• <
CTM_980X120_gif_2020

Hiszpania: mafie statkami dowożą nielegalnych imigrantów

Strona główna MW, służby morskie Hiszpania: mafie statkami dowożą nielegalnych imigrantów
Hiszpania: mafie statkami dowożą nielegalnych imigrantów - GospodarkaMorska.pl

gm24

15.09.2020 Źródło: PAP

Liberalna partia Ciudadanos poinformowała w parlamencie Hiszpanii, że mafie przemycają statkami nielegalnych imigrantów z Afryki na łodzie u wybrzeży Hiszpanii, i zwróciła się do rządu o pilne działania w tej sprawie – poinformowała w poniedziałek agencja Europa Press.

Hiszpańska straż przybrzeżna prawie codziennie ratuje nielegalnych imigrantów dryfujących na morzu w przepełnionych łodziach pneumatycznych, wiosłowych pontonach bez motoru, w barkach i na tratwach. Zdaniem ekspertów, na których powołała się Ciudadanos, imigranci są transportowani przez mafie statkami na niewielką odległość od wybrzeża do prymitywnych i zdezelowanych łodzi.

Według tej partii mafie przewożą imigrantów w miejsca, z których mogą już wzywać pomocy i zostać podjętymi przez służby ratunkowe. „Współrzędne, którymi dysponują imigranci, są bardzo precyzyjne” – podkreśliło ugrupowanie w dokumencie zarejestrowanym przez parlament.

„Ta praktyka była już stosowana przez mafie w zeszłym roku i z pewnością jest powtarzana obecnie” - dodała. „Mamy do czynienia z dramatycznymi historiami i cierpieniem ludzi, którzy uciekają przed wojną i brakiem perspektyw, ale nie można zapomnieć, że za tymi ruchami migracyjnymi stoją mafie, z którymi należy stanowczo walczyć” - podkreślono.

Według Ciudadanos morski system nadzoru (SIVE), pozwalający m.in. na monitorowanie jednostek pływających, jest w wielu miejscach stref przybrzeżnych Wysp Kanaryjskich zniszczony i niefunkcjonalny, co utrudnia pracę Gwardii Cywilnej. „Służby graniczne są wyczerpane i bez środków” – przekonywała partia.

Zwróciła się do rządu o podjęcie działań przeciwko używaniu statków przez mafie przemycające ludzi, a także o wzmocnienie ochrony granic wobec wzrostu nielegalnej imigracji. Podkreślono szczególną sytuację w związku z pandemią koronawirusa i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego w kraju.

Według danych ministerstwa spraw wewnętrznych od stycznia do końca sierpnia br. na Wyspy Kanaryjskie dotarło ok. 4 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki, tj. sześciokrotnie więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Tylko w sierpniu przybyło ok. 800 imigrantów.

Od końca ubiegłego roku, wobec zwiększonej kontroli przybrzeżnej na Morzu Śródziemnym, nasiliła się nielegalna imigracja z Afryki na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie tzw. szlakiem atlantyckim.

Źródło:
PAP
 Ropa brent 41,39 $ baryłka  -0,79% 07:54
 Cyna 18170,00 $ tona 0,11% 18 wrz
 Cynk 2512,00 $ tona 1,87% 18 wrz
 Aluminium 1745,00 $ tona 0,11% 18 wrz
 Pallad 2291,60 $ uncja  0,63% 07:51
 Platyna 886,40 $ uncja  0,17% 07:54
 Srebro 24,61 $ uncja  -0,77% 07:54
 Złoto 1916,05 $ uncja  -0,08% 07:54

Dziękujemy za wysłane grafiki.