśladują zarówno w budowie, jak i sposobie ruchu żywe organizmy podwodne, np. ryby, ssaki morskie, itp.
18.10.2018

Bałtycka Sztafeta - podsumowanie

Bałtycka Sztafeta 2018 to 3361,2 km pokonanych w ciągu 62,5 godziny biegu szlakiem latarni morskich polskiego wybrzeża. Jednak przede wszystkim to 31 śmiałków, którzy zdecydowali się w ten sposób uczcić 100-lecie Niepodległej oraz 100-lecie Marynarki Wojennej niosąc symboliczne światło z Krynicy Morskiej do Świnoujścia. Rekordzista przebiegł 261,2 km. Całe przedsięwzięcie zorganizowała Akademia Marynarki Wojennej wraz z Inspektoratem MW Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
20.06.2018

Bałtycka Sztafeta 2018 – jutro odcinek morski

Jeden z odcinków Bałtyckiej Sztafety 2018 to odcinek drogą morską z Gdyni do Helu. Uczestnicy sztafety dobiegną do Basenu Prezydenta w Gdyni, wbiegną na okręt i tam bieg kontynuowany będzie na bieżniach. To ORP „Heweliusz” przepłynie z Bałtycką Sztafetą, ok. 9.00 odcumuje i wyjdzie z portu. W Helu natomiast czeka nas kolejny odcinek, a mianowicie maraton do Rozewia. To nie koniec atrakcji, gdyż dodano kolejny etap Bałtyckiej Sztafety 2018 - z Lt. Gdańsk Port Północny do Lt. Gdańsk Nowy Port.
14.06.2018

Rusza Bałtycka Sztafeta

Już w przyszłym tygodniu, w czwartek 14 czerwca rusza Bałtycka Sztafeta 2018. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Start o godzinie 20.00 w Krynicy Morskiej w pobliżu latarni. Do pokonania jest trasa o długości ok 560 km, wiodąca szlakiem latarni morskich polskiego wybrzeża. Podzielona jest na 15 odcinków, gdzie najdłuższy wynosi 73,5 km. Głównym celem Bałtyckiej Sztafety 2018 jest uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przewodnim motywem Sztafety będzie przeniesienie symbolicznego światła z Latarni Mors
08.06.2018

Nadchodzi gdyńskie Święto Morza

Już od piątku, 22 czerwca Gdynia rozpocznie tegoroczne obchody Święta Morza. To kilka dni pełnych wyjątkowych uroczystości i wydarzeń, bezpośrednio związanych z historyczną, morską tożsamością miasta. Swojego odsłonięcia doczeka się też Pomnik Polski Morskiej.
06.06.2018

Seminarium: MASS – statki autonomiczne – nieodległa przyszłość?

W Centrali Polskiego Rejestru Statków 25 czerwca odbędzie się seminarium poświęcone autonomicznym jednostkom nawodnym – MASS. Od wielu lat prowadzone są intensywne prace nad rozwojem tej technologii zarówno wśród pojazdów lądowych, powietrznych oraz wodnych. Bezzałogowe maszyny są ciągle udoskonalane i nieustannie poszukuje się dla nich nowych zastosowań. Milowym krokiem postępu technologicznego jest fakt, że takie pojazdy nie muszą już być zdalnie sterowane – swoje zadania mogą wykonywać w pełni autonomicznie i automatycznie.
04.06.2018

Pobiegnij w Bałtyckiej Sztafecie szlakiem latarni morskich

60 godzin – w takim czasie, według założeń, biegacze i rowerzyści mają pokonać trasę o długości ponad 500 kilometrów. Będzie wyjątkowa, bo przebiegną szlakiem latarni morskich Wybrzeża. Celem jest symboliczne przeniesienie światła z latarni morskiej w Krynicy Morskiej do tej w Świnoujściu. To wszystko w ramach Bałtyckiej Sztafety 2018. Bieg odbędzie się dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Każdy może wziąć w nim udział, zapisy trwają do 3 czerwca.
18.05.2018

BALT-MILITARY-EXPO już w przyszłym miesiącu

Bałtyckie Targi Militarne realizowane są w ścisłej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, Inspektoratem Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Centrum Operacji Morskich – Dowództwem Komponentu Morskiego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Koncentrują się na tematyce bezpieczeństwa morskiego, systemach obronnych oraz ratownictwa na morzu i lądzie. Wystawa Dedykowana jest Marynarce Wojennej RP, jednostkom specjalnym, żandarmerii wojskowej i służbom zabezpieczenia logistycznego Wojska Polsk
18.05.2018

Najzdolniejsi studenci Pomorza zaprezentują swoje dokonania na Politechnice Gdańskiej

W nadchodzącym tygodniu Politechnika Gdańska będzie gościć wybitnych studentów i najlepsze koła naukowe ze wszystkich uczelni Pomorza. W ubiegłym roku laureatem Konkursu Czerwonej Róży został Mariusz Smentoch, student Wydziału Mechanicznego PG. Dlatego teraz Uczelnia jest gospodarzem Konkursu - prezentacje wszystkich finalistów, obrady kapituły konkursowej i gala finałowa tegorocznej edycji Konkursu odbędą się na Politechnice Gdańskiej.
18.05.2018

Politechnika Warszawska i Akademia Marynarki Wojennej zacieśniają współpracę

Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt i Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej komandor prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podpisali porozumienie o współpracy.
15.05.2018

Bałtycka sztafeta 2018

Dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości w dniach 14-17 czerwca odbędzie się bieg Bałtycka Sztafeta 2018. Ma on na celu symboliczne przeniesienie światła z Latarni Morskiej w Krynicy do Latarni Morskiej Świnoujście. Przez 3 dni uczestnicy będą zmagać się na trasie wiodącej szlakiem latarni morskich polskiego wybrzeża. Do pokonania będą mieli 15 odcinków głównych o łącznej długości ponad 500 km w tym jeden odcinek morski oraz 5 odcinków opomiarowanych. na których czas mierzony będzie z wykorzystaniem chipów.
15.05.2018

8 mln z konkursu dla Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej uzyskała środki z konkursu „Zintegrowane Programy Uczelni” w ramach „Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020”. Projekt daje możliwość obecnym oraz przyszłym studentom Akademii Marynarki Wojennej na rozwinięcie dodatkowych umiejętności, zdobycie cennych certyfikatów oraz zebranie doświadczeń, które zwiększą ich konkurencyjność na rynku pracy. Kwota 7.997.361,57 PLN zostanie przeznaczona na realizację działań na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych, Wydziale Dowodzenia i Op
25.04.2018

Popłyną Śladami Biało-Czerwonej– możesz i ty!

