• <

Wynik wyszukiwania - " laura" - Wiadomości

Ropa w USA drożeje

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną i są blisko 43 USD za baryłkę. Słabnie zagrożenie huraganami w USA, rośnie za to niepokój inwestorów o wzrost liczby zakażeń koronawirusem na świecie, co może osłabić popyt na paliwa - podają maklerzy.
31.08.2020

Huragan Laura zabił co najmniej 14 osób

Huragan Laura, który przeszedł w nocy z środy na czwartek nad Luizjaną i Teksasem na południu USA, kosztował życie co najmniej 14 osób - poinformowały w piątek lokalne władze i media.
29.08.2020

Całkiem dobry tydzień dla ropy

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw lekko spadają, ale kończący się tydzień zaliczą jako 4. z kolei ze zwyżką cen. W USA trwa szacowanie strat po przejściu huraganu Laura nad Luizjaną i Teksasem - podają maklerzy.
28.08.2020

Szacowanie strat po przejściu huraganu Laura

W Teksasie i Luizjanie trwa szacowanie strat po przejściu huraganu Laura, w nocy ze środy na czwartek. Gwałtowny, wyrywający drzewa z korzeniami żywioł zdewastował miasto Lake Charles, jego centrum ominęło natomiast Houston i Nowy Orlean.
27.08.2020

Ostrzeżenie przed katastrofalnymi skutkami huraganu Laura

Huragan Laura, sklasyfikowany jako cyklon czwartej kategorii dotarł w czwartek po północy czasu lokalnego do wybrzeży Luizjany. Według meteorologów to najsilniejszy huragan w Luizjanie od ponad stu lat, a przewidywane skutki mogą być katastrofalne.
27.08.2020

Nadciągający nad Teksas huragan odbija się na cenach ropy

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw pozostają stabilne, a w Londynie rosną. Rynek przygotowuje się na zakłócenia w produkcji i rafinacji ropy w USA z powodu huraganu Laura - podają maklerzy.
27.08.2020

Ropa w USA nieznacznie tanieje

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw nieznacznie tanieje. Na rynkach są obawy o możliwe szkody w infrastrukturze naftowej w USA z powodu zbliżającego się huraganu Laura - podają maklerzy.
26.08.2020

Huragan i sztorm zagrażają produkcji ropy. Ceny surowca spadają

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje - surowiec jest wyceniany po około 42,5 USD/b. Tropikalny sztorm Marco w Zatoce Meksykańskiej zaczyna ustępować, za to tropikalna burza Laura zaczyna przybierać na sile i w czwartek może być już huraganem, kiedy uderzy w ląd - podają maklerzy.
25.08.2020

Ceny ropy w USA wahają się

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw znajduje się na etapie wahań, po zaliczeniu 3. z kolei tygodnia wzrostu notowań. Inwestorzy śledzą informacje dotyczące huraganu Marco i tropikalnego sztormu - Laury - szalejących w Zatoce Meksykańskiej. Z pola widzenia nie schodzi pandemia COVID 19, która wydaje się stabilizować w USA, ale ponownie uderza w Europie i Azji.
24.08.2020

Ropa w USA drożeje

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną. To będzie już 3. z kolei tydzień wzrostu notowań tego surowca - na razie o 1,5 proc. Pandemia na świecie nie ustępuje, a na rynkach pojawiają się obawy o możliwy spadek popytu i nadwyżkę ropy na giełdach paliw.
21.08.2020

Druga edycja Ustka Charlotta Sailing Days: znamy Mistrzów Polski [foto]

W pierwszym tygodniu sierpnia rozegrano drugą edycję regat Ustka Charlotta Sailing Days. W ciągu 5 dni wystartowało ponad 140 jachtów z 5 krajów w tym Polska, Czechy, Niemcy, Chorwacja oraz Irlandia.
10.08.2020

Zmiany w przepisach o specjalnych strefach ekonomicznych planowane jesienią. Będą kolejne udogodnienia dla inwestorów

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad paszportem strategicznego inwestora – nowym pakietem preferencji dla firm zainteresowanych inwestowaniem w Polskiej Strefie Inwestycji. – Ma on przyspieszyć proces uzyskania pozwolenia na inwestycje dzięki ułatwieniom dotyczącym np. pozwoleń wodno-prawnych czy zatrudniania cudzoziemców – wyjaśnia wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Prace w resorcie mają zakończyć się przed końcem wakacji.
24.07.2020

Wszystko co pływa flisem się nazywa! XXIV Flis Odrzański będzie mieć swój finał w sobotę na Łasztowni

Niegdyś flisacy spływali Odrą, by pokazywać jak piękna to rzeka i jak wielki ma potencjał gospodarczy i turystyczny. Dzisiaj Flis to wydarzenie symboliczne, pokazujące morską i wodną tradycję. Już w najbliższą sobotę na Łasztowni zacumują dwa galery, a także wodniacy płynący do Szczecina łodziami, żaglówkami i motorówkami. Skromniejszy niż zwykle, ale pełen tradycji i pozytywnych, marynistycznych uczuć finał Flisu Odrzańskiego odbędzie się o godzinie 12:00 na Skwerze Kapitanów na Łasztowni. XXIV Flis Odrzański nosi imię słynnej „
09.07.2020

