• <

Wynik wyszukiwania - "Spitsbergen" - Wiadomości

Niedźwiedź polarny zabił mężczyznę na Spitsbergenie

Niedźwiedź polarny zaatakował i zabił mężczyznę na obozowisku na Spitsbergenie - poinformowały lokalne władze. To pierwsze takie zdarzenie od 2011 roku.
28.08.2020

Polarnicy badają lodowce na Spitsbergenie mimo pandemii

Mimo utrudnień spowodowanych pandemią naukowcy z Centrum Studiów Polarnych i Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dotarli w tym roku na Spitsbergen, by kontynuować prowadzone od ponad 50 lat badania lodowców.
27.08.2020

W tym roku tylko kilkoro naukowców dotrze do polskiej stacji polarnej na Spitsbergenie

Miało być ich kilkudziesięcioro, jednak przez pandemię do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie naukowców dotrze tylko kilkoro. Ekspedycja w tym sezonie skupi się głównie na utrzymaniu infrastruktury stacji.
17.08.2020

Licealista z Łodzi walczy z mikroplastikiem w rzekach

Najpierw zbadał zanieczyszczenie rzek aglomeracji łódzkiej mikroplastikami. Teraz będzie poszukiwał przepisu na enzymy, które będą je rozkładać. Prezentujemy rozmowę z Jarosławem Brodeckim, laureatem polskich finałów prestiżowego EU Contest for Young Scientists (EUCYS) i konkursu „Misja polarna” współorganizowanego przez Instytut Geofizyki PAN.
10.08.2020

Jeszcze w tym miesiącu kolejna podróż statku badawczo-szkoleniowego Horyzont II

Statek badawczo-szkoleniowy UMG "Horyzont II" po raz 46 w swojej historii wyrusza na północ, w kierunku arktycznego archipelagu Svalbard. To kolejna podróż z zaopatrzeniem dla Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.
04.08.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni - najstarszy polski armator

W tym roku obchodziliśmy 100 – lecie polskiego szkolnictwa morskiego a nie tak dawno również i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uniwersytet Morski w Gdyni, który jest największą polską uczelnią morską, kształcącą obecnie na 4 kierunkach: Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa czynnie brał udział w tych obchodach. Gdyńska uczelnia to nie tylko jednak instytucja dydaktyczno – naukowa z wielkimi tradycjami, ale również zdaje się najstarszy polski armator.
03.08.2020

Rekord temperatury na Spitsbergenie

Na Spitsbergenie w archipelagu Svalbard w Arktyce zanotowano w sobotę najwyższą temperaturę w historii pomiarów - podał norweski instytut meteorologiczny. W najcieplejszym miejscu temperatura wyniosła 21,7 stopni Celsjusza, bijąc poprzedni rekord o 0,4 stopnia
25.07.2020

Śmiały wyciągany z wody. W Trzebieży zaczyna się remont żaglowca

Już jutro rozpocznie się remont jachtu SY Śmiały, którego w ubiegłym roku kupiła Fundacja Klasyczne Jachty. Misją fundacji jest ochrona zachowanych do dzisiaj pamiątek historii polskiego żeglarstwa i szkutnictwa. Śmiały cumujący w Trzebieży zostanie jutro wyciągnięty z wody i przetransportowany na miejsce remontu.
10.07.2020

Wyśledź śledzia z MSC - Rynek śledzi ze zrównoważonych połowów

Śledź to jedna z najbardziej popularnych ryb morskich kojarzonych z polską kulturą kulinarną. Nieprzerwanie króluje na naszych stołach w okresie świąt Bożego Narodzenia, karnawału, Ostatków czy Wielkiego Postu. Konsumenci coraz częściej decydują się na wybór certyfikowanych śledzi ze zrównoważonych połowów, zwracając uwagę na pochodzenie produktów oraz wpływ rybołówstwa na środowisko.
24.06.2020

Żegluga pod okiem satelity

Będący w finalnej fazie specyfikacji technicznej system VDES powiększy poprzez segment satelitarny zasięg łączności oraz umożliwi szybką wymianę danych w morskim paśmie VHF, tworząc tym samym pole na nowe usługi zwiększające bezpieczeństwo i ochronę żeglugi.
23.06.2020

Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali (wywiad wideo)

„Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z prof. Janem Marcinem Węsławskim, dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
09.06.2020

Arktyczne paliwo LOTOSU pomoże naukowcom na Spitsbergenie

Paliwo Grupy LOTOS dotrze na największą wyspę Norwegii na Morzu Północnym i pomoże polskim naukowcom w badaniach nad zmianami klimatycznymi. To efekt wygranego przetargu na dostawy paliwa dla Polskiej Akademii Nauk (PAN).
05.06.2020

Na Spitsbergen przez internet

W czasach pandemii koronawirusa nauka przeniosła się do świata wirtualnego. Z internetowych narzędzi z powodzeniem korzystają nie tylko uczniowie szkół, ale także seniorzy. Już w najbliższy czwartek – 7 maja – w ramach Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą mogli posłuchać wykładu prof. dr. hab. Tadeusza Palmowskiego z Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
05.05.2020

Statki szkoleniowe w czasie kwarantanny

Znaczne zakłócenia w harmonogramie praktyk morskich, na statkach szkoleniowych UMG, wprowadziła sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie.
07.04.2020

Polskie połowy krewetek na Morzu Barentsa otrzymały certyfikat MSC

Polskie połowy dalekomorskie krewetek zimnowodnych na Morzu Barentsa prowadzone przez statek Polonus, należący do firmy Arctic Navigation Sp. z o.o., otrzymały certyfikat MSC. Uzyskanie certyfikatu przez Polaków potwierdza, że połowy te prowadzone są w sposób zrównoważony, zgodnie z najbardziej rygorystycznymi globalnymi normami, określonymi w Standardzie Zrównoważonego Rybołówstwa MSC.
19.02.2020

Przepłynął przez tunele fiordów arktycznych. Nowy rekord świata pobity (wideo)

Morsowanie jest ostatnio w modzie, ale niewielu śmiałków pływało pod lodem i w tunelach arktycznych fiordów, w lodowatej wodzie zapisując się na kartach historii. Jeżeli szukacie inspiracji, ten artykuł jest z pewnością dla Was.
13.02.2020

Festiwal filmów żeglarskich już w najbliższą sobotę

Już niedługo kolejna gdyńska edycja festiwalu Jachtfilm. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim wydarzenia jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które faktycznie miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania.
28.01.2020

Czy lodowce mogą być wtórnym źródłem zanieczyszczeń? Niektóre chemiczne skutki coraz cieplejszego klimatu