Pomorscy żeglarze uczczą stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w iście morskim stylu. Popłyną śladami miejsc, w których żyli, walczyli, działali i tworzyli Polacy na obczyźnie. W rejs wypłyną dwa jachty. W ciągu 160 dni pokonają one w sumie 17 tysięcy mil morskich. Wyruszą 6 maja z Gdyni i popłyną dwoma różnymi trasami, które będą podzielone na etapy. Powrót jest planowany na 12 października. Rejs „Śladami Biało-Czerwonej 2018” ma charakter otwarty. Każdy, kto kocha morze i jest gotowy na wodną przygodę, może wziąć w ni
08.03.2018

Wyprawa na 100-lecie odzyskania niepodległości

Dwa jachty, 17 tysięcy mil morskich, 22 etapy, 160 dni żeglugi – tak w skrócie wygląda plan rejsu „Śladami Biało-Czerwonej 2018”. Organizuje go, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Pomorski Związek Żeglarski. Wyprawa rozpocznie się 6 maja w Gdyni. Jej zakończenie planowane jest na 10 grudnia.
06.03.2018

List 145 naukowców: Reforma Gowina zawiera groźne rozwiązania

Planowana reforma uczelni zawiera "groźne rozwiązania, których wejście w życie spowoduje olbrzymi, niekorzystny przewrót w szkolnictwie akademickim" - pisze 145 ludzi nauki w liście otwartym do wicepremiera Jarosława Gowina.
26.02.2018

Piotr Kulczycki laureatem nagrody imienia komendanta "Daru Młodzieży"

Piotr Kulczycki, właściciel i armator STS „Fryderyk Chopin”, twórca cyklu „Niebieska Szkoła”, został laureatem 7. edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - budowniczego i legendarnego komendanta "Daru Młodzieży", na pokładzie którego wychowano wiele pokoleń polskich marynarzy.
26.01.2018

Nagrody dla najlepszych studentów z Pomorza

Najlepsi studenci z województwa pomorskiego odebrali wyróżnienie podczas uroczystej gali 24 stycznia 2018 roku. Z ramienia Akademii Morskiej w Gdyni w gali uczestniczył Prorektor ds. Kształcenia - dr hab. inż. Mirosław Czechowski prof. nadzw. AMG. Nagrodzeni żacy kształcą się m.in. na Uniwersytecie Gdańskim, Akademii Morskiej w Gdyni, ale także na uniwersytetach w Toruniu czy w Olsztynie.
25.01.2018

Ponad 100 firm z 15 krajów potwierdziło udział w 15. Bałtyckich Targach Militarnych BALT-MILITARY-EXPO

Ponad 100 firm z 15 krajów potwierdziło swój udział w 15. Bałtyckich Targach Militarnych BALT-MILITARY-EXPO, które odbędą się w Gdańsku w dniach 25-27 czerwca 2018 r. Targom towarzyszą Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna NATCON oraz Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Ratownictwa Medycznego RESCUE EXPO.
18.01.2018

Nagrody Benemerenti dla Akademii Marynarki Wojennej i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zostali laureatami dorocznej nagrody Ordynariatu Polowego WP. Wyróżnienia wręczono w sobotę podczas uroczystej gali w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
13.01.2018

Mikołajowie z Kuwejtu

Radość, łzy wzruszenia, a także domowa, ciepła atmosfera towarzyszyły wizycie podchorążych z Kuwejtu w Domu dla Dzieci w Pogórzu. W niedzielę 17 grudnia studenci pojechali w odwiedziny pod dowództwem komandora Talala Alhammadiego, który jest oficerem ds. nadzoru studentów zagranicznych z ramienia Ambasady Kuwejtu. Podchorążowie są studentami zagranicznymi Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
18.12.2017

Srebrny medal w regatach Admiral's Cup

Podchorąży Anna Żelazna wywalczyła srebro w regatach ADMIRAL’S CUP. Zawody odbyły się w dniach 3.12-8.12.2017, a organizatorem była Akademia Marynarki Wojennej Indii. Naszą uczelnię już po raz drugi na tych regatach reprezentowało dwoje podchorążych: wspomniana Anna Żelazna oraz Karol Kukulski. Do rywalizacji zostało zgłoszonych 56 zawodników reprezentujących 28 państw. Opiekunem naszych zawodników był kpt. mar. Łukasz Teległów.
15.12.2017

Saab i Akademia Marynarki Wojennej z umową o współpracy

Grupa zbrojeniowa Saab i Akademia Marynarki Wojennej podpisały umowę dotyczącą strategicznej, długoterminowej współpracy w zakresie praktyk akademickich i przemysłowych oraz wspólnych projektów badawczych. Obejmuje ona postanowienie nawiązania ścisłych relacji oraz jak największego wykorzystania specjalistycznego doświadczenia i potencjału obu partnerów.
13.12.2017

Ustanowiono nagrodę im. prof. Bolesława Mazurkiewicza

Przyznawana przez organizację „Pracodawcy Pomorza” Nagroda PRIMUM COOPERATIO/Nade Wszystko Współpraca będzie nosić imię profesora Bolesława Mazurkiewicza, znakomitego specjalisty z zakresu budownictwa morskiego oraz byłego rektora Politechniki Gdańskiej, który zmarł w listopadzie tego roku.
13.12.2017

