• <

Wynik wyszukiwania - " emisja co2" - Wiadomości

Innowacyjna produkcja to droga do wyjścia z kryzysu po pandemii

Innowacyjna produkcja jest kluczowa dla wyjścia z kryzysu po pandemii koronawirusa - oceniają eksperci DNB Banku Polska. Przy tym wskazują, że konieczne jest prawne określenie zasad, zgodnie z którymi wykorzystywana będzie robotyzacja i automatyzacja.
27.08.2020

Ostatni dzwonek na ostre ograniczanie emisji CO2

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej kilka najbliższych miesięcy będzie kluczowych w walce o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i uniknięcie katastrofy klimatycznej. Właśnie teraz rządy poszczególnych krajów tworzą plany pobudzania swoich gospodarek po pandemii. Na złagodzenie skutków recesji przeznaczono 9 bln dol., a ogromne pakiety stymulacyjne to okazja do wprowadzenia sektora energii na zrównoważoną ścieżkę – wskazuje IEA. Według szacunków agencji wymagałoby to inwestycji sięgających 1 bln dol. rocznie przez na
17.07.2020

Po jakim czasie zobaczylibyśmy efekt wyzerowania emisji CO2?

Średnia temperatura powierzchni Ziemi prawdopodobnie będzie rosnąć jeszcze przez pewien czas, nawet po całkowitym zatrzymaniu emisji dwutlenku węgla związanych z działalnością człowieka. Czy zdołamy za naszego życia zaobserwować efekty ochrony klimatu? Młodsi mają szansę!
14.07.2020

Branża energetyczna: koronawirus spowoduje rekordowy spadek emisji CO2

Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku można się spodziewać rekordowych spadków globalnej emisji CO2 - wskazało Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ). Zwrócono jednak uwagę, że stało się to kosztem gospodarki, a efekt klimatyczny będzie niewielki.
09.07.2020

Środowisko i klimat. Opinie i wiedza przedstawicieli mediów w Polsce

Otaczający nas świat zmienia się w niespotykanym dotąd tempie. Rozwój technologii informacyjnych sprawił, że spędzamy czas, pracujemy, a przede wszystkim komunikujemy się nie tylko odmiennie niż nasi dziadkowie i rodzice, ale także inaczej, niż sami to czyniliśmy zaledwie dekadę temu.
24.06.2020

Kolej może już wkrótce być całkowicie ekologiczna. Będzie napędzana wodorem lub energią słoneczną

W miarę wycofywania starych pociągów z tradycyjnymi silnikami pojawiają się nowe – napędzane wodorem czy fotowoltaiką. W Wielkiej Brytanii linia biegnąca do Londynu z Hampshire jest obecnie jedyną na świecie, która działa wyłącznie dzięki energii słonecznej. Zmieniają się też same dworce – zasilane zieloną energią stają się hubami komunikacyjnymi. – Aby kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru, konieczne są programy modernizacyjne – ocenia Paweł Skoczowski, ekspert klastra Luxtorpeda 2.0.
10.03.2020

MAE: globalna emisja CO2 z sektora energii w 2019 r. - bez zmian

Globalna emisja CO2 z sektora energii w 2019 r. nie zmieniła się w stosunku do 2018 r. i wyniosła 33 mld ton - wynika z opublikowanych we wtorek danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej. MAE podkreśla, że jednocześnie globalny PKB wzrósł o 2,9 proc.
11.02.2020

Czego przewoźnicy mogą się spodziewać w 2020 roku?

Czy polskie ciężarówki nadal będą podróżowały do Wielkiej Brytanii? Jakie nowe kierunki obiorą rodzime TIRy i kto będzie je prowadził? O szansach i zagrożeniach dla polskiego transportu drogowego w nadchodzącym 2020 r. oraz o wyzwaniach transportowych z minionego roku mówi Kamil Wolański, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.
31.12.2019

Europejska Konferencja Transportu Wodnego

W piątek, 29 listopada w Brukseli odbyła się konferencja organizowana przez WATERBORNE TP. Dotyczyła transportu wodnego i wyzwań związanych z jego transformacją do poziomu zeroemisyjnego.
12.12.2019

Wes Amelie będzie pierwszym statkiem napędzanym syntetycznym gazem ziemnym

Niemiecki armator Wessels Marine i MAN Energy Solutions planuję przerobić kontenerowiec Wes Amelie, by mógł być napędzany skroplonym syntetycznym gazem ziemnym (SNG). Jak wyjaśniono, SNG byłby wytwarzany przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej.
07.11.2019

„Bild”: Rejs Grety Thunberg obciąża klimat

Niemiecki tabloid "Bild" krytykuje w piątek nastoletnią klimatyczną aktywistkę Gretę Thunberg za rejs przez Atlantyk do Nowego Jorku. Bezemisyjna w założeniu podróż wcale taka nie jest. Obciąża klimat w dużo większym stopniu niż myślano - ujawnia bulwarówka.
16.08.2019