Przed dekadą opublikowano niezwykle ciekawy artykuł naukowy (C. Bogdal i inni, 2009: Blast from the Past: Melting Glaciers as a Relevant Source for Persistent Organic Pollutants) pokazujący, że jeden z lodowców alpejskich, topniejąc, uwalnia zgromadzone w nim zanieczyszczenia z przeszłych emisji. Od tego czasu pojawiło się więcej tego typu badań i możemy już powiedzieć, że wiemy dosyć dużo o globalnym zasięgu tego zjawiska.30 stycznia w ramach Kawiarni Naukowej w Sopocie odbędzie się spotkanie z dr Krystyną Kozioł, badaczk
16.01.2020

Nowa nagroda na Kolosach

Podczas tegorocznej, 22. już edycji Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oprócz statuetek za podróżnicze dokonania roku po raz pierwszy przyznana zostanie w Gdyni zupełnie nowa nagroda. Otrzyma ją autor najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej, która została wydana w roku 2019. Patronem nagrody będzie Maciej Kuczyński, zmarły latem tego roku wieloletni członek kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku
15.01.2020

Pomorscy żeglarze uczcili zmarłych

Rok 2019 nie był łaskawy dla pomorskiego środowiska żeglarskiego. Odeszło kilku znanych i lubianych żeglarzy. Dzisiaj 1 listopada wspominaliśmy ich przy pomniku „Zaginionych na morzu” na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.
01.11.2019

Uniwerytet Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał grant na rzecz stacji polarnej na Spitsbergenie

Środki na utrzymanie stacji polarnej na Spitsbergenie - 687 tys. zł, otrzymał Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Symboliczny czek podpisany przez wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina w czwartek przekazała wiceminister edukacji Iwona Michałek.
10.10.2019

Półzanurzalna platforma Transoceana jako pierwsza wykorzysta akumulatory do operacji wiertniczych

Transocean, wykonawca wierceń głębokowodnych, zainstalował pierwszy na świecie hybrydowy system akumulatorów na pływającej platformie, aby uzupełnić zapotrzebowanie na energię podczas operacji wiertniczych. Hybrydowy system magazynowania energii został wdrożony na półzanurzalnej jednostce Transocean Spitsbergen na polu Snorre w Norwegii.
06.10.2019

Pożegnanie fotografa Daru Młodzieży

Zmarł Krzysztof Kamiński znakomity fotografik, fotoreporter, dokumentalista najważniejszych wydarzeń związanych z polskim morzem lat 70/80.
03.09.2019

Na wieczną wachtę odszedł Andrzej Rościszewski

W wieku 89 lat w piątek na wieczną wachtę odszedł Andrzej Rościszewski, działacz Polskiego Związku Żeglarskiego, świetny żeglarz, opozycjonista w czasach PRL i wybitny prawnik.
21.08.2019

Hapag-Lloyd Cruises z nowym statkiem ekspedycyjnym

Niemiecki Hapag-Lloyd Cruises ochrzcił statek Hanseatic Nature, pierwszy z trzech wycieczkowców ekspedycyjnych zamówionych przez armatora. Uroczystość odbyła się 4 maja w Porcie Hamburg. Następnego dnia jednostka opuściła port i udała się w rejs do Szkocji i Norwegii.
06.05.2019

Żeglarskie laury przyznane

Nagrodę im. kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymują wybitni ludzie morza za wyróżniające się dokonania żeglarskie. W tym roku Nagrodę Główną przyznano za pierwsze w historii światowego żeglarstwa okrążenie Antarktydy w rejsie non-stop i tylko pod żaglami. Kapituła przyznała także Nagrodę Specjalną za program edukacyjny „Kurs na Horn”.
26.03.2019

Znamy nominowanych do Carbonów 2019

Kapituła Śląskich Nagród Żeglarskich ogłosiła nominowanych w sześciu kategoriach. Nagrody zostaną ogłoszone podczas Gali Carbonów, która obędzie się w piątek, 29 marca wieczorem, podczas Festiwalu JachtFilm w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.
22.03.2019

Stena Line Propeller Prize dla bezzałogowej łódki z Gdyni

Gdyńska firma Searis Technologies została wyróżniona na międzynarodowej konferencji Innovation Day w Karlskronie. Twórcy bezzałogowej łódki badawczej MUSE wracają ze Szwecji z nagrodą Stena Line Propeller Prize przyznawaną najbardziej innowacyjnym firmom z regionu Morza Bałtyckiego.
08.03.2019

Zmarł prof. Krzysztof Birkenmajer, wybitny polarnik i geolog

Zmarł prof. Krzysztof Birkenmajer – wybitny geolog, autor setek prac naukowych, uczestnik 23 wypraw naukowych na Spitsbergen, Antarktydę i Grenlandię, członek PAN i PAU. Korzystając z przywileju odkrywców, na samej Antarktydzie wprowadził ponad 200 polskich nazw geograficznych.
26.02.2019

Morskie smoki istnieją naprawdę

Smoki istnieją nie tylko w powieściach i legendach. Morskie smoki, czyli ryjkogłowe to miniaturowe bezkręgowce, mające nie więcej niż 1 mm. Od milionów lat żyją niemal na całym świecie i każdy mógł je spotkać, chodząc po piaszczystej plaży czy morskim dnie. Polska badaczka opisała ostatnio osiem nowych dla nauki gatunków.
27.11.2018

Próchno i Rdza 2018 - parada przy kei i urodzinowy tort

Tegoroczny, jubileuszowy Zlot Jachtów z Duszą Próchno i Rdza przeszedł do historii. Impreza, która 11 października rozpoczęła się spotkaniem uczestników i wieczornym koncertem szantowym w Helu, zakończyła się dziś 14 października w Gdyni.
15.10.2018

Horyzont II płynie na Spitsbergen

Statek z Gdyni wyszedł w piątkowe popołudnie 7 września. W niedzielę o godz. 7.42 UTC zameldował się na redzie Skagen celem uzupełnienia zapasu paliwa.
10.09.2018

W Polsce intensywnie rozwija się rynek produktów śledziowych z certyfikatem MSC

Kto z nas nie zna śledzia? Jest to chyba najbardziej popularna ryba morska kojarzona z polską kulturą kulinarną. Okres bożonarodzeniowy, karnawał, Ostatki, Wielki Post – to właśnie czas, w którym ryba ta króluje na naszych stołach, a konsumenci coraz częściej wybierają produkty śledziowe ze zrównoważonych połowów.
31.08.2018