Wzburzone wody branży wycieczkowców. Statki utknęły na oceanach

Pandemia koronawirusa wywarła olbrzymi wpływ na branżę turystyczną. Armatorzy wycieczkowców odwołują rejsy przynajmniej do maja i nie mają pewności, kiedy będą mogli je przywrócić. W dodatku, co najmniej dziesięć statków wciąż pozostaje na wodach mórz i oceanów w związku z odmowami ich przyjęcia przez kolejne porty. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, tym bardziej, że na niektórych jednostkach stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem.
02.04.2020

Medale Polaków w juniorskich MŚ i ME w klasach DN i Ice-Optimist

W szwedzkiej miejscowości Ore Kyrka odbyły się mistrzostwa świata juniorów i mistrzostwa Europy juniorów w bojerach oraz w klasie Ice-Optimist. Świetnie spisali się Polacy.
22.02.2020

Więcej przeładunków morskich w hamburskim porcie – dwucyfrowy wzrost w przewozach lądowych koleją

Największy uniwersalny port Niemiec uzyskał w roku 2019 dobre rezultaty w przeładunkach morskich osiągając wynik 136,6 miliona ton (+1,1 %). Hamburg zdołał utrzymać dobrą pozycję pomimo osłabienia w globalnym handlu i istniejących sankcji handlowych.
20.02.2020

HES Gdynia Bulk Terminal sp. z.o.o - inwestycje i rozwój z troską o środowisko - podsumowanie 2019 roku

HES Gdynia Bulk Terminal może zaliczyć rok 2019 do bardzo udanych. Po wielu inwestycjach z 2018 roku spółka nie osiada na laurach. Systematycznie wdraża niezbędne rozwiązania proekologiczne i optymalizujące procesy przeładunkowe. HES Gdynia zaliczany jest do grona najbardziej innowacyjnych i dynamicznie rozwijających się terminali przeładunkowych w Polsce.
28.01.2020

Szacowana stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,1 proc.

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie br. 5,1 proc. i w porównaniu do października wzrosła o 0,1 punktu procentowego – poinformował PAP resort rodziny, pracy i polityki społecznej. To bardzo dobry wynik, który świadczy o dobrej kondycji rynku pracy - ocenia minister Marlena Maląg.
05.12.2019

Elektrownia słoneczna w Kenii pomoże przekształcić słoną wodę w pitną (foto, wideo)

Większość z nas nie ma żadnych problemów ze zdobyciem świeżej wody pitnej. Niestety, około 2,2 miliarda ludzi na świecie nie posiada tego przywileju i toczy codzienną walkę o przetrwanie. Naprzeciw temu problemowi wychodzi projekt firmy Give Power.
26.11.2019

Klasa 505: Finał Pucharu Polski klasy 505

Na jeziorze Dąbie w Szczecinie zostały rozegrane ostatnie regaty zaliczane do Pucharu Polski Klasy 505 w 2019 roku. W imprezie wzięło udział 16 załóg z całej Polski, a organizatorem regat było Centrum Żeglarskie Szczecin.
04.10.2019

Znamy mistrzów Polski w Sprintach w klasie Laser Radial

Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa) i Laura Szulc (Chojnicki Klub Żeglarski) mistrzami Polski w sprintach klasy Laser Radial do lat 17. W rywalizacji żeglarzy do lat 19 tytuły mistrzowskie wywalczyli Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa).
02.09.2019

Naukowcy: Nagrzewanie się wody prowadzi do natychmiastowej śmierci koralowców

Nagrzewanie się wody w oceanach do wysokich temperatur, które zdarza się coraz częściej, może wywoływać niemal natychmiastową śmierć koralowców - alarmuje w piątek portal BBC News, przytaczając badania naukowców zajmujących się Wielką Rafą Koralową.
09.08.2019

Volvo Gdynia Sailing Days: Kapałka i Gołębiowski w złotej flocie

Rozgrywane w ramach jubileuszowej 20. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days mistrzostwa świata w klasie 29er osiągnęły półmetek. Po dziewięciu wyścigach nastąpił podział na cztery stałe floty, z których tylko złota rywalizować będzie o medale. W tym gronie znalazła się także jedna polska załoga Sławomir Kapałka (YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława), która zajmuje 37. lokatę.
01.08.2019

Volvo Gdynia Sailing Days: Amerykanie Baker i Shelley liderami mistrzostw świata w klasie 29er

175 załóg z 27 krajów przystąpiło w poniedziałek do rywalizacji w mistrzostwach świata w klasie 29er, które odbywają się w ramach jubileuszowej 20. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Po trzech wyścigach na czele znajdują się Amerykanie Stephan Baker i Ripley Shelley, natomiast najlepsi z 10 polskich załóg Sławomir Kapałka (YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława) zajmują 40. lokatę.
30.07.2019