Akademia Morska w Gdyni w konsorcjum Narodowego Centrum Badań Bałtyckich

Akademia Morska w Gdyni przystąpiła do Konsorcjum Narodowego Centrum Badań Bałtyckich nowych Partnerów.
04.12.2017

Akademia Marynarki Wojennej odkrywa swoje zakamarki

Sterowanie okrętem, strzelania artyleryjskie, czy nawiązywanie łączności na morzu. Między innymi tego będą mogli spróbować ci, którzy 1 grudnia odwiedzą Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni. Uczelnia otwiera, w tym dniu, swoje podwoje. Wydarzenie jest skierowane do uczniów szkół średnich i gimnazjów. Ma to ich zachęcić do służby na okrętach i do studiowania na AMW.
30.11.2017

Mundurowi powalczą o mistrzostwo

W obiektach sportowych Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Akademickiego Ośrodka Szkoleniowego w Czernicy w dniach 27-29.10 2017 r. zostaną przeprowadzone Mistrzostwa Wyższego Szkolnictwa Wojskowego oraz Mistrzostwa Polski Uczelni Mundurowych – VI Puchar Rektorów. Powyższe przedsięwzięcie zgromadzi na starcie ok. 350 zawodników, trenerów i kierowników drużyn z wszystkich uczelni mundurowych. Liczba konkurencji oraz uczestników powoduje, że będzie to jedna z największych imprez sportowych rea
26.10.2017

Akademia Marynarki Wojennej z nową pracownią

5 października 2017 r. w Instytucie Uzbrojenia Okrętowego i Informatyki Akademii Marynarki Wojennej została uroczyście otwarta pracownia „Systemy alarmowe”. Realizacja przedsięwzięcia odbyła się pod patronatem firmy SATEL w ramach projektu EduSATEL, który jest innowacyjnym programem nauczania, uwzględniającym najnowsze osiągnięcia z dziedziny elektroniki.
24.10.2017

Rok akademicki 2017/2018 w AMW rozpoczęty

W Akademii Marynarki Wojennej w piatek odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018. Ceremonia rozpoczęła się o godzinie 12:00 w audytorium im. kmdr. prof. dr. Józefa Urbańskiego (gmach Biblioteki Głównej AMW, ul. Grudzińskiego). Naukę na I roku studiów pierwszego i drugiego stopnia rozpocznie ponad tysiąc studentów. Po raz pierwszy w historii wręczono nagrodę im. kmdr. dr. hab. inż. Ignacego Glozy, która przyznana została autorowi pracy dyplomowej o wybitnych walorach naukowych.
29.09.2017

Inauguracja roku akademickiego w Akademii Marynarki Wojennej

Naukę na I roku studiów pierwszego i drugiego stopnia rozpocznie ponad tysiąc studentów. Podczas uroczystości rektor – komendant kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht wręczy wyróżnienia wybitnym nauczycielom akademickim i najlepszym studentom. Po raz pierwszy w historii zostanie wręczona nagroda im. kmdr. dr. hab. inż. Ignacego Glozy, która przyznawana jest autorowi pracy dyplomowej o wybitnych walorach naukowych.
26.09.2017

BALTEXPO 2017 już za tydzień

Już tylko tydzień dzieli nas od rozpoczęcia dziewiętnastej edycji Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO 2017 w dn. 11-13 września 2017 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku przy ul. Żaglowej 11. Poza wieloma nowatorskimi technologiami prezentowanymi na stoiskach targowych (w tym w specjalnej strefie poświęconej innowacyjności), dla wystawców i zwiedzających przygotowano bogaty program wydarzeń towarzyszących.
04.09.2017

Nowi oficerowie Marynarki Wojennej

Marynarka Wojenna w piątek wzbogaci się o 22 nowych oficerów. W tym dniu na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” odbędzie się promocja oficerska absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. W uroczystości, która rozpocznie się o godz. 9.00, udział weźmie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Promocji na stopień podporucznika marynarki dokona szef Sztabu Generalnego WP generał broni dr Leszek Surawski. Jako pierwszy szlify oficerskie otrzyma tegoroczny prymus bosman podchorąży Dawid Richert.
28.08.2017

Wizyta Komisji Obrony Narodowej w Akademii Marynarki Wojennej

W poniedziałek, 17 lipca br., Akademia Marynarki Wojennej gościła posłów Komisji Obrony Narodowej. Wizyta miała na celu zapoznanie się z bazą dydaktyczno – szkoleniową AMW oraz z jej możliwościami rozwojowymi, profilami kształcenia, kursami, szkoleniami i prowadzonymi badaniami przez Uczelnię.
21.07.2017

Kolejne uczelnie wyższe rozpoczęły współpracę z Polską Grupą Zbrojeniową

Polska Grupa Zbrojeniowa 27 czerwca zawarła umowy o współpracy z ośmioma uczelniami wyższymi. Ich przedmiotem jest współpraca pomiędzy Grupą PGZ i poszczególnymi ośrodkami naukowymi w zakresie prowadzenia wspólnych prac nad nowymi technologiami, przeznaczonymi do wykorzystania w produkcji wojskowej oraz cywilnej. Gościem honorowym uroczystości był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.
27.06.2017

Akademia Marynarki Wojennej świetuje w Toruniu

Akademia Marynarki Wojennej obchody swojego Jubileuszu 95-lecia rozpocznie w Toruniu. Pododdziały uczelni, w tym kompania w ubiorach historycznych, rozpoczną mszą św. w intencji uczelni, a następnie przemaszerują ulicami Starego Miasta. Wszystko w asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW RP, które na koniec uroczystości dadzą pokaz musztry paradnej.
21.06.2017

