• <

Wynik wyszukiwania - " fsru" - Wiadomości

Gaz-System: Rozpoczynamy badanie zapotrzebowania na przepustowość regazyfikacyjną FSRU

Gaz-System SA rozpoczyna niewiążące badanie rynku dla nowych zdolności przesyłowych oraz mocy regazyfikacyjnej Terminalu LNG typu FSRU. Inwestycja planowana jest do realizacji w perspektywie 2026/2027 roku.
21.07.2020

Pomorskie terminale LNG

Pod koniec maja br. oficjalnie powróciła koncepcja budowy kolejnego terminalu LNG na polskim wybrzeżu. A najlepiej od razu dwóch. Miałyby one powstać na Zatoce Gdańskiej, w sąsiedztwie gdańskiego portu. I każdy z nich miałaby działać w oparciu o zupełnie inną koncepcję i na inną skalę.
03.07.2020

Budowa terminala LNG małej skali w Gdańsku wchodzi w kolejny etap

Zakończono studium wykonalności projektu budowy terminala LNG małej skali w Gdańsku. Kolejnym krokiem jest decyzja inwestycyjna. Byłby to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Inwestycja umożliwi wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie morskim i lądowym oraz tym samym wzmocni pozycję koncernu jako lidera w dziedzinie paliw alternatywnych.
19.05.2020

Prezes Gaz-Systemu: Wirus nie wpływa na nasze inwestycje

Jesteśmy świadomi odpowiedzialności związanej z budową infrastruktury gazowej, która umożliwi nam dostarczenie do Polski gazu z kierunku innego niż wschodni - mówił "Rzeczpospolitej" Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu. Dodał, że żadna kluczowa inwestycja spółki nie jest opóźniona.
14.05.2020

Klaipėdos Nafta tymczasowo przenosi pływający terminal LNG

Litewski koncern Klaipėdos Nafta tymczasowo przeniesie jednostkę magazynowania i regazyfikacji (FSRU) czyli swój pływający terminal LNG Independence na czas prowadzenia prac pogłębiarskich w Kłajpedzie.
30.03.2020

MOL przewiduje duże straty w 2019 roku

Japoński armator, Mitsui O.S.K. Lines, spodziewa się odnotować nadzwyczajnie dużą stratę w skonsolidowanym i jednostkowym sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy 2019.
24.03.2020

Golar Power zbuduje terminal importowy LNG w brazylijskim porcie Suape

Golar Power Limited, spółka joint venture między Golar LNG a Stonepeak, podpisała list intencyjny z brazylijskim rządem stanu Pernambuco, w celu opracowania terminalu importowego LNG w porcie Suape, położonym w północno-wschodniej Brazylii.
16.03.2020

Klaipedos Nafta zdobyła fundusze na zakup pływającego terminalu LNG

Nordic Investment Bank (NIB) i litewski operator AB Klaipėdos Nafta (KN) podpisali 25-letnią umowę pożyczki na sfinansowanie zakupu pływającego terminalu regazyfikacyjnego (FSRU) na potrzeby operacji LNG. Obecnie FSRU wykorzystywany do importu LNG na Litwę jest dzierżawiony na 10 lat.
10.03.2020

MOL, DSME połączyło siły, by zmniejszyć wpływ FSRU na środowisko

Japoński gigant - Mitsui O.S.K. Lines zawarło umowę z koreańską stocznią Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering w celu wspólnego opracowania nowej technologii majacej zmniejszyć wpływ na środowisko przez pływające jednostki magazynowe i regazyfikacyjne (FSRU).
23.02.2020

Najważniejsze projekty Gaz-System przyjęte w Parlamencie Europejskim

Baltic Pipe, gazowe połączenie Polska - Litwa, pływający terminal w Gdańsku, czyli kluczowe projekty operatora polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-Systemu znalazły się na tzw. czwartej liście projektów wspólnego zainteresowania, którą przyjął Parlament Europejski - podał w środę Gaz-System.
12.02.2020