Eko Komes: W dziedzinie chemii mamy się czym chwalić! (wywiad)

Przemysł stoczniowy i szeroko pojęta gospodarka morska są nierozłącznie związane z chemią służącą do usuwania zanieczyszczeń ropopochodnych, mycia czy odtłuszczania. Skuteczne rozwiązania pozwalają oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. O nowoczesnych trendach w branży chemii przemysłowej i obiektowej, belgijskiej jakości dostępnej na wyciągnięcie ręki i współpracy z największymi firmami w Polsce opowiedzieli nam właściciele firmy EkoKomes.
08.07.2019

Lotos: opóźnienie projektu EFRA przez braki kadrowe u wykonawcy

Brak odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników, z którym borykał się włoski wykonawca inwestycji EFRA, spółka KT, spowodował opóźnienie w formalnym zakończeniu budowy - powiedział PAP wiceprezes Grupy Lotos ds. inwestycji i innowacji Patryk Demski.
03.07.2019

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła – 56 jachtów ścigało się w ten weekend w stolicy

W pierwszy weekend lata rozegrano drugą edycję regat o Puchar Dzielnicy Wisła wystartowało 56 załóg i prawie 200 zawodników. Puchar w regatach Mistrzów trafił w ręce załogi KidsCore AZS UW Team ze sternikiem Bartłomiejem Szotyńskim. Pierwsze miejsce na podium w Pucharze Wianków wywalczyła załoga Pol377 Team Politechnika Gdańska, ze sternikiem Marcinem Styborskim.
24.06.2019

Wymagający dzień na Pucharze Świata w Marsylii

Z powodu zbyt silnego wiatru nie wszyscy zawodnicy kontynuowali rywalizację podczas 2. dnia finałowych regatach żeglarskiego Pucharu Świata, które odbywają się w Marsylii. Najwyżej sklasyfikowane spośród naszych żeglarzy są Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda, które zajmują 4. miejsce w klasie 49erFX.
06.06.2019

Polacy w czołówce po 1. dniu finałowego PŚ w Marsylii

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda zajmują czwarte miejsce w klasie 49erFX, Maks Żakowski jest piąty w kiteboardingu, a Piotr Myszka szósty w klasie RS:X po 1. dniu finałowych regatach żeglarskiego Pucharu Świata, które odbywają się w Marsylii.
05.06.2019

Aleksander Arian umocnił się na prowadzeniu ME klasy Laser

Aleksander Arian wygrał dwa czwartkowe wyścigi i umocnił się na prowadzeniu mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Drugi nadal jest natomiast Marcin Rudawski. Z kolei słabszy dzień mają za sobą Polacy w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.
25.05.2019

Marcin Rudawski goni Aleksandra Ariana, Przemysław Machowski wiceliderem MEJ

Aleksander Arian nadal jest liderem, ale Marcin Rudawski awansował na drugą pozycję podczas mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Z kolei Przemysław Machowski został wiceliderem po 3. dniu zmagań w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.
23.05.2019

Aleksander Arian wiceliderem mistrzostw Europy w klasie Laser Radial

Aleksander Arian zajmuje drugie miejsce po 1. dniu mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Z kolei Laura Szulc jest szósta, a Przemysław Machowski ósmy, również po 1. dniu zmagań w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.
21.05.2019

Startują Mistrzostwa Europy klas Laser Standard i Laser Radial oraz MEJ w klasie Laser 4.7

W Porto do 25 mają potrwają Mistrzostwa Europy seniorów w klasach Laser Standard, Laser Radial kobiet i mężczyzn. W tym samym czasie, we francuskim Hyeres, będą miały miejsce także mistrzostwa Europy juniorów w klasie Laser 4.7.
21.05.2019

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego 2019 przeszedł do historii

W dniach 9-12 maja na wodach Zalewu Wiślanego w Krynicy Morskiej odbyła się kolejna edycja Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Na starcie stanęło 484 zawodników z całej Polski, którzy rywalizowali w 17 konkurencjach.
12.05.2019

Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości: „To jest fantastyczna młodzież, to jest niesamowity potencjał, którego nie możemy zmarnować” (foto, wideo)

To jest fantastyczna młodzież, to jest niesamowity potencjał, którego nie możemy zmarnować. I zaręczam, że my go wykorzystamy – powiedział portalowi GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podczas gali na zakończenie Rejsu Niepodległości, która w czwartek odbyła się w Gdyni. Dar Młodzieży powrócił do macierzystego portu po 313 dniach podróży dookoła świata, zorganizowanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w niej wzięło ok. 1 00
02.04.2019

Konkurs na „Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego 2019” (wideo)

Nowa edycja konkursu na Rolnika Roku rozpoczęta. Wygraj 10 000 euro! Zgłoszenia przyjmujemy do 20 kwietnia 2019 r. Fundacja WWF Polska po raz kolejny ogłasza konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Nagroda jest przyznawana za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, a w szczególności praktyk ograniczających odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) do wód.
05.03.2019