Chcesz zostać oficerem MW – masz już tylko 10 dni

Pozostało już tylko 10 dni na złożenie wniosków na studia wojskowe w Akademii Marynarki Wojennej. Rekrutacja rozpoczyna się dużo wcześniej niż na studia cywilne. Do końca marca należy zarejestrować się elektronicznie i złożyć wniosek o przyjęcie na studia. W tym roku uczelnia otwiera nowy kierunek studiów wojskowych: systemy informacyjne w bezpieczeństwie oraz nową specjalność na kierunku mechatronika: prace podwodne. AMW to jedyna w kraju uczelnia, która kształci przyszłych oficerów Marynarki Wojennej: nawigatorów, mechaników, d
20.03.2017

Nowe perspektywy w zakresie edukacji dla studentów i nauczycieli akademickich AMW

W obecnych czasach, przy rozwijającej się i innowacyjnej gospodarce, bardzo ważne są dla pracodawców wiedza, umiejętności i kompetencje zawodowe ich przyszłych pracowników. Nowe możliwości rozwijania kompetencji tworzy podpisane w ubiegłym roku porozumienie o współpracy z The Institute of Marine Engineering, Science and Technology (IMarEST), w ramach którego Akademia Marynarki Wojennej stała się jego członkiem instytucjonalnym (Marine Member).
14.03.2017

XXVI Walne zebranie członków Polskiego Towarzystwa Nautologicznego

22 października odbyło się zebranie członków Polskiego Towarzystwa Nautologicznego. Było to już XXVI Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze. Miejscem Walnego Zebrania tradycyjnie była siedziba Wydziału Nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni.
25.10.2016

Polski dron podwodny

Pierwszy podwodny dron wyprodukowany w Polsce ma służyć celom militarnym. Jego konstrukcja oparta jest na kadłubie cylindrycznym i torpedopodobnym.
17.10.2016

Inauguracja roku akademickiego AMW

W piątek 30 września, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2016/2017. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 12:00 w audytorium im. kmdr. prof. dr. Józefa Urbańskiego (gmach Biblioteki Głównej AMW, ul. Grudzińskiego). Naukę na I roku rozpocznie ponad tysiąc studentów. Wykład inauguracyjny na temat "NATO-wyzwania bezpieczeństwa" wygłosi gen. broni dr Andrzej Fałkowski, Polski Przedstawiciel Wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i UE.
28.09.2016

Balt Miltary Expo i NATCON wystartowały [WIDEO]

Marynarka Wojenna RP znajduje się w trakcie Planu Modernizacji Technicznej, dotyczy jej także Program Rozwoju Sił Zbrojnych. Podczas Targów Balt Military Expo 2016 i towarzyszącej im konferencji NATCON można zauwazyć, że oczekiwania związane z tempem procesu modernizacji i podpisywaniem kolejnych kontraktów rosną zarówno wśród dziennikarzy, jak i producentów sprzętu i wyposażenia wojkowego. Odbywające się w Gdańsku wydarzenia to jednak przede wszystkim okazja do prezentacji najnowszych i najbardziej innowacyjnych produktów
20.06.2016

Akademia Marynarki Wojennej w akcji Światowego Archiwum Uśmiechu

Akademia Marynarki Wojennej i Prezydium Samorząd Studentów wezmą udział w akcji Światowego Archiwum Uśmiechu. Przez kilka dni profesorowie, pracownicy AMW, studenci brali udział w smile coaching'u, ucząc się świadomości siły uśmiechu dla siebie samych i dla wszystkich dzieciaków chorych oraz potrzebujących.
23.05.2016

Nowy dowódca dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego

Dzisiaj, w poniedziałek, 2 maja, w porcie wojennym w Gdyni odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego. Dowodzenie objął komandor Marek Czarnecki.
02.05.2016

Akademia Marynarki Wojennej zaprasza na warszaty i prelekcje - Świat Wojen i konfliktów

Spotkaniem pod tytułem „Świat wojen i konfliktów” uczelnia rozpocznie cykl wydarzeń popularno – naukowych kierowanych do uczniów szkół średnich. Po prelekcji i części warsztatowej będą oni mieli także możliwości zapoznania się za bazą naukowo-dydaktyczną AMW.
08.03.2016

Marynarska Pamięć

W Dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada, Akademia Marynarki Wojennej uczci pamięć byłych komendantów uczelni, pracowników i wykładowców. Podchorążowie wystawią warty honorowe przy grobach dowódców. Delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze. Oddadzą hołd tym co odeszli na wieczną wachtę.
31.10.2015

Wizyta wicepremiera Tomasza Siemoniaka w Akademii Marynarki Wojennej

W środę (21.10) w Akademii Marynarki Wojennej z wizytą przebywał wicepremier Tomasz Siemoniak. Podczas środowego pobytu w Gdyni szef resortu obrony spotkał się z rektorem-komendantem AMW kmdr. prof. dr. hab. Tomaszem Szubrychtem oraz z kadrą kierowniczą uczelni. Podczas rozmów poruszone zostały kwestie dotyczące programów edukacyjnych, które są przeznaczone dla studentów wojskowych i cywilnych. Omówiono także perspektywy rozwoju uczelni, w tym bazy dydaktycznej i szkoleniowej.
22.10.2015

Gdyńscy naukowcy powołują do życia Centrum Kompetencji Bezpieczeństwa Morskiego Oxivia

16 października 2015 r., w Gdyni-Oksywie zostało utworzone Centrum Kompetencji Bezpieczeństwa Morskiego OXIVIA. Inicjatorami jego powstania są: Akademia Marynarki Wojennej (AMW) oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.). To pierwsza w historii taka inicjatywa, która ukierunkowana jest na utworzenie unikalnego środowiska dla realizacji zadań naukowych, badawczych, projektowych i wdrożeniowych, a także tych związanych z utrzymaniem i rozwojem już eksploatowanych systemów.
16.10.2015