Inwestycja Baltic Pipe zmierza ku realizacji

Wojewoda Zachodniopomorski wydał oświadczenie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji dla inwestycji "Rurociąg pomorski Baltic Pipe - część Polska".
12.12.2019

Vaicziunas: sektor „małego LNG” rośnie szybko, PGNiG zapewni konkurencję

Kontrakt PGNiG na zarządzanie terminalem przeładunkowym LNG w Kłajpedzie znacząco poprawia konkurencję na Litwie i w całym regionie - powiedział w piątek PAP minister energii Litwy Żygimantas Vaicziunas. PGNiG będzie zarządzać stacją przeładunku przez 5 lat.
29.11.2019

PGNiG z monopolem na użytkowanie stacji przeładunku LNG w Kłajpedzie

PGNiG podpisało w piątek 5-letnią umowę na pełną przepustowość stacji przeładunku LNG na ciężarówki w litewskiej Kłajpedzie. Dzięki wynajętej infrastrukturze polski koncern będzie sprowadzać drogą morską LNG z różnych źródeł i sprzedawać go odbiorcom.
29.11.2019

Litwini zakupią terminal FSRU do końca 2024 roku

Litewski operator, Klaipedos Nafta, zdecydował się zakupić terminal regazyfikacyjny FSRU najpóźniej do 31 grudnia 2024 roku. Będzie to najprawdopodobniej jednostka Independence, która obecnie służy jako terminal importowy w Porcie Kłajpeda.
06.11.2019

Pływający terminal LNG w Gdańsku może się starać o wsparcie z UE

Pływający terminal LNG typu Floating Storage Regasification Unit (FSRU), który ma powstać w Porcie Gdańsk, będzie mógł się ubiegać o dofinansowanie środkami unijnymi - poinformował w środę Gaz-System.
06.11.2019

Zakończyła się budowa gazociągu Lwówek-Odolanów. To kluczowa inwestycja dla uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu

Terminal LNG w Świnoujściu, statek typu FSRU w porcie gdańskim oraz gazociąg Baltic Pipe pozwolą zwiększyć import gazu do Polski z nowych źródeł dostaw. Zakończyła się właśnie budowa gazociągu relacji Lwówek-Odolanów, który jako pierwszy rozprowadzi gaz ziemny dostarczony z Szelfu Norweskiego do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe. To jeden z projektów GAZ-SYSTEM budujących bezpieczeństwo energetyczne w naszym kraju.
24.10.2019

Gaz-System uruchamia gazociąg Lwówek-Odolanów

Około 750 mln zł kosztowała budowa 168-km gazociągu Lwówek-Odolanów, oddanego do użytku przez Gaz-System. To kolejny krok w dążeniu do suwerenności energetycznej Polski - mówił w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
04.10.2019

MOL i Karpowership przedstawili w Afryce pierwszy projekt transferu LNG na pływającą elektrownię

Japońska spółka żeglugowa Mitsui O.S.K. Lines (MOL) i turecka firma Karpowership, specjalizująca się w pływających elektrownia, będą wspólnie pracować nad pierwszym projektem transferu LNG na tzw. Powershipy w Mozambiku.
02.09.2019

Wkrótce spodziewane jest pozwolenie na budowę i wybór wykonawcy podmorskiego odcinka Baltic Pipe

Budowa Baltic Pipe oznacza niższe ceny i większe bezpieczeństwo dostaw – mówi Tomasz Stępień, prezes Gaz-System. Jak podkreśla, niedługo projekt powinien uzyskać pozwolenia na budowę, a na przełomie tego i przyszłego roku będą uruchamiane kolejne przetargi na dostawy dla tej inwestycji. Błękitny surowiec ze złóż na Morzu Północnym ma popłynąć do Polski w październiku 2022 roku i pozwoli uniezależnić się od dostaw z Rosji, skąd pochodzi obecnie ok. 90 proc. importowanego gazu.
23.08.2019