Szybka pomoc Norwegów dla polskiego statku badawczego

Prowadzący badania na szelfie Spitsbergenu statek Instytutu Oceanologii PAN r/v OCEANIA we wtorek trafił na unoszącą się pod powierzchnią wody niewidoczną dla nawigatorów zerwaną sieć trałową – tzw. „ghost net”. Nawinęła się onana śrubę statku i całkowicie unieruchomiła system napędowy, powodując niekontrolowany dryf jednostki oraz zagrażając bezpieczeństwu załogi.
16.08.2018

Hapag-Lloyd w ogniu krytyki po zastrzeleniu niedźwiedzia

Wczoraj pisaliśmy o niebezpiecznej sytuacji, która miała miejsce podczas wycieczki statku ekspedycyjnego MS Bremen na brzeg Spitsbergenu, największej wyspy Norwegii. Jeden ze strażników został bowiem zaatakowany przez niedźwiedzia polarnego a następnie, w ramach samoobrony, zwierzę zastrzelono. Wypadek ten jest szeroko komentowany w mediach społecznościowych a organizacje ekologiczne nie kryją swojego oburzenia.
31.07.2018

Norwegia: Raniony przez niedźwiedzia polarnego niemiecki marynarz opuścił szpital

42-letni Niemiec, raniony w sobotę w norweskiej prowincji arktycznej Svalbard przez zastrzelonego zaraz potem niedźwiedzia polarnego, opuścił szpital w Tromso - poinformował zarząd szpitala. Władze Svalbardu badają okoliczności ataku i zabicia zwierzęcia.
31.07.2018

Niedźwiedź polarny zastrzelony po zaatakowaniu strażnika statku ekspedycyjnego Hapag-Lloyd

MS Bremen to jeden z 2 statków ekspedycyjnych armatora Hapag Lloyd Cruises. Podczas ostatniej wycieczki na brzeg Spitsbergenu, największej wyspy Norwegii, położonej w archipelagu Svalbard, na Morzu Arktycznym, miała miejsce bardzo niebezpieczna sytuacja.
30.07.2018

Horyzont II - Arktyczna podróż

Była to 41 podróż statku na wody Spitsbergenu - równocześnie 41. Wyprawa Polarna Instytutu Geofizyki PAN – „Spitsbergen - Hornsund 2018/2019” pod kierownictwem dr. hab.Piotra Zagórskiego.
24.07.2018

125 lat Hurtigruten - to właśnie dziś!

Hurtigruten oznacza po norwesku "pośpieszną linię komunikacyjną". Jest to też nazwa norweskiej ekspresowej linii żeglugowej, która od 1893 roku łączy portowe miasta na 2700-kilometrowym, zachodnim wybrzeżu kraju. Spore, pasażersko-towarowe statki w ciągu sześciu i pół dnia pokonują trasę pomiędzy Bergen a Kirkenes, przepływając przez nadzwyczaj piękne okolice, a w lecie zawijając dodatkowo do Troll- i Geirangerfjordu. Hurtigruten dziś – to atrakcja turystyczna światowej klasy, która (co ciekawe) nie utraciła swego charakte
02.07.2018

Volvo Ocean Race - Copernicus rodzynkiem na ostatnim etapie

Zbudowany w 1973 roku Copernicus będzie jedynym jachtem na ostatnim etapie Volvo Ocean Race na trasie z Goeteborga do Hagi, który brał udział w pierwszej edycji wokółziemskich regat. W składzie załogi będzie ówczesny ich uczestnik 73-letni Bronisław Tarnacki.
07.06.2018

Toruń: Wystawa Kajakami po morzu dookoła północnego Spitsbergenu - od 6 kwietnia

Wernisaż wystawy zdjęć "Kajakami po morzu dookoła północnego Spitsbergenu" odbędzie się w toruńskim Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika 6 kwietnia. Autorem fotografii jest podróżnik Rafał Król.
30.03.2018

Namiastka Spitsbergenu

Drugą już tegoroczną programową praktykę morską zaliczją studenci Wydziału Nawigacyjnego AMG na statku szkoleniowo-badawczym "Horyzont II". W tym roku to swoisty przedsmak arktycznych podróży na Spitsbergen, dokąd statek pływa regularnie, dwukrotnie w ciągu sezonu. Wygląda wprawdzie, że kulminację mrozów mamy za sobą, jednak chcieliśmy przypomnieć zimowe portowe pejzaże za sprawą relacji kapitana Jerzego Idzikowskiego. Najwięcej lodu obserwowaliśmy w piątek 2 marca.
07.03.2018

Wyprawa na 100-lecie odzyskania niepodległości

Dwa jachty, 17 tysięcy mil morskich, 22 etapy, 160 dni żeglugi – tak w skrócie wygląda plan rejsu „Śladami Biało-Czerwonej 2018”. Organizuje go, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Pomorski Związek Żeglarski. Wyprawa rozpocznie się 6 maja w Gdyni. Jej zakończenie planowane jest na 10 grudnia.
06.03.2018

Żeglarska przygoda na pokładzie żaglowca Generał Zaruski

Wyjątkowa propozycja dla uczniów szkół średnich oraz studentów. Trwa rekrutacja do czwartej edycji „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”, która odbędzie się w terminie 25.06-12.07.2018 r. „Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski” – Gdańskiego Ośrodka Sportu, wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.
06.03.2018

Żeglarz Roku 2017 Joanna Pajkowska: mąż puścił mnie z obcym facetem

Uhonorowana tytułem Żeglarza Roku 2017 Joanna Pajkowska uznała, że to wyróżnienia jest też zasługą jej męża. „Alek puścił mnie w rejs z obcym facetem” – powiedziała 59-letnia kapitan, która z Niemcem Uwe Rottgeringiem wygrała transatlantyckie regaty Twostar
03.03.2018

Na drugie stulecie – Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP

Kolejna już Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP odbyła się w niedzielę. Tym razem instruktorzy specjalności wodnej gościli w Centrum Olimpijskim w Warszawie, a organizatorem przedsięwzięcia, oprócz Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP, był Zespół Pilota Chorągwi Stołecznej ZHP. Wsparcie organizacyjne w czasie prac nad konferencją zapewniło natomiast Centrum Wychowania Morskiego ZHP.
15.02.2018

Kpt. Joanna Pajkowska nagrodzona „Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2016”

Już po raz 48, na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2017, poddało ostatecznie ocenie 13 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Miejsca na podium decyzją jury przypadły uczestnikom transatlantyckich regat oraz wieloletniej rodzinnej eskapady, na wokółziemskiej, urozmaiconej trasie. Nie było tutaj werdyktów je
31.12.2017