Akademia Marynarki Wojennej przyjęła 1438 nowych studentów

W czwartek 1 października, w Akademii Marynarki Wojennej odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2015/2016. Naukę na I roku rozpoczęło 1438 studentów. Podczas ceremonii nastąpiła ich immatrykulacja. Odbyło się także ślubowanie doktorantów oraz wręczenie wyróżnień wybitnym nauczycielom akademickim i najlepszym studentom AMW.
02.10.2015

GAUDEAMUS IGITUR 2015

W czwartek 1 października, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2015/2016. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 11:00 w audytorium im. kmdr. prof. dr. Józefa Urbańskiego (gmach Biblioteki Głównej AMW, ul. Grudzińskiego). Naukę na I roku rozpocznie ponad tysiąc studentów. Podczas uroczystości rektor – komendant kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht wręczy także wyróżnienia wybitnym nauczycielom akademickim i najlepszym studentom.
29.09.2015

8 kobiet wśród 37 przyszłych podporuczników

Po raz drugi w historii kobiety okazały się najlepszymi absolwentami Akademii Marynarki Wojennej. W najbliższy piątek, 28 sierpnia, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” odbędzie się uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski. Wśród 37 przyszłych podporuczników marynarki znajdzie się w tym roku 8 kobiet. Trzy spośród nich otrzymały najwyższe lokaty. Prymusem została absolwentka Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego – bosman podchorąży Magdalena Kędziora. Uroczystej promocji na pierwszy stopień
26.08.2015

Już za tydzień XIII Bałtycki Festiwal Nauki

Dokładnie za tydzień rozpocznie się Bałtycki Festiwal Nauki, który odbędzie się w dniach 19-24 maja br. Program obejmuje aż 920 wydarzeń, w których udział wezmą 43 instytucje. W organizację BFN zaangażowało się 5 100 osób.
13.05.2015

Konferencja „Historia Techniki Morskiej” w Gdańsku

Pod koniec zeszłego tygodnia (16-18 kwietnia), w siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego (dawne Centralne Muzeum Morskie) na Ołowiance, odbyła się międzynarodowa konferencja „Historia Techniki Morskiej”. Wśród organizatorów znaleźli się Akademia Marynarki Wojennej, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, Instytut Historii Nauki PAN oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Inicjatorem przedsięwzięcia był prof. Antoni F. Komorowski z AMW.
20.04.2015

Aukcja WOŚP - Trening ciśnieniowy w komorze dekompresyjnej

W zeszły piątek, 10 kwietnia 2015 roku w Zakładzie Technologii Prac Podwodnych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni zorganizowano wylicytowany w ramach 23 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trening ciśnieniowy w komorze dekompresyjnej. Aukcja została wylicytowana za kwotę 455 zł, a wygrał Pan Arkadiusz Rybszleger z Wrocławia. Zwycięzca aukcji doświadczył pobytu na głębokości 30 metrów.
15.04.2015

Widzieliście zaćmienie Słońca? Akademia Marynarki Wojennej zaprasza

Akademia Marynarki Wojennej „organizuje” zaćmienie Słońca. Jeżeli przegapisz, to tak widowiskowe zjawisko będzie miało miejsce dopiero 1 czerwca 2030 roku. Uczelnia zaprasza wszystkich chętnych na happening astronomiczny w piątek 20 marca o godzinie 08:00. Księżyc w Polsce ma zakryć od 60% do 80% średnicy tarczy Słońca. Na początku wytłumaczymy dlaczego. Wykład wygłoszony zostanie w Auli AMW im. Zygmunta Augusta (godzina 08:00, wejście od ul. Grudzińskiego).
16.03.2015

Wspólnie dla rozwoju obronności morskiej: Thales i Akademia Marynarki Wojennej podpisały porozumienie o współpracy

Wspólnie dla rozwoju obronności morskiej: Thales i Akademia Marynarki Wojennej podpisały porozumienie o współpracy 2 marca 2015 r. w Gdyni zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy firmą Thales oraz Akademią Marynarki Wojennej. Umowa przewiduje wspólną działalność naukowo – badawczą, której celem jest kształcenie kadr Sił Zbrojnych RP, w szczególności Marynarki Wojennej.
02.03.2015

Pierwsze w kraju uprawnienia habilitacyjne na Wydziale Nawigacyjnym dla Akademii Morskiej w Szczecinie

Wydział Nawigacyjny szczecińskiej Akademii Morskiej zdobył prawo do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk technicznych, w dyscyplinie transport. Jest tym samym pierwszym w kraju Wydziałem Nawigacyjnym z tymi uprawnieniami. Oprócz tej uczelni kształcenie na takim wydziale prowadzą jeszcze Akademia Morska w Gdyni i Akademia Marynarki Wojennej.
17.02.2015

Nowi inżynierowie

W poniedziałek 16 lutego, w Auli Akademii Marynarki Wojennej im. Króla Zygmunta Augusta odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów po ukończeniu studiów inżynierskich przez studentów wojskowych. Inżynierami zastało 30 podchorążych – absolwentów studiów I stopnia. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz wojskowych, miejskich i duchownych oraz rodziny absolwentów.
16.02.2015

Nowe symulatory w Akademii Marynarki Wojennej

W środę 28 stycznia, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się uroczyste otwarcie nowych symulatorów. Uczelnia poszerzyła swoją bazę o nowe symulatory broni podwodnej, uzbrojenia artyleryjskiego, identyfikacji obiektów oraz łączności. Uroczyste otwarcie rozpocznie się o godz. 10:00. Całość wykonana została w ramach „Planu modernizacji technicznej SZ RP”. Nowe symulatory są na wyposażeniu Instytutu Uzbrojenia Okrętowego i Informatyki.
27.01.2015

Dzień otwartej uczelni w Akademii Marynarki Wojennej

Chcesz się przekonać jakie to uczucie stanąć za sterami okrętu? Chcesz zobaczyć na czym polegają okrętowe strzelania artyleryjskie lub spróbować swoich sił na strzelnicy? To wszystko i znacznie więcej będzie można przeżyć i zobaczyć w trakcie „Dnia Otwartej Uczelni” w Akademii Marynarki Wojennej w piątek 21 listopada.
19.11.2014

Będziemy bardziej konkurencyjni - rozmowa z Romualdem Daszutą, prezesem WUŻ Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o.