Gaz-System i amerykańska firma Solar Turbines podpisały kontrakt w ramach programu Baltic Pipe

Gaz-System i firma Solar Turbines z USA podpisały umowę na dostawę i serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu wchodzących w skład programu Baltic Pipe. Kontrakt wart ponad 550 mln zł jest jednym z największych podpisanych w polskim sektorze gazowym.
14.08.2019

Stawki spot LNG z mocnym spadkiem w pierwszym kwartale

Stawki spot LNG zanotowały duże spadek w pierwszym kwartale 2019 roku - donosi jeden z liderów w transporcie tego gazu - Flex LNG.
02.06.2019

BEIF 2019: Polskie morskie farmy wiatrowe coraz bliżej. Czas na działania (foto, wideo)

Tak czuję po dyskusjach, które tutaj toczymy, że jesteśmy coraz bliżej – mówił w Warszawie o morskich farmach wiatrowych Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej. Dwudniowe wydarzenie, organizowane przez FNEZ, zakończyło się w czwartek. Uczestniczyli w nim najważniejsi przedstawiciele sektora morskiej energetyki wiatrowej.
24.05.2019

Wiceprezes Zawartko na EKG w Katowicach: Budowa zintegrowanego rynku gazu wymaga realizacji ambitnego planu inwestycyjnego

Budowa zintegrowanego rynku gazu ziemnego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest jednym z głównych celów europejskiej polityki energetycznej i determinuje rozwój systemów przesyłowych gazu w krajach członkowskich – powiedział wiceprezes GAZ-SYSTEM Artur Zawartko podczas panelu „Polski hub gazowy”, zorganizowanego w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, 14 maja 2019 r. w Katowicach.
14.05.2019

Naimski: Terminal LNG w Gdańsku pozwoli na odbiór 4 mld metrów sześciennych gazu

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział w czwartek w Brukseli, że planowany pływający terminal do odbioru LNG w Gdańsku pozwoli na przyjęcie dodatkowych 4 mld metrów sześciennych gazu w Polsce.
02.05.2019

Podpisano umowę na rozbudowę terminalu LNG

Umowę o dofinansowanie rozbudowy terminala LNG podpisano w środę w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). "Polska będzie wkrótce suwerenna w zakresie dostaw gazu" – powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.
24.04.2019

Naimski: planujemy postawienie pływającego teminala do odbioru LNG

Na rok 2024 i 2025 r. planujemy inwestycję związaną z rozbudową infrastruktury gazowej - postawienie pływającego terminala do odbioru gazu skroplonego w Gdańsku - poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski .
24.04.2019

Terminal Krk LNG ze wsparciem chorwackiego rządu

Chorwacja zamierza współfinansować powstanie terminalu LNG na północnym Adriatyku w kwocie 100 mln euro – zapowiedział tamtejszy minister energetyki i środowiska, Tomislav Coric.
22.03.2019

Chorwacja będzie współfinansować budowę terminalu Krk LNG

Chorwacja zamierza współfinansować powstanie terminalu LNG na północnym Adriatyku w kwocie 100 mln euro – zapowiedział tamtejszy minister energetyki i środowiska, Tomislav Coric.
13.02.2019

Zobacz, jak pracuje największa na świecie jednostka FSRU (wideo)

Japoński gigant żeglugowy MOL opublikował ostatnio wideo przedstawiające największą na świecie pływającą jednostkę magazynowania i regazyfikacji (FSRU) w czasie pracy w tureckim porcie Dörtyol w Hatay.
06.02.2019