Brittany Ferries mocno inwestuje w rynek hiszpański

Britanny Ferries podpisało porozumienie z hiszpańską firmą energetyczną Repsol na dostawę gazu LNG na potrzeby swojej działalności w Hiszpanii. List intencyjny pomiędzy dwoma firmami ma w zapewnić w dłuższej perspektywie paliwo dla promu Salamanca, który wejdzie do służby w 2022 roku.
26.02.2019

Zuzanna Rybicka mistrzynią świata juniorek w klasie DN, 7 medali Polaków

Zuzanna Rybicka została mistrzynią świata juniorek w klasie DN i zajęła drugie miejsce w kategorii open, a Polacy zdobyli w sumie siedem medali w zakończonych w czwartek bojerowych mistrzostwach świata juniorów w klasach DN i Ice Optimist.
08.02.2019

DSV z nagrodą Lidera Logistyki w badaniu Operator Logistyczny Roku

DSV już czwarty rok z rzędu odbiera nagrodę w prestiżowym badaniu Operator Logistyczny Roku. W trakcie siedemnastej Gali Logistyki, Transportu i Produkcji DSV Road zostało uhonorowane tytułem Lidera Logistyki w kategorii Usługi najwyższej jakości za odpowiednią cenę.
10.12.2018

Poznaliśmy mistrzów Polski w sprintach klas Laser 4.7 U16 i Laser Standard U20

We wtorek 29 sierpnia zakończyły się mistrzostwa Polski w sprintach w klasach Laser 4.7 U16 dziewcząt i chłopców oraz Laser Standard U20. Z kolei był to pierwszy dzień rywalizacji w klasach Laser Radial w kategoriach U17 i U19 dziewcząt oraz chłopców.
29.08.2018

Rozpoczeły się MP w sprintach klas Laser 4.7 U16 oraz Laser Standard U20

Za nami pierwszy dzień mistrzostw Polski w sprintach w klasach Laser 4.7 U16 dziewcząt i chłopców oraz Laser Standard U20.
28.08.2018

Dyrektor Nadzorów Przemysłowych PRS S.A. Janusz Dilling został odznaczony Pierścieniem Patriotów

Z przyjemnością i wielkimi wyrazami szacunku - informujemy, że Dyrektor Pionu Nadzorów Przemyslowych PRS S.A., kierujący również Inspektoratem Okrętów Wojennych w Pionie Okrętowym PRS S.A. - Pan kmdr rez. mgr inż. Janusz Dilling, otrzymał „Pierścień Patrioty”. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych oraz Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego. Odznaczenie honoruje zasłużone osoby i ich wybitny wkład w pracę na rzecz bezpieczeństwa i ochrony informacji oraz znaczący u
01.07.2018

Nowym szefem IOM będzie Portugalczyk Antonio Vitorino

Były komisarz UE, Portugalczyk Antonio Vitorino, został w piątek wybrany na nowego dyrektora generalnego Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM). Dopiero drugi raz w prawie 70-letniej historii agencji nie będzie przewodniczył jej Amerykanin.
30.06.2018

W wyborze szefa IOM odrzucono kandydata, którego zaproponował Trump

Wysunięta przez prezydenta USA Donalda Trumpa kandydatura Amerykanina Kena Isaacsa na dyrektora Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) została w piątek odrzucona. Dotychczas szefem tej agencji, od jej utworzenia w 1951 r., prawie zawsze byli Amerykanie.
30.06.2018

Optymistyczni żeglarze na starcie

Pierwsza część 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days na nami. W środę 27 czerwca poznaliśmy medalistów mistrzostw Polski juniorów w klasie Laser Standard, a także triumfatorów Pucharu Miasta Gdyni. Przez trzy dni na Zatoce Gdańskiej w trzech klasach, także Laser Radial i Laser 4.7, rywalizowało 185 zawodników z pięciu krajów, Danii, Łotwy, Niemiec, Białorusi i Polski. Czwartek jest pierwszym dniem zmagań w klasie Optimist.
29.06.2018

Lasery zainaugurowały Volvo Gdynia Sailing Days 2018

Przedstawiciele klas Laser Standard, Laser Radial i Laser 4.7 zainaugurowali w poniedziałek 25 czerwca rozgrywane po raz 19. regaty Volvo Gdynia Sailing Days. Pierwszego dnia na Zatoce Gdańskiej pojawiło się 185 zawodników z pięciu krajów, Danii, Łotwy, Niemiec, Białorusi i Polski, którzy rywalizują w Pucharze Miasta Gdyni, a w klasie Laser Standard dodatkowo o tytuł mistrza Polski juniorów.
26.06.2018

Grzegorczyk: Tauron bardzo poważnie analizuje inwestycje w offshore

Bardzo poważnie analizujemy budowę farm wiatrowych na morzu (offshore); taki kierunek to jeden z megatrendów, w który możemy się wpisać - mówi PAP prezes Tauronu Filip Grzegorczyk. Jak dodaje, dochody z rynku mocy należy właściwie zainwestować.
23.06.2018