Pływak ze Śląska przygotowuje się do zawodów u brzegów Antarktydy

Leszek Naziemiec z Siemianowic Śląskich rozpoczął przygotowania do udziału w zawodach, jakie w listopadzie 2018 mają zostać rozegrane u wybrzeży Antarktydy. "Zaproszonych zostało kilkunastu pływaków. To dla mnie największe wyzwanie w nowym roku” – powiedział PAP.
25.12.2017

Ich siłą jest prowadzenie zajęć w warunkach naturalnych. Rozmawiamy z Grzegorzem Szawarskim, dyrektorem ośrodka Mayday

- Zamiast wywiązywać się z przydzielonych zadań, to oni uciekali, wyskakiwali za burtę zostawiając płonący statek. Pierwszy raz się spotkałem z taką sytuacją. Jak widać teoria nie ma nic wspólnego z praktyką, dlatego tak ważne jest, aby szkolić w warunkach jak najbardziej przypominających prawdziwe życie - powiedział w rozmowie z naszym portalem Grzegorz Szawarski, dyrektor ośrodka szkoleniowego ratownictwa morskiego Mayday, w którym kiedy jest mowa o opuszczaniu tratwy, kursanci nie siedzą przed ekranem komputera. W Mayda
15.12.2017

Wicemin. nauki: Powrót do nieużywanej antarktycznej stacji Dobrowolskiego realny

Powrót polskich polarników do nieużywanej od 38 lat stacji polarnej im. Dobrowolskiego na Antarktydzie jest realny w ciągu najbliższej dekady – ocenił w rozmowie z PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Łukasz Szumowski.
18.11.2017

Dariusz Bogucki upamiętniony w alei Żeglarstwa Polskiego

Do grona znakomitych żeglarzy, których upamiętniono w alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, w piątek dołączył Dariusz Bogucki – polarnik, pisarz i inżynier budowy okrętów. W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział żeglarze, przedstawiciele władz Gdyni oraz Pomorskiego i Polskiego Związku Żeglarskiego.
10.11.2017

Odeszli w 2017 r., na zawsze pozostaną w naszej pamięci

W 2017 r. pożegnaliśmy osoby nierozerwalnie związane z gospodarką morską. Sprawy morza zawsze były dla nich na pierwszym miejscu. Przypominamy ich sylwetki.
31.10.2017

Norwegia: Rosyjski śmigłowiec runął do morza koło Spitsbergenu

Rosyjski śmigłowiec Mi-8 z ośmioma osobami na pokładzie runął w czwartek do morza w odległości 2 do 3 kilometrów od miejscowości Barentsburg na zachodnim wybrzeżu arktycznej wyspy Spitsbergen - poinformowały norweskie służby ratownicze.
26.10.2017

I KONFERENCJA NAUKOWA POLSKICH BADACZY MORZA - BAŁTYK 2017 „Stan i trendy zmian w morzach i oceanach”

Organizatorem Konferencji jest Komitet Badań Morza Polskiej Akademii Nauk przy Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, pełniący funkcję Komitetu Narodowego do spraw Współpracy z Komitetem Naukowym Badań Oceanicznych (Scientific Committee on Oceanic Research - SCOR).
16.10.2017

Horyzont II wstrzymany przez lody

To miał być ekspresowy rejs. Trasa Gdynia-Spitsbergen-Gdynia w trzy tygodnie. Siły natury, nie po raz pierwszy zresztą, zakłóciły harmonogram wyprawy. We fiordzie Hornsund, nad którym leży Polska Stacja Polarna PAN - cel podróży - sytuacja lodowa uniemożliwiła rozładunek. Wiatr utrzymywał bowiem w zatoce lody schodzące z cielących się lodowców.
04.10.2017

Horyzont II wraca z Arktyki

Po trzytygodniowej podróży na arktyczną wyspę Spitsbergen, statek szkoleniowo-badawczy AMG "Horyzont II" wraca o Gdyni. To czterdziesty rejs statku. W podróży uczestniczą także, obok polarników, studenci Wydziału Elektrycznego AMG odbywający programową praktykę morską.
19.09.2017

Czterdziesty Spitsbergen Horyzonta II

W czterdziestą arktyczną podróż „Horyzont II” wyjdzie z Gdyni 6 września (godz.16.00), z zaopatrzeniem oraz grupą polarników. W rejsach arktycznych, tradycyjnie uczestniczą także, w ramach praktyk morskich, studenci Wydziału Elektrycznego AMG.
01.09.2017

Tajemniczy „potwór” na brytyjskiej plaży (wideo)

Plażowicze z brytyjskiego Carmarthenshire w Walii byli mocno zdziwieni, kiedy odkryli dziwny obiekt leżący na piasku.
31.08.2017

Legendarny PolarStar płynie do domu

Norweski symbol historii opuścił Szczecin i wypłynął do Fosnavåg. Tym samym zakończono renowację zabytkowego PolarStaru, pierwszego norweskiego statku stalowego do połowu fok.
22.08.2017

Pierwsze jednostki wpływają do Szczecina (wideo)

Dziś w nocy przy Nabrzeżu Wieleckim zacumowała pierwsza jednostka tegorocznego zlotu – estoński jacht ST IV. Z kolei przy Nabrzeżu Starówka na Łasztowni kilka minut temu pojawił się Tre Kronor af Stockholm. Kolejne jednostki powoli zmierzają w naszą stronę.​
04.08.2017

Czterdziesty Spitsbergen „Horyzonta II”

W czterdziestą arktyczną podróż „Horyzont II” wyjdzie z Gdyni 6 września, z zaopatrzeniem oraz grupą polarników. W rejsach arktycznych, tradycyjnie uczestniczą także, w ramach praktyk morskich, studenci Wydziału Elektrycznego AMG.
02.08.2017

Horyzont II wraca ze Spitsbergenu

Statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni Horyzont II w sobotę 22 lipca kończy swoją 39. wyprawę na Spitsbergen. Na pokładzie wraca grupa polarników oraz dwudziestu studentów Wydziału Elektrycznego AMG, którzy zaliczają podczas rejsu praktykę morską.
17.07.2017

Wieczna wachta kapitana Drapelli

Był jedną z najlepiej rozpoznawalnych postaci kapitańskiego środowiska. Charakterystyczny półuśmiech i uważne spojrzenie zmrużonych oczu zwiastowały człowieka o dystansie do świata i wielobarwnym, bogatym życiorysie.
17.07.2017