Uruchomienie drugiego na Bałtyku pływającego terminalu LNG

W ostatni wtorek, w Obwodzie Kaliningradzkim odbyło się uroczyste przekazanie do użytku terminalu odbioru gazu i pływającej jednostki magazynowania i regazyfikacji Marshal Vasilevskiy. Jak czytamy w komunikacie prasowym Gazpromu: "to wydarzenie ma przenieść bezpieczeństwo energetyczne Obwodu Kaliningradzkiego na nowy poziom".
10.01.2019

Uniper współpracuje japońskim Mitsui OSK nad budową terminalu FSRU w Niemczech

Grupa Uniper podpisała w poniedziałek umowę z japońskim armatorem Mitsui Osk Lines nad rozwojem dostaw gazu LNG do Niemiec.
18.12.2018

Rosja przymierza się do uruchomienia pierwszego pływającego terminalu importowego LNG. Ma pracować w Kaliningradzie

Rosja przymierza się do uruchomienia w Kaliningradzie pierwszego pływającego terminalu importowego LNG. Jak poinformował Andre Lambine, starszy analityk ds. gazu w Platts Analytics, zajmującym się dostawą informacji i analiz dla rynków energii i towarów, rozpoczęcie jego działalności planowane jest na styczeń przyszłego roku. Będzie to jednostka Marshal Vasilevskiy – terminal FSRU (Floating Storage and Regasification Unit), która w sobotę z ładunkiem LNG z Singapuru dotarła na kotwicowisko bałtyjskiego portu.
17.12.2018

Kolejna dostawa spotowa amerykańskiego LNG do Świnoujścia

PGNiG odbiera w Świnoujściu dostawę gazu skroplonego od Centrica LNG Company Limited. Jest to trzecia dostawa spotowa sprowadzona w tym roku do Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
13.12.2018

Trzy kluczowe rodzaje statków, które warto obserwować w 2019 roku

Istnieją trzy główne rodzaje statków, które powinny być uważnie obserwowane w 2019 roku, w oparciu o to, co wydarzyło się w tym roku. Należą do nich masowce capesize, duże gazowce LNG i tankowce średniego zasięgu (MR1) - uważa analityk handlowy VesselsValue, Court Smith.
12.12.2018

UE: Import amerykańskiego LNG do UE rośnie; przeszkodą bariery w USA

Od kiedy w kwietniu 2016 r. pierwszy amerykański gazowiec LNG zawinął do portugalskiego portu Sines, unijny import skroplonego gazu ziemnego z USA osiągnął 2,8 mld metrów sześciennych. Barierą dla jego zwiększenia jest jednak ciągle amerykańska biurokracja.
09.08.2018

Chorwacja otworzyła drugi przetarg pod budowę terminalu LNG

LNG Croatia otworzyła drugi przetarg na wybór inwestora do budowy pierwszego terminalu LNG w Chorwacji. Parę dni temu propozycja budowy tego obiektu została zaaprobowana przez tamtejszy parlament.
24.06.2018

Kolejny kraj buduje terminal LNG

Chorwacja już rozpoczęłą budowę nowego terminala LNG. Inwestycja ma częściowo być opłacona z funduszy unijnych.
29.05.2018

Chorwacji zależy na szybkim wykonaniu terminalu LNG

Chorwacki rząd uchwalił specjalną ustawę, która ma przyśpieszyć konstrukcję terminala LNG w Krk. Jak podkreśliła chorwacka minister gospodarki, Martina Dalić, ustawa ma zmienić decyzję z 2015 r., nadając projektowi strategiczne znaczenie na wszystkich jego etapach. Celem jest jak najszybsze rozpoczęcie realizacji projektu, aby dotrzymać terminu jego ukończenia, który został ustalony na 2019 rok.
31.03.2018

Koreańska stocznia z zamówieniem na pływający terminal LNG

Południowokoreańska stocznia Samsung Heavy Industries (SHI) wygrała kontrakt na budowę pływającego terminalu gazowego FSRU (Floating Storage and Regasification Unit) za kwotę 221 mln dolarów.
31.03.2018