Morze wyrzuciło potwora (foto)

Potwór na walijskiej plaży. Truchło w Rhossili znalazła spacerowiczka Beth Jannetta. Zdjęcie dziwnego stwora trafiło do sieci. Naukowcy wiedzą już, co to jest.
03.06.2018

20-lecie Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb

Z okazji Jubileuszu 20-lecia powołania Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb (PSPR) 24-26 maja 2018 r. w Kołobrzegu odbyła się Konferencja Przetwórców Ryb pod honorowym patronatem Marka Gróbarczyka, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wydarzenie połączone było z promocją Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w kontekście możliwości uzyskania wsparcia w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze 2014-2020”.
28.05.2018

Widowiskowy chrzest wycieczkowca Mein Schiff 1 (foto, wideo)

W ostatni piątek, krótko po 22:30, odbył się jeden z najbardziej widowiskowych chrztów wycieczkowców na świecie. Wydarzenie miało miejsce w Hamburgu a świetowano nadanie imienia najnowszemu statkowi TUI Cruises - Mein Schiff 1.
14.05.2018

Największa na świecie flaga zawiśnie na latarni morskiej w Świnoujściu

Jak poinformowało Radio Szczecin, dziś na latarni morskiej w Świnoujściu zawiśnie największa na świecie flaga narodowa. Złożona waży aż 80 kilogramów!
02.05.2018

HH-Ferries notuje doskonałe rezultaty na trasie Helsingør-Helsingborg. Mimo tego, wciąż nie zamierza spoczywać na laurach

HH-Ferries Group nie zwalania tempa. Przewidywania wskazujące na to, że I kwartał w wykonaniu tego przewoźnika może okazać się lepszy od bardzo dobrego ubiegłorocznego, potwierdziły się.
20.04.2018

Obajtek: PKN Orlen chce wzmacniać pozycję włocławskiego Anwilu

Według prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, Anwil, należący do grupy Orlen, jest jednym z wiodących przedsiębiorstw Wielkiej Syntezy Chemicznej, a płockiemu koncernowi zależy, by tę pozycję włocławskiej spółki dalej wzmacniać. Obajtek spotkał się z pracownikami Anwilu
19.04.2018

PKN Orlen nie planuje sprzedaży Anwilu

PKN Orlen zapewnił, iż jego strategiczne plany nie przewidują sprzedaży włocławskiej spółki Anwil. Jak podkreślił płocki koncern, zakłady chemiczne Anwil są niezwykle ważnym, integralnym elementem budowania wartości grupy Orlen, która wiąże z nimi istotne plany rozwojowe.
13.04.2018

Michał Korneszczuk wygrywa A-CAT INTERNATIONAL EASTER CUP we Włoszech

Po udanych, zeszłorocznych Mistrzostwach Świata Katamaranów A-Class w Sopocie, polscy żeglarze nie spoczęli na laurach i kontynuują dobrą passę w jednoosobowych katamaranach klasy A.
03.04.2018

Kolizja kontenerowców MSC i Maersk w peruwiańskim porcie (wideo)

Największy na świecie przewoźnik kontenerowy Maersk Line miał trudny początek roku, po szeregu wypadków, jakie spotkały jego jednostki w ostatnim czasie.
26.03.2018

Mały wodny smok, który odrasta!

Aksolotle meksykańskie to małe smoki, które w hodowli nigdy nie przeobrażają się w dorosłego osobnika, przez całe życie pozostają w stadium larwalnym, nawet w tym stadium się rozmnażają. Ten płaz swój atrakcyjny wygląd zawdzięcza pierzastym zewnętrznym skrzelom i dwóm parą odnóży. Zarówno skrzela, odnóża, jak i część ogona może im odrosnąć. Te sympatyczne stworki są też obiektem westchnień naukowców. Wykorzystywany jest w laboratoriach do badań z zakresu transplantacji, badania wad serca, a także na potrzeby endokrynologii i gene
03.03.2018

Interpretacja czarterowej klauzuli dotyczącej liczenia przestoju statku („demurrage”)

Orzeczenie arbitrażu w Londynie Nr 23/17 przyniosło ciekawe rozważania dotyczące aktualnie obowiązujących w prawie angielskim zasad interpretacji czarterowych postanowień umownych dotyczących liczenia „demurrage”.
18.02.2018

Kancelaria prezydent Litwy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Wilnie

Prezydenci Polski i Litwy, Andrzej Duda i Dalia Grybauskaite podczas spotkania w Wilnie będą rozmawiali o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, gospodarki, energetyki, transportu – poinformowało w środę biuro prasowe prezydent Litwy.
14.02.2018

Wpływamy na wody Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm

Inspirująca opowieść o młodej holenderskiej żeglarce Laurze Dekker, która samotnie opłynęła świat jachtem, oraz praktycznie nieznana w naszym kraju dramatyczna historia wywrotki jachtu Rose-Noelle, która zdarzyła się w Nowej Zelandii w 1989 roku. To tylko niektóre filmy jakie zobaczymy w tym roku w Gdyni podczasFestiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm. Kolejna edycja startuje 3 lutego.
20.01.2018