Konwersja promów ForSea. Duże korzyści dla środowiska i pasażerów

Działania firmy ForSea (dawniej HH-Ferries), która w ostatnim czasie zainwestowała znaczące środki w modernizację swojej floty, przyniosły efekty. Przewoźnik pochwalił się, że poziom emisji w rejonie cieśniny Sund udało mu się zmniejszyć o połowę.
16.04.2019

Equinor wybrał wykonawcę pływających turbin wiatrowych dla swojej nowej farmy wiatrowej

Norweski koncern energetyczny, Equinor, wybrał zakład Gulen Industrial Harbour na wykonawcę swojego drugiego projektu jedenastu pływających turbin wiatrowych.
21.03.2019

Znamy wykonawcę pływających turbin wiatrowych dla projektu Hywind Tampen

Norweski koncern energetyczny, Equinor, wybrał zakład Gulen Industrial Harbour w norweskim Sogn og Fjordane na wykonawcę swojego drugiego projektu jedenastu pływających turbin wiatrowych.
14.02.2019

Nowy terminal DB Schenker pod Wrocławiem

DB Schenker przeniósł terminal z Wrocławia do Nowej Wsi Wrocławskiej. Inwestycja za ponad 45 mln złotych jest nową siedzibą oddziału operatora logistycznego w regionie.
16.01.2019

Wiatr rozwieje emisje i obniży rachunki za prąd

Pieniądze na rekompensaty do rachunków za prąd nie muszą być przejadane. Mogłyby one służyć przebudowie systemu w kierunku mniej emisyjnym. Warunkiem jest wykorzystanie większej ilości energii z odnawialnych źródeł, w tym z najtańszego dziś wiatru.
25.12.2018

Państwa UE po raz pierwszy zgadzają się na limity CO2 dla ciężarówek

Ministrowie odpowiedzialni za sprawy środowiska wypracowali w czwartek porozumienie w sprawie projektu przepisów dotyczących ustanowienia limitów emisji CO2 dla samochodów ciężarowych. To decyzja historyczna, bo takich ograniczeń do tej pory w UE nie było.
21.12.2018

IOŚ: Pewna dekarbonizacja polskiej energetyki jest nieunikniona

W kontekście polityki klimatycznej, raportów naukowych, negatywnych zmian klimatu widać, że pewna dekarbonizacja polskiej energetyki jest nieunikniona i niezbędna - ocenił w rozmowie z PAP Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
14.11.2018

Port Gdańsk z nowoczesnym monitoringiem zanieczyszczeń

W jaki sposób szybko identyfikować źródła groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza? Jak monitorować w sposób ciągły poziom zanieczyszczeń w stosunku do obowiązujących norm i przepisów? Jak przewidywać rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń pod wpływem czynników atmosferycznych? Odpowiedzi na te pytania znaleźli członkowie polskiego startup'u Feature Forest. W ramach organizowanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną programu akceleracyjnego Space3ac Intermodal Transportation stworzyli system fPerception, który pomoże
18.07.2018

Pięć nowych i ekologicznych promów dla Kopenhagi

Firma Arriva Danmark zamówiła pięć nowoczesnych, ekologicznych promów, które będą służyły do obsługi połączeń pomiędzy przystaniami w Kopenhadze. Kontrakt na ich budowę został podpisany z grupą Damen Shipyards.
13.07.2018

Starship – futurystyczna ciężarówka umożliwia zwiększenie efektywności przewozu jednostki ładunku o 248%

Dział olejowy Shell oraz AirFlow Truck Company ogłosiły wyniki jazdy testowej ekonomicznej i ekologicznej ciężarówki Starship, która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych na trasie o długości ponad 3700 kilometrów.
15.06.2018

Stena Line stawia na zrównoważony rozwój. Efekty coraz wyraźniejsze

Stena Line nie ustaje w staraniach, które mają prowadzić do ograniczenia wpływu jej działalności na środowisko. Firma opublikowała właśnie raport, w którym znalazły się informacje na temat zrealizowanych w ubiegłym roku działań prośrodowiskowych. Prezentuje on efekty przeprowadzonych do tej pory akcji.
07.05.2018

Ekologiczny chemikaliowiec rozpoczyna pracę. Będzie pływał m.in. na Morzu Bałtyckim

Produkto-chemikaliowiec Fure Vinga już gotowy. Napędzana LNG jednostka została przekazana przez chińską stocznię Avic Dingheng Shipbuilding szwedzkiemu armatorowi Furetank Rederi AB, wchodzącemu w skład Gothia Tanker Alliance. To pierwszy z serii sześciu takich ekologicznych statków.
09.04.2018

Niezwykłe osiągnięcie promu Megastar

Minął już rok, odkąd nowoczesny prom Megastar wozi pasażerów. Pierwszy rok funkcjonowania jednostki, która podniosła komfort podróżowania pomiędzy Tallinnem a Helsinkami, firma Tallink uznała za sukces.
01.02.2018