Chorwacja przyśpiesza konstrukcję swojego terminalu LNG

Chorwacki rząd uchwalił specjalną ustawę, która ma przyśpieszyć konstrukcję terminala LNG w Krk. Do uchwalenia przepisu doszło 1 lutego.
01.02.2018

Samsung Heavy Industries z zamówieniem na pływający terminal LNG

Południowokoreańska stocznia Samsung Heavy Industries (SHI) wygrała kontrakt na budowę pływającego terminalu gazowego FSRU (Floating Storage and Regasification Unit) za kwotę 221 mln dolarów.
25.01.2018

Samsung Heavy dostał kolejne zamówienie z rynku LNG

Koreańska stocznia Samsung Heavy Industries (SHI) podpisała kontrakt na budowę gazowca LNG o pojemności 180 tys. m3.
28.12.2017

Polish LNG Conference – nowy, stały punkt w kalendarzu branży LNG

Pierwsza edycja Polish LNG Conference dobiegał końca w zeszłym tygodniu, 23/11/2017 w Warszawie. Spotkanie, dobrze przyjęte przez uczestników oraz prelegentów, zakończyło się sukcesem, gromadząc ponad 120 gości z wszystkich sfer branży LNG. Dostawy i zapotrzebowanie, obecny stan rynku, a także międzynarodowa współpraca to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas wydarzenia.Konferencja była pierwszym tego typu spotkaniem na rynku polskim, mogącym pochwalić się tak daleko posuniętą różnorodnością wśród prelegentów oraz u
29.11.2017

Prawdziwa rzadkość. Samsung Heavy Industries z zamówieniem na pływający terminal LNG

Południowokoreańska stocznia Samsung Heavy Industries (SHI) wygrała kontrakt na budowę pływającego terminalu gazowego FSRU (Floating Storage and Regasification Unit) za kwotę 221 mln dolarów.
20.10.2017

Szereg możliwości rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu

Drugie nabrzeże z dodatkowymi usługami to tylko część możliwości rozbudowy terminalu LNG - powiedział PAP dyrektor pionu rozwoju Gaz-Systemu, Paweł Jakubowski. W dalszej perspektywie m.in. rozważany jest trzeci, być może większy, zbiornik na skroplony gaz.
20.09.2017

Zaproszenia do składania ofert na budowę terminala LNG w Chorwacji

Chorwacka państwowa spółka LNG Hrvatska opublikowała zaproszenia do składania ofert w przetargu na dostawę pływającego terminala LNG oraz budowę urządzeń naziemnych na wyspie Krk. Chorwacki terminal LNG ma być zakończeniem gazowego korytarza Północ-Południe.
11.09.2017

Trwają poszukiwania projektanta rozbudowy terminala w Świnoujściu

W lipcu Polskie LNG ogłosiło przetarg na opracowanie projektu rozbudowy infrastruktury w terminalu LNG w Świnoujściu. Ma to zwiększyć moc regazyfikacyjną terminalu.
10.08.2017

Na Litwę płynie pierwsza dostawa LNG z Nigerii

Litwini czekają na pierwszą dostawę LNG z Nigerii – poinformował portal biznesalert.pl. Ładunek ma dotrzeć do terminala FSRU w Kłajpedzie na początku sierpnia. 140 m3 gazu od amerykańskiego Koch Supply & Trading kupiła litewska spółka Lietuvos Duju Tiekimas.
27.07.2017

Rosja będzie konkurentem Polski na rynku LNG. Przewaga wciąż jest jednak po polskiej stronie

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na paliwo LNG, wzrasta potrzeba na nowe instalacje do regazyfikacji i przeładunku tego surowca. Ta gałąź branży w szczególności szybko rozwija się w regionie Morza Bałtyckiego.
13.05.2017