DSV z Brązowym Godłem i wyróżnieniem

DSV kolejny już raz zostało nagrodzone w prestiżowym badaniu Operator Logistyczny Roku. Do zeszłorocznych wyróżnień operator dołączył w tym roku trzecią nagrodę główną - Brązowe Godło dla DSV Road oraz wyróżnienie w kategorii Najlepsza Firma Logistyczna wśród nowych partnerów programu dla DSV Air & Sea.
12.12.2017

Gazowiec B Gas Lotta opuścił Gdynię. To może być jego ostatnia podróż

W Gdyni gościł prawie 3 lata, a w niedzielę opuścił ten port. Mowa o wyłączonym z eksploatacji gazowcu LPG B Gas Lotta, który cumował przy Nabrzeżu Kutrowym. Statek na holu jednostki Vitus popłynął do Esbjerg w Danii, gdzie znajduje się siedziba jego obecnego dysponenta – stoczni złomowej Smedegaarden A/S.
07.11.2017

Pomorska KAS walczy z przemytem na morzu

Północna granica Polski, ze względu na wysokie ryzyko przemytu drogą morską oraz bliskość innych państw UE i Federacji Rosyjskiej, znajduje się pod szczególnym nadzorem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
13.10.2017

Polska Żegluga Bałtycka odebrała projekt kontraktowy nowego promu

Polska Żegluga Bałtycka odebrała projekt kontraktowy nowego promu, który ma budować Morska Stocznia Remontowa Gryfia – poinformował PAP prezes PŻB Piotr Redmerski. Według jego szacunków w ciągu minimum sześciu miesięcy powstanie projekt techniczny jednostki.
11.10.2017

Błękitna flaga dla kąpieliska Śródmieście oraz Mariny Gdynia

Decyzją międzynarodowego jury w Kopenhadze Błękitna Flaga pozostaje w Gdyni na kolejny sezon. To prestiżowe wyróżnienie otrzymały kąpielisko Gdynia Śródmieście oraz przystań jachtowa Marina Gdynia.
25.05.2017

Rosja będzie konkurentem Polski na rynku LNG. Przewaga wciąż jest jednak po polskiej stronie

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na paliwo LNG, wzrasta potrzeba na nowe instalacje do regazyfikacji i przeładunku tego surowca. Ta gałąź branży w szczególności szybko rozwija się w regionie Morza Bałtyckiego.
13.05.2017

Rekordowy załadunek koksu w Porcie Gdynia (foto)

W niedziele, 2 kwietnia rozpoczął się kolejny w tym roku, rekordowy załadunek koksu w Morskim Terminalu Masowym Gdynia. Jednostka Laura D, wypłynie z gdyńskiego portu z ładunkiem ok. 70 000 ton koksu. Wartość eksportowanego ładunku można ocenić na około 90 milionów złotych.
02.04.2017

Ponad 200 migrantów mogło utonąć u wybrzeży Libii

Ponad 200 migrantów mogło utonąć u wybrzeży Libii, gdzie natrafiono na 2 przewrócone łodzie, które mogły pomieścić ponad 100 osób każda – poinformowała w czwartek hiszpańska organizacja pomocowa Proactiva Open Arms.
24.03.2017

278 kilogramów kokainy przypłynęło kontenerowcem

Gigantyczny przemyt. Meksykańskie władze przejęły 278 kilogramów kokainy z kontenerowca Maersl Laura, należącego do operatora kontenerowego Maersk. Do zdarzenia doszło w porcie Manzanillo w zachodnim Meksyku.
09.12.2016

Chiński MacGyver podbija internet (zdjęcia)

Rolnik z południowo-wschodnich Chin, zaprojektował i zbudował, praktycznie z niczego, łódź podwodną za jedyne 5000 juanów (ok. 3 tys. zł).
29.04.2016

Polscy operatorzy portowi przeciwko unijnemu pakietowi portowemu

Rada Europejska głosami europosłów polskich, brytyjskich i hiszpańskich zablokowała tzw. pakiet portowy dotyczący dostępu do usług portowych oraz przejrzystości finansowej portów. Przeciwni nowej legislacji są także polscy zarządcy portów i terminali.
14.03.2016

Afera korupcyjna w Tallinie: Zarząd Remontowej Shipbuilding odpiera zarzuty

Ciąg dalszy afery korupcyjnej w Estonii. Według portalu Onet zarzuty wręczenia korzyści majątkowej miał usłyszeć Andrzej Wojtkiewicz – prezes Remontowej Shipbuilding.
23.11.2015

Dyrektywa siarkowa napędza rozwój paliwa LNG

Paliwo LNG ma w Europie dużą przyszłość. Dużą rolę w pobudzeniu tego rynku miało wejście w tym roku w życie dyrektywy siarkowej. W obliczu redukcji zanieczyszczeń większa część armatorów postanowiła przerzucić się na wykorzystanie gazu skroplonego. To dobra wiadomość także dla Polski, gdyż powstający w Świnoujściu gazoport nie będzie miał problemów z pozyskaniem klientów.
03.09.2015