Naimski: Europa Środkowa ważna dla USA

Przyjazd Donalda Trumpa i spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz później z prezydentami z Europy Środkowej oznacza, że dla USA, ten rejon jest ważny- mówi w wywiadzie dla PAP Piotr Naimski. Amerykańscy producenci LNG mogą myśleć o transporcie gazu do Polski i Europy - dodaje.
05.07.2017

Nowy prom dla Balearia. Osiągnięto ważne porozumienie

Hiszpański przewoźnik, firma Balearia zagwarantował sobie właśnie finansowanie jednej ze swoich flagowych inwestycji. Jest nią budowa nowego promu, który powinien wejść na trasę w 2019 r. Armator podpisał właśnie stosowane umowy z instytucjami finansowymi, które gwarantują bezpieczne doprowadzenie całego procesu do końca.
12.08.2016

Norwegia chce się przesiąść na promy elektryczne

O tym, że Norwegia może się stać już niedługo prawdziwym potentatem, jeśli chodzi o flotę promów elektrycznych, mówi się coraz więcej i coraz głośniej. Plany Norwegów nabierają zresztą coraz bardziej konkretnych kształtów.
28.07.2016

UASC chce zatrudnić Polaków

Jeden z liderów branży kontenerowej United Arab Shipping Company (UASC) rozpoczął rekrutację oficerów do nowo wybudowanej floty. Polska to jedno z miejsc, które będzie brane pod uwagę. Na marynarzy czeka 135 stanowisk.
23.10.2015

MV Barzan w Londynie. Time-lapse z rozładunku

Zamiast Felixtowe wyszedł Londyn - 10 dni późnej i 100 mil od portu przeznaczenia. „Niewielki” poślizg zanotował MV Barzan, który w wyniku komplikacji związanych z pożarem, jaki wybuchł na jego pokładzie dwa tygodnie temu, w całkiem niezłej kondycji dotarł do wybrzeży Wielkiej Brytanii.
22.09.2015

Kontenerowce bardziej ekologiczne

Wielki sukces przewoźników kontenerowych. Według najnowszych badań, od 2009 roku udało im się o prawie jedną trzecią zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.
27.08.2015

Pierwsza amerykańska morska farma wiatrowa już w budowie

W poniedziałek rozpoczęła się konstrukcja pierwszej amerykańskiej morskiej farmy wiatrowej. Przy wybrzeżu stanu Rhode Island powstanie łącznie 5 turbin o łącznej mocy 30 MW.
29.07.2015

Najbardziej „zielony” kontenerowiec świata będzie pływał pod maltańską banderą

MV Barzan, kontenerowiec ULCV (Ultra Large Container Vessel) o systemie napędowym LNG-ready, uznawany za najbardziej przyjazny dla środowiska na świecie, będzie pływał pod banderą maltańską.
20.05.2015

Czy potrzebna jest nowa polityka logistyki? - Raport Komisji Europejskiej

Trzy główne problemy, stojące przed sektorem europejskiej logistyki towarowej pozostaną aktualne w przewidywalnej przyszłości.
13.04.2015

Ma być ekologicznie i tanio. Pierwszy elektryczny prom popłynie na wyspę Ærø w 2017 r.

Eksperci prognozują, że w branży promowej nadchodzi elektryczna rewolucja. Jej katalizatorem mogą się stać korzystne przepisy podatkowe, które promują ekologiczne rozwiązania. Już wkrótce korzystać z nich będą m.in. armatorzy z Danii.
13.01.2015

Przemysł okrętowy i armatorzy przekraczają kolejne progi

Wkrótce do eksploatacji morskiej zostaną wprowadzone kontenerowce zabierające 24000 TEU (kontenerów dwudziestostopowych).
30.10.2014

Dynamicznie pozycjonowani w zielonej przyszłości. Ekologia i oszczędność w jednym – czyli jak Kongsberg Maritime pokonuje morski paradoks

Co łączy potentatów branży morskiej – armatorów, operatorów jednostek offshore z jednej strony oraz międzynarodowe organizacje i towarzystwa klasyfikacyjne regulujące zasady na tym rynku z drugiej? To wspólny rejs w stronę optimum na linii ekologia – redukcja kosztów eksploatacyjnych, połączony z narastającą świadomością, że coraz bardziej nowatorskie rozwiązania w tym obszarze to jedynie słuszny kierunek.
21.11.2012

Fracht Morski: Panalpina uruchamia dwa nowe bezpośrednie połączenia dla transportu drobnicowego LCL z Azji do Polski.

Panalpina, jeden z wiodących światowych dostawców rozwiązań w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw, ogłosił dzisiaj wprowadzenie na rynek dwóch nowych bezpośrednich serwisów dla przesyłek drobnicowych (LCL) za pośrednictwem swojej wewnętrznej linii żeglugowej Pantainer Express Line. Nowe cotygodniowe serwisy gwarantowane są z portów Keelung (Tajwan) oraz Busan (Korea Południowa) do Wrocławia, skracają czas tranzytu o dwa dni oraz redukują emisję CO2 aż o 6,9%.
07.12.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.