WUŻ Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. powstała w roku 1991. Jest spółką pracowniczą i zatrudnia obecnie ponad 200 osób. Jej przychody rosną, a w 2013 roku były największe w historii istnienia firmy. W wielu sprawach ostateczne decyzje podejmowane są przez wszystkich Udziałowców na Zgromadzeniach Wspólników.
24.09.2014

Pierwsze szlify oficerskie

Absolwenci Akademii Marynarki Wojennej w piątek, 29 sierpnia, będą promowani na pierwszy stopień oficerski. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10:00 na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” (Gdynia, skwer Kościuszki). Pierwszym, który otrzyma oficerskie szlify i kordzik, będzie tegoroczny prymus, bosman podchorąży Radosław Kiciński. Promocji na pierwszy stopień oficerski dokona szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Gocuł.
27.08.2014

Akademia Marynarki Wojennej z wyróżnieniami na BALT MILITARY EXPO

Podczas 13. Bałtyckich Targów Militarnych BALT-MILITARY-EXPO 2014 (24-26 czerwca) Akademia Marynarki Wojennej otrzymała wyróżnienie Prezesa Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju za endoskopowe stanowisko diagnostyki luf artyleryjskich. Natomiast referat napisany na ten temat został wybrany jako najbardziej nowatorski. Współautorami byli przedstawiciele AMW kmdr por. Mirosław Chmieliński i kmdr por. rez. Mirosław Gołyga.
30.06.2014

„Dzień Otwartej Uczelni” w Akademii Marynarki Wojennej

W najbliższy czwartek, 27 marca, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się „Dzień Otwartej Uczelni”. Po raz pierwszy publicznie zostaną zaprezentowane najnowsze uczelniane symulatory – zarządzania kryzysowego i trójwymiarowych modeli uzbrojenia morskiego.
26.03.2014

Pierwszy taki oddział w Województwie Pomorskim

W Akademii Marynarki Wojennej powstał pierwszy w województwie pomorskim Oddział Polskiego Towarzystwa Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej, które działa w ramach Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich – SIMP. Powstanie Oddziału w tak ważnym gospodarczo regionie pozwoli na realizację już wcześniej zgłaszanych postulatów przez PTBNiDT SIMP.
29.01.2014

Nowe symulatory Akademii Marynarki Wojennej

W piątek 6 grudnia br. w Akademii Marynarki Wojennej odbyła się ceremonia oddania do użytku dwóch nowoczesnych symulatorów.
09.12.2013

Dzień otwarty Akademii Marynarki Wojennej

„Nauka nie jest nudna”- tezę tę udowodniała Akademia Marynarki Wojennej. Uczelnia otworzyła swoje podwoje i zaprosiła wszystkich do zapoznania się z bazą naukowo-dydaktyczną.
02.12.2013

Inauguracja roku akademickiego w Akademii Marynarki Wojennej

We wtorek, 1 października, Akademia Marynarki Wojennej zainauguruje nowy rok akademicki. Prawie 1700 studentów otrzyma indeksy. Rozpoczną oni studia na czterech wydziałach. Natomiast po raz pierwszy w historii AMW indeksy otrzyma 35 doktorantów, gdyż od tego roku akademickiego w uczelni ruszyły studia doktoranckie w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.
30.09.2013

W Bałtyku tkwi 15 tys. ton substancji chemicznych - szacują naukowcy

W 50 tys. ton bomb i pocisków, które trafiły do Bałtyku po II wojnie światowej znajduje się około 15 tys. ton substancji chemicznych. Część pocisków skorodowała, a na samej Głębi Gotlandzkiej morze zanieczyszcza już 8 tys. obiektów - ustalili europejscy badacze.
12.09.2013

Kobiety zdominowały Akademię Marynarki Wojennej

Co roku Akademia Marynarki Wojennej wyróżnia trzech najlepszych absolwentów. Aneta Kozłowska, Katarzyna Pękacka i Magdalena Kaczyńska okazały się lepsze od swoich kolegów z marynarki. – Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii naszej uczelni – z uśmiechem mówi kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW.
02.09.2013

Centrum Morskich Technologii Militarnych- innowacyjność i perspektywy

Zaplanowany do 2030r. program modernizacji sił morskich zakłada zakup okrętów podwodnych, patrolowców i niszczycieli min. Marynarka Wojenna otrzyma też śmigłowce, samoloty i bezzałogowce. Zdaniem przedstawicieli rządu rozbudowa i modernizacja floty będzie impulsem do rozwoju stoczni i firm zbrojeniowych. Centrum Morskich Technologii Militarnych będące powołaną w 2004r. pozawydziałową jednostką Politechniki Gdańskiej, należy do grona firm instytucji współpracujących z Marynarką Wojenną.
23.08.2013

Wręczenie broni

W środę, 14 sierpnia, swoją pierwszą broń otrzymają przyszli studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej. Obecnie przechodzą szkolenie podstawowe, które ma ich przygotować do dalszej służby wojskowej i studiów w Akademii Marynarki Wojennej. Apel rozpocznie się o godz. 8:00 na placu uczelni. Uroczystego wręczenia broni dokona zastępca Rektora-Komendanta komandor Mariusz Mięsikowski. Dla podchorążych to pierwsza w ich życiu broń służbowa – kbk AKMS.
14.08.2013

Unitest-„nie ma obecnie szkoły morskiej nie korzystającej z symulatorów”