Afera korupcyjna w estońskim porcie. Podejrzenia padają również na gdańską stocznię

Podejrzenia o korupcję na wielką skalę dotknęły członków zarządu Portu Tallin. Według estońskich mediów, mieli oni od wielu lat przyjmować łapówki od firm i w zamian pomagać im w pozyskiwaniu zamówień. Estońska prokuratura nie wyklucza udziału w tym procesie stoczni Remontowej Shipbuilding, która pozyskała w zeszłym roku kontrakt na budowę dwóch promów dla portu w Tallinie.
01.09.2015

Będzie wojna Szczecina z Gdańskiem o ryby?

- Szczecin i Świnoujście mogą stracić pozycję lidera obrotu rybami, to miejsce może zająć Gdańsk, który buduje nowoczesne chłodnie - alarmuje Paweł Stępień, prezes Portu Rybackiego Gryf.
10.07.2015

6 miesięcy po wprowadzeniu dyrektywy siarkowej

Od wprowadzenia dyrektywy siarkowej w północnej Europie i Ameryce Północnej minęło już sześć miesięcy. Duński Urząd Morski komentuje, że patrzy na ten okres z poczuciem ulgi i satysfakcji.
05.07.2015

Większość przewoźników przestrzega dyrektywy siarkowej

Od wprowadzenia dyrektywy siarkowej w północnej Europie i Ameryce Północnej minęło już sześć miesięcy. Duński Urząd Morski komentuje, że patrzy na ten okres z poczuciem ulgi i satysfakcji.
02.07.2015

Zawilgocenie ładunku a odpowiedzialność przewoźnika

5 marca angielski High Court of Justice orzekł wyrokiem w sprawie Volcafe i inni przeciwko CSAV. Rozstrzygnięcie sądu, być może nieco kontrowersyjne dla niektórych, ma niebagatelny wpływ na spory dotyczące szkód na ładunku przewożonym w kontenerach, powstałych wskutek jego zawilgocenia.
15.04.2015

Nowe prawo wodne nie wszędzie jest dobrze wykorzystywane – twierdzą unijni eksperci

9 marca odbyło się spotkanie Komisji, na którym podjęto najnowsze ustalenia dotyczące gospodarki wodnej. Jednym z założeń jest jej rozwój tego sektora w oparciu o zrównoważony rozwój oraz eko-technologie. Unia w swoim prawodawstwie chce wyraźnie zaznaczyć granice ilości czystej wody na potrzeby użytku bieżącego, jaki i dla sektorów gospodarki, energetyki, transportu oraz turystyki. Dotychczas te działanie wsparły niemal 9 tys. małych i średnich przedsiębiorstw oraz zagwarantowały około 500 tys. miejsc pracy w samej tylko E
15.03.2015

Wasaline spróbuje zahamować utratę pasażerów

Wasaline ma za sobą udany okres, ale teraz stoi przed trudnym zadaniem. Priorytetem przewoźnika jest uniknięcie odpływu pasażerów w roku 2015. Środkiem, który ma pomóc w realizacji tego celu, jest dostarczenie klientom odpowiedniej dozy rozrywki na najwyższym poziomie.
10.03.2015

Poza rok 2020 - rozmowa z Krzysztofem Szymborskim, Prezesem Zarządu Baltic Container Terminal Gdynia

Gospodarka Morska: Chciałbym kontynuować naszą rozmowę sprzed pół roku. Dwutorowe przejście Zwardoń – Skalite zostało w tym czasie wpisane przez Ministerstwo Infrastruktury do dokumentu "Strategia Rozwoju Infrastruktury do roku 2020". Jego modernizacja poprawi pozycję polskich portów wobec niemieckich i ożywi nasz transport towarowy na korytarzu transportowym Bałtyk – Adriatyk. Był Pan jedną z osób, które aktywnie o to zabiegały. Możecie już spocząć na laurach?
06.11.2014

Koncern BP udostępnia dane środowiskowe z Zatoki Meksykańskiej

Brytyjski koncern BP postanowił udostępnić wszystkim zainteresowanym dane środowiskowe z Zatoki Meksykańskiej pozyskane w trakcie usuwania skutków wycieku ropy z platformy wydobywczej Deepwater Horizon.
21.11.2013

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk- „utrzymamy pozycję lidera na Bałtyku.”