Horyzont II w drodze na Spitsbergen

W swoją 39. podróż do Arktyki wypłynął w piątek (26.06). Statek szkoleniowo-badawczy AMG płynie z zaopatrzeniem dla Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Na pokładzie znajduje się ekipa polarników oraz 20-osobowa grupa studentów Wydziału Elektrycznego AMG odbywających praktyki morskie.
28.06.2017

Morskie legendy w Gdyni

Miłośnicy morskich przygód i fascynujących opowieści będą zachwyceni. W środę 28 czerwca w Gdyńskim Centrum Filmowym startuje pierwszy Przegląd Filmów Morskich w ramach projektu Legenda Morska Gdyni. Wstęp wolny.
27.06.2017

Morskie filmy w Gdyńskim Centrum Filmowym

Niedługo odbędzie się I Przegląd Filmów Morskich w ramach projektu Legenda Morska Gdyni. W najbliższą środę w Gdyńskim Centrum Filmowym, o godz. 18.00, zaprezentujemy wybór kilku dokumentalnych obrazów o zróżnicowanej tematyce - transatlantyki, żeglarze, podróż do Arktyki i morskie życiorysy.
22.06.2017

Niemiecki „statek marzeń” zawinął do Gdańska (foto)

MS Deutschland w gdańskim porcie. Niemiecki wycieczkowiec zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w poniedziałek. Statek znany jest z popularnego niemieckiego serialu „Das Traumschiff”, który kręcony jest na jego pokładzie.
12.06.2017

Marynarze na tropie śladów historii

Od 29 maja do 2 czerwca, specjaliści z Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego realizowali prace hydrograficzne na dnie Jeziora Biskupińskiego.
07.06.2017

Przedłużona rekrutacja na rejs „Generałem Zaruskim”

Trwa rekrutacja do III edycji „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”, 3-tygodniowego rejsu tradycyjnym szkolnym żaglowcem „Generał Zaruski” do różnych krajów i portów nad Bałtykiem, z udziałem we wspaniałych regatach The Tall Ship Races. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu młodzieży i uwzględniając specyfikę chwili – czas pisania matur oraz końcówkę roku szkolnego – rekrutacja został przedłużona. Zgłoszenia przyjmowane są do 31.05.2017 r.
25.05.2017

Statek szkoleniowo-badawczy „Horyzont II” w lipcu po raz 39. wypływa na Spitsbergen

W siedemnastym roku służby pod flagą Akademii Morskiej, statek szkoleniowo-badawczy „Horyzont II”, ponownie, jak w latach poprzednich, odbędzie dwie podróże na Polską Stację Polarną Hornsund na Spitsbergenie – będą to w historii statku podróże do Arktyki nr 39 i 40. Aktualnie na statku prowadzone są prace remontowo-konserwacyjne, a na początku czerwca bałtycką praktykę przejdą na nim uczniowie Zespołu Szkół Morskich z Gdańska. Pierwsze tegoroczne wyjście na Spitsbergen zaplanowano na początek lipca.
13.05.2017

Kpt. Sodkiewicz odebrał nagrodę im. Wiktorowicza - za rejs na Arktykę

Kpt. Maciej Sodkiewicz odebrał w sobotę w Warszawie nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - budowniczego i legendarnego komendanta "Daru Młodzieży". Został wyróżniony za rekordowy - wiodący najdalej na północ - rejs na Arktykę.
31.03.2017

Pracowity sezon „Daru Młodzieży”

„Dar Młodzieży” zakończył już pierwszy miesiąc praktyk. Sztormowy zimowy Bałtyk egzaminował uczniów średnich szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia. Dla jednostki to sezon nietypowy i ciekawy. Realizowany na niej będzie unikatowy projekt szkoleniowy – kształcenie przyszłej załogi,na fregatę „El Mellah”. To budowana w Remontowej Shipbuilding jednostka dla Marynarki Wojennej Algierii.
28.03.2017

Kolejny pracowity sezon statków szkoleniowych Akademii Morskiej w Gdyni

"Dar Młodzieży" zakończył już pierwszy miesiąc praktyk - sztormowy, zimowy Bałtyk egzaminował uczniów średnich szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia. Pierwsza z trzech dwutygodniowych praktyk radarowych, studentów Wydziału Nawigacyjnego AMG realizowana jest na "Horyzoncie II". Od 5 marca na "Darze Młodzieży" szkolą się studenci Akademii Morskiej ze Szczecina. Po kilku wstępnych dniach na Bałtyku - 10 marca ruszają do Antwerpii.
06.03.2017

Kolosy tuż-tuż

Otwarcie 19. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, największej imprezy podróżniczej w Europie, już w piątek 10 marca w Gdyni. Przed nami trzy dni opowieści i filmów o najciekawszych polskich wyprawach ostatniego roku. Wśród gości m.in. Krzysztof Starnawski, Olek Doba, Wojciech Dąbrowski, Marek Kamiński, Adam Bielecki, Ryszard Pawłowski i Małgorzata Wojtaczka. Finał i wręczenie Kolosów za najważniejsze dokonania eksploracyjne roku 2016 w niedzielę 12 marca 2017 roku.
23.02.2017

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza wręczona

Kapitan Maciej Sodkiewicz został uhonorowany nagrodą imienia Kapitana Leszka Wiktorowicza za odbycie najdalszego rejsu na północ i ustanowienie nowego rekordu świata w tej dziedzinie. Nagroda Specjalna natomiast została przyznana kapitanowi Aleksandrowi Kaszowskiemu. Wyróżnienia zostaną wręczone w sobotę 1 kwietnia w Warszawie.
23.02.2017

Horyzont II rozpoczyna sezon morskich praktyk

Statek szkoleniowo-badawczy "Horyzont II" rozpoczyna cykl praktyk radarowych studentów III roku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni. Programowe, dwutygodniowe praktyki, przejdą trzy grupy - w sumie ok. 120 studentów.
20.02.2017

Jacht wyciągnięty z dna mariny w Szczecinie

Z dna szczecińskiej mariny na Wyspie Grodzkiej wyciągnięto w czwartek jacht „Down North”, który zatonął tam w niedzielę. Ta sama jednostka w 2015 r. zatonęła na Zatoce Pomorskiej. Po czterech miesiącach została wydobyta i wyremontowana.
16.02.2017

Jacht Down North zatonął w Szczecinie

Jacht Down North zatonął w szczecińskiej marinie na Wyspie Grodzkiej. Na pokładzie pływającej pod kanadyjską banderą jednostki nikogo nie było. Trwa badanie przyczyn zdarzenia.
10.02.2017