Od kilku lat rozwój symulatorów nawigacyjnych i siłowni okrętowych jest odzwierciedleniem rozwoju technik żeglugowych. Symulatory są obecnie nie tylko podstawową pomocą dydaktyczną stosowaną w większości szkół morskich w kraju ale również odpowiedzią na wymogi rekrutacyjne armatorów. Działająca w 60 krajach firma Unitest należy do światowej czołówki producentów tych urządzeń. W imieniu przedsiębiorstwa wypowie się dr inż. Leonard Tomczak, właściciel firmy.
11.07.2013

Po raz pierwszy w historii Akademii Marynarki Wojennej

Ostatni czas to historyczne wydarzenia dla Akademii Marynarki Wojennej. Po raz pierwszy w historii uczelni odbyło się kolokwium habilitacyjne i rozpoczęła się rekrutacja na studia doktoranckie. A wszystko zaczeło się rok temu, kiedy to Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Jednocześnie rozpoczął prace w kierunku otwarcia studiów doktoranckich, które ruszają od nowego roku akademickiego 2013/2014.
09.07.2013

Piknik Naukowy w Akademii Marynarki Wojennej

Chcesz zmierzyć swój wzrost z dokładności do 1 mm? A może odbyć podróż do gwiazd? Może chcesz zobaczyć zakamarki nowoczesnej biblioteki albo odkryć tajemnice okrętu podwodnego? Dla chętnych poszukiwanie Nemo! Zapoznaj się ze sprzętem policji, a także straży pożarnej. Trzydzieści różnych tematów czeka na uczestników Pikniku Naukowego w Akademii Marynarki Wojennej, który odbędzie się w ramach XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Na piknik uczelnia zaprasza w piątek, 24 maja, w godz. 10:00 – 14:00. W tym dniu każdy znajdzie coś dla siebi
21.05.2013

Studia doktoranckie w Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej od nowego roku akademickiego (2013/2014) otwiera studia doktoranckie w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Studia prowadzone będą na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich, zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej. W sumie uczelnia oferuje 50 miejsc.
07.05.2013

Wykład Abasadora USA w Akademii Marynarki Wojennej

11 kwietnia, wizytę w Akademii Marynarki Wojennej złożył ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce J.E. Stephen Mull. W trakcie pobytu wygłosił wykład otwarty dla studentów uczelni w audytorium im. Prof. Józefa Urbańskiego. Omówił rolę i znaczenie Marynarki Wojennej RP dla NATO oraz odpowiadał na pytania dotyczące polityki zagranicznej USA.
15.04.2013

Dzień Otwartej Uczelni w Akademii Marynarki Wojennej

W piątek, 22 marca, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się „Dzień Otwartej Uczelni”. Po raz pierwszy publicznie zostanie zaprezentowany najnowszy uczelniany symulator – spawania. Tego dnia każdy będzie mógł również stanąć za sterami okrętu w symulatorze mostka nawigacyjnego, spróbować swoich sił na wirtualnej strzelnicy, czy też zapoznać się z artylerią okrętową. Uczelnia zaprasza wszystkich, którzy chcą zobaczyć Akademię Marynarki Wojennej od kuchni.
20.03.2013

Kapitan Ostrowski z prestiżową nagrodą

Po raz drugi wręczono w Warszawie Nagrodę im. kapitana Leszka Wiktorowicza – budowniczego i legendarnego komendanta „Daru Młodzieży". Wyróżniono nią Tomasza Ostrowskiego, kapitana żaglowca „Fryderyk Chopin", za wygranie regat Tall Ship Races.
05.03.2013

90-lecie Akademii Marynarki Wojennej

Rok akademicki 2012/2013 to rok 90-lecia Akademii Marynarki Wojennej. Uczelnia przez ten czas nieprzerwanie kształci kadry marynarskie. Jej dzieje zostały opisane w książce „Akademia Marynarki Wojennej zarys dziejów 1922-2012” autorstwa dr. hab. Dariusza Nawrota. Pozycja została wydana z okazji jubileuszu i przekazana między innymi Prezydentowi RP i Królowej Wielkiej Brytanii.
28.01.2013

Akademia Marynarki Wojennej zagra w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

9 stycznia rozpoczęły się licytacje specjalnych aukcji wystawionych przez Akademię Marynarki Wojennej: trzydniowe szkolenie poligonowe oraz rejs jachtem s/y „Admirał Dickman”, w tym udział w regatach Tall Ships Races. Natomiast już jutro w uczelnianej auli (wejście od ulicy Grudzińskiego) ruszy wiele imprez, w tym koncerty zespołów: Jump Style, Comise, Nobody.
10.01.2013

Przyszli podpułkownicy - komandorzy porucznicy

W piątek, 21 grudnia, w Akademii Marynarki Wojennej, odbędzie się uroczyste zakończenie kursu kwalifikacyjnego dla przyszłych podpułkowników – komandorów poruczników.
20.12.2012

Biblioteka Akademii Marynarki Wojennej- obiekt XXI wieku

Pomysł budowy biblioteki nie jest nowy. Narodził się 11 lat temu, kiedy akademia umożliwiła studiowanie osobom cywilnym. Okazało się wówczas, że budynek starej biblioteki pęka w szwach i nie jest w stanie sprostać potrzebom rosnącej liczby studentów. Nowy obiekt nie tylko spełnia potrzeby rozwijającej się uczelni ale jest jedną z największych i najciekawszych realizacji ostatnich lat na Pomorzu.
06.12.2012

Dzień otwarty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni- „chcemy by morze nadal fascynowało”

W piątek, 30 listopada Marynarka Wojenna udostępniła swoje wnętrza setkom zwiedzających. Była to jedna z niewielu okazji, kiedy cywile mogli zobaczyć od kuchni funkcjonowanie wojskowej uczelni, spróbować swoich sił na nowoczesnych symulatorach strzeleckich i nawigacyjnych a nawet spędzić kilka minut na pokładzie okrętu podwodnego typu Kobben.
03.12.2012