Powstanie drugiego gazoportu coraz bliżej. Jest umowa na studium wykonalności

Gaz-System podpisał z ILF Consulting Engineers Polska umowę na przygotowanie studium wykonalności dla pływającego terminalu gazowego FSRU.
04.05.2017

Maciążek: rozbudowa terminalu LNG poprawi jego rentowność

Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu nie tylko poprawi polskie bezpieczeństwo energetyczne, ale zwiększy rentowność przedsięwzięcia - mówi w rozmowie z PAP ekspert rynku Piotr Maciążek. Polski terminal stanie do konkurencji na bardzo perspektywicznym rynku - będzie służył jako "stacja paliw" dla statków napędzanych LNG.
24.04.2017

Gaz-System zamierza rozbudować terminal LNG w Świnoujściu

GAZ–SYSTEM podjął decyzję o rozbudowie Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po zakończeniu prac jego moce regazyfikacyjne wzrosną z obecnych 5 mld m3 do 7,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie.
20.04.2017

Są unijne pieniądze na terminal LNG w Gdańsku

Unia Europejska dofinansuje studium wykonalności projektu budowy terminalu LNG w Gdańsku. O pieniądze zabiegały wspólnie Gaz-System oraz Grupa Lotos.
10.04.2017

Wybrano wykonawcę studium wykonalności pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej

Wyłoniono wykonawcę studium wykonalności pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej – poinformował w poniedziałek Gaz System. Ma on być alternatywą dla podmorskiego gazociągu Baltic Pipe, łączącego gazowe systemy Polski i Danii.
27.03.2017

Dlaczego polski gazoport góruje nad konkurencyjnym terminalem na Litwie

Litewski terminal LNG często porównywany jest do wybudowanego w Polsce gazoportu. Przedstawia się go jako przykład sprawnie przeprowadzonej inwestycji. Fakty jednak wskazują, że polski terminal ma dużo większy potencjał.
16.01.2017

Kłajpeda: więcej LNG, ale maleją przychody z użytkowania gazoportu

Litewska spółka Klaipedos Nafta poinformowała, że terminal LNG (FSRU) w Kłajpedzie wysłał w zaszłym roku do litewskiego systemu przesyłowego gazu o 220% więcej surowca niż w 2015 roku. Spółka informuje, że zamierza dalej intensyfikować wykorzystanie obiektu, czemu ma posłużyć poszerzenie zakresu usług o przeładunek i bunkrowanie statków.
12.01.2017

Przeładunek LNG w litewskim terminalu

Fiński Skangas podpisał kontrakt ze Statoilem na przeładunek paliwa LNG, który ma się odbyć w litewskim terminalu w Kłajpedzie.
02.01.2017

Litwa chce kupić pływający gazoport. Mają pomóc środki unijne

Rozmowy strony litewskiej z Komisją Europejską dotyczące wykupu pływającego terminalu do regazyfikacji FSRU (Floating Storage Regasification Unit) będą zależały od decyzji Estonii i Łotwy – podkreśla Žygimantas Vaičiūnas, minister energetyki na Litwie. Jego zdaniem, jeśli te kraje uznają gazoport w Kłajpedzie za regionalny terminal, łatwiej będzie pozyskać unijne środki na jego zakup. Nie stanie się to jednak przed 2024 r. - do tego bowiem czasu FSRU w Kłajpedzie jest wypożyczony od norweskiej spółki Höegh LNG.
28.12.2016

Przychody terminalu LNG na Litwie rosną

1,9 proc. O taką wartość w ubiegłym miesiącu wzrosły przychody z regazyfikacji skroplonego gazu na Litwie – podaje Kłajpedos Nafta – operator pływającego gazoportu. To o 262 proc. więcej ulotnionego LNG (1 159 000 MWh) w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
10.10.2016

Terminal LNG na Pomorzu może stać się centrum dystrybucji gazu

Powstanie terminalu LNG na Pomorzu to tylko kwestia czasu. O projekcie jego budowy rozmawiali eksperci podczas debaty „Perspektywy rozwoju LNG w Polsce”, zorganizowanej przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza oraz Grupę LOTOS. Ich zdaniem, taka inwestycja jest niezbędna.
05.10.2016