Nowy Dowódca okrętu hydrograficznego ORP Arctowski

Zgodnie z marynarską tradycją i ceremoniałem w trakcie pobytu na morzu okrętu hydrograficznego ORP Arctowski, odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia nd jednostką.
21.12.2016

Doktoranci PG wrócili ze Spitsbergenu

Na dalekiej północy leży Spitsbergen, największa z wysp należących do Norwegii. Ten zimny, niegościnny ląd był celem 39. Wyprawy Polarnej, zorganizowanej przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. W ekspedycji wzięły udział trzy doktorantki Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej – Klaudia Kosek, Katarzyna Kozak i Aneta Pacyna. Choć wyprawa nie była łatwa, to dziewczyny pokochały wyspę, na której przyszło im pracować.
18.10.2016

Akademia Morska w Gdyni: uczelnia o światowej renomie zaczyna rok akademicki

Zbliżające się rozpoczęcie roku Akademii Morskiej w Gdyni, które odbędzie się w sobotę (8.10) na pokładzie Daru Młodzieży to także okazja by przypomnieć kilka faktów związanych z uczelnią, która prowadzi kształcenie studentów oraz badania naukowe na potrzeby gospodarki morskiej, a w szczególności globalnego rynku transportu morskiego.
06.10.2016

Horyzont II powrócił

Horyzont II, jednostka należąca do Akademii Morskiej w Gdyni, powróciła do macierzystego portu po miesięcznej nieobecności. Od momentu podniesienia bandery w 2000 roku statek regularnie utrzymuje komunikację z Polską Stacją Polarną PAN w Hornsundzie. Była to już druga podróż jednostki w tym roku.
03.10.2016

Ministrowie nauki uzgodnili współpracę w badaniach Arktyki

Na zorganizowanej przez Biały Dom międzynarodowej konferencji z udziałem Polski, ministrowie nauki z 22 państw uzgodnili w Waszyngtonie zasady współpracy w badaniach naukowych w Arktyce, regionie o rosnącym znaczeniu z powodu ocieplania się klimatu na Ziemi.
29.09.2016

Horyzont II - pożegnanie Spitsbergenu

Po tygodniowym pobycie u brzegów Spitsbergenu - rozwiezieniu zaopatrzenia i polarników na stacje lądowe - w czwartek wieczorem "Horyzont II" obiera kurs powrotny do Gdyni, gdzie spodziewany jest 15 lipca. Podróż na północ rozpoczęła się 23 czerwca. Oprócz polarnej misji, rejs jest także morską praktyką dla 20 studentów Wydziału Elektrycznego AMG.
06.07.2016

Morski akcent na ME 2016 - norweski napój dla piłkarzy na bazie tłuszczu rybnego i tranu

Norweski napój energetycznego na bazie tłuszczów rybnych, który przyspiesza regenerację sportowców, jest stosowany regularnie przez Benficę Lizbona, dwa kluby premier league oraz, według nieoficjalnych źródeł, przez piłkarzy reprezentacji Portugalii i Islandii.
14.06.2016

Popłyną w rejs Zaruskim

Zakończył się konkurs związany z rekrutacją do rejsu II edycji „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”. W 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów nad Bałtykiem, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami, popłyną licealiści.
23.05.2016

Żaglowiec Oceania już po remoncie

Oceania w zeszłym tygodniu opuściła Gdańską Stocznię Remontowa. Jednostka od 19 marca przechodziła remont dokowo - konserwacyjny.
11.04.2016

Horyzont II rozpoczął sezon

Statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni "Horyzont II", dowodzony przez kpt.ż.w. Ireneusza Lewandowskiego, rozpoczął kolejny, szesnasty już, sezon praktyk morskich. Pierwsi, praktykę manewrowo-radarową przechodzą studenci III roku Wydziału Nawigacyjnego AMG. Statek służy nie tylko studentom Akademii Morskiej w Gdyni. Marynarskie praktyki przejdą na nim w bieżącym sezonie także uczniowie średnich szkół morskich z Gdańska i Szczecina.
22.02.2016

Ekstremalny powrót ze Spitsbergenu

To był najcięższy sztorm z jakim przyszło zmierzyć się statkowi szkoleniowo-badawczemu „Horyzont II” w jego 15-letniej historii.
08.10.2015

Sztorm opóźnił powrót statku Horyzont II ze Spitsbergenu

Potężny sztorm na Morzu Norweskim (do 12 B) spowodował przesunięcie w terminie powrotu "Horyzonta II" ze Spitsbergenu. Przewidywane wejście do Gdyni - 6 października, godz. 20.30.
06.10.2015

Polscy naukowcy powrócili z wyprawy do Arktyki

We wtorek statek naukowo-badawczy Oceania powrócił z 29-tej wyprawy arktycznej AREX 2015. Naukowcy badali rolę oceanu w kształtowaniu klimatu i wpływ zmian klimatu na funkcjonowanie ekosystemów arktycznych.
26.08.2015

Flaga Gdyni zawisła na Spitzbergenie

26 czerwca, podczas urodzinowego pożegnania "Horyzonta II", obchodzącego 15-lecie służby w barwach Akademii Morskiej, statek otrzymał z rąk wiceprzewodniczącej Rady Miasta pani Joanny Zielińskiej flagę Gdyni - swego portu macierzystego. Dzisiaj flaga Gdyni, obok narodowych polskiej i norweskiej, zawisła na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie.
10.07.2015

Ekspedycja naukowa Oceanii w rejony Arktyki

6 lipca zakończył się jeden z etapów corocznej ekspedycji naukowej AREX organizowanej przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie.
06.07.2015

Uroczyste pożegnianie statku „Horyzont II” przed rejsem w 15 rocznicą podniesienia na nim polskiej bandery

26 czerwca na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbędzie się uroczyste pożegnanie statku „Horyzont II” wychodzącego w 35 podróż na Spitsbergen, w 15 rocznicą podniesienia na nim polskiej bandery.
25.06.2015

Już za tydzień XIII Bałtycki Festiwal Nauki

Dokładnie za tydzień rozpocznie się Bałtycki Festiwal Nauki, który odbędzie się w dniach 19-24 maja br. Program obejmuje aż 920 wydarzeń, w których udział wezmą 43 instytucje. W organizację BFN zaangażowało się 5 100 osób.
13.05.2015

„Horyzont II” - remont w 15 rocznicę pływania

Na ok. 4 tygodnie zaplanowano stoczniową kurację dla "Horyzonta II". Statek musiał przejść remont odnowienia klasy 5-letniej. W wyniku postępowania przetargowego, realizację remontu powierzono Stoczni Remontowej "Nauta" SA w Gdyni.
12.05.2015