Dzień Podchorążego

Parada ulicami Torunia, uroczysty apel, przejęcie władzy przez podchorążych oraz nadanie skwerowi imienia Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej to były główne elementy obchodów Dnia Podchorążego. Co roku, w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego podchorążowie – studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej nawiązują do tradycji walk o niepodległość i wolność. W tym roku, obchody Dnia Podchorążego Akademia Marynarki Wojennej zorganizowała w Toruniu, miejscowości, gdzie uczelnia powstała równo 90 lat temu. W czwartek, 29 listopad
03.12.2012

Dzień otwartej uczelni w Akademii Marynarki Wojennej

W piątek, 30 listopada, każdy będzie mógł zobaczyć Akademię Marynarki Wojennej od kuchni w czasie Dnia Otwartej Uczelni. W tym dniu, po raz pierwszy publicznie, zaprezentowany zostanie okręt podwodny typu Kobben.
27.11.2012

Wyróżnienie dla AMW w konkursie o Medal MERCURIUS GEDANENSIS

W dniach 25-26 października odbyła się 8 edycja targów TECHNICON - INNOWACJE - Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji, w których wzięła udział Akademia Marynarki Wojennej. W organizowanym tam konkursie o "Medal Mercurius Gedanensis", uczelnia otrzymała wyróżnienie za trenażer uzbrojenia morskiego w postaci Wielofunkcyjnej platformy treningowej 12,7 mm karabinu WKM oraz Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego GROM.
05.11.2012

Nowi „morscy” oficerowie

W sobotę, 8 września, odbędzie się uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski czterdziestu jeden absolwentów i absolwentek Akademii Marynarki Wojennej. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12:00 na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”.
07.09.2012

Chcesz popływać okrętem? Przyjdź do Akademii Marynarki Wojennej na Dzień Otwartej Uczelni

Chcesz stanąć za sterami okrętu? Chcesz spojrzeć daleko w gwiazdy? Chcesz zobaczyć na czym polegają okrętowe strzelania artyleryjskie lub spróbować swoich sił na strzelnicy? A może chcesz popływać pojazdem podwodnym albo dowiedzieć się co słychać pod wodą? – To wszystko i znacznie więcej będzie można przeżyć i zobaczyć w trakcie „Dnia Otwartej Uczelni” w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Uczelnia zaprasza wszystkich chętnych w piątek, 20 kwietnia w godzinach 09:00 – 14:00.
20.04.2012

Miller apeluje do parlamentarzystów z Wybrzeża

Szef SLD Leszek Miller zaapelował w Gdyni do parlamentarzystów z Wybrzeża, aby podjęli działania, które powstrzymają realizację planów MON w stosunku do Marynarki Wojennej i Akademii Marynarki Wojennej.
04.04.2012

Już tylko 2 tygodnie na decyzję

Pozostały już tylko dwa tygodnie na złożenie wniosków na studia wojskowe w Akademii Marynarki Wojennej. Tyle czasu zostało na decyzję, aby zostać oficerem Marynarki Wojennej!
20.03.2012

Współpraca AMW z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych

Akademia Marynarki Wojennej jako pierwsza uczelnia wyższa podpisała porozumienie o współpracy z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. Obie strony postanowiły sformalizować swoją współpracę edukacyjną, naukową i środowiskową.
20.01.2012

Rejs fregatą, szkolenie w górach, lot samolotem... Wojskowe licytacje dla WOŚP

Rejs fregatą rakietową, szkolenie górskie z żołnierzami jadącymi do Afganistanu, ekspresowy kurs strzelca wyborowego, lot samolotem CASA oraz skok spadochronowy w tandemie - to niektóre przygotowane przez wojsko atrakcje, które można wygrać na aukcjach WOŚP.
04.01.2012

Jak żyć? Nadzieją!

Przykład Stoczni Marynarki Wojennej pokazuje, że choć jest źle, to trzeba wierzyć, że nastąpi odbicie od dna
13.10.2011

W Gdyni powstanie Narodowe Centrum Badań Bałtyckich

Uczelnie i instytucje naukowe zajmujące się kształceniem i badaniami związanymi z morzem oraz Miasto Gdynia podpiszą we wtorek (5 lipca) porozumienie w sprawie powołania Narodowego Centrum Badań Bałtyckich.
05.07.2011

Podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej mistrzami świata

Reprezentacja Akademii Marynarki Wojennej zajęła pierwsze miejsce w Akademickich Mistrzostwach Świata Morskich Uczelni Wojskowych w Turcji. Polscy podchorążowie (studenci wojskowi) rywalizowali z dwunastoma reprezentacjami w wieloboju morskim. To złożona dyscyplina, na którą składają się: żeglarstwo, pływanie, ratownictwo oraz prace bosmańskie.
20.04.2011

Akt erekcyjny – inauguracja roku akademickiego

W czwartek, 30 września, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego nowego gmachu biblioteki i centrum kongresowego Akademii Marynarki Wojennej. Uroczystość tą poprzedzi inauguracja roku akademickiego, która odbędzie się w auli AMW o godz. 10:00.
30.09.2010

Pierwszy Powszechny Zjazd Ekonomistów, Menedżerów, Prawników i Historyków Morskich

Z satysfakcją wypada odnotować, że wrzesień br. zaowocował ważnymi dla polskich spraw morskich wydarzeniami, przede wszystkim o charakterze konferencji. Przed kilkoma dniami na tej stronie opisaliśmy przebieg 60-lecia Instytutu Morskiego w Gdańsku, którego uroczysty obchód miał miejsce w Centralnym Muzeum Morskim (16 bm.), i ledwie po czterech dniach (20 bm.) odbyło się kolejne - w ramach Światowego Dnia Morza - spotkanie gremium specjalistów, tym razem na Pierwszym Powszechnym Zjeździe Ekonomistów, Menedżerów, Prawników i Histor
24.09.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.