LNG paliwem dla polskiej gospodarki. Skorzystają na tym stocznie

Gaz LNG (Liquefied Natural Gas), czyli ekologiczne paliwo, coraz bardziej popularny na całym świecie. O korzyściach wynikających z jego użycia i planach na przyszłość mówili uczestnicy debaty „Perspektywy rozwoju rynku LNG w Polsce”, zorganizowanej w Gdańsku przez Grupę LOTOS oraz Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza.
04.10.2016

Pierwsza jednostka produkcyjna typu LNG zakończyła testy

Pierwszy na świecie statek typu Floating Liquified Natural Gas (FLNG) zakończył testy w stoczni w chińskim Nantong. Będzie to jedyna dotąd jednostka pływająca zdolna produkować na swoim pokładzie LNG.
28.09.2016

Pływający terminal LNG może powstać w Zatoce Gdańskiej

Polska jest zainteresowana budową pływającego terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej - informuje ministerstwo energii, odpowiadając na interpelację poselską.
24.07.2016

Arctic Princess pierwszym gazowcem na umowie spotowej w terminalu LNG (wideo)

Spółka PGNiG zakończyła już przyjmowanie ofert na czerwcowe dostawy spotowe (krótkoterminowe) do terminalu LNG w Świnoujściu. Trwa jeszcze ich analiza, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że pierwszym zakontraktowanym w ten sposób masowcem będzie Arctic Princess. Jednostka jest wstępnie awizowana w Polsce na 15 czerwca.
19.05.2016

Gaz System rozważa budowę terminalu regazyfikacyjnego w Zatoce Gdańskiej

Polska spółka Gaz System planuje budowę gazowca FSRU - jednostki do magazynowania i regazyfikacji gazu skroplonego w Zatoce Gdańskiej. Ma on rocznie przeładowywać 10 mld m sześc. gazu.
19.05.2016

Pływający terminal LNG także na Pomorzu? Są pierwsze plany

Z nieoficjalnych źródeł wynika, że na Pomorzu trwają już pracę nad budową pływającego terminala FSRU (Floating Storage and Regasification Unit). Jest to jednostka do odbioru gazu LPG i regazyfikacji LNG. Obiekt miałby działać w Zatoce Puckiej, a korzystałaby z niego grupa Lotos, która już podjęła pierwsze kroki, by zakupić gaz z USA.
16.01.2016

Litewski terminal LNG z dużymi stratami

Otwarty w tym roku pływający terminal LNG (FSRU) w Kłajpedzie przynosi póki co tylko straty i stanowi duże obciążenie dla państwowej spółki Klaipedos Nafta. A to wszystko z powodu wysokich kosztów dzierżawy obiektu oraz braku porozumienia z firma Hoegh LNG, które jest właścicielem terminalu.
13.08.2015

Litwa i Szwecja otrzymały dotacje na rozwój infrastruktury LNG

Litewska firma energetyczna Klaipedos Nafta oraz port w Helsingborgu otrzymały dotacje wartą 10 mln euro na rozwój infrastruktury LNG.
13.07.2015

Shell zamawia trzy pływające terminale LNG warte miliardy dolarów

Koncern paliwowy Shell zakontraktował trzy pływające terminale LNG (FLNG) w stoczni Samsung Heavy Industries (SHI). Wartość zamówienia wynosi aż 4,7 miliardy dolarów. Jednostki mają być dostarczone do 2023 roku.
01.07.2015

Stocznie COSCO mają plan, jak poradzić sobie z małą ilością nowych zamówień

Konglomerat stoczni COSCO (CSG) zamierza zmienić swoją politykę działania, by dostosować się do obecnego rynku, nękanego przez nadpodaż tonażu. Rozwiązaniem ma być między innymi skupienie się na naprawach i przebudowie starych jednostek.
28.04.2015

Nie powinniśmy zazdrościć Litwinom terminalu LNG. Nasz będzie miał większy potencjał

Litewski terminal LNG często porównywany jest do budowanego w Polsce gazoportu. Przedstawia się go jako przykład sprawnie przeprowadzonej inwestycji. Fakty jednak wskazują, że Polacy nie powinni jednak zazdrościć swoim sąsiadom i uzbroić się w cierpliwość.