Jacht Stary zwodowany

11 kwietnia na przystani Jachtklubu AZS w Szczecinie został zwodowany jacht Stary, którym szczecińska młodzież popłynie, pod patronatem Prezydenta Szczecina, do Narwiku i na Spitsbergen.
13.04.2015

Młode wilki morskie ze Szczecina wyruszą w rejs na „Wyspy mgieł i wichrów”

Młodzi żeglarze ze Szczecina w maju wyruszą na Spitsbergen, Wyspę Niedźwiedzią i do Narwiku. W skład załogi wchodzić będą uczniowie ze szczecińskich gimnazjów, techników, a także licealiści, studenci i dorośli. Na "Wyspy mgieł i wichrów" wybierze się w sumie ponad 40 osób.
26.03.2015

Widzieliście zaćmienie Słońca? Akademia Marynarki Wojennej zaprasza

Akademia Marynarki Wojennej „organizuje” zaćmienie Słońca. Jeżeli przegapisz, to tak widowiskowe zjawisko będzie miało miejsce dopiero 1 czerwca 2030 roku. Uczelnia zaprasza wszystkich chętnych na happening astronomiczny w piątek 20 marca o godzinie 08:00. Księżyc w Polsce ma zakryć od 60% do 80% średnicy tarczy Słońca. Na początku wytłumaczymy dlaczego. Wykład wygłoszony zostanie w Auli AMW im. Zygmunta Augusta (godzina 08:00, wejście od ul. Grudzińskiego).
16.03.2015

Wyprawa Narwik 2015

Pod koniec maja młodzi żeglarze wyruszą śladem wyprawy żaglowców „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”. W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały. Wyprawa Narwik 2015 uczci 75. rocznicę tych walk oraz 70-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim.
18.02.2015

Wyprawa Narwik 2015 pod patronatem prezydenta Szczecina Piotra Krzystka

W dniach od 30 maja do 09 sierpnia 2015 roku młodzież ze Szczecina i województwa Zachodniopomorskiego popłynie jachtem Stary do Narwiku i na Spitsbergen. Wcześniej, w 2009 roku, miała miejsce podobna szczecińska wyprawa wokół Islandii.
07.02.2015

Przyznano nagrody „REJS ROKU 2014” i „SREBRNY SEKSTANT” (Nagroda Ministra Infrastruktury i Rozwoju)

Już po raz 45, w salonie komendanta fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”.
02.01.2015

„HORYZONT II” - spokojny powrót ze Spitsbergenu

"Gladę" mieliśmy praktycznie przez całą drogę powrotną ze Spitsbergenu, to niezwykłe o tej porze roku - taka była pierwsza refleksja kpt.ż.w. Mariana Grzecha po powrocie "Horyzonta II" do Gdyni.
17.10.2014

NAUTA: Wszystkie doki wypełnione

Miesiące letnie to dla stoczni czas bardzo intensywnej pracy. Zwykle większość armatorów w sezonie letnim chce przeprowadzić remonty i konserwacje swoich statków. Rekordowe obłożenie doków widać też w stoczni Nauta.
13.08.2014

Pamięci kapitana Wiktora Gorządka. „Horyzont II” płynie na Spitsbergen

27 czerwca o godz. 13.30, specjalnym akcentem Święta Morza, odwołującym się do tradycji polskiego szkolnictwa morskiego, będzie odsłonięcie, przez JM Rektora Akademii Morskiej w Gdyni prof. zw. dr hab. Piotra Jędrzejowicza oraz Przewodniczącego Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej kpt. ż.w. dr Andrzeja Królikowskiego, tablicy upamiętniającej wychowawcę pokoleń oficerów rybołówstwa i floty – kpt.ż.w. Wiktora Gorządka. Tablica odsłonięta zostanie w Gdyni przy ul. Warszawskiej 28/30, na budynku w którym mieszkał i
25.06.2014

Święto Morza z Akademią Morską - Gdynia 2014

„Dar Młodzieży”, „Horyzont II”, gmachy i laboratoria Akademii Morskiej znalazły się w programie gdyńskich obchodów Święta Morza. Proponujemy m.in. zwiedzanie „Daru Młodzieży”, efektowny pokaz stawiania żagli przy nabrzeżu, wycieczki edukacyjne po obiektach przy ul. Morskiej i Al. Jana Pawła II, uroczyste pożegnania naszych statków wychodzących na zloty żaglowców („Dar Młodzieży”) i na Spitsbergen („Horyzont II”).
20.06.2014

Polacy chcą pobić światowy rekord żeglugi polarnej

Jacht "Barlovento II", wypłynął w sobotę z gdyńskiej mariny w kierunku Bieguna Północnego. Uczestnikami rejsu jest grupa żeglarzy Sekstant Expedition Team. Polacy chcą pobić rekord świata.
16.06.2014

Do Szczecina zawinie Delphin

We wtorek do Szczecina przypłynie "Delphin" - pierwszy w tym sezonie pełnomorski wycieczkowiec. W południe zacumuje przy nabrzeżu u stóp Wałów Chrobrego i postoi tam sześć godzin.
10.06.2014

Edukacja na „Horyzoncie II”

Udział w ogólnopolskim projekcie Instytutu Geofizyki PAN "Eduscience", to jeszcze jedna funkcja wypełniana przez statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni "Horyzont II". Na statku, ok.30-osobowe grupy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, przechodzą praktyczne lekcje wychowania morskiego.
09.12.2013

„Horyzont II” zakończył morski sezon szkoleniowy 2013

Statek szkoleniowo-badawczy „Horyzont II” zakończył 8 miesięczny sezon morski. Tegoroczne rejsy rozpoczął 17 lutego, praktyką radarową dla studentów Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni. W sumie podczas 9 cykli podróży, przeszkolono 412 praktykantów, w tym 204 studentów Akademii Morskiej w Gdyni, oraz 108 uczniów średnich szkół morskich ze Szczecina i Gdańska.
22.10.2013

„Horyzont II” wrócił z Arktyki !