7 czerwca 2013r Rada Nadzorcza powierzyła stanowisko Prezesa Zarządu ZMPG S.A. Dorocie Raben. Zmiany kierownictwa portu dokonano w istotnym dla Gdańska i Polski okresie wyraźnego wzrostu znaczenia transportu kontenerowego i rosnącej roli sektora portowego w krajowej gospodarce. Spółka Akcyjna Zarząd Morskiego Portu Gdańsk pragnie wykorzystać sprzyjającą koniunkturę do przeprowadzenia szeregu inwestycji, które otworzą przed przedsiębiorstwem nowe możliwości i pozwolą na utrzymanie pozycji najważniejszego oraz najdynamiczni
23.09.2013

Gdańsk liderem zmian

Rynek morskiego transportu kontenerowego w Polsce przechodzi gruntowne zmiany, istotne zarówno dla funkcjonowania portów, jak i firm spedycyjnych i przewoźników. Dynamiczny rozwój terminala kontenerowego DCT Gdańsk otwiera nowe możliwości w zakresie importu i eksportu. Gdańsk sukcesywnie staje się środkowoeuropejskim hubem.
13.08.2013

Stena Line: Zmarł założyciel koncernu STENA

W wieku 96 lat zmarł przedsiębiorca i armator, założyciel globalnego koncernu STENA – Sten Allan Olsson. Firmy koncernu od lat działają również w Polsce, są to Stena Line (linia promowa Gdynia-Karlskrona) oraz Stena Recycling.
17.07.2013

Usprawnienie obrotu kontenerami jako efekt współpracy Terminala Kontenerowego DB Port Szczecin a Organami Administracji Państwowej

Jednym z ważniejszych elementów obrotu towarowego są sprawne procedury administracyjne oraz dobra współpraca organów państwowych z podmiotami komercyjnymi w zakresie zintegrowanej kontroli.
20.05.2013

Budowa Terminalu LNG - efektowna powietrzna operacja podnoszenia dachu zakończona sukcesem!

Jak podnieść ważącą 600 ton stalową kopułę z poziomu gruntu na wysokość 42 metrów, czyli wysokość 15 - piętrowego budynku? Może przy użyciu dźwigu? Zła odpowiedź. Może przy użyciu specjalnych lin? Też nieprawda. A może przy użyciu sprężonego powietrza? Dokładnie tak! Za pomocą tej właśnie metody - 27 lipca br. podniesiono kopułę na pierwszym zbiorniku do magazynowania skroplonego gazu ziemnego (LNG) na terenie budowy terminalu LNG w Świnoujściu. Na tak dużą skalę – dwa zbiorniki mogą pomieścić po 160 tys. m3 skroplonego gazu każd
31.07.2012

2011 rok najlepszym rokiem dla Stena Line jak i całej branży

Rynek przewozów promowych Polska – Szwecja w 2011 roku zanotował znaczące wzrosty. Liczba pasażerów, który odbyli podróż przez Bałtyk do Szwecji promami (na wszystkich liniach łącznie) po raz pierwszy przekroczyła milion!
06.03.2012

Nowa siedziba CSL

Wczoraj w siedzibie prywatnej firmy CSL Internationale Spedition Spółka z o.o. miała miejsce niecodzienna uroczystość, wieńcząca wielomiesięczną procedurę nabycia od Skarbu Państwa nieruchomości położonej w porcie, w sercu historycznej szczecińskiej Łasztowni.
16.02.2012

Wodowanie książki Kapitanowie 2

25 stycznia o godzinie 17:00, na pokładzie statku "Ładoga" odbył się chrzest i wodowanie książki autorstwa red. Krystyny Pohl „Kapitanowie 2”.
26.01.2012

Przewóz drogowy towarów, nowe warunki i obowiązki

W Galerii Kapitańskiej Przedsiębiorstwa Budowlanego Calbud Szczecińska Loża Business Center Club zorganizowała panel dyskusyjny pt. „Przewóz drogowy towarów, nowe warunki i obowiązki”.
24.01.2012

Szwedzkie połowy dorsza są już przyjazne środowisku

Przyznanie certyfikatu MSC, gwarantującego przyjazne środowisku połowy, szwedzkim rybakom poławiającym dorsza bałtyckiego ze stada wschodniego, to dobra wiadomość – uważa WWF. Chociaż polscy rybacy nadal tego certyfikatu nie mają, to przystąpili już do wstępnej certyfikacji i pójdą śladami Szwedów.
08.07.2011

TransNav 2011 IX Międzynarodowe Sympozjum Nawigacyjne, Gdynia 15-17 czerwca

W dniach 15-17 czerwca 2011 roku Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Gdyni wspólnie z prestiżowym brytyjskim The Nautical Institute zorganizował Międzynarodowe Sympozjum TransNav 2011 pt. „Nawigacja morska i bezpieczeństwo transportu morskiego”.
21.06.2011

Koniunktura w specjalnościach: połączenia w konstrukcjach stalowych, sprzęt spawalniczy, montaże, lekka obudowa, logistyka

Na branżę konstrukcji stalowych, wbrew obiegowym opiniom, nie składa się jedynie sektor wytwarzania konstrukcji (choć dominujący i najważniejszy) lecz także wiele innych specjalności współpracujących, bez których funkcjonowanie tego pierwszego nie byłoby niekiedy wręcz możliwe. Takie szerokie postrzeganie branży konstrukcji stalowych leży u podstaw filozofii działania Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych od samego początku jej istnienia.
04.01.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.