19.03.2015

Otwarcie litewskiego terminala LNG - kosztowny falstart?

Litewski terminal LNG mimo, iż jest obiektem zupełnie innego typu aniżeli budowany w Polsce gazoport (nie mówiąc już o różnicach w strukturze własnościowej obu obiektów) bardzo często jest z nim porównywany i przedstawiany jako synonim sukcesu. Tymczasem oddanie na czas infrastruktury zacumowanej w kłajpedzkim porcie nie przełożyło się na jej bezproblemowe funkcjonowanie.
27.02.2015

Alarm bombowy na litewskim terminalu LNG

Jak informuje Delfi.lt doszło do ewakuacji litewskiego terminala LNG w Kłajpedzie w związku z telefonem ostrzegającym przed podłożonym ładunkiem wybuchowym.
28.01.2015

Litewski terminal LNG rozpoczyna działalność handlową

Zgodnie z oficjalnymi informacjami spółki Klaipedos Nafta: 1 stycznia br. rozpoczął działalność handlową litewski, pływający terminal LNG w Kłajpedzie (FSRU).
07.01.2015

Poślizg gazoportu dla Litwy. Problemy jak Polska

Litewski gazoport wbrew pierwotnym planom może nie być operacyjny w grudniu br. Taka sytuacja stawiałaby rząd litewski w trudnym położeniu ze względu na koszty dzierżawy instalacji, konieczność odbioru norweskiego gazu skroplonego wraz z końcem roku, ryzyko wybuchu wojny gazowej w Europie i osłabienie pozycji negocjacyjnej względem Gazpromu. Problemy Wilna rodzą natychmiastowe skojarzenia z opóźniającym się oddaniem do użytku terminala LNG w Świnoujściu...
31.10.2014

Czy pływające terminale zastąpią lądową infrastrukturę LNG?

Świetne perspektywy rysują się przed stosunkowo nową specjalnością produkcji stoczniowej, specjalistycznych statków nie tylko do przewozu gazu płynnego (FLNG), ale wykonywania innych usług dla przemysłu petrochemicznego.
23.10.2014

Rosyjska flota zatopi litewski terminal LNG?

Litewskie władze są zaniepokojone sprawą rosyjskiego okrętu podwodnego poszukiwanego przez szwedzką marynarkę wojenną i łączą ją z wpłynięciem na Bałtyk jednostki regazyfikacyjnej "Independence". Ma ona w przyszłym tygodniu zakotwiczyć w porcie w Kłajpedzie i umożliwić Litwie odbiór norweskiego gazu skroplonego.
22.10.2014

Litewski terminal nie będzie konkurencją dla polskiego

Projekty terminali LNG w Świnoujściu i Kłajpedzie mają zupełnie inny charakter i skalę i nie nadają się do prostego porównania - ocenia Instytut Jagielloński. Według najnowszego raportu Instytutu, litewski terminal będzie miał znaczenie najwyżej regionalne.
06.10.2014

Litewski terminal LNG ma być gotowy w grudniu 2014 r.

Powstający w litewskiej Kłajpedzie terminal LNG ma być gotowy do końca 2014 r. Jego operator - spółka Klaipedos Nafta - zbiera już zamówienia na zdolności przeładunkowe. Litwini, obok alternatywnego źródła gazu, chcą też handlować LNG.
10.02.2014

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.