Z prawie miesięcznej podróży 18 września wrócił do Gdyni statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II” - była to już jego polarna podróż nr XXXII.
18.09.2013

Diamentowy Jubileusz Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie

Rok 2013 jest rokiem obchodów 60 rocznicy działalności Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.
13.09.2013

„Horyzont II” płynie na daleką północ

22 sierpnia statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II” opuszcza macierzysty port w drodze na arktyczne wody archipelagu Svalbard - to już polarna podróż nr XXXII, tym razem jednak statek popłynie w rejony i fiordy do których dokąd jeszcze nie docierał.
21.08.2013

„Horyzont II” powrócił

Z trzytygodniowej podróży na arktyczną wyspę Spitsbergen powrócił dziś statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II”.
22.07.2013

„Mój wymarzony Spitsbergen”

Statek szkoleniowo-badawczy „Horyzont II” Akademii Morskiej w Gdyni wyruszył 28 czerwca w kolejna podróż na daleką północ. Na pokładzie, obok zaopatrzenia dla polskiej stacji polarnej PAN na Spitsbergenie i grupy polarników, znajduje się 20 studentów Wydziału Elektrycznego Akademii odbywających praktykę morską, oraz trójka uczniów szkół średnich – zwycięzców ogólnopolskiego konkursu „Mój wymarzony Spitsbergen”. Konkurs przeprowadzony w ramach projektu Eduscience, współrealizowany jest przez Instytut Geofizyki PAN zarządza
01.07.2013

Rejs na białe niedźwiedzie - Pożegnanie „Horyzonta II”

Pożegnajmy polarników ! W najbliższy piątek (28.06.), w okresie trwania Święta Morza, z Basenu Prezydenta wypływa w kolejny rejs statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II”. Celem podróży jest arktyczna wyspa Spitsbergen. Statek zabiera z Gdyni zaopatrzenie dla polskich stacji polarnych. Na pokładzie zaokrętowano ekipę polskich polarników, zmieniających naukowców przebywających obecnie na wyspie. Jest to także podróż szkoleniowa dla 20 studentów Wydziału Elektrycznego Akademii Morskiej. Do Gdyni
27.06.2013

XX posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej Rzeczypospolitej Polskiej

Polityka polarna państwa w ostatnim czasie nabiera odpowiedniego znaczenia i napędu, znajduje również swoje miejsce w polityce morskiej państwa. Ma także swoje miejsce w pracach Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP. Zgodnie z ideą Zintegrowanej Polityki Morskiej UE wszystkie elementy składające się na całokształt spraw morskich są ze sobą powiązane i należy traktować je spójnie – powiedziała Anna Wypych-Namiotko, Podsekretarz Stanu w MTBiGM podczas XX posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej Rzecz
02.04.2013

Zimowa wyprawa kajakarzy po Bałtyku

Kajakarze postanowili przepłynąć wzdłuż całego polskiego wybrzeża morskiego zimą z zachodu na wschód. Ze Świnoujścia wyruszyli dwa tygodnie temu. W sumie mają do pokonania prawie pięćset kilometrów. W niedzielę po południu dotarli do Gdyni.
29.01.2013

Przyznano najwyższe nagrody w polskim żeglarstwie morskim. Srebrny Sekstant dla Tomasza Cichockiego

Jury najbardziej prestiżowych wyróżnień w polskim żeglarstwie morskim - przyznawanych od 1970 r. Honorowych Nagród "Rejs Roku - Srebrny Sekstant", pod przewodnictwem kontradmirała Czesława Dyrcza, rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej - spośród żeglarskich wydarzeń 2012 roku najwyżej oceniło samotny rejs dookoła świata kapitana Tomasza Cichockiego na jachcie "Polska Miedź".
02.01.2013

Polski statek badawczy OCEANIA powrócił z Arktyki

Statek badawczy sopockiego Instytutu Oceanologii PAN, s/y Oceania wrócił z kolejnej wyprawy w rejon Arktyki europejskiej. W czasie ponad dwumiesięcznego rejsu AREX 2012 zrealizowano badania na otwartym oceanie i w fiordach zachodniego Spitsbergenu.
20.09.2012

20 sierpnia 2012, do Gdańska powrócił statek badawczy Instytutu Oceanologii PAN, r/v Oceania.

Kolejna wyprawa Oceanii do Arktyki europejskiej zakończyła się sukcesem. W czasie ponad dwumiesięcznego rejsu AREX 2012 zrealizowano szeroki program badań na otwartym oceanie i w fiordach zachodniego Spitsbergenu.
27.08.2012

Rejs AREX 2012

12 czerwca w kolejny rejs arktyczny wypłynie z Gdańska statek badawczy Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie (IO PAN), s/y „Oceania”. W rejsie weźmie udział 14 członków załogi stałej statku oraz 29 naukowców z Instytutu Oceanologii PAN oraz współpracujących instytucji naukowych. To już 26ta północna wyprawa „Oceanii”. Instytut Oceanologii od roku 1987 systematycznie prowadzi w Arktyce badania ekologiczne i klimatyczne.
12.06.2012

IX Doroczna Konferencja Naukowa INSTYTUTU OCEANOLOGII PAN W SOPOCIE

Rejony polarne, to miejsce, gdzie zmiany spowodowane globalnym ociepleniem są najdramatyczniejsze na całej naszej planecie. Instytut Oceanologii PAN w Sopocie jako następca Stacji Morskiej istniejącej w Sopocie od 1953 roku już od przeszło 29 lat prowadzi badania dotyczące reakcji ekosystemu morskiego i lądowego na zmiany klimatyczne w Arktyce oraz środowiska naturalnego tego kontynentu. Podsumowaniem ostatnich rezultatów badań była IX Konferencja Naukowa Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, która miała miejsce w siedzibie instyt
02.04.2012

OCEANIA już na Spitsbergenie.

Statek badawczy Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie s/y „OCEANIA„ już na Spitsbergenie.
11.07.2011

s/y OCEANIA WYPŁYNĘŁA NA SPITSBERGEN

W dniu 11 czerwca 2011 r. w swoją kolejną 2-miesięczną ekspedycję badawczą wyruszył statek naukowo-badawczy Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, s/y Oceania.
13.06.2011

Otwarcie sezonu żeglarskiego w Gdańsku

Gdynia - Gdańsk, 19 maja 2011: Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego w najbliższą sobotę po raz pierwszy odbędzie się w Gdańsku. Gwoździem programu będzie parada ponad 100 jednostek pływających, które zapowiedziały swój udział w imprezie. Pośród imponujących żaglowców i nowoczesnych łodzi motorowych będzie można zobaczyć również ciekawostki techniczne, takie jak łódka regatowa Fiten Solar i łódź pasażerska Solar – obie napędzane energią słoneczną.
19.05.2011

PŻM. Masowiec Legiony Polskie wyrusza na Spitsbergen

Masowiec Polskiej Żeglugi Morskiej 17 lipca zainauguruje tegoroczny sezon żeglugowy na najbardziej wysuniętych na północ akwenach, na których pływają statki handlowe.
12.07.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.